Σπυράκια

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
1-2 φορές χρησιμοποίησα κλεραζίλ και παρατήρησα ότι έβγαζα περισσότερα σπυράκια.. Έκτοτε, τ'αφήνω στη μοίρα τους.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
γεια σας παιδια...θα κανω μια ερωτηση που πιθανως εχει απαντηθει απλα βαριεμαι να ψαξω...εγω σκεφτομαι να κανω μια θεραπεια για τα σπιρακια...αγωγη απο το στομα οπως λεγεται...εμαθα οτι αυτη ειναι αποτελεσματικη αλλα εχει παρενεργια στο συκωτι...οποτε θα ηθελα να μαθω απο αυτους που καναν αν ειναι αποτελεσματικη ποσο χρονο διαρκει και αν ειναι φρονιμο να τν κανω...!

αυτο η θεραπεια ειναι η καλυτερη π εχει εφευρεθει μεχρι σημερα για την θεραπεια της ακμης.
ταχ απια αυτα περιεχουν ρετινοικο οξυ που ειναι προιον της βιταμινης Α.
τα παιρνεις μονο μετα απο οδηγια γιατρου. επειδη ειναι βαρια χημεια και οπως ολα τα χαπια ετσι και αυτο μεταβολιζεται στο συκωτι οι γιατροι προτεινουν να γινονται εξετασεις μια φορα το μηνα.
αν στην εξεταση δουν οτι παει να δημιουργθει βλαβη στα ηπατικα ενζυμα (μεταβολικα ενζυμα του συκωτιου) κοβεται αμεσως η θεραπεια.
τα χαπια αυτα τα παιρνουν συνηθως για 6 μηνες.
τα συπμτωματα ειναι υπερβολικη ξηροτητα και ερυθροτητα μετα την παροδο ομως των 6 μηνων το δερμα ειναι καταπληκτικο ενω οι πιθανοτητες να ξαναεμφανιστουν σπυρακια ειναι απειροελαχιστες:)

1-2 φορές χρησιμοποίησα κλεραζίλ και παρατήρησα ότι έβγαζα περισσότερα σπυράκια.. Έκτοτε, τ'αφήνω στη μοίρα τους.. :P

καλο θα ηταν να επισκεφθεις εναν δερματολογο....αυτος θα οσυ προτεινει το καταλληλο σαπουνι καθαρισμου που θα αφαιρει την υπερβολικη λιπαροτητα χωρις ομως να ξηραινει το δερμα.
γιατι και οι δυο καταστασεις ειναι ακραιες και το δερμα αντιδρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
καλο θα ηταν να επισκεφθεις εναν δερματολογο....αυτος θα οσυ προτεινει το καταλληλο σαπουνι καθαρισμου που θα αφαιρει την υπερβολικη λιπαροτητα χωρις ομως να ξηραινει το δερμα.
γιατι και οι δυο καταστασεις ειναι ακραιες και το δερμα αντιδρα

Εντάξει, τώρα έχει λιγοστέψει η "παραγωγή". :P Άντε να βγάλω κάνα δυο τα οποία χωρίς να τα πειράζω έχουν φύγει μέσα σε 2-3 μέρες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εγω παλι οταν ειχα ακμη(λιγα σπυρακια ομως) πηγα σε δερματολογο και μου προτεινε ενα σαπουνι καθαρισμου(πηρα κλεραζιλ) μια αλοιφη και κατι χαπακια, ενω τους πρωτους μηνες ειχα καθαρισει εντελως απο ενα διαστημα και μετα ξαναφουντωσαν.
Τοτε ξαναπηγα και μου προτεινε να παρω σαπουνι καθαρισμου και κατι σαν κρεμα μαρκας frezyderm<---ΤΕΛΕΙΑ
Απο τοτε δεν ξαναβγηκαν μεχρι τωρα...
Παντως αν εχετε εντονη ακμη καλυτερα να κανετε εκεινη την θεραπεια που αναφερετε πιο πανω,εκανε ενας φιλος μου που ειχε υπερβολικα πολλα σπυρακια και εχει καθαρισει σχεδον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
ευχαριστω για τις απαντησεις.....με πεισατε να μπλεχτω ξανα με δερματολογο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδια εγω θα πω τη προσωπικη εμπειρια..λοιπον καπου 2α γυμνασιου νομιζω αρχιζε να εμφανιζεται η ακμη ε μετα απο καποια διαστημα πηγαμε σε καποιο δερματολογο..εκανα μια θεραπεια αλλα τα αποτελεσματα δεν ηταν και πολυ...ενταξει δεν ειχα και παρα παρα πολλα οπως μερικα παιδια αλλα ηταν εμφανης η ακμη...επισης ειχα και κατω απο το λαιμο και στην πλατη..μετα πηγαμε σε ενα δερματολογο που και παλι ενω καποιες φορες το προσωπο ηταν καλυτερο δεν ειδα τελικα βελτιωση..τελος πριν κανα 2 χρονια νομιζω πηγα σε μια δερματολογο στη Σαλονικη...τα σπυρακια απο πλατη και στηθος εξαφανιστηκαν αρκετα γρηγορα..αρχισα και θεραπειες για το προσωπο...σιγα σιγα φανηκε βελτιωση και πλεον ολοι ρωτανε τι αλλαξα στο προσωπο μου..δεν υπαρχουν απλα σπυρακια :D εκανα και ενα λειζερ για τα σημαδια που πιθανον μεινουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Παιδιά,εμένα η γιαγιά μου,μου έδειξε έναν τρόπο για να φύγουν σπυράκια μέσα σε 2 με 3 μέρες!Οταν είδα ότι λειτουργεί έπαθα την πλάκα της ζωής μου!Μπορεί να μην σας καλοφανεί αλλά η ομορφιά θέλει θυσίες που λένε :P.Λοιπόν,παίρνεις ένα κρεμμύδι το κόβεις κανονικά στην μέση και προσπαθείς να βγάλεις το χυμό του.Μετά με ένα βαμβάκι βουτάς στον χυμό του κρεμμυδιου και αλείφεις το σπυράκι πρωί βράδυ.Και ένας άλλος τρόπος είναι με μπεταντιν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναρκίσσα

