Ρατσισμός

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
γιατί να μην υπάρχουν; δεν αναρωτιέσαι τι μπορεί να κάνει αυτά τα άτομα κομπλεξικά; δεν μπορεί αυτό να είναι μια ακόμα άμυνα από άτομα των οποίων ο ψυχισμός έχει πληγεί από περιστατικά της περασμένης των ζωής ή όπως προανέφερες, άτομα που "ο θεός δεν τα προίκισε με αρκετό μυαλό" ; είχαν τον απόλυτο έλεγχο; αρκεί να ψάξεις βαθειά μέσα στον κόσμο του άλλου και θα βρείς όλα τα συναισθηματικά του συντρίμια να συγκεντρώνονται πάνω από μια στγκεκριμένη φάση της ζωής του, άτομα που ήθελαν να μονιάσουν με τον κόσμο, πριν αυτός γίνει ένα ξένο μέρος για αυτούς. και τι μπορούσαν να κάνουν γι αυτό; έπρεπε να ζήσουν σε μια πνευματική ανισσοροπία μια ζωή κατακρίνοντας τον εαυτό τους για μια κατάσταση για την οποία δεν ευθύνονται; όχι. έπρεπε να ζήσουν με αυτό, έπρεπε να ζήσουν με την άρνηση...έπρεπε να υποβιβάσουν τον άλλο για να νιώσουν καλύτερα με τον εαυτό τους... make no mistakes.

Δε μιλάω για μεμονωμένα περιστατικά. Αναφέρομαι σε άτομα που φέρονται έτσι για την πλάκα τους, συνεχώς. Γελάνε με τον πόνο του άλλου επειδή αυτό τους ευχαριστεί... Δε δικαιολογώ σε κανέναν τέτοια συμπεροφορά, γιατί αν όπως λες το είχε ζήσει, είχε περάσει από κάποια παρόμοια κατάσταση, θα καταλάβαινε και δε θα συμπεριφερόταν έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
γιατί να μην υπάρχουν; δεν αναρωτιέσαι τι μπορεί να κάνει αυτά τα άτομα κομπλεξικά; δεν μπορεί αυτό να είναι μια ακόμα άμυνα από άτομα των οποίων ο ψυχισμός έχει πληγεί από περιστατικά της περασμένης των ζωής ή όπως προανέφερες, άτομα που "ο θεός δεν τα προίκισε με αρκετό μυαλό" ; είχαν τον απόλυτο έλεγχο; αρκεί να ψάξεις βαθειά μέσα στον κόσμο του άλλου και θα βρείς όλα τα συναισθηματικά του συντρίμια να συγκεντρώνονται πάνω από μια στγκεκριμένη φάση της ζωής του, άτομα που ήθελαν να μονιάσουν με τον κόσμο, πριν αυτός γίνει ένα ξένο μέρος για αυτούς. και τι μπορούσαν να κάνουν γι αυτό; έπρεπε να ζήσουν σε μια πνευματική ανισσοροπία μια ζωή κατακρίνοντας τον εαυτό τους για μια κατάσταση για την οποία δεν ευθύνονται; όχι. έπρεπε να ζήσουν με αυτό, έπρεπε να ζήσουν με την άρνηση...έπρεπε να υποβιβάσουν τον άλλο για να νιώσουν καλύτερα με τον εαυτό τους... make no mistakes.

Όλα για την επιβίωση, έτσι;
Την εναλλακτική διαδρομή της αυτοκτονίας κανείς ρε p0yστη μου δεν τη σκέφτεται;

Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη το παραπάνω.

