Γενικό -  Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

LostQueen

Νεοφερμένος

Η LostQueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα καταρχάς να επιλέξεις κατεύθυνση με βάση το τι θες να κάνεις μετά το λύκειο, διότι στην κατεύθυνση που θα επιλέξεις μπορεί να υπάρχουν και κάποια μαθήματα που δεν σου αρέσουν πολύ, όμως αυτά θα σε οδηγήσουν στη σχολή που θες. Για την επιλογή τώρα, θα σου πρότεινα μέσα στα Χριστούγεννα που θα έχεις χρόνο να ψάξεις σε ποιες σχολές οδηγεί κάθε πεδίο και να επισκεφτείς τις ιστοσελίδες των σχολών που σε ενδιαφέρουν Αυτό πιστεύω θα σε βοηθήσει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα καταρχάς να επιλέξεις κατεύθυνση με βάση το τι θες να κάνεις μετά το λύκειο, διότι στην κατεύθυνση που θα επιλέξεις μπορεί να υπάρχουν και κάποια μαθήματα που δεν σου αρέσουν πολύ, όμως αυτά θα σε οδηγήσουν στη σχολή που θες. Για την επιλογή τώρα, θα σου πρότεινα μέσα στα Χριστούγεννα που θα έχεις χρόνο να ψάξεις σε ποιες σχολές οδηγεί κάθε πεδίο και να επισκεφτείς τις ιστοσελίδες των σχολών που σε ενδιαφέρουν Αυτό πιστεύω θα σε βοηθήσει:)
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση... Κατάλαβα τι λες... Είμαι διατεθειμένος να διαβάσω ότι χρειαστεί ώστε να περάσω εκεί που θέλω όταν έρθει εκείνη η ώρα... Σχετικα με αυτό, αρχικά σκεφτόμουν κάποια τμήματα μηχανολογων-μηχανικών, τα οποία απέρριψα γιατί είναι γεμάτα φυσικές απ'όσο ξέρω... Επίσης, σκεφτόμουν και για τμήματα πληροφορικής τα οποία θα με ενδιέφεραν ως τομέας αλλά απο εκεί και πέρα δισταζω λόγω του ότι δεν θέλω να είμαι όλη την ώρα πανω από έναν υπολογιστή... Μία άλλη όμορφη εναλλακτική είναι και η Βιολογία, την οποία θεωρώ πιο ενδιαφέρουσα απο τις υπόλοιπες επιστήμες και σίγουρα διαφέρει απο αυτές.. Τώρα οσων αφορα τα θεωρητικά τμήματα, δεν θα ήθελα να τα απορρίψω έτσι και να είμαι απόλυτος στην επιλογή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Στα παρακάτω λινκ μπορείς να δεις όλες τις σχολές και από ποια πεδία μπορείς να τις προσεγγίσεις. Η Έκθεση είναι κοινό μάθημα για όλους. Για 1ο πεδίο δίνεις Αρχαία,Ιστορία και Λατινικά. Για 2ο πεδίο δίνεις Μαθηματικά,Φυσική και Χημεία. Για 3ο πεδίο δίνεις Φυσική,Χημεία και Βιολογία Προσανατολισμού.Για 4ο πεδίο δίνεις Μαθηματικά, Αρχές Οικονομικής Θεωρίας και Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον. Το 3ο πεδίο μπορείς ακόμη να το προσεγγίσεις δίνοντας Αρχαία,Ιστορία και Βιολογία Γενικής από Θεωρητική ή Μαθηματικά,Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον και Βιολογία Γενικής από τα Οικονομικά αλλά χάνεις μόρια έτσι. Με 20 σε όλα τα μαθήματα φτάνεις στα 18.600 μόρια.

https://www.anodos.edu.gr/panorama/sxoles1.html#
https://www.anodos.edu.gr/panorama/sxoles2.html#
https://www.anodos.edu.gr/panorama/sxoles3.html#
https://www.anodos.edu.gr/panorama/sxoles4.html#

Εύχομαι να βρεις αυτό που θέλεις και σου ταιριάζει! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού αποφασίσεις τις σχολές που σε ενδιαφέρουν θα επιλέξεις τους συνδυασμούς μαθημάτων που θα σου επιτρέψουν να εισαχθείς σ΄αυτές. https://www.dikaiologitika.gr/eidhs...ogi-sta-aei-to-katargimeno-epistimoniko-pedio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά... Αν και πιστεύω πως η χρονιά μου είναι ελαφρώς 'ξεκρέμαστη' λόγω των συνεχών αλλαγών σε εκπαιδευτικό σύστημα και πανελλήνιες :confused: Κάτι ακόμα... Πιστεύετε ότι θα ήταν προτιμότερο να σπουδάσω κάτι το οποίο θα μου άρεσε πολύ, ακόμα και αν δεν έχει αντίκρισμα στην αγορά εργασίας ή να κοιτάζω ενδιαφέροντες τομείς με μελλοντικές αποδόσεις... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Καλημέρα :)