Νεοφερμένος

Η Ναρκίσσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδιά,εμένα η γιαγιά μου,μου έδειξε έναν τρόπο για να φύγουν σπυράκια μέσα σε 2 με 3 μέρες!Οταν είδα ότι λειτουργεί έπαθα την πλάκα της ζωής μου!Μπορεί να μην σας καλοφανεί αλλά η ομορφιά θέλει θυσίες που λένε :P.Λοιπόν,παίρνεις ένα κρεμμύδι το κόβεις κανονικά στην μέση και προσπαθείς να βγάλεις το χυμό του.Μετά με ένα βαμβάκι βουτάς στον χυμό του κρεμμυδιου και αλείφεις το σπυράκι πρωί βράδυ.Και ένας άλλος τρόπος είναι με μπεταντιν. :)
Φεύγουν με το κρεμμύδι τα σπυράκια????:confused::hmm: Εσύ δηλαδή είδες εμφανή βελτίωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
παιδια οποιος εχει επιμονο ή εντονο προβλημα ακμης θα του συστυνα ανεπιφυλαχτα να παρει χαπια για καποιους μηνες...και εγω ειχα καποια χρονια στο γυμνασιο εντονο προβλημα με τα σπυρακια μεχρι που στην α'λυκειου μου προτεινε ο δερματολογος να παρω χαπια και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος απο τη θεραπεια , μεσα σε λιγους μηνες μου εφυγαν ολα τα σπυρακια και καθαρισε το δερμα μου...δεν εισαι και καθε τρεις και λιγο με τις κρεμες, που δεν ειναι αποτελεσματικες με τα χαπια τελειωνεις 100% με αυτο το θεμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φεύγουν με το κρεμμύδι τα σπυράκια????:confused::hmm: Εσύ δηλαδή είδες εμφανή βελτίωση?


Αρχικά χρησιμοποιούσα μπεταντίν.Μου έφευγαν σε 2 μέρες το πολύ.Εβαζα όσο πιο συχνά μπορούσα και εννοείτε πριν πέσω για ύπνο.Ομως τώρα πρόσφατα μου είχε βγεί ενα μεγάλο και έκανα την βλακεία να το πειράξω!Και όπως είναι λογικό βγήκαν και άλλα τρια.Ε και η γιαγια μου μου είπε αυτο με το κρεμμύδι και μέσα σε 3 μέρες εξαφανίστηκαν!Επαθα την πλάκα μου γιατι πριν έβαζα μπεταντίν επί μια εβδομάδα και δεν έφευγαν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αρχικά χρησιμοποιούσα μπεταντίν.Μου έφευγαν σε 2 μέρες το πολύ.Εβαζα όσο πιο συχνά μπορούσα και εννοείτε πριν πέσω για ύπνο.Ομως τώρα πρόσφατα μου είχε βγεί ενα μεγάλο και έκανα την βλακεία να το πειράξω!Και όπως είναι λογικό βγήκαν και άλλα τρια.Ε και η γιαγια μου μου είπε αυτο με το κρεμμύδι και μέσα σε 3 μέρες εξαφανίστηκαν!Επαθα την πλάκα μου γιατι πριν έβαζα μπεταντίν επί μια εβδομάδα και δεν έφευγαν. :)

