Σπυράκια

ogame23

Νεοφερμένος

Ο ogame23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ισοτρετινοίνη και άντε γεια!(με επιφύλαξη βέβαια,δεν είναι πανάκεια!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ισοτρετινοίνη και άντε γεια!(με επιφύλαξη βέβαια,δεν είναι πανάκεια!)

Έχει πολλά side effects. :/

Την παίρνει η κολλητή μου, που έχει πρόβλημα ακμής, και όλο ξηροδερμία έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
όσοι δεν έχετε σοβαρό πρόβλημα με τα σπυράκια και απλά έχετε λιπαρό δέρμα ή πολλά μικρά μικρά σπυράκια μην πάρετε φάρμακα και δεν ξέρω γω τι άλλο θα σας πασσάρουν. απλά μια σειρά καθαρισμού προσώπου (σαπουνι, ενυδατική και καθαρισμού πόρων), θα δείτε βελτίωση, και χωρίς πολλά πολλά. άλλωστε αυτά σε 1-2 χρόνια εξαφανίζονται :) είναι κρίμα να χαπακωθείτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasia_mgs

Νεοφερμένος

Η Athanasia_mgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εγω είχα πρόβλημα ακμής για 4 χρόνια απο την έκτη δημοτικού εώς και την τρίτη γυμνασίου.. Ολο αυτο το διάστημα χρησιμοποιούσα διάφορα σαπουνια και κρεμες αλλα ήταν απλα χάσιμο χρόνου και χρημάτων.. Κάποια στιγμη μια δερματολογος μου έδωσε κάποια χάπια να παιρνω, τα οποία όμως είναι πολυ ισχυρά αφου ζήτησε να κάνω εξετάσεις αίματος για να μπορέσει να μου τα χορηγήσει! Στην αρχή παρατήρησα ότι τα συγκεκριμένα χάπια έκαναν το πρόβλημα μου ακόμα πιο έντονο, εκτός απο τα σπυρακια είχα και κόκκινο προσωπο μετα όμως τους πρώτους μήνες σιγα σιγα έφευγαν όλα, και η κοκκινιλα και τα σπυρακια και τα σημάδια (κάτι το οποίο με ανησυχούσε γιατι συνήθιζα να τα πειραζω συνεχώς) μετα απο τον έκτο μήνα μέχρι και σήμερα δεν έχω παρατηρήσει κανένα σπυρακια στο προσωπο μου!!! Το συμπέρασμα μου είναι ότι οι περισσότερες κρεμες και α ειδικά σαπουνια δεν κάνουν απολύτως τίποτα γιατι παρόλο που τα χρησημοποιουσα επι 4 χρόνια πρωι βράδυ δεν είχα δει καμία βελτίωση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elfaki

Νεοφερμένος

Η elfaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Όσοι έχετε σπυράκια να μην παίρνετε τα σαπούνια που διαφημίζουν και περιέχουν κόκκους.
Αυτά τα 3 σε 1 που κάνουν και απολέπιση.
Ξύνουν το δέρμα και χειροτερεύουν την κατάσταση.
Εγώ απέκτησα από το πουθενά ξηροδερμία (έχω γενικά το χειμώνα αλλά με μια ενυδατική είμαι οκ) και μετά συνειδητοποίησα ότι έφταιγε το σαπούνι με τους σκατόκοκκους. :D
Το πέταξα και ησύχασα :D

κι εγω ειχα τετοιο προβλημα με αυτα τα σαπουνια...! :redface: :/: :'(:cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ogame23

Νεοφερμένος

Ο ogame23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Έχει πολλά side effects. :/

Την παίρνει η κολλητή μου, που έχει πρόβλημα ακμής, και όλο ξηροδερμία έχει.


Tην έχω κάνει τη θεραπεία.Επιτυχία , παρά το οτι άργησα(τρίτη λυκείου).Τα side effects παλεύονται με lipbalm, ενυδατικές και αντηλιακά.Αν και σε γυναίκες είναι λιγάκι πιο δύσκολο,επιμένω οτι στις πολύ περισσότερες περιπτώσεις έχει καταπληκτικό τελικό αποτέλεσμα,με επιμονή και υπομονή.Και προς Θεού,η isotretinoin δεν είναι η ΠΡΩΤΗ παρά η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ επιλογή μας ...


