Ποιό μαθήμα είναι πιο εύκολο τα Αρχαία ή τα Μαθηματικά;

Ποιο ειναι το πιο ευκολο μαθημα για σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 142)
  • Αρχαία Γυμνασίου

    Ψήφοι: 46 32.4%
  • Αρχες Γεωμετρίας και Άλγεβρας Α Γυμνασίου, Άλγεβρα και Γεωμετρία Β,Γ Γυμνασίου

    Ψήφοι: 68 47.9%
  • Κανένα

    Ψήφοι: 16 11.3%
  • Και τα 2

    Ψήφοι: 12 8.5%

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
ποιο κατα την γνωμη σας ειναι ευκολοτερο ανεξαρτητως οτι ανηκουν σε διαφορετικο κλαδο μαλετης.επισης ζηταω να :

1)αιτιολογειτε την απαντηση σας
2)να χρησιμοποιήσετε την επιχειρηματολογια σας
3)να μην χρησιμοποιείτε δικαιολογιες οτι ειμαι θετικος και θεωριτικος.


ελπιζω να υπαρχει πολυφωνια και διχονοια των γνωμεων και να μην γυρισει η ζυγαρια μονο προς μια πλευρα


Υποστηριζετε την γμωμη σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δε συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Ένας που έχει πρακτικό μυαλό βρίσκει εύκολα τα μαθηματικά, ένας που έχει κλίση προς την έρευνα του γραπτού λόγου βρίσκει εύκολα τα αρχαία.

Τέλος πάντως, επιχειρώντας μια ανούσια σύγκριση, τα μαθηματικά είναι πιο δύσκολα, δεν απαιτείται μόνο διάβασμα αλλά και ειδικές ικανότητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
*το βλέπω το οφφ να γεμίζει*

παντως πιστεύω πως το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό, όπως και να το δούμε, για το γυμνάσιο τουλάχιστον που ξέρω.Για μένα είναι τα μαθηματικά δύσκολα/τέλεια/γουαου, για σένα τα αρχαία, αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
*το βλέπω το οφφ να γεμίζει*

παντως πιστεύω πως το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό, όπως και να το δούμε, για το γυμνάσιο τουλάχιστον που ξέρω.Για μένα είναι τα μαθηματικά δύσκολα/τέλεια/γουαου, για σένα τα αρχαία, αντίστοιχα.

Eίπα εγώ ότι μου φαίνονται δύσκολα/τέλεια/γουαου τα αρχαία; :P

Απαπα, δε λέγονται αυτά τα πράγματα.

Mαθηματικά ftw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Eίπα εγώ ότι μου φαίνονται δύσκολα/τέλεια/γουαου τα αρχαία; :P

Απαπα, δε λέγονται αυτά τα πράγματα.

Mαθηματικά ftw

όχι για σενα σενα, γενικά speaking:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Eίπα εγώ ότι μου φαίνονται δύσκολα/τέλεια/γουαου τα αρχαία; :P

Απαπα, δε λέγονται αυτά τα πράγματα.

Mαθηματικά ftw

Περσι αλλα ελεγες Djimmakos :P.Να παραθεσω posts?:D

Παντως,τα μαθηματικα πραγματι θελουν καθαρο μυαλο,γιατι πρεπει να μαθεις 100 νεα πραγματα,τα οποια συνδιαζονται μεταξυ τους.Επισης,τα μαθηματικα ειναι ενα παιχνιδι εννοιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
εγω λεω και τα δυο γιατι δεν εχω ιδεα παω αυτα τα δυο μαθηματα ακομα στο νηπιαγωγειο τους ειμαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
1) Δεν τίθεται και δεν υφίσταται θέμα σύγκρισης.
2) Τα μαθηματικά δεν απαιτούν ''ικανότητες που λίγοι έχουν'' μην ακούω παραμύθια, και μην ακούν τα μικρά κυρίως παραμύθια.
3) Ο τρίτος όρος του θέματος είναι κάπως άκυρος μιας και δε γίνεται να μην επηρεαστεί κανείς από τις επιλογές του.
4) Δε βρίσκω τη χρησιμότητα του θέματος. Ίσα ίσα, ελπίζω να μην καταλήξει πάλι σε διαμάχη μεταξύ των ''δύο πλευρών'', πράγμα που δυστυχώς νομίζω πως ούτως ή άλλως θα γίνει.
5) Η συζήτηση θα μπορούσε να γίνει και σε θέματα όπως αυτό. Ας μείνει όμως αφού υπάρχει και δημοσκόπηση (άσχετα αν δεν καταλαβαίνω τη δεύτερη επιλογή :xixi:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το καθένα έχει τη "χάρη" του:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
.Τα μαθηματικά δεν απαιτούν ''ικανότητες που λίγοι έχουν'' μην ακούω παραμύθια, και μην ακούν τα μικρά κυρίως παραμύθια.