Ξεκινάς με τη δαιμονοποίηση της κάθε κατεύθυνσης (ατελείωτες ώρες ανάλυση, ατελείωτες ασκήσεις), κάτι που σίγουρα δεν θα σε βοηθήσει. :P Να ξέρεις πως δεν έχει τόσο σημασία η ποσότητα του διαβάσματος όσο η ποιότητα. Είναι στο χέρι του κάθε μαθητή αν θα αντιγράψει 5 ή 50 φορές το "οἶδα" ή αν θα λύσει 5 ή 50 ασκήσεις μαθηματικών. Άρα μην κρίνεις από τις ώρες που θα αφιερώσεις στο διάβασμα, γιατί σε οποιαδήποτε κατεύθυνση αυτό θα κριθεί από εσένα. Αυτό που θα πρέπει να αποφασίσεις είναι αν προτιμάς τα μαθηματικά / φυσική / χημεία από τα αρχαία / ιστορία ή το ανάποδο. Ποια διαβάζεις με μεγαλύτερη ευχαρίστηση;

Παράλληλα, δες τις σχολές του κάθε πεδίου και αποφάσισε ποιες σε ενδιαφέρουν. Εκτός και αν έχεις "ερωτευτεί" κάποια επιστήμη (από όσο βλέπω σου αρέσει η Βιολογία), οπότε θα ήταν κρίμα να μην την κυνηγήσεις.

Μετά από την παραπάνω διαδικασία η κατεύθυνση θα έρθει από μόνης της. :D

Αν θες πάντως να συνδυάσεις την πληροφορική και τη βιολογία και θες να φύγεις για το εξωτερικό, μπορείς να ασχοληθείς με την Βιοπληροφορική (στην Ελλάδα δυστυχώς η έρευνα είναι ελάχιστη, οπότε δεν θα βρεις ανταπόκριση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά... Αν και πιστεύω πως η χρονιά μου είναι ελαφρώς 'ξεκρέμαστη' λόγω των συνεχών αλλαγών σε εκπαιδευτικό σύστημα και πανελλήνιες :confused: Κάτι ακόμα... Πιστεύετε ότι θα ήταν προτιμότερο να σπουδάσω κάτι το οποίο θα μου άρεσε πολύ, ακόμα και αν δεν έχει αντίκρισμα στην αγορά εργασίας ή να κοιτάζω ενδιαφέροντες τομείς με μελλοντικές αποδόσεις... :hmm:

Ναι όντως, για εσάς του 2002 δεν ξέρουμε τι θα ισχύσει τη χρονιά που θά δώσετε πανελλήνιες το 2020.Πιστεύω πως θα πρέπει να σπουδάσεις κάτι που σου αρέσει πάρα πολύ και είσαι πολύ καλός σε αυτό.Μόνο έτσι θα πετύχεις. Από μέτριους πτυχιούχους έχουν γεμίσει όλες οι σχολές.Βέβαια εκτός από τα μαθήματα της σχολής,θα πρέπει να κοιτάξεις εάν σε ενδιαφέρουν οι επαγγελματικές προοπτικές της.Το όποιο επάγγελμα επιλέξεις θα το κάνεις για μια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Griff, νομίζω ότι βοηθάς αρκετά... Θα το σκεφτώ.! :D
iakovosgreece, σίγουρα έχουμε το ίδιο σκεπτικό: ο επιμένων νικά... ;) Οπότε, παίρνω γερές βάσεις από τώρα, ψάχνομαι με τμήματα και επαγγελματικές προοπτικές και δεν αγχώνομαι (προς το παρόν) για την κατεύθυνση... :) Σας ευχαριστώ πολύ! Υ.Γ. Mε βλέπω να γυρνάω με θέμα Θετική (Βιολογία) ή Οικονομίας και Πληροφορικής (Πληροφορική) :D :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Griff, νομίζω ότι βοηθάς αρκετά... Θα το σκεφτώ.! :D
iakovosgreece, σίγουρα έχουμε το ίδιο σκεπτικό: ο επιμένων νικά... ;) Οπότε, παίρνω γερές βάσεις από τώρα, ψάχνομαι με τμήματα και επαγγελματικές προοπτικές και δεν αγχώνομαι (προς το παρόν) για την κατεύθυνση... :) Σας ευχαριστώ πολύ! Υ.Γ. Mε βλέπω να γυρνάω με θέμα Θετική (Βιολογία) ή Οικονομίας και Πληροφορικής (Πληροφορική) :D :hmm:

