Ποιό μαθήμα είναι πιο εύκολο τα Αρχαία ή τα Μαθηματικά;

Ποιο ειναι το πιο ευκολο μαθημα για σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 142)
  • Αρχαία Γυμνασίου

    Ψήφοι: 46 32.4%
  • Αρχες Γεωμετρίας και Άλγεβρας Α Γυμνασίου, Άλγεβρα και Γεωμετρία Β,Γ Γυμνασίου

    Ψήφοι: 68 47.9%
  • Κανένα

    Ψήφοι: 16 11.3%
  • Και τα 2

    Ψήφοι: 12 8.5%

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
βασικα ειναι 2 ανομοια πραγματα/μαθηματα,τα μαθηματικα χρησμευουν πιο πολυ απο τα αρχαια,λιγο πολυ κ τα 2 ειναι ευκολα ή δυσκολα σε καποια σημεια,αν διαβαζεις ολα ειναι ευκολα κ τα καταφερνεις,εγω ειμαι καλυτερη στα αρχαια παρα στα μαθηματικα κ προσωπικα προτιμω τα αρχαια,επειδη μ' αρεσουν περισσοτερο κ γιατι δυσκολευομαι στα μαθηματικα αρκετα σε καποια πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

twilight_girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
εμενα μου φαινονται πιο ευκολα τα αρχαια...στα μαθηματικα δεν καταλαβαινω τιποτα ενω προσπαθω να καταλαβω..μαλλον το μυαλο μου δεν παιρνει ευκολα στροφες:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Τώρα τα Μαθηματικά..Κάνουμε Δεκαδικούς:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
κι εμεις μπηκαμε στους δεκαδικους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εμείς πάλι μπήκαμε στις συναρτήσεις.... (Ωχ, λάθος θρεντ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 136129

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ψήφισα μαθηματικα γιατι δεν δυσκολεύομαι σε αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Τα αρχαία:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Είναι ανάλογα την κλίση του καθενός!Είναι υποκειμενικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Killerkostas97

Νεοφερμένος

Ο Killerkostas97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη τα Μαθηματικα ειναι πιο ευκολα γιατι πανω κατω τα ξερουμε απο παλια.Ενω στην πρωτη ταξη τα αρχαια ειχαι σαν κινεζικα.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
εμενα μου φαινονται πιο ευκολα τα αρχαια...στα μαθηματικα δεν καταλαβαινω τιποτα ενω προσπαθω να καταλαβω..μαλλον το μυαλο μου δεν παιρνει ευκολα στροφες:xixi:


Και εγώ i agree.Κάπως ετσι είμαι και εγώ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki_m

Νεοφερμένος

Η τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
τα μαθηματικα και τα αρχαια ειναι ισως τα πιο δυσκολα μαθηματα..αυτο που πιστευω ομως ειναι οτι στο γυμνασιο ο μαθητης ερχεται για πρωτη φορα σε επαφη με τα αρχαια ελληνικα και ειδικα στην αρχη του φαινονται πολυ δυσκολα..μπορει να μοιαζουν καπως με τα νεα ελληνικα αλλα εχει πολυ περισσοτερα να μαθεις και ετσι οσο προχωρανε οι ταξεις τοσο περισσοτερο δυσκολευονται οι μαθητες...εμενα τουλαχιστον με δυσκολεψε παρα πολυ..αλλα και αντικειμενικα τα μαθηματικα απο την αλλη εχει στην υλη του κι αλλα επιπλεον πραγματα που ομως ειναι πιο ευκολονοητα και δεν χρειαζονται αποστηθιση αλλα να βαλεις το μυαλο σου να σκεφτει πιο πολυ εχοντας μαθει τη θεωρια..οποτε τα μαθηματικα δεν ειναι τοσο δυσκολα οσο τα αρχαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ρε παιδια ειναι λογικο αυτο το πραγμα?? τι συγκρινουμε τωρα?? :S δεν θα σταματησει ποτε αυτη η βλακεια θετικη-θεωρητικη μου φαινεται...που κολλανε τα μαθηματικα με τα αρχαια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Λοιπόν. Θα μου επιτρέψετε να διακρίνω ορισμένα λάθη στο θέμα αυτό.

Το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι ένα μάθημα είναι απόλυτα υποκειμενικό, αφού ο καθένας μας έχει διαφορετικά ενδιαφέροντα και κλίσεις καθώς και αδυναμίες.

