Γενικό -  Ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το δυσκολότερο μάθημα στην Α' Λυκείου;

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
ΕΔΩ υπάρχει η επώνυμη άποψη του κ. Εμ. Κριαρά ενός απ' τους μεγαλύτερους σύγχρονους μελετητές της ελληνικής γλώσσας (το βιογραφικό του ΕΔΩ).


+ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=38930&page=4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Επειδη το πνευμα ειναι αθανατο, ακομη κι αν ειναι ανενεργη (και οχι νεκρη) γλωσσα εχει τεραστια αξια. Ποσο επιφανειακα μπορεις να σκεφτεσαι οταν μου λες οτι η χρησιμοτητα των Αρχαιων Ελληνικων περιοριζεται στην επικοινωνια. Με αυτη τη λογικη ειμαι βεβαιος οτι δεν εχεις πιασει ουτε το νοημα των θετικων επιστημων...Που καταντησαμε...Στη Σρι Λανκα (το ξερω απο φιλο μου) να φτιαχνονται κολλεγια στο ονομα του Αριστοτελη κι εμεις να τολμαμε να μιλαμε για πρακτικη χρησιμοτητα των Αρχαιων Ελληνικων, της αρχαιοτερης και καλυτερα δομημενης ινδοευρωπαικης γλωσσας.
Και δεν υποβαθμισα ποτε τη σημασια των προβληματων που αναφερεις...Εκανα ειδικη
αναφορα στη Χημεια και τη Βιολογια...

+1
Δεν είναι ανενεργή, νεκρή είναι.
Αυτο που λες δηλωνει ελλειμα πολιτισμου και δεν σχολιαζω
ενα κειμενο απο ενα blog δες τωρα
Εμείς δεν χρειάζεται να μάθουμε αρχαία ελληνικά. Αμφιβάλλω αν μας χρειάζονται και τα καθομιλούμενα ελληνικά. Μας αρκεί που κάνουμε "αγώνες". Αγώνες με μολότωφ, με σφενδόνες, με καδρόνια, με κραυγές... Μας αρκεί που ξέρουμε να αρθρώσουμε... κρά. Το μέλλον μας είναι εξασφαλισμένο. Αν πάρουμε κανέναν κατήφορο στα ναρκωτικά, έτσι και αλλοώς δεν θα μας χρειαστεί ούτε μισθός ούτε σύνταξη. Θα πεθάνουμε νέοι, απαλάσσοντας το Κράτος απο "έξοδα". Μπορεί όμως να πάρουμε άλλο δρόμο. Να πετύχουμε καμιά θεσούλα στο Δημόσιο, ώστε να πληρωνόμαστε χωρίς να δουλεύουμε. Οπότε, έχουμε και πάλι προοπτική για αγώνες. Ε! τώρα, μερικά κορόϊδα ας κάθονται να μαθαίνουν ελληνικά και ότι άλλο θέλουν. Θα τους περάσουμε όλους στη στροφή. Θα ταχθούμε με το τότε κυβερνών κόμμα και θα αφήσουμε πίσω τους διαβασμένους. Το πάν είναι οι ελιγμοί. Μπορεί να είμαι σήμερα αριστερός αλλά αύριο αν θέλω γίνομαι κεντρώος ή δεξιός. Έτσι, θα τους... φάω λάχανο όλους τους "διαβασμένους". Είμαι ένας γνήσιος νεοέλληνας. Θα γίνω ότι είναι και πολλοί από τους δασκάλους μου, του Γυμνασίου, του Λυκείου και του Πανεπιστημίου. Φιλοδοξώ μάλιστα να τους ξεπεράσω σε κουτοπονηριά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.


Ο ορισμος που δινεις ειναι επιστημονικα λανθασμενος συμφωνα με την μεχρι τωρα κατεστημενη επιστημη της Γλωσσολογιας που γνωριζω απο πρωτο χερι...
Ενας μελετητης ψαχνει, εγω δε μπορω να το λαβω αυτο που λες σαν σωστο τη στιγμη που δεν αποδεικνυεται, αλλα ερευναται.