Δεν είναι απλά τα μαθηματικά, το ξέρεις όσο το ξέρω και εγώ πιστεύω.

Ίσως η χρήση της φράσης "λίγοι έχουν" να μην ήταν εύστοχη, τα μαθηματικά πάντως δεν είναι για όλους.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν είναι απλά τα μαθηματικά, το ξέρεις όσο το ξέρω και εγώ πιστεύω.

Ίσως η χρήση της φράσης "λίγοι έχουν" να μην ήταν εύστοχη, τα μαθηματικά πάντως δεν είναι για όλους.


:)

Αυτό ακριβώς εννοούσα. Πως οι φράσεις ''λίγοι έχουν τις ικανότητες που απαιτούν τα μαθηματικά'' και ''τα μαθηματικά δεν είναι για όλους'' ταυτίζονται και είναι παραμύθια για να τρώνε τα παιδάκια του δημοτικού το φαγητό τους. Με αυτήν την νοοτροπία όμως πάνε πολλοί στο Γυμνάσιο και έπειτα στο Λύκειο και ύστερα απορούμε γιατί τόσος κόσμος τα μισεί. Τα μαθηματικά είναι για όλους. Όλοι μπορούν να ασχοληθούν, αρκεί να το θέλουν. Δεν απαιτούν καμία ειδική και θεία ικανότητα που μόνο οι περιούσιοι έχουν. Το μόνο που απαιτούν είναι ενδιαφέρον και δουλειά. Αυτά με έμαθαν εμένα οι μαθηματικοί μου. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Συγκρινεις 2 ανομοια πραγματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς εννοούσα. Πως οι φράσεις ''λίγοι έχουν τις ικανότητες που απαιτούν τα μαθηματικά'' και ''τα μαθηματικά δεν είναι για όλους'' ταυτίζονται και είναι παραμύθια για να τρώνε τα παιδάκια του δημοτικού το φαγητό τους. Με αυτήν την νοοτροπία όμως πάνε πολλοί στο Γυμνάσιο και έπειτα στο Λύκειο και ύστερα απορούμε γιατί τόσος κόσμος τα μισεί. Τα μαθηματικά είναι για όλους. Όλοι μπορούν να ασχοληθούν, αρκεί να το θέλουν. Δεν απαιτούν καμία ειδική και θεία ικανότητα που μόνο οι περιούσιοι έχουν. Το μόνο που απαιτούν είναι ενδιαφέρον και δουλειά. Αυτά με έμαθαν εμένα οι μαθηματικοί μου. :bye:
σωστα.οποιος προσπαθησει και θελει πολυ κατι μπορει να το καταφερει.αν βεβαια βαλει στο μυαλο του απο μικρος οτι τα μαθηματικα ειναι για πολυ εξυπνους τοτε δεν θα τα διαβασει ποτε γιατι θα πιστευει οτι δεν θα τα καταφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πολλές φορές αναρωτιέμαι γιατί έχουμε ιδέες οι οποίες κατά, κάποιον τρόπο, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα (όλοι μας εννοώ, δε μιλάω συγκεκριμένα).

Αν πάρεις 50 παιδιά απ' όλο τον κόσμο και τα βάλεις να γράψουν ένα τεστ μαθηματικών, δε θα γράψουν όλοι άριστα. Έτσι δεν είναι; Κάποια παιδιά, στη διάρκεια της σχολικής τους πορείας, αναπτύσσουν άλλες ικανότητες και όχι την καθαρότητα του μυαλού που χρειάζονται τα μαθηματικά. Δεν είπα ότι κάποιος δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στα μαθηματικά, είπα ότι τα μαθηματικά, σαν μάθημα, δεν ταιριάζουν σε όλους.