Eπίσης,θέλω να παρατηρήσω πως σε κάποιους η ακμή ενδέχεται να συνεχιστεί και σε ενήλικη ηλικία(με άλλα λόγια,δεν ''εξαφανίζονται πάντα τα σπυράκια!").Τέλος, η ακμή ΔΕΝ έχει σαν αίτιο την ακάθαρτη επιδερμίδα:οι περιπτώσεις που εμείς οι ίδιοι καταστρέφουμε pH κλπ με σαπούνι(που συχνά αποφεύγεται)είναι περισσότερες από αυτές της ακάθαρτης επιδερμίδας.Πάντα ακολουθούμε συμβουλές ιατρού δερματολόγου και όχι γιατροσόφια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Από αύριο ξεκινάω για 7 μηνες θεραπεία με isotroin :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Από αύριο ξεκινάω για 7 μηνες θεραπεία με isotroin :)
Έχεις πολλή ακμή ή μερικά στίγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Έχεις πολλή ακμή ή μερικά στίγματα;

λιγο, φυσιολογικά πλαίσια αλλα δε φευγει με ο,τι αλλο εχω δοκιμάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
λιγο, φυσιολογικά πλαίσια αλλα δε φευγει με ο,τι αλλο εχω δοκιμάσει...
Εγώ είχα σοβαρό πρόβλημα ακμής (παντού στο πρόσωπο), που οι θεραπείες με κρέμες επιδείνωναν την κατάσταση.

Με το που τις σταμάτησα (αρχές Β' γυμνασίου [πριν 2 χρόνια]), είδα θεαματική βελτίωση και πριν έναν μήνα έφυγε τελείως η ακμή. Οι κρέμες δε με βοήθησαν καθόλου. Αντίθετα, χωρίς να κάνω κάτι από πλευράς μου, "καθάρισα":P

Βέβαια, είναι ανάλογα την επιδερμίδα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Πράσινο σαπούνι της Avene;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Πράσινο σαπούνι της Avene;)

Για πε.. καλό;
Δεν έχω σοβαρό πρόβλημα, λιπαρότητα, λίγα σπυράκια που κ που και μαυρα στίγματα..
Ξέρεις κανείς καμιά καλή σειρά καθαρισμού προσώπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Φοβερό αυτό το πράσινο που λέτε.
Κάνει πολύ καλό καθαρισμό στο δέρμα μου. Και καλό ντεμακιγιάζ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Φοβερό αυτό το πράσινο που λέτε.
Κάνει πολύ καλό καθαρισμό στο δέρμα μου. Και καλό ντεμακιγιάζ!!!

Χρησιμοποιείς και κάποια άλλη κρέμα μετά το σαπούνι ή οχι; Ενυδατική-Σμηγματορυθμιστική πχ; ή αρκεί απλά το σαπούνι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Ο πράσινος άργιλος κάνει επίσης καλό για τα σπυράκια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Και το χαμομηλελαιο ειναι φοβερο..φτιαχνει η μανα μου και οταν ειχα σπυρακια εφευγαν στη στιγμη.Και τωρα βαζω που και που γιατι αφηνει γαματη υφη στο προσωπο.Ειναι σαν ενυδατικη κρεμα, απλα φυσικο και με πιο δραστικο αποτελεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olina11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
λυση ειναι και ο καθαρισμος σε αισθητικο καθε 4 μηνες...οχι μονο για τα σπυρακια αλλα για την καθαριοτητα ολου του προσωπου(λιπαροτητα, στιγματα)...το προσωπο μετα λαμπει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Και το χαμομηλελαιο ειναι φοβερο..φτιαχνει η μανα μου και οταν ειχα σπυρακια εφευγαν στη στιγμη.Και τωρα βαζω που και που γιατι αφηνει γαματη υφη στο προσωπο.Ειναι σαν ενυδατικη κρεμα, απλα φυσικο και με πιο δραστικο αποτελεσμα.

Καλό ακούγετε.. Πως το φτιάχνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Από την Α Γυμν είχα σοβαρ προβλημα με την ακμή. Πήγα σε δερματολόγο μου έδωσε κατι σαπούνια και κρέμες, ελαττώθηκαν αρκετά. Ατη Β Γυμν το ίδιο. Φέτος παρ'όλο που πήρε τη θεραπεία δεν τη χρησιμοποίησα και πολύ πέρα από το Dalacin C το οποιο και έκανε φοβερή δουλειά στα σπυράκια. Φέτος ΜΑΛΛΟΝ θα ξεκινήσω τη βαρια θεραπεία αν και έχουν μείνει λίγα σπυράκια, αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Eγω χρησιμοποιω υγρο καθαρισμου της Sebamed και κρεμα Adaferin. Τα συγκεκριμενα θα τα χρησιμοποιω μεχρι τα 22 μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top