Όλοι οι ''ρατσιστές'' έχουν ένα τέτοιο υπόβαθρο... όλοι αυτοι, που έχουν το υπόβαθρο αυτό, είναι ρατσιστές;

Δεν ισχύει η ισοδυναμία. Και άλλες αδυναμίες οδηγούν στο ρατσισμό.
Απλά όλα, κάπως έτσι όπως πολύ σωστά αναφέρεις,ξεκινούν να εξελίσσονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,898 μηνύματα.
Σε λεοφορείο της γραμμής φίλος μου άκουσε τυχαία συζήτηση δύο ηλικιωμένων. Ο ένας λέει στον άλλο. Κακώς δεν τους σκότωσε όλους τους Εβραίους ο Χίτλερ. Και ο δεύτερος κούνησε το κεφάλι καταφατικά. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα το λεοφορείο περνούσε μπροστά από μία εκκλησία και οι δύο κάνανε το σταυρό τους.
Πώς σας φάνηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Σε λεοφορείο της γραμμής φίλος μου άκουσε τυχαία συζήτηση δύο ηλικιωμένων. Ο ένας λέει στον άλλο. Κακώς δεν τους σκότωσε όλους τους Εβραίους ο Χίτλερ. Και ο δεύτερος κούνησε το κεφάλι καταφατικά. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα το λεοφορείο περνούσε μπροστά από μία εκκλησία και οι δύο κάνανε το σταυρό τους.
Πώς σας φάνηκε;



Για μια ακόμη φορά επιβεβαιώνεται η άποψή μου για τους σοβαροφανείς και τους-κατά τα άλλα-ενάρετους θρησκόληπτους,που κάνουν τους μεγάλους σταυρούς και είναι οι χειρότεροι ρατσιστές!Ανάλογο περιστατικό συνάντησα στο προαύλιο εκκλησίας,όπου δύο καλοβαλμένες κυρίες σχολίαζαν μια κοπέλα από την Αλβανία,η οποία "τόλμησε" να κοινωνήσει!Αν είναι δυνατόν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά είμαι σίγουρα κατά του ρατσισμού. Πιστεύω πως η αξία ή η ηθική ποιότητα ενός ανθρώπου δεν κρίνεται σε καμία περίπτωση από την καταγωγή του. Όλοι οι άνθρωποι είμαστε αδέρφια, μοιραζόμαστε τα ίδια συναισθήματα, έχουμε περίπου τις ίδιες ανάγκες κτλ. Πιστεύω πως ζούμε σε μια εποχή όπου ο καθένας αποκτά ή όχι το σεβασμό και την εκτίμηση των άλλων όχι για τα χρήματα, τη δουλειά ή την καταγωγή του, αλλά για το χαρακτήρα του. Υπάρχουν π.χ. αλλοδαποί τους οποίους συμπαθώ και Έλληνες που δε συμπαθώ. 'Οσο αφορά τα άτομα με διαφορετικό σεξουαλικό προσανατολισμό, εφόσον δεν είναι προκλητικοί, είναι κατά τη γνώμη μου δικαίωμά τους να κάνουν ό,τι θέλουν στην προσωπική τους ζωή.
Σχετικά με τους μετανάστες:Ένα κράτος έχει την υποχρέωση να εξασφαλίσει την ευημερία και την ασφάλεια των γηγενών κατοίκων του, καθώς και των νόμιμων μεταναστών. Μακάρι όλοι όσοι αναγκάζονται να εγκαταλειψουν τη χώρα τους να μπορούσαν να εγκατασταθούν στην Ελλάδα και να βρουν στέγη και εργασία. Κάτι τέτοιο όμως είναι ανέφικτο και θα διασάλευε την ευημερία και την ασφάλεια όσων μένουν ήδη στην Ελλάδα (πράγμα που έχει ήδη συμβεί, όπως δείχνουν οι εντάσεις που προκλήθηκαν πριν μερικούς μήνες σε περιοχές της Αθήνας και της Πάτρας). Γι' αυτό ακριβώς είναι αναγκαίο να έχει ένα κράτος σοβαρή μεταναστευτική πολιτική. Πρέπει δηλαδή καθε χώρα να δέχεται έναν συγκεκριμένο αριθμό μεταναστών,στους οποίους θα μπορεί να εξασφαλίσει στέγαση, εργασία και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Και φυσικά τα σύνορα θα πρέπει να φυλάγονται καλά για να μην επιτραπούν εισροές ματαναστών. Τους τελευταίους μήνες είδα στην τηλεόραση σκηνες που πραγματικά με σόκαραν, με μετανάστες να ζουν κάτω από άθλιες συνθήκες και αγανακτισμένους κατοίκους κάποιων περιοχών να λένε λόγια σκληρά. ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ; Ένα θα πω: μερικοί από αυτούς που είναι στην εξουσία έχουν πολλά κρίματα στο λαιμό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena___*

