Γενικό -  Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Παιδια, δεν ξερω αμα συμβαίνει και σε σας αυτο, αλλα εχει αρχισει να με ενοχλει. Παω 1 λυκειου, και απο το καλοκαιρι που μας περασε ολοι με ρωτανε τι σχολη θελω να περασω και τι κατεύθυνση. Εγω λεω θετικη καθως μου αρεσουν πιο πολυ τα μαθηματα της αλλα δεν εχω την παραμικρη ΙΔΕΑ σε ποια σχολη θα ηθελα να παω... Πανω απο τους μισους στο τμημα μου ξερουν που θελουν να περασουν, εγω γιατι δεν ξερω τι θελω?

Μπορει να με βοηθησει κανενας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
πας θετική αν είσαι σίγουρα out of θεωρητική και βλέπεις...άλλωστε ακόμα α' λυκείου είσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εδώ δεν ξέρουν τα παιδιά που είναι τρίτη λυκείου, θα ξέρεις εσύ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ακριβώς το ίδιο συναίσθημα νιώθω κι εγώ κι έχω αρχήσει να αγχώνομαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Μα γιατί να αγχώνεσαι.. Νομίζεις ότι αν βρεις κάτι, και το σπουδάσεις, μετά θα σου αρέσει κιόλας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
ακριβως... εμενα αυτο που με ειχε βοηθησει ηταν να σκεφτω αυτο που πραγματικα θα μου αρεζε να κανω χωρις να το βαριεμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Εγώ δεν ήξερα και όταν συμπλήρωνα μηχανογραφικό, που να ξέρεις εσύ,άμα θες τη γνώμη μου μη το σκέφτεσαι καθόλου (μόνο το πεδίο αποφάσισε) γιατί μπορεί και να απογοητευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
βαλε κατω τα υπερ και τα κατα καθε κατευθυνσης καθως και τις σχολες που μπορεις να περασεις.επισης ενας καθηγητης Σ.Ε.Π θα μπορουσε να βοηθησει,αλλα μην ξεχνας οτι εχεις αλλα 2 χρονια μπροστα σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Εδω πολλοι κανουν μεταπτυχιακα πιανουν δουλειες και μετα ανακαλυπτουν οτι δεν τους αρεσει η δουλεια που επελεξαν....Ποσο μαλλον για ανθρωπους 15-16 ετων.Επισης δεν ειναι αναγκαστικο να σου αρεσει ενα και μονο αντικειμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
φαντάσου τον εαυτό σου να κάνει διάφορες δουλειές, αλλά αν έχεις αποφασίζει ότι δεν θες τη θεωρητική στα σίγουρα, τότε από θετική έχεις περισσότερες διεξόδους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JeyTsav

