Σπυράκια

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Η ακμή φευγει οριστικά μόνο με roaccutan ή a-cnotren.
Ολα τα άλλα είναι μπούρδες για 'μενα. Εχω δοκιμάσει 1000 κρέμες, 1000 σαπούνια και κάτι χαζά χάπια minocin και αποτέλεσμα δεν είδα.
Απο Σεπτέμβριο ξεκινάω a cnotren για να φύγουν επιτέλους.

Ειναι τοσο αποτελεσματικα??
Δηλαδη η ακμη εξαφανιζεται για παντα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η ακμή φεύγει από μόνη της, αυτό έχω παρατηρήσει εγώ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Θελει ομως λιγη φροντιδα διοτι μπορει να αφησει σημαδια.
Επισης η θαλασσα κανει πολυ καλο στην ακμη με το αλατι,οποτε καντε πολλες βουτιες οσοι εχετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
εγώ τα αφήνω,τα πλένω με clearasil και αν δε φύγουν,νευριάζω και τα σπάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μην σπάτε τα σπυράκια, αφήνουν σημάδι μετά το οποίο ΔΕΝ φεύγει, αν δε είναι και βαθύ ή εσωτερικό τότε αφήνει μίνι ουλή που ΔΕΝ φεύγει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
εγώ δεν έχω σημάδια :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ουτε κ γω.!! κ οτν βγαζω τ σπαω! βλακειες ειναι αυτα με τα σημαδια ...μονο αμα εχεις ακμη..οχι ενα δυο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εξαρτάται από την ευαισθησία του δέρματος. Ποτέ μου ως τώρα δεν είχα σοβαρή ακμή, πάντα λίγα σπυράκια, πλέον 1-2 το μήνα. Όποτε έσπαγα σπυράκι μου άφηνε μια πληγή στο δέρμα για καιρό. Γι αυτό πλέον και το δέρμα και αν δεν έχει σπυράκια, δεν είναι ομοιόμορφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
ούτε εγώ βγάζω πολλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Συνήθως η εφηβική ακμή αρχίζει μεταξύ 14-15 και στα κορίτσια ειδικά μετά την εμμηνορρυσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
εγω εχω απο τα 11,5 μου ακμη:confused:
και δε περσι ειχα βγαλει ενα τεραααααααααααααστιο σπυρακι στη μυτη που δεν εφευγε με τιποτα..-.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ από τα 11 μου είχα ακμή. Πλέον έχουν εξασθενίσει από μόνα τους και υπάρχουν ελάχιστα μόνο στα "μήλα" των μάγουλων.

Όλα αυτά με κάνουν να πιστεύω ότι έχω μεγαλώσει εξαιρετικά νωρίς:| Δηλαδή, με κάνουν να πιστεύω ότι αναπτύσσομαι με πολύ γοργούς ρυθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
εγω εχω απο τα 11,5 μου ακμη:confused:
και δε περσι ειχα βγαλει ενα τεραααααααααααααστιο σπυρακι στη μυτη που δεν εφευγε με τιποτα..-.-

