Γενικό -  Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Μια χαρά... και για ΑΕΠΠ διαβάζω αν χρειαστεί... Δεν έχω θέμα... :D

Ωραία.Εάν θελεις καμια βοήθεια εδώ είμαστε όλοι να σε βοηθήσουμε.Μπορείς να διαβάσεις και τα threads για τις σχολές που σε ενδιαφέρουν.Πηγαίνεις στο φόρουμ Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και επιλέγεις το Βιολογικό και την Πληροφορική ή πολύ απλά κάνεις αναζήτηση.Καλή επιτυχία. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια και σε εσένα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια και σε εσένα... :)

Ευχαριστώ.Όλοι θα βρούμε το δρόμο μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Λοιπόν Fox_ ένα έχω να σου πω. Είναι σαν ακούω τον εαυτό μου. Το 90% των πραγμάτων που είπες ισχύουν και για μένα. Ειλικρινά έχω σοκαριστεί. Έχω τις ίδιες απορίες, φόβους, τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Λοιπόν, τότε εύχομαι να σε βοήθησαν και εσένα οι συμβουλές των παιδιών! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Η προσωπική μου άποψη είναι οτι οι περιπτώσεις που ανέφερες ότι δηλαδή θα σου άρεσε κάποιο τμήμα Μηχανολόγων μηχανικών αλλα δεν θες την φυσική ή οτι θα σου άρεσε κάποιο τμήμα πληροφορικής αλλα δεν θες να εισαι πολλές ώρες μπροστά σε μια οθονη το ένα αναιρεί το άλλο. Για μένα δηλαδή σίγουρα τίποτα απο τα δυο δεν είναι αυτό που πραγματικά θα θες να κάνεις. Εγώ θα σε συμβούλευα να ψάξεις και αλλο με τι θες να ασχοληθείς και έπειτα να μπει ως στόχος. Νιώθω πως δεν το έχει βρει ακόμα. Επίσης όπως προαναφέρθηκε Ναι μεν η βιολογία είναι μια επιστήμη που εξελίσσεται αλλα ακριβώς επειδή ο τομέας που έχει εξέλιξη είναι στην έρευνα αυτό σημαίνει ότι υπάρχει δουλειά για τους καλούς και όχι για όλους. Αν για παράδειγμα νιώθεις πως αυτό που θες να κάνεις στην ζωή σου είναι να ασχοληθείς με την βιολογία τοτε επέλεξε το αν πάλι Όχι ψάξε και άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Η προσωπική μου άποψη είναι οτι οι περιπτώσεις που ανέφερες ότι δηλαδή θα σου άρεσε κάποιο τμήμα Μηχανολόγων μηχανικών αλλα δεν θες την φυσική ή οτι θα σου άρεσε κάποιο τμήμα πληροφορικής αλλα δεν θες να εισαι πολλές ώρες μπροστά σε μια οθονη το ένα αναιρεί το άλλο. Για μένα δηλαδή σίγουρα τίποτα απο τα δυο δεν είναι αυτό που πραγματικά θα θες να κάνεις. Εγώ θα σε συμβούλευα να ψάξεις και αλλο με τι θες να ασχοληθείς και έπειτα να μπει ως στόχος. Νιώθω πως δεν το έχει βρει ακόμα. Επίσης όπως προαναφέρθηκε Ναι μεν η βιολογία είναι μια επιστήμη που εξελίσσεται αλλα ακριβώς επειδή ο τομέας που έχει εξέλιξη είναι στην έρευνα αυτό σημαίνει ότι υπάρχει δουλειά για τους καλούς και όχι για όλους. Αν για παράδειγμα νιώθεις πως αυτό που θες να κάνεις στην ζωή σου είναι να ασχοληθείς με την βιολογία τοτε επέλεξε το αν πάλι Όχι ψάξε και άλλο
Οι ενδοιασμοί μου είναι σχετικοί με την επιλογή κατεύθυνσης, όχι σπουδών :) Παρ' όλα αυτά ισχύει πως χρειάζομαι ψάξιμο ακόμα... :hmm: έχεις κάποια πρόταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Οικονομικά και τα συναφή δε σου αρέσουν καθόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Από 4ο πεδίο είχα σκεφτεί εκτώς από την Πληροφορική και την Διοίκηση Επιχειρήσεων... Παρ'όλα αυτά, νομίζω ό,τι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι από πρώτη λυκείου για τις οικονομικές σχολές γιατί πολύ απλά δεν έχουμε ασχοληθεί ουσιαστικά με το θέμα ακόμα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Εγώ έχω αλλάξει γνώμη πολ λες φορές για την κατεύθυνση. Παρ' όλα αυτά λέω τώρα για Οικονομικά και συγκεκριμένα για Διοίκηση Επιχειρήσεων λόγω Πολιτικής Παιδείας. Κάναμε για την Οικονομία και τα αγαπησα αυτα τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Προχτές τα έκανα αυτά... (Κύριο οικονομικό πρόβλημα, ανάγκες, αγαθά) Επιπλέον, ο καθηγητής μας δεν είναι και ο καλύτερος... Έχοντας γνωστούς και συγγενείς που έχουν σπουδάσει οικονομικά, λένε ότι τα επέλεξαν γιατί είναι ένα ανοιχτό επάγγελμα με πολλές προοπτικές... Τώρα τι να σου πω... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Όντως είναι ακομα; Νόμιζα ότι είχαν πεθάνει τον τελευταίο καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εσύ προς τα που τείνεις τελικά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Τώρα λέω για Διοίκηση Επιχειρήσεων στο ΟΠΑ. Σε λίγο καιρό ισως να λέω για κάτι άλλο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα πάντως σ'αυτό μοιάζουμε σίγουρα! :D :P ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Στη συνεχή αλλαγή της γνώμης ή στη Διοίκηση Επιχειρήσεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ίσως και στα 2 :D Πάντως στο 1ο σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Ωραία.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Be_Yourself