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Μάγκα και όλοι οι μάγκες που έχουν αυτό το πρόβλημα ακόμα και αυτοί που δεν το έχουν... Η αλήθεια είναι μία.. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει η υποδομή για να βοηθήσει τους αναποφάσιστους... Δεν υπάρχουν ΣΟΒΑΡΑ μαθήματα Επαγγελματικού Προσανατολισμού.. και λέω ΣΟΒΑΡΑ γιατί ξέρουμε όλοι πως γίνετε αυτό το μάθημα στα σχολεία (Αν γίνετε ακόμα)
Κατά την γνώμη μου, αν δεν ξέρεις ότι είσαι τρελά πωρωμένος με κάτι, τότε θα πρέπει να σκεφτείς πάρα πολύ.. Πάλι θα δυσκολευτείς όμως γιατί στα 18 δεν έχεις την εμπειρία να διαλέξεις κάτι που θα κάνεις για μια ζωή.!!! (Λόγω των ελλείψεων του εκπαιδευτικού συστήματος)
Εγώ είμαι σε μια σχολή που την έβαλα πρώτη επιλογή και την είχα "σταμπάρει" από Γ' Γυμνάσιου... ΛΑΘΟΣ
Είμαι στο τρίτο έτος τώρα.. Τα πρώτα χρόνια είχα τάσεις φυγής κ ήμουν στο παραπέντε για να αλλάξω.. αλλά πάλι αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα της επιλογής. τελικά αποφάσισα να μείνω.. Στην περίπτωση μου αποδείχτηκε ότι στην πορεία άρχισε να μου αρέσει κάπως αυτό που σπουδάζω ( Ευτυχώς :P)
Συμβουλή μου ----> Όπως είπε και η tsoufou πιο πάνω, φαντάσου τον εαυτό σου να κάνει διάφορα επαγγέλματα.. Σκέψου κάτι που σου αρέσει πραγματικά.. Αυτό που θα διαλέξεις κατά πάσα πιθανότητα θα το κάνεις μέχρι να γεράσεις!
Ακόμα κ αν βρεις κάτι που σου κινεί το ενδιαφέρον ΜΗΝ βιαστείς να κλίσεις εκεί! Είσαι ακόμα πιτσιρικάς.. Πάρʼτο λάου-λάου...
Πάνε θετική-τεχνολογική αφού σου αρέσουν τα μαθηματικά αλλά μην βιαστείς να διαλέξεις το μέλλον σου!
Δυστυχώς το σύστημα δεν βοηθάει πολύ... Σε 2 χρονάκια τα ξαναλέμε :P xaxaxa :P
Πωωωω κάθισα και έγραψα ολόκληρη έκθεση 5 το πρωί... Τραγικός είμαι :P
Άντε καληνύχτα κ Καλημέρα!!! :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Σίγουρα κάποια επαγγέλματα θα σε ελκύουν.Π.χ σου αρέσουν τα μαθημάτικα, μήπως θες να γίνεις ντόκτορας, μήπως σου αρέσει η βιολογία, θες να γίνεις αστυνομικός κ.τ.λ?Αύτη την ερώτηση πρέπει να κάνεις πρώτα στον εαυτό σου για να κατατοπιστείς λίγο...Έπειτα καλό είναι να ρωτάς και γνωστούς αν έχεις απορίες για κάποια σχολή κ.τ.λ...Και άσε που λένε μη βιάζεσαι...Νταξ...Α λυκείου...Αλλά νομίζω ότι όταν έχεις στόχο δίνεις τον καλύτερο σου εαυτό για να πετύχεις!Αν το πας στο φλου....θα βρεθείς στην Γ λυκείου και δεν θα ξέρεις τι θες να κάνεις στην ζωή σου...Έτσι νομίζω δηλαδή...Γενικότερα είναι καλό να υπάρχει ένας προβληματισμός γύρω από αυτό το θέμα...
Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Αγαπητέ topic starter,
Μην αγχώνεσαι! Πολλά παιδιά (τα περισσότερα) ήταν, είναι και θα είναι στη θέση σου. Ακόμη και αυτοί που έχουν καταλήξει σε κάτι από το γυμνάσιο, μπορεί στα επόμενα χρόνια να αλλάξουν γνώμη.
Δεν υπάρχει κάποια μαγική συνταγή για να επιλέξεις τι θες να σπουδάσεις. Μην πιέζεις λοιπόν τον εαυτό σου να αποφασίσει. Οταν βρεις το ιδανικό επάγγελμα για εσένα, τότε θα το καταλάβεις.
Το γεγονός πάντως οτι έχεις αποφασίσει την κατεύθυνση που θα ακολουθήσεις είναι ένα μεγάλο και σημαντικό βήμα. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο που το μηχανογραφικό δεν το κάνουμε από την Α'λυκείου, αλλά το κάνουμε στο τέλος της Γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Εχεις ακομα χρονο για να αποφασισεις!Μη βιαζεσαι!Απλα φροντισε να ενημερωθεις για τμηματα-σχολες και σιγα-σιγα θα ανακαλυψεις τι σου ταιριαζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgaras.97

