Γενικό -  Ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το δυσκολότερο μάθημα στην Α' Λυκείου;

natasa92

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Σε πήραμε μονότερμα ρε annoula...Δεν λέει να συζητάμε έτσι...Χάνεται η ουσία...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας!

Πιστεύω πώς έτσι όπως διδάσκονται τα αρχαία, είναι τελείως άχρηστα. Η ουσία δλδ ποιά είναι; Να μάθεις τα ανώμαλα απέξω και να κλείνεις ρήματα; Όχι, ευχαριστώ, δε θα πάρω. Η ουσία είναι να μάθεις πώς οι αρχαίοι Έλληνες έκαναν πολιτισμό και να προβληματιστείς για αυτά που γράφουν. Να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει, να δεις τί έκαναν αυτοί σωστά, ώστε να διορθωθούμε κι εμείς.

Κανονικά, θα έπρεπε να μελετούμε κείμενα, μεταφρασμένα στα Νέα, και να συζητούμε πάνω σε αυτά. Μόνο έτσι θα εξάγουμε πολιτισμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa92

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Είπες κάτι πολύ σωστό Evris7! :no1: Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Ο τρόπος διδασκαλίας των αρχαίων σε καθιστά αναγκαστικά ή εχθρό ή φανατικό τους...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
πως εκαναν οι αρχαιοι πολιτισμο αυτο θα το μαθεις στην ιστορια οχι στα αρχαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ξεφύγετε από τα μάρμαρα και τους Περικληδες...Πολιτισμός είναι η λαική κουλτούρα...Συνεπώς κανένας δε μπορει να αμφισβητήσει την αξία της Αντιγόνης του Σοφοκλή, ένα εργο που αντικατοπτρίζει όλο το κοινωνικό σύστημα αξιών της εποχής, δηλαδή τον πολιτισμό...Το αν διδάσκεται σωστά, συγκεκριμένα για την Αντιγόνη, είναι θέμα καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δύσκολο... χμ... δε θα έλεγα κανένα μάθημα. Απλώς υπάρχουν διάφορα μαθήματα, βαρετά θα έλεγα, τα οποία σε αποθαρρύνουν από το να τα μελετήσεις...... Βέβαια, αυτά διαφέρουν από μαθητή σε μαθητή, και είναι ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του και τα γούστα του. Για μένα αυτά είναι: Αρχαία και Κείμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ξεφύγετε από τα μάρμαρα και τους Περικληδες...Πολιτισμός είναι η λαική κουλτούρα...Συνεπώς κανένας δε μπορει να αμφισβητήσει την αξία της Αντιγόνης του Σοφοκλή, ένα εργο που αντικατοπτρίζει όλο το κοινωνικό σύστημα αξιών της εποχής, δηλαδή τον πολιτισμό...Το αν διδάσκεται σωστά, συγκεκριμένα για την Αντιγόνη, είναι θέμα καθηγητή.

Και συ ξέφυγε επιτέλους απο την ιδέα οτι μόνο με τα αρχαία μπορούμε να κατανοήσουμε το κοινωνκό συστημα αξιών μιας εποχής. Αν θυμάσαι στην Α γυμνασίου κάναμε την Οδύσσεια μεταφρασμένη στα Νέα ελληνικά. Τουλάχιστον εγώ, μπόρεσα μια χάρα να μάθω για τον πολιτισμό της εποχής παρόλο που ήταν γραμμένο στα Νεα. Εσύ miv?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον steofstratos. Για να γνωρίσουμε τον αρχαία πολιτισμό μας, δε σημαίνει ότι πρέπει αναγκαστικά να μελετήσουμε τα κείμενα που γράφτηκαν την αρχαία εποχή στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα. Εξάλλου, και οι ξένοι που μελετούν τον πολιτισμό μας, μελετούν τα αρχαία κείμενα, μεταφρασμένα στη δική τους γλώσσα.