Νεοφερμένος

Η elena___* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
το μερος οπου παω διακοπες ειναι γεματο αλβανους, γεωργιανους... στην παρεα μου υπαρχουν αλλα 3 κοριτσια και 5-6 αγορια εκ των οποιων τα 4 ειναι αλβανοι. εχουμε αναπτυξει πολυ καλες σχεσεις μεσα σε 2 χρονια που βρισκομαστε κατι που οι γονεις μου αρνουνται να καταλαβουν.

προχτες εγινε ενα beach party γιατι η μια απο τις κοπελες της παρεας μου ειχε γεννεθλια την αλλη μερα και θα καθομασταν ολη η παρεα μεχρι τουλαχιστον τις 12 που αλλαζει η μερα για να της ευχηθουμε. (ολα τα κοριτσια ειμαστε ελληνιδες). τα 3 κοριτσια λοιπον εκτος απο εμενα παρατησαν ολη την παρεα και πηγαν και καθησαν πιο εκει με καποιους αλλους.:mad::s εγω ενοχληθηκα και αποφασισα να μην τρεξω απο πισω τους γιατι τις τελευταιες μερες το ειχαν παρακανει. :s

λογω της παρεας μου την οποια και οι 2 μου γονεις σε συνεργασια με την γιαγια μου δεν εγκρινουν εγω ημουνα η πρωτη που εφυγα απο το παρτυ πριν καν σβησουμε την τουρτα και φυσικα ανακαλυψα πως η μητερα μου καθοταν στο παγκακι απεναντι απο την παραλια μηπως και συμβει τιποτα.

οταν γυρισα στο σπιτι απογοητευμενη(!) η μητερα μου, μου εκανε κυρηγμα με ολη τη σημασια της λεξης, μου ειπε οτι δεν θα ξανακατευω σε αυτη την παραλια για μπανιο και πως του χρονου δεν θα ξαναπαμε για διακοπες εκει και ολο αυτο γιατι καθομουνα με τους "αλβανους" και οχι τους "ελληνες". με λιγα λογια εγινε μεγαλη(!!!!) φασαρια.

θελω να καταληξω στο οτι ολοι οι ανθρωποι ειμαστε το ιδιο. τα λαθη δεν πρεπει να χρεωνονται μεγαλυτερα στους ξενους απ΄οτι στους ελληνες γατι και εμεις εχουμε κανει πολυ χειροτερα απ΄αυτους. στην συγκεκριμενη περιπτωση η μητερα μου δεν θυμωσε με τα κοριτσια που με παρατησαν αλλα με τα παιδια απο την αλβανια που καθησαν κοντα μου και περασαμε υπεροχα μαζι.