Νεοφερμένος

Ο giorgaras.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά είμαι νέος εδώ στο φορουμ . Με λένε Γιώργο και πηγαίνω πρώτη Λυκείου.Θα ήθελα όταν με το καλό φτάσω να δώσω πανελλήνιες να περάσω στην σχολή ικάρων και θα ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή κατεύθυνσης.Περνάω από παντού η από κάποια συγκεκριμένη;Τι μαθήματα επιλογής πρέπει να πάρω;Περιμένω τα φώτα σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Μπορεις να περασεις απ΄ολες τις κατευθυνσεις,αλλα απο τη θεωρητικη θα εχεις απωλεια μοριων.Επειδη οι σχολες ικαρων ειναι στο 2ο και 4ο πεδιο αν πας θετικη ή τεχνολογικη δε θα εχεις περιορισμο στο μαθημα επιλογης δλδ θα παρεις οποιο μαθημα θες ενω απο θεωρητικη πρεπει να παρεις τα μαθηματικα γεν παιδειας ως μαθημα επιλογης αλλα χανει μορια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά είμαι νέος εδώ στο φορουμ . Με λένε Γιώργο και πηγαίνω πρώτη Λυκείου.Θα ήθελα όταν με το καλό φτάσω να δώσω πανελλήνιες να περάσω στην σχολή ικάρων και θα ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή κατεύθυνσης.Περνάω από παντού η από κάποια συγκεκριμένη;Τι μαθήματα επιλογής πρέπει να πάρω;Περιμένω τα φώτα σας!

Φαντάζομαι εννοείς Ικάρων Ιπτάμενους και όχι Μηχανολόγους. Όπως είπε και το παιδί η καλύτερη επιλογή είναι η Τεχνολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pivolog

Νεοφερμένος

Ο pivolog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Τεχνολογική και από 'μενα. Επίσης εάν πας για Ιπτάμενους (κυρίως), έχε το νου σου ότι δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα με τα μάτια και γενικά πρέπει να είσαι ΟΚ με κάποια θέματα υγείας. Ψάξτο καλού κακού. Επίσης, από την στιγμή που θες να περάσεις σε στρατιωτικές σχολές, προφάνως πρέπει να σκέφτεσαι λίγο και την φυσική σου κατάσταση. Δεν είναι κακό να αρχίσεις σιγά σιγά κανένα τρεξιματάκι κτλ :P απλά για να σου γίνει συνήθεια, γιατί μετά τις πανελλήνιες θα εξεταστείς στα αθλήματα. Τέλος στην 3η λυκείου ενώ δεν χρειάζεσαι το ΑΟΘ ως εξτρά μάθημα (από την στιγμή που η Ικάρων είναι στο 2ο/4ο πεδίο) αρκετοί το παίρνουν με την προοπτική να γράψουν 20 (ή τουλάχιστον πάνω από τον γενικό βαθμό τους) για να πάρουν έξτρα μόρια (αυτό κυρίως για εάν θέλεις να πας μηχανικός όπου η βάση είναι υψηλή + ο αριθμός εισακτέων μικρός).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
...όταν με το καλό φτάσω να δώσω πανελλήνιες να περάσω στην σχολή ικάρων και θα ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή κατεύθυνσης.Περνάω από παντού η από κάποια συγκεκριμένη;
Προφανώς θα διαλέξεις θετική ή τεχνολογική (-κές). Τη θεωρητική θα την αποκλείσεις, καθώς πέρα από την απώλεια μορίων που θα έχεις (η οποία θα είναι μάλλον καθοριστική για το αν θα μπεις), υπάρχει και το πρόβλημα αν θα μπορέσεις να παρακολουθήσεις τα μαθήματά σου. Στη Σ.Ι. από το πρώτο έτος διδάσκονται μαθηματικά, φυσική, χημεία σε επίπεδο πανεπιστημίου ή πολυτεχνείου. Δες το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgaras.97

Νεοφερμένος

Ο giorgaras.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!θα ήθελα να σας ρωτήσω δυο πράγματα ακόμα!υπάρχουν βλέπω δυο τεχνολογικές κατευθύνσεις !ποια από τις δυο πιστέυτε ότι είναι ποιο εύκολη;και κάτι ακόμα ! γίνεται να πάρω κάποιο ειδικό μάθημα όπως τα Αγγλικά ώστε να βάλω παραπάνω μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top