Αλλά και πάλι, δε νομίζω ότι ο miv θέλει να πει ότι μελετώντας τα κείμενα ΜΟΝΟ στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα, γνωρίζεις τον πολιτισμό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το βασικότερο ερώτημα είναι ''Υπάρχουν εύκολα ή δύσκολα μαθήματα'' ή απλά είναι θέμα διαβάσματος ή ''μυαλού''; Anyway, εμένα πάντως μου φαίνεται κομματάκι δύσκολονόητη η Άλγεβρα!!!!:stars:
Νομίζω πως το πιο δύσκολο είναι η Γεωμετρία, στην οποία η φαντασία υπερέχει της οξυδέρκιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον steofstratos. Για να γνωρίσουμε τον αρχαία πολιτισμό μας, δε σημαίνει ότι πρέπει αναγκαστικά να μελετήσουμε τα κείμενα που γράφτηκαν την αρχαία εποχή στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα. Εξάλλου, και οι ξένοι που μελετούν τον πολιτισμό μας, μελετούν τα αρχαία κείμενα, μεταφρασμένα στη δική τους γλώσσα.

Αλλά και πάλι, δε νομίζω ότι ο miv θέλει να πει ότι μελετώντας τα κείμενα ΜΟΝΟ στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα, γνωρίζεις τον πολιτισμό. :)

Με τον miv το έχουμε ξαναπιάσει το θέμα αλλά να πώ την άληθεια όυτε και εγώ εχω καταλάβει τι εννοεί ακριβώς. Δες σελ 4-7 μπας και με βοηθήσεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε να ξαναδιαβασεις τα μηνύματα μου να καταλάβεις τι θέλω να πω...Μην το πας προσωπικά όμως. Διαβασε, ειπα ξεφύγετε και μου απαντας κι εσυ ξεφυγε. Μην απαντας ένα ποστ μόνο και μόνο για να πάρεις τη ρεβάνς... Το αν κατάλαβα εγώ προσωπικά κάτι από την Οδύσσεια δεν έχει να κάνει με την κουβέντα μας, αλλά αφού το θέλεις, θα στο απαντήσω. Όχι, δεν πήρα όσα έπρεπε να παρω. 12 ετών δεν είχα, δυστυχώς ή ευτυχώς την ικανότητα αυτή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ε να ξαναδιαβασεις τα μηνύματα μου να καταλάβεις τι θέλω να πω...Μην το πας προσωπικά όμως. Διαβασε, ειπα ξεφύγετε και μου απαντας κι εσυ ξεφυγε. Μην απαντας ένα ποστ μόνο και μόνο για να πάρεις τη ρεβάνς... Το αν κατάλαβα εγώ προσωπικά κάτι από την Οδύσσεια δεν έχει να κάνει με την κουβέντα μας, αλλά αφού το θέλεις, θα στο απαντήσω. Όχι, δεν πήρα όσα έπρεπε να παρω. 12 ετών δεν είχα, δυστυχώς ή ευτυχώς την ικανότητα αυτή...