ολοι οι ανθρωποι ειναι ιδιοι και πρεπει να χαρακτηριζουμε καποπιον οχι με βαση την χωρα του και την φυλη του αλλα με βαση την προσωπικοτητα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Δεν θέλω να κάνω το δικηγόρο του Διαβόλου, απλά θέλω να παρατηρήσω κάτι που όλοι σας αγνοείτε. Η φιλοσοφία του ρατσισμού δεν έγκειται στην εξόντωση των μεταναστών, των ξένων ή οποιονδήποτε άλλων. Στην ουσία αποκλείει την ύπαρξη αυτών των ατόμων στη λειτουργία μιας συγκεκριμένης "κρατικής" μηχανής. Τα σημάδια των καιρών μας, λίγο πολύ μας έχουν κάνει ρατσιστές, χωρίς οποσδήποτε αυτό να σημαίνει την καταρράκωση της ζωής των αλλοεθνών. Η γενικότερη δυσλειτουργία των "αρμοδίων" και η προπαγάνδα των ΜΜΕ μας έχουν κάνει έτσι αδιάλλακτους. Δεν ασπάζομαι το ρατσισμό, αλλά είναι φυσιολογικό κάποιος να μην θέλει έναν μετανάστη δίπλα στο σπίτι του και ασυζητητι να θεωρείται ρατσιστής και χιτλερικός ;;;;;;;;;;;;;:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Γιατί να μην θέλει έναν μετανάστη δίπλα στο σπίτι του;Σε τι τον ενοχλεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Αυτή η ερώτηση είναι αφελής. Η αντιπάθεια σε οτιδήποτε ξένο γίνεται εμφανής στον οποιονδήποτε αν φτάσει έξω απ'την πόρτα του... Ποτέ δεν ξέρεις τι φρούτο είναι ένα άτομο που κατά πάσα πιθανότητα έκλεβε και σκότωνε στη χώρα του ( δεν αρνούμαι ότι υπάρχουν εξαιρέσεις ). Εσύ θα ήθελες πολύ κάτι τέτοιο ;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δηλαδή οι περισσότεροι μετανάστες έκλεβαν και σκότωναν στη χώρα τους;Στην Ελλάδα εμφανίζουν μια κάποι εγκληματικότητα λόγω αντιδρασης προς τον ρατσισμό τον οποίο δέχονται.Αν έρχεται ένας άνθρωπος από μια ξένη χώρα κι εσύ τον λες δολοφόνο μόνο και μόνο επειδή δεν ειναι Έλληνας μετά πώς να αγαπήσει την Ελλάδα;Άνθρωποι σαν κι εμάς είναι οι μετανάστες και έχουν ίσα δικαιώματα.Αν ο γειτονάς μου είναι Έλληνας ή όχι δεν με ενδιαφέρει,αρκεί να μην μου δημιουρηγεί πρόβλημα.Είναι δυνατόν να λέμε πως οι περισσότεροι μετανάστες είναι εγκληματίες;Μην ακούμε ό,τι λένε ορισμένοι δημοσθογράφοι για να δημιουργήσουν πόλωση.Λες και οι Έλληνες δεν μεταναστεύουν σε άλλες χώρες.Αλλά αν οι Έλληνες του εξωτερικού δεν γίνονται δεκτοί από την κοινωνία της χώρας στην οποία μένουν τότε οι κάτοικοι αυτής της χώρας είναι ρατσιστές,ενώ όταν το κάνουν αυτό οι Έλληνες στους μετανάστες τοτε είναι όλα καλά.Τι λογική είναι αυτή.