Προσωπικά, πάντα έβρισκα έυκολα τα αρχαία. Να σας πω την αλήθεια, δεν πιστεύω πως κάποιος που θα ξεσκιστεί στο διάβασμα δεν θα γράψει καλά. Η γραμματική, δεν είναι μόνο να θυμάσαι το λύω απ'έξω, όπως νομίζουν πολλοί. Για να πετύχεις στη γραμματική χρειάζεσαι χαρτί και μολύβι. Όταν κάνεις την Γ κλίση, πάρε την γραμματική του Οικονόμου, άνοιξε στην γ κλίση και άρχισε να κλίνεις ουσιαστικά σε ένα πρόχειρο. Έπειτα, ζήτα από τον καθηγητή σου να στα διορθώσει , δεν νομίζω να πει όχι. Τα αρχαία είναι καθαρά θέμα διαβάσματος και εξάσκησης (ως την Α' λυκείου). Αν κάποιος δεν εξασκηθεί μέσω πολλών ασκήσεων δεν πρόκειται, όση παπαγαλία και να πέσει, να γράψει καλα. Έπειτα, είναι και η προσοχή στην τάξη. Αν προσέχεις το μάθημα μπορεί να καταλάβεις το κείμενο και να μπορέσεις να απαντήσεις στις περισσότερες ερμηνευτικές ερωτήσεις. Πέρα από τον καθηγητή, τα κείμενα του γυμνασίου είναι πολύ απλά, αν έχεις την μετάφραση (είναι υποχρεωμένος να την δίνει ο καθηγητής), σε σημείο που να μην χρειάζεται καν να διαβάσεις τις ερμηνευτικές ερωτήσεις. Τώρα εκεί που πρέπει να σου κόβει λίγο, είναι στο συντακτικό, το οποίο δίνεται όμως, οπότε θέλει διάβασμα.
Όλα τα παραπάνω ισχύουν σε μένα, τώρα ίσως κάποιος που δεν αγαπά τα αρχαία να του φαίνεται πολύ καταπιεστικό το παραπάνω. Δεκτό.

Τώρα, όσον αφορά τα μαθηματικά, με λίγα λόγια θα πω όσα είπα και για τα Αρχαία. Μπορεί να φαίνονται δύο εντελώς διαφορετικά πράματα, αλλά προσωπικά ακολουθώ τον ίδιο τρόπο μελέτης; Μάθηση-Εξάσκηση. Το μόνο που με προβληματίζει στα μαθηματικά είναι ότι οι ασκήσεις που πέφτουν στα διαγωνίσματα μπορεί να σου είναι ορισμένες φορές εντελώς άγνωστες, ή να μην τις έχεις ξαναδει. Στα Αρχαία του γυμνασίου, κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Oh fuck, φρικιαστικές αναμνήσεις των 6 ωρών κατακλύζουν το κεφάλι μου... Δε μπόρεσα να το διαβάσω όλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
εννοείτε ότι πιο εύκολα είναι τα μαθηματικά, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι πράξεις, άντε και ένα-δυο σχήματα στην γεωμετρία ενώ στα αρχαία έχεις τόσα να μάθεις, τόσα να κλείνεις, τόσα να γράψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι δύσκολο να συγκριθούν αφού είναι εντελώς διαφορετικά μαθήματα. Προσωπικά βέβαια, πιο εύκολα βρίσκω τα μαθηματικά γιατί θέλουν απλά τρόπο, ενώ στα αρχαία, αν σου τύχει πχ άγνωστο κείμενο και δεν ξέρεις τίποτα, σηκώνεις τα χέρια ψηλά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
συγκρινετε 2 τελειως ανομοια μαθηματα..τα αρχαια ειναι ενα θεωριτικο μαθημα και σε καποιους φαινονται ευκολα.τα μαθηματικα ειναι ενα πρακτικο μαθημα το οποιο σε αλλους φαινεται ευκολο σε αλλους δυσκολο.εμενα για παραδειγμα τα αρχαια μου φαινονται πιο ευκολα και τα διαβαζω με μεγαλυτερη ευχαριστιση..ειναι αναλογα το ατομο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmanouelaVAG

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα Βαγιανού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Τα Αρχαία φυσικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Maths!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top