+1

Αυτο που λες δηλωνει ελλειμα πολιτισμου και δεν σχολιαζω

Αυτη ακριβως ειναι και η διαφορα μεταξυ ψευδοθανατου μιας γλωσσας (Αρχαια Ελληνικα) και νεκρωσης της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ο ορισμος που δινεις ειναι επιστημονικα λανθασμενος συμφωνα με την μεχρι τωρα κατεστημενη επιστημη της Γλωσσολογιας που γνωριζω απο πρωτο χερι...

Πες τότε ποιος είναι ο επιστημονικά σωστός ορισμός για να τον μάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πες τότε ποιος είναι ο επιστημονικά σωστός ορισμός για να τον μάθω.
Νεκρη γλωσσα ειναι εκεινη η οποια δεν εχει φυσικους και αλυσιδωτους δεσμους εξελιξης (αρα και πολιτισμικης μεταδοσης) με μια μοντερνα γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Νεκρη γλωσσα ειναι εκεινη η οποια δεν εχει φυσικους και αλυσιδωτους δεσμους εξελιξης (αρα και πολιτισμικης μεταδοσης) με μια μοντερνα γλωσσα.


Μπορείς να μου πεις που το είδες αυτό? Γιατί με αυτό τον ορισμό και τα λατινικά δεν είναι νεκρή γλώσσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπορείς να μου πεις που το είδες αυτό? Γιατί με αυτό τον ορισμό και τα λατινικά δεν είναι νεκρή γλώσσα...

Φυσικα και δεν ειναι νεκρη γλωσσα τα λατινικα.
Αυτο το ειδα στο wikipedia και θα το βρεις σε καθε εγχειριδιο επισημης γλωσσολογιας. Τι λεει ο καθε ερευνητης θα το αξιολογησει ο χρονος. Δε με ενδιαφερει ουτε ο Κριαρας ουτε ο αλλος.
Δεν υπαρχει λογος να το κουβεντιασω αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Φυσικα και δεν ειναι νεκρη γλωσσα τα λατινικα.
Αυτο το ειδα στο wikipedia και θα το βρεις σε καθε εγχειριδιο επισημης γλωσσολογιας. Τι λεει ο καθε ερευνητης θα το αξιολογησει ο χρονος. Δε με ενδιαφερει ουτε ο Κριαρας ουτε ο αλλος.
Δεν υπαρχει λογος να το κουβεντιασω αλλο...


Αφού εμπιστεύεσαι τη wikipedia περισσότερο από τους επιστήμονες δες εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αφού εμπιστεύεσαι τη wikipedia περισσότερο από τους επιστήμονες δες εδώ.


Γιατι ρε φιλαρακι, Ευαγγελιο ειναι οι επιστημονες?? Ελα σε παρακαλω με το καθε παγκοσμιοποιημενο δυτικοσπουδασμενο αμερικανακι...ΤΕΛΟΣ.
Μου λες οτι η σχεση Αρχαιων-Νεων Ελληνικων ειναι ιδια με Κοπτικα-Αραβικα και Τσεροκι-Αγγλικα ???
Ελα ενταξει...
Στο wiki διαβασε το αγγλικο αρθρο, ειναι πιο πληρες.
Εγω τελειωσα εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Νομίζω το είχε πει ξεκάθαρα και ο Ravenclaw, ως γλωσσολόγος, ότι τα Αρχαία Ελληνικά από τη στιγμή που δεν ομιλούνται από κανέναν ως μητρική γλώσσα, αποτελούν νεκρή γλώσσα. Αυτός είναι ο ορισμός της νεκρής γλώσσας εξάλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νομίζω το είχε πει ξεκάθαρα και ο Ravenclaw, ως γλωσσολόγος, ότι τα Αρχαία Ελληνικά από τη στιγμή που δεν ομιλούνται από κανέναν ως μητρική γλώσσα, αποτελούν νεκρή γλώσσα. Αυτός είναι ο ορισμός της νεκρής γλώσσας εξάλλου.

Δες προηγουμενο ποστ. Περιπτωση pseudoextinction.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Νομίζω θα ακούσω τον κύριο Ravenclaw ως ειδικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Τη σελίδα την έστειλα για να δεις τον ορισμό της νεκρής γλώσσας και ότι τα λατινικά θεωρούνται νεκρή γλώσσα......