Μετανάστης=εγκληματίας εκτός από ορισμένες εξαιρέσεις;Πώς μπορούμε να τους κατηγορούμε έτσι μόνο και μόνο επειδή είναι διαφορετικοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Δεν διαφώνησα για τους δημοσιογράφους. Το ανέφερα στο αρχικό μου post. Ωστόσο είναι τουλάχιστον εκτός πραγματικότητας η παρατήρησή σου ότι κλέβουν κτλ επειδή γίνονται θύματα ρατσισμού ! Κάνουν ό,τι κάνουν για προσωπικά οφέλη. Δηλαδή δεν έχεις ακούσει για ληστείες σε τράπεζες,σουπερμάρκετ και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς;; Δεν έχεις ακούσει για εμπόριο όπλων και ναρκωτικών;;; Αυτά γίνονται μόνο και μόνο εξαιτίας του ρατσισμού ;;; ΑΝΗΚΟΥΣΤΟ !!! Τι έχεις να πεις για τις κατά καιρούς επιθέσεις σε ηλικιωμένους ;; Φυσικά και Έλληνες τα κάνουν αυτά, αλλά το φαινόμενο έχει αισθητά οξυνθεί απ' τη μαζική παρέλευση ατόμων που εκ γενετής έχουν βρεθεί σε ένα περιβάλλον βίας και εγκληματικότητας. Δεν ζητωκραυγάζω για να εξαφανιστούν, η προνοητικότητα και συνειδητοποίηση του κινδύνου που πηγάζει απ'αυτούς είναι πράγματα που όλοι πρέπει να γνωρίζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τους προσφέρονται οι ίδιες ευκαιρίες με τους Έλληνες;Όχι.
Οπότε κάπως πρέπει να ζήσουν.Πολλοί έρχονται εδώ με το όνειρο μιας καλύτερης ζωής και μόλις πατήσουν το πόδι τους στην Ελλάδα αρχʼίζουμε να τους λέμε κλέφτες,εγκληματίες,δολοφώνους ακόμα κι αν δεν έχουν κάνει απολύτως τίποτα.
Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά να μην χρεισατεί ποτέ να μεταναστευσεις,πραγματικά στο εύχομαι γιατί μπορεί να μην θες να αναθεωρήσεις κάποια πράγματα.:)
Δικαίωμα σου να είσαι ρατσιστής,δικαίωμά τους να μην είναι Έλληνες.Ούτε επιλογή τους είναι όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Δηλαδή θα πρέπει να υποβαθμίσουμε συμπατριώτες μας, για να βοηθήσουμε να "αισθανθούνε άνετα " άνθρωποι ξένοι προς εμάς, χωρίς ούτε την παραμικρή θέση στην κοινωνία μας μέχρι εκείνη τη στιγμή. Αν ο μπαμπάς σου είχε ένα μαγαζί και απέναντι του άνοιγε ένα παράνομο κινέζικο ή ό,τι άλλο και ο μπαμπάς σου αναγκαζόταν να κλείσει το δικό του, πώς θα αισθανόσουν φίλε μου;;; Όντως η μετανάστευση είναι απ'τα δυσκολότερα θέματα για τις ζωές όλων, ωστόσο γιατί να διαδραματίσουμε εμείς το ρόλο του "οικοδεσπότη". Κάτι δεν ξέρουν στην Ιταλία, που στα τελωνεία τους βάζουν στρατιώτες ειδικών αποστολών και δεν περνάει κανένας... Σύγκρινε απλά την πολιτικοοικονομική κατάσταση στη χώρα μας. Τα πάντα σαπίζουν... Απλά δεν μου αρέσει να περπατάω στην Αθήνα και να αισθάνομαι ότι είμαι στο Ιράκ. Είναι έγκλημα αυτό; Με κάνει κακό άνθρωπο ; Ρατσιστή ; Εχθρό των συνανθρώπων μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δικαιωμά σου να είσαι ρατσιστής.Χρέος σου να το παραδεχτείς.Όλοι έχουμε ελαττώματα.Απλά κάποιοι ξεχωρίζουν γιατί έχουν το θάρρος να το παραδεχτούν.Με συγχωρείς αλλά αυτή η συζήτη με λυπεί κάπως,οπότε δε θα ήθελα να τη συνεχίσουμε,δεν έχει και νόημα άλλωστε.Το να προσπαθώ να σε πείσω για το αυτονόητο,δηλαδή για τα ανθρώπινα δικαιώματα στην εποχή που ζούμε είναι τραγικό.Και στη συγκεκριμένη περίπτωση ανούσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Καμια συγγένεια με το Χίτλερ; Siegfrid Hitler ας πούμε;

