Σπυράκια

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ας ξεκινησει νεο topic λοιπον...Κερι απο τα αυτια ή πυον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Αυτό λειτουργεί και για ήπια ακμή; Εννοώ όχι κυστική που είναι η πολύ βαριά! Έχω ένα σπυρί στο μάγουλο και με ταλαιπωρεί μια βδομάδα!
Και εγώ στο γυμνάσιο είχα ακμή, όχι τραγικά πράγματα αλλά και πάλι είχα καθημερινά και αρκετά. Έτυχε και πήρα αντισυλληπτικά στην Α λυκείου για πολυκυστικές και στον πρώτο μήνα το πρόσωπό μου καθάρησε! :eek::eek: Έκτοτε (αφού τα σταμάτησα) έχω 1-2 σπυράκια το μήνα.

Τι να σου πω.Εγώ είχα θεαματικά αποτελεσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 223112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν ειναι ενα η' 2 και βαλετε λιγο χυμο λεμονιου θα φυγουν πολυ γρηγορα;)αν παλι εχετε ακμη το καλυτερο θα ειναι να απευθυνθειτε σε δερματολογο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
αν ειναι ενα η' 2 και βαλετε λιγο χυμο λεμονιου θα φυγουν πολυ γρηγορα;)αν παλι εχετε ακμη το καλυτερο θα ειναι να απευθυνθειτε σε δερματολογο:/:

και σε γυναικολογο τ κοριτσια..μπορει να ειναι ορμονικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_diamond

Νεοφερμένος

Ο alex_diamond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
εμενα μετα απο 4 μηνες θεραπειας και συνεχιζω (απο ιουλιο) βελτιωθηκαν σε μικρο βαθμο...στους 2 μηνες ηταν καλυτερα αλλα τωρα με τον χειμωνα χειροτερεψαν και εβγαλα και στον λαιμο...χτες που πηγα στην δερματολογο για 5η φορα δειλιαζε λιγο για τα χαπια αλλα τελικα μου ειπε να παρω (τα a-cnotren‎) και να παιρνω 1 ανα 3 μερες...(δηλαδη σημερα ..μετα την παρασκευη...ξανα δευτερα) και να ξαναπαω σε ενα μηνα με εξετασεις αιματος...για να δουμε τι θα γινει..αλλα εχω λιπαρο δερμα και μου εκοψε λιγο τους γυρους κλπ :P ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
αντε να δουμε ποτε θα φυγουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ρε γαμώτο μέχρι πριν μία εβδομάδα δεν είχα κανένα σπιράκι.. τώρα αυτές τις μέρες μου έχουν εμφανιστεί 4 και μου χουν σπάσει τα νεύρα!! Θέλω τόσο πολύ να τα πειράξω αλλά δεν θέλω και να κοκκινίσουν περισσότερο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ρε γαμώτο μέχρι πριν μία εβδομάδα δεν είχα κανένα σπιράκι.. τώρα αυτές τις μέρες μου έχουν εμφανιστεί 4 και μου χουν σπάσει τα νεύρα!! Θέλω τόσο πολύ να τα πειράξω αλλά δεν θέλω και να κοκκινίσουν περισσότερο :/:
μην τα πειραξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Το ξέρω γιατί μετά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
εγω παντα τα σπαω!!:Pδεν μπορω να τα αφησω...αν και δεν εχω πολλα,βγαζω μερικα μια στο τοσο και μου τη δινουν αφανταστα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon57

Νεοφερμένος

Ο dragon57 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν, μετά από ταλαιπωρία κατάφερα να βρω μια λύση για τα σπυράκια. Το πρόσωπό μου ήταν γεμάτο από αυτά και μερικά άφηναν και σημάδια. Ωστόσο τα περισσότερα πλέον έχουν φύγει χάρη στην θεραπεία που ακολουθώ.

Σημαντική συμβουλή: Οι αντιβιώσεις και οι θεραπείες των δερματολόγων με χάπια, όσον αφορά την δική μου άποψη, είναι βλαβερές για τον οργανισμό(ίσως μακροχρόνια) και προκαλούν ερεθισμό κατά την αρχική τους χρήση. Αν ξεκινήσετε κάποια τέτοια θεραπεία, τελειώστε την, αλλιώς θα μείνετε με δώρο τα σπυράκια.

Το μαγικό γίνεται, αναμιγνύοντας 2 φυσικές θεραπείες. Την θεραπεία με χυμό λεμόνι και αυτή με την ανάμιξη μελιού και κανέλας.