Αυτό λειτουργεί και για ήπια ακμή; Εννοώ όχι κυστική που είναι η πολύ βαριά! Έχω ένα σπυρί στο μάγουλο και με ταλαιπωρεί μια βδομάδα!
Και εγώ στο γυμνάσιο είχα ακμή, όχι τραγικά πράγματα αλλά και πάλι είχα καθημερινά και αρκετά. Έτυχε και πήρα αντισυλληπτικά στην Α λυκείου για πολυκυστικές και στον πρώτο μήνα το πρόσωπό μου καθάρησε! :eek::eek: Έκτοτε (αφού τα σταμάτησα) έχω 1-2 σπυράκια το μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναρκίσσα

Νεοφερμένος

Η Ναρκίσσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
παιδια οποιος εχει επιμονο ή εντονο προβλημα ακμης θα του συστυνα ανεπιφυλαχτα να παρει χαπια για καποιους μηνες...και εγω ειχα καποια χρονια στο γυμνασιο εντονο προβλημα με τα σπυρακια μεχρι που στην α'λυκειου μου προτεινε ο δερματολογος να παρω χαπια και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος απο τη θεραπεια , μεσα σε λιγους μηνες μου εφυγαν ολα τα σπυρακια και καθαρισε το δερμα μου...δεν εισαι και καθε τρεις και λιγο με τις κρεμες, που δεν ειναι αποτελεσματικες με τα χαπια τελειωνεις 100% με αυτο το θεμα;)
Έχεις δίκιο! Γνωρίζω παιδιά που είχαν πάρα πολλά σπυράκια και από τότε που πήραν χάπια άλλαξαν εντελώς. Εγώ θα πάω τώρα να κάνω εξετάσεις για να πάρω χάπια και να ξεμπερδέψω... Γιατί καλές οι κρέμες, αλλά ως πότε..???. Το θέμα είναι ότι πολλές φορές, μετά τα σπυράκια, μένουν στο δέρμα κάποια κόκκινα-μωβ σημαδάκια, τα οποία φαίνονται πολύ έντονα και αργούν να φύγουν. Εγώ αυτά σκέφτομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Έχεις δίκιο! Γνωρίζω παιδιά που είχαν πάρα πολλά σπυράκια και από τότε που πήραν χάπια άλλαξαν εντελώς. Εγώ θα πάω τώρα να κάνω εξετάσεις για να πάρω χάπια και να ξεμπερδέψω... Γιατί καλές οι κρέμες, αλλά ως πότε..???. Το θέμα είναι ότι πολλές φορές, μετά τα σπυράκια, μένουν στο δέρμα κάποια κόκκινα-μωβ σημαδάκια, τα οποία φαίνονται πολύ έντονα και αργούν να φύγουν. Εγώ αυτά σκέφτομαι!

Και εγώ από αυτά υποφέρω. Ευτυχώς εμείς τα κορίτσια αν έχουμε τρομερό πρόβλημα μπορούμε να το καλύψουμε λίγο!

Από τη στιγμή που υπάρχουν σπυράκια, θα αφήσουν κατά 90% στίγμα στο δέρμα. Μερικά πολύ βαθιά σπυράκια αφήνουν μέχρι και ουλή!
Και κρέμα να πάρεις και χάπια να πάρεις, πάλι αφήνουν σημάδια. Αυτό είναι το κακό! Υπάρχουν όμως κρέμες που τα απαλύνουν λίγο. Είναι μια του φαρμακείου και λέγεται polysporin νομίζω(?) , η οποία είναι για τα σημάδια post ακμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναρκίσσα

Νεοφερμένος

Η Ναρκίσσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Τα σημάδια-ουλές δυστυχώς δεν φεύγουν, εκτός κι αν εμπέμβεις με laser ή κάτι τέτοιο... Ευτυχώς, δεν έχω από αυτά! Τα μωβ σημαδάκια φεύγουν με το χρόνο, αλλά αργούν όσο να 'ναι... Σίγουρα υπάρχουν κρέμες κτλπ που τα "διώχνουν" πιο γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Έχεις δίκιο! Γνωρίζω παιδιά που είχαν πάρα πολλά σπυράκια και από τότε που πήραν χάπια άλλαξαν εντελώς. Εγώ θα πάω τώρα να κάνω εξετάσεις για να πάρω χάπια και να ξεμπερδέψω... Γιατί καλές οι κρέμες, αλλά ως πότε..???. Το θέμα είναι ότι πολλές φορές, μετά τα σπυράκια, μένουν στο δέρμα κάποια κόκκινα-μωβ σημαδάκια, τα οποία φαίνονται πολύ έντονα και αργούν να φύγουν. Εγώ αυτά σκέφτομαι!
εμενα παντως ο δερματολογος οταν τελειωσα την θεραπεια θα ου δινε κατι κρεμες για τα σημαδια αλλα δεν χρειστηκε γιτι δεν ειχα κατι το ιδιαιτερο...δεςν νομιζω να ειναι καποιο ιδιαιτερο ποβλημα τα σημαδια παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Αλειφετε το προσωπο σας με κερι απο τα αυτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
κερι απο αυτια?χαχα..πως βοηθαει αυτο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top