O πατέρας σου θα μισούσε και τον Έλληνα αν άνοιγε μαγαζί δίπλα του ή απέναντί του. (ακόμα κι αν δεν ήταν παράνομος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Εμένα πάλι με λυπεί που το αυτονόητο στη δική μας περίπτωση με κάνει να φαντάζω σαν τον Χίτλερ... έλεος ρε παιδιά. Όσο η κοινωνία μας αποδέχεται έτσι άκριτα τέτοια άτομα τα προβλήματα θα συνεχίζονται για πάντα... Τώρα είναι απόλυτα λογικό να ασπάζεστε μια άποψη, μόνο και μόνο εξαιτίας του κενού ρητού:"Ο ρατσισμός είναι έγκλημα". Ποιος μίλησε για παραβίαση ανθρώπινων δικαιωμάτων; Αυτό καταλάβατε απ' αυτά που σας λέω; Δεν νομίζω ότι μιλάω ανεδαφικά. Μιλάω με τεκμήρια... Αλλά ίσως είναι δύσκολο να ξεριζωθούν αντιλήψεις χρόνων. Οι μετανάστες είναι πρόβλημα. Και αν το θέλετε έτσι. Ναι είμαι ρατσιστής... είναι πια τόσο τρομακτικό; Ας με πείσει κάποιος γιατί δεν πρέπει να είμαι στη σημερινή κοινωνική πραγματικότητα... Όσο για σένα φίλτατε που μιλούσαμε τόση ώρα, πιστεύω ότι δν σε λυπεί η συζήτηση, όσο το ότι ξέμεινες από επιχειρήματα... χάρηκα που τα είπαμε ωστόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μμμμ έχω επιχειρήματα αλλά δεν είσαι έτοιμος να δεχτείς άλλη άποψη εκτός από τη δική σου.Και τουλάχιστον το παραδέχεσαι ότι ε΄σια ρατσιστής,αυτο έιναι καλό.Εγώ αυτό το ρητό που λες πάντως δεν το ξέρω.:bye:
Το ότι όποιος δεν είναι Έλληνας είναι κατά κανόνα δολοφόνος θα μου επιτρέψεις πάντως να μην το θεωρώ επιχείρημα.
όσο για τα ανθρώπινα δικαιώματα...είδα το έγραψες στο θέμα για τους ομοφυλόφιλους,οι οποίοι τομούν να μην έχουν τις ίδιες προτιμήσεις μα εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Κι ο Χίτλερ με τεκμήρια μιλούσε και κατέστρεψε το μισό κόσμο και τους....Γερμανούς
Και σε προηγούμενο ποστ σου Zigfrid που έλεγες θάνατος στους ομ.... Σκέφτηκες ποτέ ότι τώρα μπορούν πλέον πολύ εύκολα να κάνουν κι αυτοί το ίδιο σε σένα; Μερίδα αυτών είναι ακτιβιστές... Η βία φέρνει βία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Αυτό το είπα για πλάκα φίλτατε ! Όσο περίμενα να μου απαντήσει ο άλλος φίλος... Δεν το εννοούσα. Ωστόσο πάνω στον ρατσισμό μιλάω απόλυτα σοβαρά. Τέλος πάντων δεν είπα ότι συμφωνώ με τι θεωρία του Χίτλερ, αλλά η Γερμανία αυτοκτόνησε δεν την κατέστρεψε ο Χίτλερ. Όσο για επιχειρήματα, συγχωρήστε με παιδιά, αλλά δεν έχετε πει ούτε ένα μέχρι στιγμής. Δεν είμαι στενόμυαλος και δεν απορρίπτω εγώ αυτά που λέτε. Τα απορρίπτει η ίδια η κοινωνία μας, που βαδίζει πραγματικά στην καταστροφή. Αλήθεια δεν βρίσκετε ούτε μια αλήθεια σ'αυτά που λέω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Tελευταιό ποστ.Το μόνο που κάνεις είανι να κατηγορείς τους μετανάστες και να τους αποκαλέις δολοφόνος επειδή τολμούν να μη είναι Έλληνες.Λες πράγματα αβάσιμα.Κια η εύκολη λύση είανι να κατηγορήσεις τους άλλους πως δεν έχουν επιχειρήματα.
Καλή σου μέρα.:bye:
Α και κάτι τελευταίο.Είδα πως το μήνυμα σου στο άλλο θεμα σβήστηκε.Πολλοί έχουν εκφράσει ρατσιστικές απόψεις αλλά πρώτη φορά γίνεται διαγραφʼη ολόκληρου μηνύματος για τέτοιο λόγο.I suppose that says too much.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top