Ποιό μαθήμα είναι πιο εύκολο τα Αρχαία ή τα Μαθηματικά;

Ποιο ειναι το πιο ευκολο μαθημα για σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 142)
  • Αρχαία Γυμνασίου

    Ψήφοι: 46 32.4%
  • Αρχες Γεωμετρίας και Άλγεβρας Α Γυμνασίου, Άλγεβρα και Γεωμετρία Β,Γ Γυμνασίου

    Ψήφοι: 68 47.9%
  • Κανένα

    Ψήφοι: 16 11.3%
  • Και τα 2

    Ψήφοι: 12 8.5%

BookLover

Νεοφερμένος

Η BookLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σίγουρα πιο δύσκολο είναι τα Μαθηματικά. Αρχικά δεν χρειάζεται μόνο διάβασμα. Χρειάζεται και απλή σκέψη και γενικότερα για να μην σε δυσκολεύουν πρέπει να έχεις μία κλίση. Δεν λέω ότι δεν γίνεται να είναι κάποιος καλός απλά θέλει πολλή προσπάθεια, και είναι περίπλοκα. Αν κάνεις ένα λάθος, μία πράξη, φεύγει όλη η άσκηση και σε πάει τρένο.
Στα Αρχαία, θέλει να διαβάζεις. Αν διαβάζεις, δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia_1995

Νεοφερμένος

Η sofia_1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν και έχω 15 με 17 αρχαία, τα θεωρώ πολύ πιο δύσκολα σε σχέση με τα Μαθηματικά.
Τα αρχαία είναι πολύ πιο δύσκολα! Γράφω τη Δευτέρα κιόλας ρε γμτ. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MikeZ

Νεοφερμένος

Ο MikeZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά, για εμένα, τα εικαστικά είναι τα πιο έυκολααα :P :P :D :D :D Εντάξει, πέρα από την πλάκα το πιο εύκολο μάθημα για εμένα είναι η Ιστορία... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τα μαθηματικά είναι πιο δύσκολα γενικά και από όλες τις απόψεις.
Όμως σε σχέση με τα μαθηματικά του λυκείου τα αρχαία του λυκείου είναι πιο δύσκολα. Πιστεύω ότι πρέπει να περιοριστεί η διδασκαλία των αρχαίων (που από ένα σημειο και μετά είναι άχρηστα) και να διδάσκονται αντί αυτού θετικά μαθήματα. π.χ χημεία (που έχει περιοριστεί πάρα πολύ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
τα μαθηματικά είναι πιο δύσκολα γενικά και από όλες τις απόψεις.
Όμως σε σχέση με τα μαθηματικά του λυκείου τα αρχαία του λυκείου είναι πιο δύσκολα. Πιστεύω ότι πρέπει να περιοριστεί η διδασκαλία των αρχαίων (που από ένα σημειο και μετά είναι άχρηστα) και να διδάσκονται αντί αυτού θετικά μαθήματα. π.χ χημεία (που έχει περιοριστεί πάρα πολύ)
απο την αντιθετη πλευρα θα σου πει καποιος να διδασκεται περισσοτερη λογοτεχνια που επισης ειναι περιορισμενη η διδασκαλια της..δεν νομιζω να βγει ποτε νοημα με αυτη τη συζητηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
τα μαθηματικά είναι πιο δύσκολα γενικά και από όλες τις απόψεις.
Όμως σε σχέση με τα μαθηματικά του λυκείου τα αρχαία του λυκείου είναι πιο δύσκολα. Πιστεύω ότι πρέπει να περιοριστεί η διδασκαλία των αρχαίων (που από ένα σημειο και μετά είναι άχρηστα) και να διδάσκονται αντί αυτού θετικά μαθήματα. π.χ χημεία (που έχει περιοριστεί πάρα πολύ)

Οντως, μας φορτωνουν την μεταφραση της αντιγονης και δεν απολαμβανεις το δραμα :P

Και με την χημεια οντως το εχουν παραχεσει, 2 ωρες την βδομαδα για τοσην υλη ειναι λιγο :mad:

Φοκος για υπουργος παιδειας :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeZ

Νεοφερμένος

Ο MikeZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
απο την αντιθετη πλευρα θα σου πει καποιος να διδασκεται περισσοτερη λογοτεχνια που επισης ειναι περιορισμενη η διδασκαλια της..δεν νομιζω να βγει ποτε νοημα με αυτη τη συζητηση



Όντως. έχει δίκιο. Μπορεί τα Μαθηματικά να είναι πιο σημαντικά από τα άλλα μαθήματα, αλλά έχουν ΠΑΡΑπεριορίσει το θέμα με την λογοτεχνία. Πιστεύω ότι πρέπει να μπαίνουν πιο πολλές ώρες στη λογοτεχνία, αν και δεν μ'αρέσει, γιατί ειδικά στο δικό μου σχολείο, υπάρχουν μόνο δύο ώρες λογοτεχνίας. Μπορεί εμένα να μην με χαλάει, αλλά σε κάποιον που του αρέσει η λογοτεχνία δεν θα είναι και πολύ δίκαιο..


Και για το θέμα ότι δε θα βγει νόημα με αυτή τη συζήτηση είμαι 50% - 50%. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christy_4_ever

Νεοφερμένος

Η μαρια χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
:)τα μαθηματικαααα αλλα και παλι χαλια ειμαι στα μαθηματικα πηρα 17
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Κι εμένα μου αρέσει η λογοτεχνία, well, μου άρεσε όταν πήγαινα σχολείο.

Αλλά όχι του σχολείου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
τα μαθηματικά είναι πιο εύκολο γιατί χρειάζεται μόνο το μυαλό .. α και λίγο διάβασμα θεωρία..... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michael99

Νεοφερμένος

Ο Michael99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Και τα 2 αλλα πιο πολλυ τα αρχαια πρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
ρε παιδια,ειναι ποιο σ αρεσει πιο πολυ σ αυτη την περιπτωση.αν και πιστευω πως τα αρχαια ειναι λιγο πιο ευκολα.αλλα ειναι αναλογα το ατομο.

για μενα τα μαθηματικα ειναι πιο ευκολα επειδη μ αρεσουν.ενω αρχαια δεν ξερω πολυ καλα γιατι δεν με ενδιαφερει και πολυ να ειμαι τελειος στα αρχαια.γι αυτο τα αρχαια μου φαινονται πιο δυσκολα.ειναι τι σ αρεσει περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Tα μαθηματικά ειναί πιο εύκολα γιατί πρεπεί να μαθείς κάτι συγκεκριμένο και ολές ασκήσεις λυνόνται ως απόρροια αυτού,επίσης,κανείς πάντα κατί καινουργίο ,μια ασκήση,μια εξίσωση που απαιτεί λύση και τέλος ,τα μαθηματικά εχούν λιγότερη θεωρία από τα αρχαία που θελούν να εμπεδώσεις γραμματικούς και συντακτικούς κανόνες και να μάθεις συνηθώς παπαγαλία την μετάφραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γενικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Είναι δύο τελείως διαφορετικά μαθήματα με διαφορετικό τρόπο μελέτης οπότε είναι άτοπο να συγκρίνονται. Στα πλαίσια του γυμνασίου όμως θεωρώ ότι είναι πιο εύκολα τα μαθηματικά καθώς χτίζεις πάνω στις γνώσεις του δημοτικού ενώ τα αρχαία είναι κάτι τελείως καινούριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
κατα την γνωμη μου και τα 2 θελουν δουλεια..... αλλα τα μαθηματικα ειναι λιγακι ευκολοερα! Στα μαθηματικα μαθαινεις εναν ορισμο... αλλα θελει και πολυ εξασκηση μπορει ρε παιδι μου να κανεισ 1000 ασκησεις ιδιες αλλα με αλλους αριθμους ειναι και λιγακι πιο δημιουργηκο μαθημα! Τα αρχαια τωρα.... εχουν αρκετους κανονες... και ειναι σαν να μαθαινεις μια ξενη γλωσσα! ξεκινας απο το 0! εκει εχει στανταρ πραγματα! τωρα ρηματα ... με τον καιρο θα τα κλινεις ολα οποτε.... ενω στα μαθηματικα δεν μπορεις να κανεις μια ασκηση με ολους τους αριθμους που υπαρχουν! αρα το ενα μαθημα θελει πολυ εξασκηση το αλλο προσοχη και παρα πολυ καλη μνημη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
κατα την γνωμη μου και τα 2 θελουν δουλεια..... αλλα τα μαθηματικα ειναι λιγακι ευκολοερα! Στα μαθηματικα μαθαινεις εναν ορισμο... αλλα θελει και πολυ εξασκηση μπορει ρε παιδι μου να κανεισ 1000 ασκησεις ιδιες αλλα με αλλους αριθμους ειναι και λιγακι πιο δημιουργηκο μαθημα! Τα αρχαια τωρα.... εχουν αρκετους κανονες... και ειναι σαν να μαθαινεις μια ξενη γλωσσα! ξεκινας απο το 0! εκει εχει στανταρ πραγματα! τωρα ρηματα ... με τον καιρο θα τα κλινεις ολα οποτε.... ενω στα μαθηματικα δεν μπορεις να κανεις μια ασκηση με ολους τους αριθμους που υπαρχουν! αρα το ενα μαθημα θελει πολυ εξασκηση το αλλο προσοχη και παρα πολυ καλη μνημη!