Όταν λέμε ακμή, εννούμε συνήθως όχι τα 5-6 σπυριά που θα βγάλεις λόγω ορμονών, αλλά σοβαρότερες περιπτώσεις. 1 σπυρί δεν είναι "ακμή". Για την ηλικία απλώς είπα ότι η έκκριση σμήγματος (νο1 παράγοντας ακμής) αρχίζει και αποκτά τρομακτικούς ρυθμούς στην ηλικία αυτή, αλλά και πάλι εξαρτώνται όλα από το ρυθμό ανάπτυξης. Μια κοπέλα που θα ξεκινήσει περίοδο στα 15 σπάνια θα εμφανίσει ακμή στα 11. Ήμαρτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
εγω παλι ποτε δεν ειχα ακμη, δε ξερω γιατι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Καλό θα ήταν όσοι έχουν ακμη , να μην πειράζουν τα σπυρακια και να πλένουν το πρόσωπο τους συχνα (ειδικα το καλοκαιρι , διοτι ο ιδρωτας είναι αφορμή εμφάνισης τους), αλλά να συμβουλευτούν και κάποια ειδική κρέμα / κρεμοσάπουνο ανάλογα με τον τυπο επιδερμίδας ή πρόβλημά τους :).
Επίσης εμείς τα κορίτσια καλό θα ήταν όταν βγαίνουμε έξω να μην μπογιατιζόματσε με μεικ απ 100 στρώσεων :down: ... (ΕΛΕΟΣ) .. Επειδη και είναι αντιαισθητικό αλλα και δεν αφηνουμε το δερμα να '' αναπνεύσει ''.
Αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Καλό θα ήταν όσοι έχουν ακμη , να μην πειράζουν τα σπυρακια και να πλένουν το πρόσωπο τους συχνα (ειδικα το καλοκαιρι , διοτι ο ιδρωτας είναι αφορμή εμφάνισης τους), αλλά να συμβουλευτούν και κάποια ειδική κρέμα / κρεμοσάπουνο ανάλογα με τον τυπο επιδερμίδας ή πρόβλημά τους :).
Επίσης εμείς τα κορίτσια καλό θα ήταν όταν βγαίνουμε έξω να μην μπογιατιζόματσε με μεικ απ 100 στρώσεων :down: ... (ΕΛΕΟΣ) .. Επειδη και είναι αντιαισθητικό αλλα και δεν αφηνουμε το δερμα να '' αναπνεύσει ''.
Αυτά :)
Κοίταξε, η κρέμα από μόνη της δε νομίζω να με συμβουλέψει:P

Πέρα από την πλάκα, ισχύει ότι το πρόσωπο πρέπει να πλένεται συχνά, ιδίως όσοι έχουν λιπαρό δέρμα (σαν εμένα, πχ:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Κοίταξε, η κρέμα από μόνη της δε νομίζω να με συμβουλέψει:P

Πέρα από την πλάκα, ισχύει ότι το πρόσωπο πρέπει να πλένεται συχνά, ιδίως όσοι έχουν λιπαρό δέρμα (σαν εμένα, πχ:P).
ΛΟΛ :D τι μαργαριταρι πεταξα μολις τωρα !!!:redface:
*Να συμβουλευτουν καποιον δερματολόγο να τους προτείνει καποια κρέμα τελος παντων ...:redface:καταλαβες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Κοίταξε, η κρέμα από μόνη της δε νομίζω να με συμβουλέψει:P

Πέρα από την πλάκα, ισχύει ότι το πρόσωπο πρέπει να πλένεται συχνά, ιδίως όσοι έχουν λιπαρό δέρμα (σαν εμένα, πχ:P).

Σωστά τα λέει η keep on dreaming. Χρειάζεται συχνό πλύσιμο αλλά προσοχή! Όχι πάνω από 2 φορές τη μέρα. Το πολύ λιπαρό δέρμα αν το πλένεις 3-4 φορές τη μέρα με υγρά σαπούνια για ακμή/λιπαρότητα κλπ, επειδή αυτά περιέχουν μέσα πιο ισχυρά συστατικά βλ. laureth sulfate, αφυδατώνουν το δέρμα, με αποτέλεσμα το δέρμα να παράγει ακόμη περισσότερο σμήγμα. Μην ξεχνάτε ότι το σμήγμα είναι στην ουσία ενυδατικό συστατικό του δέρματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σωστά τα λέει η keep on dreaming. Χρειάζεται συχνό πλύσιμο αλλά προσοχή! Όχι πάνω από 2 φορές τη μέρα. Το πολύ λιπαρό δέρμα αν το πλένεις 3-4 φορές τη μέρα με υγρά σαπούνια για ακμή/λιπαρότητα κλπ, επειδή αυτά περιέχουν μέσα πιο ισχυρά συστατικά βλ. laureth sulfate, αφυδατώνουν το δέρμα, με αποτέλεσμα το δέρμα να παράγει ακόμη περισσότερο σμήγμα. Μην ξεχνάτε ότι το σμήγμα είναι στην ουσία ενυδατικό συστατικό του δέρματος.
Δεν είπα πουθενά ότι πλένω το πρόσωπό μου 200 φορές την ημέρα:P

Εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει μέτρο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ναι μωρέ, απλά μερικά παιδιά παθαίνουν έναν πανζουρλισμό :P και μόλις βλέπουν λίγο γυαλάδα, βουρ στο σαπούνι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top