  • Μέλι και κανέλα
Αρχικά πάρτε ένα μπολάκι και βάλτε μέσα μια γεμάτη κουταλιά του γλυκού μέλι. Στη συνέχεια, ρίξτε μια σχεδόν γεμάτη κουταλιά κανέλας(σε σκόνη) πάνω από το μέλι. Αρχίστε να το ανακατεύεται καλά μέχρι να απορροφηθεί όλη η κανέλα στο μέλι. Στο τέλος πρέπει να έχετε ένα σκουρόχρωμο καφέ μίγμα (σαν πραλίνα είναι) που θα φαίνονται μικροί κόκκοι κανέλας.

Απλώστε το πάνω στα σημεία με τα σπυράκια και τρίψτε το. Προσοχή όμως, όχι πάρα πολύ, σκοπός είναι να καλύψει τα σπυράκια-σημάδια και με το τρίψιμο απλά δεν γλιστράει. Εκτός αν θέλετε να λερωθείτε αρκετά, αφού θα στάζει συνεχώς.
Αν ψάξετε στο ίντερνετ θα δείτε ότι το συνιστούν για μία ώρα...Εγώ σας προτείνω να το αφήσετε στο πρόσωπο τουλάχιστον ένα 2ωράκι και μετά να το ξεπλύνεται με χλιαρό νερό.


*** Αν παρατηρήσετε το πρόσωπό σας ελαφρώς πιο κόκκινο μετά το ξέπλυμα, δεν είναι τίποτα, μη φοβηθείτε...Με λίγη ενυδατική κρέμα...έχει επανέλθει σε 10 λεπτά...Και να το αφήσετε χωρίς κρέμα θα επανέλθει σε καμιά ώρα το πολύ.


  • Χυμός λεμονιού
Πάρτε ένα λεμόνι και κόψτε το στη μέση. Χρειαζόμαστε το μισό. Στύψτε το μισό λεμόνι μέσα σε ένα γυάλινο ποτηράκι (φυσικά χωρίς τα κουκούτσια) . Πάρτε λίγο βαμβάκι και βουτήξτε το στον χυμό. Έπειτα απλώστε το στα σπυράκια και στα σημάδια.


Μπορεί να νιώσετε φαγούρα στην αρχή ή λίγο κάψιμο, μετά από κανένα τεταρτάκι όμως θα περάσει. Κοιμηθείτε και αφήστε το όλο το βράδυ. Το πρωί πλύντε το πρόσωπο.


Να χρησιμοποιείτε και τις δύο μεθόδους, 2 μέρες τη μία, 2 μέρες την άλλη.

Στο πρόσωπό που απέδωσε, δεν είμαι μάγος όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Θα σας συμβουλευα να πατε σε δερματολογο.
Εγω ειχα ακμη απο τη δευτερα γυμνασιου και η φαρμακοποιος μου, μου ελεγε πως θα φυγουν αν βαζω ενα σαπουνι που μου εδωσε. Δεν ειδα αποτελεσματα.
Περυσι, πηγα σε δερματολογο. Μου εχει κανει φοβερη δουλεια. Δεν μου χορηγησε χαπια η' αντιβιωση γιατι επιβαρρυνουν τον οργανισμο, το παλεψαμε ομως με τοπικες κρεμες και gel. Αρχικα, εβαζα την erybenz και ενα σαπουνι της sebamed, επειδη βελτιωθηκε ομως μου χορηγησε πιο ελαφρυα κρεμα την οποια θα την χρησιμοποιω μεχρι τα 21 μου χρονια. Βεβαια και οι κρεμες κρυβουν κινδυνους, Ας πουμε η κρεμα που χρησιμοποιω τωρα, αν τυχον υπαρξει εγκυμοσυνη πρεπει να τη σταματησω αμεσως. Φυσικα, η ακμη μπορει να προκληθει και απο ορμονικα αιτια και απο ψυχογενεις παραγοντες και απο κακη διατροφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria98