Και τελειώνω και εγώ εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Επειδη το πνευμα ειναι αθανατο, ακομη κι αν ειναι ανενεργη (και οχι νεκρη) γλωσσα εχει τεραστια αξια. Ποσο επιφανειακα μπορεις να σκεφτεσαι οταν μου λες οτι η χρησιμοτητα των Αρχαιων Ελληνικων περιοριζεται στην επικοινωνια. Με αυτη τη λογικη ειμαι βεβαιος οτι δεν εχεις πιασει ουτε το νοημα των θετικων επιστημων...Που καταντησαμε...Στη Σρι Λανκα (το ξερω απο φιλο μου) να φτιαχνονται κολλεγια στο ονομα του Αριστοτελη κι εμεις να τολμαμε να μιλαμε για πρακτικη χρησιμοτητα των Αρχαιων Ελληνικων, της αρχαιοτερης και καλυτερα δομημενης ινδοευρωπαικης γλωσσας.
Και δεν υποβαθμισα ποτε τη σημασια των προβληματων που αναφερεις...Εκανα ειδικη αναφορα στη Χημεια και τη Βιολογια...

Νομίζω πως και εσύ δεν έχεις καταλάβει κατι. Για να κατανοήσει κάποιος Αριστοτέλη πρώτον μπορεί να διαβάσει σχετικα κείμενα στη γλωσσα του όπως κάνουν και οι ξενόγλωσσοι φίλοι σου δεύτερον πρέπει να ασχοληθεί χρόνια και να κάνει μελέτες εξιδικευμένες. Μάθε οτι το λύκειο και το σχολείο παρέχει γενικές και όχι εξιδικευμένες γνώσεις. Ετσι για παράδειγμα τα αρχαία μπορεί να είναι πολύ χρήσιμο μέσο για τους φοιτητές και τους απόφοιτους της Φιλοσοφικής αλλα όχι για τους μαθητές της Α λυκείου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νομίζω πως και εσύ δεν έχεις καταλάβει κατι. Για να κατανοήσει κάποιος Αριστοτέλη πρώτον μπορεί να διαβάσει σχετικα κείμενα στη γλωσσα του όπως κάνουν και οι ξενόγλωσσοι φίλοι σου δεύτερον πρέπει να ασχοληθεί χρόνια και να κάνει μελέτες εξιδικευμένες. Μάθε οτι το λύκειο και το σχολείο παρέχει γενικές και όχι εξιδικευμένες γνώσεις. Ετσι για παράδειγμα τα αρχαία μπορεί να είναι πολύ χρήσιμο μέσο για τους φοιτητές και τους απόφοιτους της Φιλοσοφικής αλλα όχι για τους μαθητές της Α λυκείου!!!


Να μιλας για σενα...Εμενα προσωπικα μου προσφερουν ολα τα μαθηματα στη ζωη μου και δεν εχω το μιζερικο μικροαστικο οραμα να μαθω κατι επειδη θα μου χρησιμευσει σε μια σχολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Όσο για το τι είναι νεκρή γλώσσα το μάθαμε στη Γ γυμνασίου. Δε λέω τίποτα άλλο.

Να μιλας για σενα...Εμενα προσωπικα μου προσφερουν ολα τα μαθηματα στη ζωη μου και δεν εχω το μιζερικο μικροαστικο οραμα να μαθω κατι επειδη θα μου χρησιμευσει σε μια σχολη...

Ποίος μίλησε για σχολή;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κανενας. Γενικα το αναφερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Κανενας. Γενικα το αναφερω.

Όταν αναφέρεσαι γενικά σε κάτι καλό θα ήταν να μην παραθέτεις τα λόγια μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν αναφέρεσαι γενικά σε κάτι καλό θα ήταν να μην παραθέτεις τα λόγια μου!

Η παραθεση σου συνδεεται με το πρωτο μελος του μηνυματος μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Η παραθεση σου συνδεεται με το πρωτο μελος του μηνυματος μου...

Οκ. Το να θεωρείς χρήσιμα ολά τα μαθήματα αλλα να παραμένεις αδιόρθωτος και εγωιστής είναι κακό πράγμα. Μήν αναρωτηθείς αναφέρομαι γενικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top