Ποιό μαθήμα είναι πιο εύκολο τα Αρχαία ή τα Μαθηματικά;

Ποιο ειναι το πιο ευκολο μαθημα για σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 142)
  • Αρχαία Γυμνασίου

    Ψήφοι: 46 32.4%
  • Αρχες Γεωμετρίας και Άλγεβρας Α Γυμνασίου, Άλγεβρα και Γεωμετρία Β,Γ Γυμνασίου

    Ψήφοι: 68 47.9%
  • Κανένα

    Ψήφοι: 16 11.3%
  • Και τα 2

    Ψήφοι: 12 8.5%

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Bάλτε αντίστοιχο και για το Λύκειο θα δούμε μερικές αλλαγές στο πίνακα.Τα αρχαία με μεγάλη εξαίρεση το άγνωστο.Όσο αφορά στις γενικής παιδείας τα αρχαία επαναλαμβάνονται πάλι με αξαίρεση την Αντιγόνη που επειδή είναι λυρική ποίηση έχει δυσκολία.Η Άλγεβρα αρχίζει να δυσκολεύει από τη 2α Λυκείου και μετά όταν μπαίνουν οι Λογάριθμοι μέχρι να τα συνηθίσει κάποιος.Ενώ και η Γεωμετρία μπορεί να έχει πολύ απλές ασκήσεις έως και παμπόνηρες που χρειάζεται κάτι παραπάνω από αετίσιο μάτι για να διακρίνεις πράγματα μέσα από πολύπλοκα σχήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγο σύγκρισης των δύο. Και τα δύο πραγματεύονται διαφορετικά πράγματα και έχουν διαφορετικά κλιμάκωση στο θέμα δυσκολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Bάλτε αντίστοιχο και για το Λύκειο θα δούμε μερικές αλλαγές στο πίνακα.Τα αρχαία με μεγάλη εξαίρεση το άγνωστο.Όσο αφορά στις γενικής παιδείας τα αρχαία επαναλαμβάνονται πάλι με αξαίρεση την Αντιγόνη που επειδή είναι λυρική ποίηση έχει δυσκολία.Η Άλγεβρα αρχίζει να δυσκολεύει από τη 2α Λυκείου και μετά όταν μπαίνουν οι Λογάριθμοι μέχρι να τα συνηθίσει κάποιος.Ενώ και η Γεωμετρία μπορεί να έχει πολύ απλές ασκήσεις έως και παμπόνηρες που χρειάζεται κάτι παραπάνω από αετίσιο μάτι για να διακρίνεις πράγματα μέσα από πολύπλοκα σχήματα

Ἡ Ἀντιγόνη δὲν εἶναι λυρικὴ ποίηση· δρᾶμα εἶναι.

Πάντως θὰ συμφωνήσω γιὰ τὴν Ἄλγεβρα τῆς Β΄ Λυκείου· προσωπικὰ δὲ θυμᾶμαι ἀπολύτως τίποτα. Τίποτα ὅμως.

(Ἴσως φταίει τὸ ὅτι ἤμουν τῆς θεωρητικῆς...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ἡ Ἀντιγόνη δὲν εἶναι λυρικὴ ποίηση· δρᾶμα εἶναι.

Πάντως θὰ συμφωνήσω γιὰ τὴν Ἄλγεβρα τῆς Β΄ Λυκείου· προσωπικὰ δὲ θυμᾶμαι ἀπολύτως τίποτα. Τίποτα ὅμως.

(Ἴσως φταίει τὸ ὅτι ἤμουν τῆς θεωρητικῆς...:P)

Ούπς είχα την εντύπωση ότι είναι λυρική ποίηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ούπς είχα την εντύπωση ότι είναι λυρική ποίηση

Ἡ λυρικὴ ποίηση εἶναι τὰ ποιήματα τῆς Σαπφοῦς, τοῦ Πίνδαρου, τοῦ Μίμνερμου κλπ. Ἡ «Ἀντιγόνη» τοῦ Σοφοκλῆ εἶναι δρᾶμα, δηλαδὴ θεατρικὸ ἔργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kparas7

