Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Nalfein

Νεοφερμένος

Ο Nalfein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μα δεν γινεται να είναι συνεχής στο 0 αφου δεν ορίζεται στο 0:/
είναι σα να σου λέω f(x)=1/lnx και μου λές f(0)=0
To ΘΜΤ δεν ισχύει (συμφωνα με το σχολικό) αν δεν υπάρχει συνέχεια στο κλειστό διάστημα
Τέλος παντων θα γραψω την λύση αργότερα σήμερα γιατι δεν εχω χρόνο τωρα για latex
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Σόρι... ανοιχτό λέει :(

Τόση συζήτηση για το τίποτα ! Επειδή δε διάβασα καν ούτε τα bold . Ελεος

Θα τη κοιτάξω. Ελπίζω να την έχω λύσει μέχρι το βραδάκι!

Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nalfein

Νεοφερμένος

Ο Nalfein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Λοιπόν ορίστε η λύση, οσοι δε θέλετε spoiler μη κοιτάξετε απο δω και κάτω :P

α)
Θέτω συνάρτηση

(δίκλαδη δηλαδή, δε ξέρω πως αλλιώς να το παρουσιάσω σε latex

συνεχής στο ως παραγωγίσιμη (γιατι για )

δηλαδή συνεχής στο 0
Άρα, συνεχής στο


Έτσι, συνεχής στο
Επίσης, παραγωγίσιμη στο (γιατι για ) με

Απο ΘΜΤ,

το β ερώτημα αυτονόητο

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλή άσκηση. Από αυτές που καταλαβαίνεις ότι ισχύει κάτι αλλά δεν ξέρεις πως να το δείξεις θα έλεγα :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Είναι η λύση που 'χα πει στον Παναγιώτη στο msn, αλλά δε την έγραψα εδώ, μιας και περίμενα κάτι πιο εφετζίδικο για να 'μαι ειλικρινής!


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nalfein

Νεοφερμένος

Ο Nalfein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ο μαθηματικός μου στο σχολείο που του την είπα είχε διαφορετική λύση την οποία δεν μου εξήγησε αναλυτικά (δε βρέθηκε χρόνος) αλλα πιστεύω οτι και αυτή είναι πολυ καλή λύση. Εξ'άλλου, στα μαθηματικά η ομορφιά βρίσκεται στο απλό ;) (για μενα τουλάχιστον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrucci

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κορυφαία άσκηση...πραγματικά πρωτοτυπη.Πιστέυετε πως μπορει στο τέλος να πέσει κατι που να χρειαζεται τόση φαντασία...?? Η γνώμη μου παντως είναι ότι τουλάχιστον ένα ερώτημα στο τεταρτο θέμα θα είναι παρόμοιας δυσκολίας...Αν μπορείς γράψε και την άλλη λύση που βρήκε ο καθηγητής σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nalfein

Νεοφερμένος

Ο Nalfein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θα τον ρωτήσω την Τρίτη αν μπορέσω γιατι τωρα δε θυμάμαι ακριβώς, πάντως ήταν πιο πολύπλοκη και χρησιμοποίησε ενα θεώρημα εκτος σχολικού βιβλίου (αλλα μου ειπε οτι εχει απλή απόδειξη). Στις πανελλήνιες δε πέφτει αυτο το πράγμα, τουλάχιστον με τα κριτήρια των προηγούμενων ετών για τέταρτα θέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
έστω μια συνεχης συναρτηση δυο φορες παραγωγισιμη στο Αποδειξτε οτι για καθε υπαρχει ωστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Παίζει να μας πεις τη βοηθητική να κάνω δύο Rolle γιατί αυτές οι ασκήσεις μου σπάν τα νεύρα ; :P Το να κάθεσαι δηλαδή να μαντέψεις τη συνάρτηση ...



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ε αυτο ειναι το θεμα ρε στελιο,να βρεις τη βοηθητικη. θα σε αφησω ακομα λιγο να το σκεφτεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ας πουμε οτι η συνάρτηση ειναι συνεχως παραγωγισιμη στο [α,β].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Έχω βρει μία λύση , εντελώς ανορθόδοξη , που fixarei κατάλληλα το b, όμως θα τη δω κάποια στιγμή το απόγευμα ή ίσως αύριο . Μη βάλετε λύση ! Αν δε βρω κάτι καλλίτερο , θα βάλλω την αρχική λύση που μου είχε έρθει .



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Λοιπόν ... Δε ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη...


Λύση 1η : ( me )


Θα βασιστούμε στο Lagrange Interpolating Polynomial .

Μπορούμε να θεωρήσουμε το της άσκησης προς στιγμήν , αφού δε μεταβάλλεται και το αντίστοιχα .

Θεωρούμε το πολυώνυμο :




Προκύπτει εύκολα ότι

Έτσι θα υπάρχουν από Rolle και , τέτοια ώστε: και . Με μία ακόμη φορά Rolle θα υπάρχει τέτοιο ώστε .