Νεοφερμένος

Η maria98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγω για τα σπυρακια χρησιμοποιω καθημερινα ενα τζελ που λεγεται Dermopour ενω μια φορα την εβδομαδα χρησιμοποιω ενα αλλο τζελ της Νormaderm,για να κατακαθονται τα σπυρακια χρησιμοποιω δυο φορες την εβδομαδα μια μασκα που λεγεται Pure skin/ Blackhead clearin mask και οταν βγαινει καποιο καινουργιο για να φυγει χρησιμοποιω ενα τζελ που λεγεται Pure skin/Spot treatment gel.Τελος για να ενυδατνεται το δερμα και να φευγουν και τα σπυρακια χρησιμοποιω μια κρεμα της VICHY που εξαφανιζει και τις κοκκινιλες.Καλο κανει επισης και ο παγος πανω στα σπυρακια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Της ηλικίας είναι τα σπυράκια. Θα φύγουν κάποτε. Κάνουν απλά τον "κύκλο" τους.
Μην επιβαρύνεται τον οργανισμό σας με τετρακυκλίνες για χαζά θέματα όπως τα σπυράκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Εμένα για χρόνια με ταλαιπωρούσαν. Χρησιμοποίησα τα πάντα, ότι αλοιφές και κρέμες κυκλοφορούν! Εε και αφού δεν είδα βελτίωση πήρα τα χάπια -roaccutan λέγονται- για 9 περίπου μήνες! Τους πρώτους μήνες η κατάσταση έγινε πολύ πολύ χειρότερη, έκανα κάθε μήνα εξετάσεις αίματος, έκοψα τα λιπαρά και γενικά είχε πολλές παρενέργειες ακόμα και στην ψυχολογία! (ίσως βέβαια να ήταν τα χάπια σε συνδυασμό με το γεγονός ότι έδινα φέτος πανελλήνιες και είχα τραγικό άγχος!!) Όμως μετά από όλα αυτά το πρόσωπό μου είναι πια πολύ καθαρό και από δω και στο εξής θα βγάζω ελάχιστα σπυράκια τις δύσκολες μέρες :P Bye bye acne :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Εγώ το έχω πάρει απόφαση!Δε θα φύγουν ποτέ! :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Θα φύγουν - ειδικά άμα πρόκειται για 2-3 σπυράκια μην το συζητάς καν.

Τώρα άμα έχεις μια σοβαρή μορφή ακμής (κυστική ή δεν ξέρω τι άλλο) / ειδικής δερματικής πάθησης υπάρχει περίπτωση - έχω δει δηλαδή - να μείνει κάτι μετά την ενηλικίωση.

Εγώ από τα 11 έχω ακμή, κάτι ψιλοείχα φτιάξει στο γυμνάσιο και πίστευα ότι άρχισα να ξεμπερδεύω, μάταια όμως. Τώρα δεν κάνω τίποτα και αφήνω το θέμα στη 'μοίρα' του. Άμα δεν με ακολουθήσει σε καμιά ηλικία πχ. 30+, καλά θα 'μαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα,αλλά και πάλι με ενοχλούν!Τα έχω κι εγώ από τα 11-12 και δε λεν να φύγουν!Έχω πάει σε 3-4 δερματολόγους και όλοι μου είπαν ότι δεν είναι κάτι σοβαρό,είναι της ηλικίας και θα φύγουν.Ο καθένας μου έδινε και διαφορετική αλοιφούλα αλλά καμία δεν έκανε κάτι.Ίσα ίσα κάποιες τα ερέθιζαν περισσότερο!
Τώρα τελευταία που δεν παίρνω τίποτα τα έχω δει να καλυτερεύουν κάπως!Θα περιμένω λίγο έτσι να δω πως θα πάει και αν επιστρέψω στα ίδια θα δοκιμάσω και 5ο δερματολόγο,αν και δε νομίζω να φταίει αυτό:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εγω ειχα ακμη(ελαφριας μορφης) απο τα 12 μου. Οταν αρχισα το γυμνασιο, πηγα σε δερματολογο και αρχισα θεραπεια. Ειχα δει μεγαλη βελτιωση. Καποια στιγμη σταματησα τα παντα μεχρι που επισκεφθηκα αλλο δερματολογο ο οποιος μετα απο 5 μηνες, της δικης του θεραπειας, ηθελε να παρω χαπια. Δεν ξαναπηγα απο τοτε γιατι πολυ απλα δεν ηθελα να παρω χαπια! :worry: Τωρα ακολουθω μια θεραπεια (απο αλλη δερματολογο) η οποια περιλαμβανει μασκα Caladerm 2 φορες την εβδομαδα και καθημερινη χρηση της Zarcad και της Airol. Και εχω και την γιαγια μου να μου λεει μην βαζεις κρεμες θα χαλασεις το προσωπο σου!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Η ακμή φευγει οριστικά μόνο με roaccutan ή a-cnotren.
Ολα τα άλλα είναι μπούρδες για 'μενα. Εχω δοκιμάσει 1000 κρέμες, 1000 σαπούνια και κάτι χαζά χάπια minocin και αποτέλεσμα δεν είδα.
Απο Σεπτέμβριο ξεκινάω a cnotren για να φύγουν επιτέλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top