Νεοφερμένος

Ο kparas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Μαθηματικά με κλειστά μάτια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι, πως και τα δύο έχουν δυσκολίες... κατά την άποψή μου, είναι ευκολότερα τα αρχαία γιατί προτιμώ τα θεωρητικά. Επίσης, τα μαθηματικά δεν τα καταλαβαίνω και πολύ... :P με δυσκολεύουν. Χρειάζονται πολύ σκέψη. Τα Αρχαία, μου βγαίνουν πιο εύκολα και μου αρέσουν, σε αντίθεση με τα μαθηματικά... έχουμε και πολύ καλό καθηγητή... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι, πως και τα δύο έχουν δυσκολίες... κατά την άποψή μου, είναι ευκολότερα τα αρχαία γιατί προτιμώ τα θεωρητικά. Επίσης, τα μαθηματικά δεν τα καταλαβαίνω και πολύ... :P με δυσκολεύουν. Χρειάζονται πολύ σκέψη. Τα Αρχαία, μου βγαίνουν πιο εύκολα και μου αρέσουν, σε αντίθεση με τα μαθηματικά... έχουμε και πολύ καλό καθηγητή... :)

Τα μαθηματικα θελουν σκεψη, μα αυτη ειναι η μαγεια τους! Εχουν μια ανεξηγητη ομορφια και ενα τεραστιο μυστηριο... Σαφως και προτιμω να λυνω συστηματα απο το να κανω εγκλιτικη αντικατασταση στο ρημα φονευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Είναι κάτι τέτοια θρεντ που δεν βγαίνει ποτέ νοημα.. Κατι τετοια θρεντ, στα οποία, οι θετικοί υποστηρίζουν τα θετικά και οι θεωρητικοί τα θεωρητικά. Κάποιος που του αρεσουν τα αρχαία θα βγάλει τα μαθηματικά χάλια, ενω, κάποιος θετικός, θα κράζει τα αρχαία μέχρι τελικής πτώσεως.
Εγώ πχ προτιμώ να κάνω εγκλιτική αντικατάσταση από το να λύνω συστήματα. Αλλα αυτό δεν θα μπορούσα να το εξηγησω ποτέ στην Deutch lover γιατι εκείνη προτιμάει το αντίθετο, και θα με κοιτούσε σαν χαζή :P

Το "εύκολο" και το "δύσκολο" είναι πολυ, πολύ, πολύ υποκειμενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Είναι κάτι τέτοια θρεντ που δεν βγαίνει ποτέ νοημα.. Κατι τετοια θρεντ, στα οποία, οι θετικοί υποστηρίζουν τα θετικά και οι θεωρητικοί τα θεωρητικά. Κάποιος που του αρεσουν τα αρχαία θα βγάλει τα μαθηματικά χάλια, ενω, κάποιος θετικός, θα κράζει τα αρχαία μέχρι τελικής πτώσεως.
Εγώ πχ προτιμώ να κάνω εγκλιτική αντικατάσταση από το να λύνω συστήματα. Αλλα αυτό δεν θα μπορούσα να το εξηγησω ποτέ στην Deutch lover γιατι εκείνη προτιμάει το αντίθετο, και θα με κοιτούσε σαν χαζή :P

Το "εύκολο" και το "δύσκολο" είναι πολυ, πολύ, πολύ υποκειμενικά.

*Γιατι δεν το εκανες χθες να γελουσαμε λιγο:whistle::whistle::whistle:

Εχεις δικαιο ομως... Δεν υπηρχε περιπτωση να μην κραξω τα αρχαια. Οπως και ενας θεωρητικος τα μαθηματικα...