Όμως:



και με μερικές τροποποιήσεις (αν θέλετε τις γράφω) προκύπτει εύκολα το ζητούμενο .




Τέλος, ευχαριστώ τους κ. Μπάμπη Στεργίου (μαθηματικό), Κώστα Ψύχα ( ΤΗΜΜΥ, ΕΜΠ ), Νίκο Ράπανο & Σιλουανό Μπραζιτίκο ( 3η λυκείου ), Σάββα Μιχάλη ( ΤΗΜΜΥ, ΕΜΠ ), Καραμιχάλη Ράλλη ( ΑΠΘ, Μαθηματικό ) για την όμορφη συζήτηση που 'χαμε γύρω απ' αυτό το όμορφο πρόβλημα , αν και απίθανο για Γενικές Εξετάσεις Λυκείου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ερωτήσεις:

1η λυση:

1) στην πρωτη λυση που θεωρεις το πολυωνυμο παρεμβολής,ως προς τι αθροιζεις?δε βλεπω κανεναν δεικτη.

2) στην πρωτη λυση γραφεις P(a)=P(c)=P(a)=0.προφανως εννοεις P(a)=P(c)=P(b)=0,οκ.για το P(a)=0 συμφωνουμε.για τα άλλα ομως? αν βαλεις x=b στη συναρτηση ή x=c ετσι οπως την εχεις γραμμενη η συναρτηση δε μηδενιζεται!

3) η P'' που υπολογισες (σωστα βεβαια) δεν εχει μεσα το f(b).πως θα προκυψει το ζητουμενο?

2η λυση:

4) τι σημαινει καταλληλη προσαρμογη του b? αν σου εδινε η ασκηση πεδιο ορισμου το [0,1] (δηλαδη b=1) πως θα προσαρμοζες καταλληλα το 1?

5) αφου θα κανεις μια φορα ΘΜΤ πως θα προκυψουν ξ_1,ξ_2 ? το ΘΜΤ δινει ενα ξ,σωστα?

3η λυση:

6) τι σχεση εχει το αναπτυγμα Taylor της f με την H?

7) τι κεντρο θα εχει η δυναμοσειρα της f?

8) το αναπτυγμα Τaylor εχει νοημα για απεριοριστα διαφορισιμες συναρτησεις,ενω εδω η συναρτηση εχει μεχρι 2η παραγωγο!

9) το αναπτυγμα Τaylor ειναι ενα απειρο αθροισμα (δηλαδη σειρα). τι θα γινει με το κομματι της σειρας που περιλμβανει τους όρους τριτης ταξης και πανω?

συγγνωμη που δε γραφω σε latex αλλα ειναι αργα και ειμαι κουρασμενος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Μισό, όταν βάζω Σ, εννοώ κυκλικό άθροισμα όλων των μεταβλητών. Δηλαδή (Lagrange Polynomial για 3 όρους):





Για τη δεύτερη λύση, επειδή δεν έχω χρόνο και επειδή ίσως είναι και λάθος, αν παραγωγίσουμε την , θα πάρουμε :


ΘΜΤ στο δεύτερο κλάσμα της παράστασης και έχουμε :




Όπου x τώρα από ΘΜΤ στην , βάζουμε το ... Μάλλον μπορούμε να βρούμε τέτοιο -εδώ μάλλον κολλάει λίγο το πράγμα-, ώστε να προκύψει η ζητούμενη...


Βασικά άκυρη η 2η λύση... έχει και στο δεξιό μέλος... άρα λάθος. Τεσπα το αφήνω ως ιδέα.

Το ανάπτυγμα Taylor που ανέφερα παραπάνω ήταν η ιδέα που δόθηκε για να θεωρήσουμε την ...





ΥΣ : Έσβησα τη 2η Λύση , μιας και προφανώς είναι λάθος λόγω απροσεξίας !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
η P(x) που θεωρεις μηδενιζεται στα a,,c,b.αν μπορεις αυριο κοιταξε αν η δευτερη παραγωγος βγαινει αυτη που πρεπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Λύση 2η :

Και μία ακόμη , από τον κύριο Πατήλα Χρήστο , μαθηματικό , Τρίκαλα .


Θεωρούμε την συνάρτηση (για ):




Όπου το A ορίζεται από το . Ισχύει εύκολα και διαδοχικά Rolle...

(Μετά απλώς αλλάζουμε τα γράμματα.... )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
η P(x) που θεωρεις μηδενιζεται στα a,,c,b.αν μπορεις αυριο κοιταξε αν η δευτερη παραγωγος βγαινει αυτη που πρεπει.


Βγαίνει το επιθυμητό αποτέλεσμα, απλώς είναι λίγο μακροσκελής η λύση για να την περάσω σε . Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο !



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
παει λοιπον κι αυτη η ασκηση! ομορφη ηταν οντως.να μου πεις και μενα ενα ευχαριστω που τη βρηκα και σε τυραννισα λιγο(πλακα κανω!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top