Άρα απέκλεισες τη Θεωρητική;
Εγώ εάν δεν επέλεγα Θεωρητική με στόχο το Ιστορικό Αρχαιολογικό,θα επέλεγα τη Βιολογία!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Άρα απέκλεισες τη Θεωρητική;
Εγώ εάν δεν επέλεγα Θεωρητική με στόχο το Ιστορικό Αρχαιολογικό,θα επέλεγα τη Βιολογία!:D
Είναι ένα πρώτο (μεγάλο) βήμα και αυτό... :) Θα επέλεγες Βιολογία εεε; Θετική οπότε... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Είναι ένα πρώτο (μεγάλο) βήμα και αυτό... :) Θα επέλεγες Βιολογία εεε; Θετική οπότε... :hmm:

Ναι,η Βιολογία είναι η επιστήμη του μέλλοντος.Αυτή θα επέλεγα αλλά με κέρδισε η Θεωρητική.Πάντως από τα λεγόμενά σου,σου ταιριάζει πολύ.Αφού λες και ότι δεν σου αρέσει να είσαι σε έναν υπολογιστή όλη την ώρα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ναι! Η Βιολογία είναι αγάπη... Πέσαμε και σε πολύ καλή καθηγήτρια... Γενικώς οι καθηγήτριες των θετικών στο σχολείο μου μπορώ να πω ότι υπερτερούν από τις περισσότερες φιλολόγους μας :P Με την Πληροφορική ασχολούμαι από μικρός... Στο γυμνάσιο μου είχαν πει ότι μπορώ να ασχολούμαι μαζί της και ως χόμπυ, παράλληλα με ό,τι κάνω... Ίσως είχαν κάποιο δίκιο... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ναι! Η Βιολογία είναι αγάπη... Πέσαμε και σε πολύ καλή καθηγήτρια... Γενικώς οι καθηγήτριες των θετικών στο σχολείο μου μπορώ να πω ότι υπερτερούν από τις περισσότερες φιλολόγους μας :P Με την Πληροφορική ασχολούμαι από μικρός... Στο γυμνάσιο μου είχαν πει ότι μπορώ να ασχολούμαι μαζί της και ως χόμπυ, παράλληλα με ό,τι κάνω... Ίσως είχαν κάποιο δίκιο... :hmm:

Εσύ θα επιλέξεις.Ρώτησε τη βιολόγο σου και φοιτητές/απόφοιτους Βιολογίας να σου πουν για τη σχολή και για το επάγγελμα.Μετά ρώτησε και τον καθηγητή που σας κάνει Πληροφορική και φοιτητές/απόφοιτους Πληροφορικών σχολών να σου πουν για την Πληροφορική. Νομίζω πως υπάρχουν πολλές σχολές Πληροφορικής. Πήγαινε στο λινκ που σου έδωσα για το 4ο πεδίο,θα τις βρεις όλες. Η Βιολογία σίγουρα είναι στο 3ο πεδίο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Βλέπω ότι Βιολογία και Πληροφορική είναι και οι δύο στο 2ο Πεδίο... (εκτώς από 3ο και 4ο) Ισχυει κάτι τέτοιο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Βλέπω ότι Βιολογία και Πληροφορική είναι και οι δύο στο 2ο Πεδίο... (εκτώς από 3ο και 4ο) Ισχυει κάτι τέτοιο; :hmm:

Ναι είναι και στο 2ο δίνοντας Μαθηματικά,Φυσική,Χημεία και Έκθεση. Στο 3ο αντί για Μαθηματικά δίνεις Βιολογία και στο 4ο δίνεις ΑΟΘ και Πληροφορική αντί για Φυσική και Χημεία. Έχεις πολλές επιλογές. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μάλιστα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.

Συμβουλή μου: επίλεξε σίγουρα Θετική για να μπορείς να περάσεις Βιολογικό και μετά αποφασίζεις για Πληροφορική που ναι μεν σου αρέσει αλλά όχι όπως η Βιολογία. Έτσι στοχεύεις για 3ο πεδίο και αν θέλεις και Πληροφορική πας στο 2ο που είναι και τα δύο. Πώς τα πηγαίνεις με τα Μαθηματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πολύ καλά... Είναι ωραία τα μαθηματικά... Και στο γυμνάσιο, και τώρα στο λύκειο... Μια χαρά... Δεν έχω πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Πολύ καλά... Είναι ωραία τα μαθηματικά... Και στο γυμνάσιο, και τώρα στο λύκειο... Μια χαρά... Δεν έχω πρόβλημα!

Τότε δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.Αν θέλεις ακόμα στη Γ' Λυκείου και Πληροφορική μπορείς να δώσεις και τα 5 μαθήματα(Έκθεση,Μαθηματικά,Φυσική,Χημεία και Βιολογία) αλλά θα πρέπει να διαβάζεις και για το ΑΕΠΠ της Γ'Λυκείου για να είσαι εντάξει μετά εάν εισαχθείς σε Πληροφορική σχολή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fox_

Νεοφερμένος

Ο Fox_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μια χαρά... και για ΑΕΠΠ διαβάζω αν χρειαστεί... Δεν έχω θέμα... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top