υγ: τα μαθηματικα ειναι μαθηματικα οπως και να το κανεις ειναι καλυτερα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Τα αρχαία όπως και το κάνουμε είναι υπέροχα αλλά με το σκέφτομαι μόνο την εγκλιτική αντικατάσταση που λέει και η Italian από πάνω με πιάνει μεγαλύτερος πονοκέφαλος από αυτόν που έχω τώρα άρα αφήστε το.Έχουν και τα μαθηματικά την μαγεία τους:redface: και επειδή η φυσική :inlove: σχετίζεται άμεσα με τα μαθηματικά άρα μαθηματικά με τα 1000!!
Αλλά όντως από κάτι τέτοια θέματα δεν βγαίνει ποτέ άκρη και γιατί να βγει όμως;Διαγωνισμό κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Αν και γενικά τα θεωρητικά μαθήματα τα βρίσκω πιο εύκολα απ'ότι τα θετικά (χημεία, φυσική),τα μαθηματικά τα καταλαβαίνω πολύ καλύτερα σε σχέση με τα αρχαία.Και ειδικά φέτος που έφυγε η περσινή η ξινή η μαθηματικός μας και μας πήρε άλλος μου φαίνονται ακόμα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πρίνσες Λέια

Νεοφερμένος

Η Πρίνσες Λέια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εξαρτάται από το πως οριοθετείς το "εύκολο".... αν εύκολο θεωρείς να κάτσεις να μάθεις το νόημα (και στην γ' γυμνασίου κατά λέξη μετάφραση του κειμένου) και την γραμματική των αρχαίων ή το να λύνεις άλγεβρα και γεωμετρία...:) προσωπικά επειδή δεν είμαι θεωρητικός τύπος πιστεύω πως τα μαθηματικά γενικά (Α' και Β' γυμνασίου) είναι ευκολότερα από τα αρχαία γιατί είναι ασκήσεις.. ενώ τ αρχαία είναι απλά λόγος και λίγο γραμματική και συντακτικό..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mar.ia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mar.ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Και τα δυο ειναιι ''αστα''!!Με τα μαθηματικα τα παω καλυτερα παντως!:inlove:Στα αρχαια θελει γραματκη συνταξη,μεταφρασεις κτλπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechaniceng

Νεοφερμένος

Ο mechaniceng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
τα μαθηματικά εξηγούν τη λειτουργία του κόσμου για αυτό τα προτιμώ (πω έγραψα πάλι)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
στο γυμνασιο το πιο αθλιο μαθημα που υπαρχει ειναι τα αρχαια :P
στο λυκειο ειναι ευτυχως καλυτερα τα πραγματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sev_vo

Νεοφερμένος

Η Sev_vo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Και τα δύο είναι εύκολα από την στιγμή που κάνεις συστηματικό και σωστό διάβασμα. Για εμένα, τα Αρχαία είναι πιο εύκολα πάντως.. αν και χρειάζονται περισσότερη προσοχή για να αποδώσεις καλά νομίζω :):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cool_girl

Νεοφερμένος

Η cool_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ειναι αναλογα πως δουλευει το μυαλο σου
εμενα πιο ευκολα μου φαινονται τα μαθηματικα γιατι τα αρχαια ειναι σα να μαθαινεις ξενη γλωσσα
αλλη γραμματικη, αλλοι κανονες....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Το να συγκρίνουμε τα μαθηματικά με τα αρχαία είναι σαν να συγκρίνουμε τα μαρούλια με τις πατάτες λέω εγώ:P
Πάντως αν αναλογιστεί κανείς ότι στο λύκειο πρέπει να μαθαίνεις απ'εξω ολόκληρες μεταφράσεις και συντακτικές αναλύσεις(απο Α-Υ και επεξηγήσεις μέχρις αιτιατικές του μέτρου) απο πόσες δεκάδες διαφορετικά κείμενα(και οι θεωρητικοι έχουν και το άγνωστο) όταν στο γυμνάσιο μαθαίνεις απλά τους κανόνες τονισμού, μερικά λύω-ομαι, έναν αόριστο ΄β κλπ και αν αναλογιστούμε και ότι στο λύκειο έχεις του κόσμου τις συναρτήσεις(εκθετικές, λογαριθμικές, ημιτονοειδές), τις τριγωνομετρικές εξισώσεις κλπ ενώ στο γυμνάσιο το πιο δύσκολο που θα διδαχτει κάποιος είναι το αχ^2 +βχ + γ=0 με α διαφορο του μηδενός τότε συμπεραίνουμε ότι και τα δύο είναι easy...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Εγω πιστευω πιο ευκολα τα Αρχαια :) Μπορει να φταιει και το οτι μολις βλεπω αριθμους με ποιανει παρκισον! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top