Τα πραγματικά μαθηματικά δεν είναι 1000 ασκήσεις με τον ίδιο αριθμό... Και ακριβώς επειδή δεν είναι στάνταρ δεν μπορείς να τα μάθεις ποτέ όλα. Τα αρχαία είναι φτιαχτά. Είναι γλώσσα, απλώς μαθαίνεις κάτι έτοιμο.
Τώρα αν στο σχολείο έχουν καταντήσει και τα δύο εντελώς παπαγαλέ είναι άλλο θέμα.

Όπως και να χει, ανόμοια πράγματα δεν συγκρίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα πραγματικά μαθηματικά δεν είναι 1000 ασκήσεις με τον ίδιο αριθμό... Και ακριβώς επειδή δεν είναι στάνταρ δεν μπορείς να τα μάθεις ποτέ όλα. Τα αρχαία είναι φτιαχτά. Είναι γλώσσα, απλώς μαθαίνεις κάτι έτοιμο.
Τώρα αν στο σχολείο έχουν καταντήσει και τα δύο εντελώς παπαγαλέ είναι άλλο θέμα.

Όπως και να χει, ανόμοια πράγματα δεν συγκρίνονται.

οι αριθμοι δεν τελειωνουν ποτε.... ενω τα ρηματα ναι! συμφωνω οτι δεν συγκρινονται αλλα αφου το ποστ αυτο ζητουσε επρεπε να απαντησω....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης99

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Για εμενα τα Μαθηματικα ειναι πιο ευκολα.Ειναι το μονο μαθημα που ουσιαστικα δεν κοιμαμαι στην ταξη.Τα αρχαια μου αρεσαν στην αρχη,αλλα μετα αρχισαν να μαζευονται πολλα και μπερδευομουν.Γενικα στα φιλολογικα δεν ειμαι τοσο δυνατος οσο στα μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Για εμενα τα Μαθηματικα ειναι πιο ευκολα.Ειναι το μονο μαθημα που ουσιαστικα δεν κοιμαμαι στην ταξη.Τα αρχαια μου αρεσαν στην αρχη,αλλα μετα αρχισαν να μαζευονται πολλα και μπερδευομουν.Γενικα στα φιλολογικα δεν ειμαι τοσο δυνατος οσο στα μαθηματικα

σε καταλαβαινω απολυτα! Οσο μου αρεσουν πχ τα αρχαια τοσο καλη ειμαι στα μαθηματικα..... Αλλο μου αρεσει και σε αλλο ειμαι καλυτερη....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω είναι ανάλογα το τι σου αρέσει και ποιο από τα 2 μαθήματα κάνεις πιο ευχάριστα!:D
Τα μαθηματικά για μένα είναι ενδιαφέροντα και ένα πολύ ωραίο μάθημα!Φυσικά όμως προσπαθώ για το καλύτερο στα αρχαία.Δεν σημαίνει ότι επειδή δεν μου αρέσουν δεν θα προσπαθώ κιόλας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top