Δυστυχώς ρε miv δεν μπορώ να καταλάβω τι λες όσο και να τα ξαναδιαβάσω. Γι αυτό και σε ρωτάω εξάλλου. Σκοπος δεν είναι η ρεβανς τουλάχιστον για μένα.Αν πραγματικά θες να με βοηθήσεις να καταλάβω απάντα αυτήν την ερώτηση και θα κλείσει εδώ το θέμα σχετικά με τα αρχαία. Θεωρείς οτι αν διδασκόμασταν στα αρχαία την Οδύσσεια ή οποιοδίποτε άλλο εργο, θα γνωρίζαμε παραπάνω πράγματα για τον πολιτισμό της εποχής? Πές μου αν θές τους λόγους που είναι τα αρχαία για σένα τόσο σημαντικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τους λόγους του έχω πει και εδώ και σε άλλα thread. Δεν ξανακάνω αυτή τη δουλεια...
Θεωρώ ναι, ότι τα αρχαία έργα είναι η μόνη και καλύτερη πηγή της κουλτούρας της εποχής και το βλέπω φέτος όσο ποτέ άλλοτε με την Αντιγόνη του Σοφοκλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ναι ρε miv, αλλά και μεταφρασμένα να ήταν, και πάλι θα "παίρναμε" τα ίδια πράγματα.
Η Αρχαία Ελληνινή, είναι μία γλώσσα. Το ίδιο και η Νέα. Έτυχε αυτά τα σπουδαία κείμενα να γραφτούν στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα. Όμως, την αξία την έχουν τα έργα, και όχι η γλώσσα. Βέβαια, δεν υποτιμώ την Αρχαία Ελληνική...
Τελειώνοντας, θέλω να πω ότι δε θα μάθουμε να παράγουμε πολιτισμό, όταν μάθουμε αρχαία, αλλά όταν μελετήσουμε και προβληματιστούμε για αυτά που γράφουν οι αρχαίοι. Ας τα μελετήσουμε στη Νέα Ελληνική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το αν μεταφράζονται σωστά τα διάφορα νοήματα κι αν τελικά η γνήσια γλώσσα συγγραφής τους δεν παίζει κανένα ρολο ας αφήσουμε τους ειδικούς να το κρίνουν...Εγώ δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Τους λόγους του έχω πει και εδώ και σε άλλα thread. Δεν ξανακάνω αυτή τη δουλεια...
Θεωρώ ναι, ότι τα αρχαία έργα είναι η μόνη και καλύτερη πηγή της κουλτούρας της εποχής και το βλέπω φέτος όσο ποτέ άλλοτε με την Αντιγόνη του Σοφοκλή.

Ο διάλογος τότε απο την πλευρά μου θα σταατήσει εδώ αφού δεν έχει κανένα νοημα. Δεν σέβεσε τους άλλους και αδιαφορείς. Αυτό θα κάνω και εγώ. Πραγματικά λυπάμαι.

Ναι ρε miv, αλλά και μεταφρασμένα να ήταν, και πάλι θα "παίρναμε" τα ίδια πράγματα.
Η Αρχαία Ελληνινή, είναι μία γλώσσα. Το ίδιο και η Νέα. Έτυχε αυτά τα σπουδαία κείμενα να γραφτούν στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα. Όμως, την αξία την έχουν τα έργα, και όχι η γλώσσα. Βέβαια, δεν υποτιμώ την Αρχαία Ελληνική...
Τελειώνοντας, θέλω να πω ότι δε θα μάθουμε να παράγουμε πολιτισμό, όταν μάθουμε αρχαία, αλλά όταν μελετήσουμε και προβληματιστούμε για αυτά που γράφουν οι αρχαίοι. Ας τα μελετήσουμε στη Νέα Ελληνική. :)

Ακριβώς αυτο που ενοούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο διάλογος τότε απο την πλευρά μου θα σταατήσει εδώ αφού δεν έχει κανένα νοημα. Δεν σέβεσε τους άλλους και αδιαφορείς. Αυτό θα κάνω και εγώ. Πραγματικά λυπάμαι.


Λυπήσου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

Ίσως θα έπρεπε να λυπηθείς και εσυ γιατί με τέτοιο χαρακτήρα είσαι αξιολύπητος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρέπει να χεις πολύ ταλέντο ρε παιδάκι μου. Μόνο ένας χαρισματικός άνθρωπος θα μπορούσε να γνωρίζει το χαρακτήρα μου και την ποιότητά του μετά από 10 μέρες γνωριμίας και ανταλλαγή 5-10 περιοδικών, εμπαθέστατων μηνυμάτων μέσα σε ένα forum του ίντερνετ...
Για μένα είναι λήξαν. Δε φταίνε σε τιποτα ο Petros, ο mostel και η jenny να καθονται να μεταφέρουν τα κερατιάτικα του καθενός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδιά τώρα. Κι εσύ ρε steofstratos, o miv δεν είναι υποχρεωμένος να δεχτεί την άποψη σου, ούτε και εσύ την δική του. Άντε, peace :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top