Νεοφερμένος

Η Be_Yourself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά...
Είμαι καινούριος εδώ, οπότε συγχωρέστε τα τεχνικά λαθάκια... Αρχικά να σας πω, ότι πάω Α' λυκείου και δυσκολεύομαι πολύ να αποφασίσω με τι θα ασχοληθώ στο μέλλον και στο λύκειο, αλλά κυρίως αργότερα... Πηγαίνω πολύ καλά σε όλα τα μαθήματα και γενικά είμαι πολύ αισιόδοξος. Όμως, υπάρχουν κάποια μαθήματα τα οποία μου αρέσουν περισσότερο αλλά είναι δύσκολο να συνδιαστούν. Ας πούμε, ότι από την θεωρητική μ'αρέσει αρκετά η ιστορία και η έκθεση (κυρίως οι ασκήσεις της) ενω δεν μπορω, τις ατέλειωτες ώρες ανάλυσης κειμένων , γραμματικης και συντακτικού στα αρχαία... Από την θετική τώρα, τρέφω μία μεγάλη αγάπη για την βιολογία αλλά ενω πάω πολύ καλά σε κάποιο βαθμό και με φυσικη-χημεια, και γενικά μου αρέσουν ως μαθηματα, δεν ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με δύσκολους τύπους ή ατέλειωτες ασκήσεις... Όσον αφορα τα μαθηματικά, Μου αρέσουν αρκετά (κυρίως η Γεωμετρία) αλλά ισχύει ότι και με την φυσική... Δεν είμαι ο τύπος που θα κάθεται να λύνει ατέλειωτες ασκήσεις και θα του άρεσε να εμβαθύνει πολύ σε αυτά τα μαθήματα.. Επίσης να σας πω έχω μια πολύ καλη σχέση και με την πληροφορική, την οποία θεωρώ πιο ενδιαφέρουσα απο κάποια μαθήματα και θα μπορούσα να ασχοληθώ αρκετή ώρα μ'αυτήν... Αυτό που θέλω είναι αν θα μπορούσατε να μου προτεινετε εναλλακτικές σχετικα με την πορεία μου στο λύκειο ή να μου πείτε τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου... :)

Λοιποοοοοον, και εγω καινουρια, εχθες ειδα πρωη φορα το φορουυμ! Πραγματικτα πολυ ενδιαφερον να υπαρχει ενα φορουμ οπου μπορυν φοιτητες και μαθητες να συζητανε διαφορα θεματα που τους αφορουν για σχολες και μη.
Μου θυμισες τον προβληματισμο που ειχα περσυ και εγω :redface: Λοιποοον, μου αρεσουν πααρα πολυ τα θεωρητικα μαθηματα, αλλα επελεξα τη θετικη στη β Λυκειου γιατι του χρονου θελω να παω Οικονομιας και Πληροφορικης και δινω μαθηματικα, οποτε καταλαβαινεις, τι επρεπε να ακολουθησω απο φετος. :bye:
Η γνωμη μου ειναι να μην επιλεξεις κατευθυνση με βαση τα μαθηματα που σου αρεσουν και εισαι καλος, αλλα με βαση το τι θες να σπουδασεις μετεπειτα, αν θες πληροφορικη ή Μηχανικος οπως ειδα απο τις απαντησεις σου, εεε τοτε η θετικη ειναι μονοδρομος για β και θα πρεπει να σκεφτεις που θα πας στη γ. Παντως απο παιδια που αποφοιτησαν και ειναι τωρα στην Οικονομια στη γ, το μονο ζορικο μαθημα περα απο τα μαθηματικα λενε οτι ειναι το ΑΕΠΠ ( αν το γραφω σωστα :P )
Καλη επιτυχια οτι και να διαλεξειιιιις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Οπότε όλοι τείνετε στο να διαλέξω κατεύθυνση κυρίως μς κριτήριο τις σπουδές και όχι τόσο τις προτιμήσεις μαθημάτων... Εντάξει, δεν διαφωνώ! Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.... Καλό βράδυ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top