Αν ήταν έτσι, γιατί να μη γινόμασταν όλοι σαν τον Picasso ή σαν τον Μπετόβεν;

Δεν είμαστε robot, δεν μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα. Κάπου είμαστε δυνατοί, κάπου αδύναμοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Παντως με ολα τα σχολικα μαθηματα αν κατσεις και ασχοληθεις σοβαρα, τα καταφερνεις πολυ καλα. Το θεμα ειναι τελικα ποια μαθηματα θα σου κινησουν το ενδιαφερον για να ασχοληθεις μ' αυτα...

Φετος καταλαβα οτι (στο σχολειο τουλαχιστον) δεν χρειαζεσαι το φοβερο και τρομερο μυαλο. Επιμελεια και ορεξη χρειαζεσαι απλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
σε ολα τα μαθηματα γινεται να τα καταφερεις.απλα θα κατσεις να διαβασεις μονο αυτα που σου αρεσουν ή θα εισαι καλυτερος σε αυτα.σιγουρα ενας μαθητης εχει καποιες δυνατοτητες σε ορισμενα μαθηματα αλλα εαν προσπαθησει μπορει να τα μαθει εξισου καλα ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πολλές φορές αναρωτιέμαι γιατί έχουμε ιδέες οι οποίες κατά, κάποιον τρόπο, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα (όλοι μας εννοώ, δε μιλάω συγκεκριμένα).

Αν πάρεις 50 παιδιά απ' όλο τον κόσμο και τα βάλεις να γράψουν ένα τεστ μαθηματικών, δε θα γράψουν όλοι άριστα. Έτσι δεν είναι; Κάποια παιδιά, στη διάρκεια της σχολικής τους πορείας, αναπτύσσουν άλλες ικανότητες και όχι την καθαρότητα του μυαλού που χρειάζονται τα μαθηματικά. Δεν είπα ότι κάποιος δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στα μαθηματικά, είπα ότι τα μαθηματικά, σαν μάθημα, δεν ταιριάζουν σε όλους.

Αν ήταν έτσι, γιατί να μη γινόμασταν όλοι σαν τον Picasso ή σαν τον Μπετόβεν;

Δεν είμαστε robot, δεν μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα. Κάπου είμαστε δυνατοί, κάπου αδύναμοι

Μη μου μιλάς για ιδιοφυίες. Αυτές είναι ξεχωριστές περιπτώσεις και θα μεταφέρουν στη συζήτηση σε επίπεδο στο οποίο, εγώ τουλάχιστον, δε θα μπορώ να ανταπεξέλθω.

Δεν ξέρω πως ακριβώς καταλαβαίνεις αυτά που λες, πάντως εμένα προσωπικά ο διαχωρισμός που έγινε στο πρώτο σου μήνυμα σε ανθρώπους που έχουν τις ''ικανότητες'' των μαθηματικών και σε ανθρώπους που δεν τις έχουν, δεν μου άρεσε και δεν πρόκειται ποτέ να μου αρέσει. Και θα διαφωνήσω έντονα, όσο περνά από το χέρι μου, σε αυτούς που προσπαθούν, ή όχι, να συμβιβάσουν ανθρώπους.

Μου μίλησες ύστερα για μία τάξη παιδιών που θα γράψει ένα μαθηματικό τεστ δηλαδή για ένα ανομοιογενές σύνολο ανθρώπων που ο καθένας τους έχει αναπτύξει τις δεξιότητες της αρεσκείας του. Αυτό όμως δε σημαίνει σε καμία περίπτωση πως υστερούνται άλλων δεξιοτήτων οι οποίες έμειναν υπανάπτυκτες λόγω δικής τους, καθαρά, προτίμησης. Το είπες κι εσύ λίγο πολύ στο μήνυμά σου. Ωστόσο, δεν ήταν αυτό που είπες και στα προηγούμενα μηνύματα. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Άσχετα αν δεν καταλαβαίνω τη δεύτερη επιλογή :xixi:.


αρχες αλγεβρας και γεωμετριας α γυμνασιου ειναι τα μαθηματικα αγυμνσιου απλα επειδη ειναι τα βασικα μαθηματικα τα προκαταρτικα και γιατι με αυτα θα πορευθομε στις αλλες χρονιες .Τέλος αναφερεται στα ,μαθηματικα



Παντως γνωμες δεν πολυ ακουω μονο διαφωνεις μεχρι στιγμης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N@D!@

Νεοφερμένος

Η N@D!@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ειναι τα μαθηματικα ...στα αρχαια εγραψα χαλια ενω στα μαθηματικα εκανα μονο 1 λαθος (ορφογραβικω:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mα καμία σχέση αυτό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top