Γενικό -  Ποια είναι η γνώμη σας για την Α' Λυκείου;

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Ναι, σαφώς. Όπως αναδιατυπώνεις μάλιστα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όμως δεν είπες ακριβώς αυτό λίγα μηνύματα πριν. Η ένστασή μου ήταν στη ''χρησιμότητα'' όχι στην κριτική σκέψη και κατ' επέκταση στην αμφισβήτηση. Αλίμονο, είμαι μεγάλος οπαδός της δεύτερης και αν εξαρχής σε αυτήν αναφερόσουν τότε λανθασμένη η δική μου παρέμβαση. Απλά, πρόσεχε λίγο πώς διατυπώνεις ό,τι λες. Μπορεί, καλή ώρα, να υπάρξουν παρανοήσεις.
ναι,οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Όχι. Μιλάμε για την παιδεία του Λυκείου, την γενικότερη που ίσως θα λάβεις ποτέ σου. Δεν χωρούν διακρίσεις.
:lol::lol::lol::lol::lol:

Σορρυ κιολας αλλα δεν αντεξα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Μεχρι τωρα καλη σχετικα ευκολη μου φαινεται. Ο Ξενοφωντας με τρομαζει μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Παιδια δεν μου αρεσει καθόλου..τι ειναι αυτο?? καθε μερα γράφουμε απο τουλάχιστον ενα τεστ..σημερα στα καλά καθούμενα μας έβαλαν απροειδοποιητο στην ιστορία και στις Αρχές οικονομίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αλήθεια, πολλά τεστ ( σε μας όχι κάθε μέρα αλλά....)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Όχι. Μιλάμε για την παιδεία του Λυκείου, την γενικότερη που ίσως θα λάβεις ποτέ σου. Δεν χωρούν διακρίσεις.

Γενικά η κριτική ανάλυση και ο διαχωρισμός που περιγράφεις είναι (ή θα έπρεπε να είναι) δουλειές του σχολείου. Η γενική παιδεία δεν είναι ανάγνωση εφημερίδας για να κρατήσεις μόνο τις γνώσεις που θα σου χρειαστούν. Ας σταματήσει πια αυτή η υλική αντιμετώπιση της μάθησης. Μαθαίνεις για να μαθαίνεις όχι για να βρεις δουλειά, για να βγάλεις λεφτά, για να χτίσεις σπίτι κ.λπ. Τώρα τυχαίνει μέρος του πρώτου να ταυτίζεται με ορισμένα από τα τελευταία. Αυτό όμως δεν είναι, και δεν πρέπει να είναι, ο κανόνας. Στο κάτω κάτω της γραφής, μιλάς για δικά σου προσωπικά κριτήρια. Ναι, για κριτήρια που θα αλλάξουν και αλλάζουν με με την πάροδο του χρόνου.

To τι θα μάθει ο καθένας είναι καθαρά θέμα δικό του. Δε νομίζω να υπάρχει σοβαρός μαθητής ο οποίος να δέχεται να περιοριστεί ή να "προσαρμοστεί" στο τι ορίζει το παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Αλίμονο, κουτός θα ήταν εκείνος που δεχόταν άκριτα οποιαδήποτε γνώση του προσφέρεται δίχως να την φιλτράρει και να κρατήσει αυτά που θέλει αυτός. Γιατί στο κάτω κάτω, διαβάζουμε για εμάς και όχι για το παιδαγωγικό ινστιτούτο. Οι απόψεις "δεν πρέπει να γίνεται διαχωρισμός" φαίνονται, σ' εμένα τουλάχιστον, αστείες. Εγώ δε γουστάρω να μάθω κάποια απ' αυτά που διδάσκομαι στο Λύκειο, θεωρώ ότι σε εμένα θα είναι άχρηστα και πραγματικά δε μου καίγεται καρφί αν κάποιος το παίζει ανώτερος μου γιατί ταχα ξέρει δύο τρία πράγματα παραπάνω από εμένα. Ανώτερος είναι αυτός που ξέρει τι θέλει και εφαρμόζει τις δικές του επιλογές, όχι αυτός που δέχεται να κάνει ότι του πούνε, και ειδικά στον τομέα της εκπαίδευσης...

Κάπου είχα διαβάσει

"Στο σχολείο κουρδισμένα παιδιά
στο στρατό σου αλλάζουν τα μυαλά
σε κάνουν πολίτη με το δικό τους τρόπο
έναν ρομπότ με το δικό τους νόμου
Μια μηχανή εργάτη δίχως καριέρα και ζωή
που δέχεται διαταγές δίχως αντιστάσεις και φωνές"

Παρατραβηγμένο; Ίσως. Όταν όμως δεχόμαστε αποφάσεις χωρίς αντιρρήσεις, τότε μάλλον εκεί θα καταλήξουμε.

Και επιπλέον, επειδή όλη αυτή η συζήτηση πηγάζει από τον διαχωρισμό των μαθημάτων ανάλογα με τις κατευθύνσεις, βαρέθηκα πλέον να είμαι ο αμόρφωτος γιατί δεν ξέρω αρχαία ή ιστορία και ξέρω
φυσική και μαθηματικά. Γι' αυτό οι γνώμες "θα μείνεις αμόρφωτος αν δε μάθεις την ιστορία του τόπου σου', με αφήνουν προσωπικά παγερά αδιάφορο.

-Δημήτρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν μπορείτε να κάνετε σωστό διαχωρισμό για το τι πρέπει να διαβάζετε και τι όχι, αλλά σίγουρα έχετε την επιλογή, δεν ειναι υποχρεωτικού χαρακτήρα το Λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν μπορείτε να κάνετε σωστό διαχωρισμό για το τι πρέπει να διαβάζετε και τι όχι, αλλά σίγουρα έχετε την επιλογή, δεν ειναι υποχρεωτικού χαρακτήρα το Λύκειο.

Πολυ σωστός!;)
Στο Λυκειο κανουμε αναλογως και τις καταλληλες επιλογες.
Βεβαια στην 1η Λυκειου συνισταται να διαβαζουμε ολα τα μαθηματα γιατι ειναι μια ταξη προκαταρκτικη και εκει παιρνουμε τις επιλογές μας.
Αλλα καποια παιδια -και εγω-μαλλον εχω αποφασισει και δινω εμφαση -οχι οτι παραταω τα αλλα μαθηματα- στα μαθηματα που με ενδιαφέρουν!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mάλλον ή έχεις αποφασίσει;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Φανταζόμουν ότι θα ήταν πιο δύσκολη!:) Δεν ξέρω βέβαια στην πορεία τι θα προκύψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vαggiω αplα =D

Νεοφερμένος

Η Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
καλούτσικια μέχρι στιγμής:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n!ko$

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλοχώρι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μέχρι τώρα όλα μια χαρά αλλά αν δεν υπήρχαν και οι 6 ώρες αρχαία θα ήταν ακόμα καλύτερα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n@t@!Y

Νεοφερμένος

Η natalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μέχρι τώρα όλα μια χαρά αλλά αν δεν υπήρχαν και οι 6 ώρες αρχαία θα ήταν ακόμα καλύτερα!!!
πωπω ναι τι μας βρηκαν κ μας το κοπανανε εξι ωρες?? στο τελος θα τα βλεπουμε κ στον υπνο μας , εφιαλτες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos12345888

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλούτσικα μεχρι στιγμης. Μονο η Αλγεβρα με δυσκολευει και η Γεωμετρια:'(αλλα τι ειναι και το αλλο 6 ωρες αρχαία ελεος εχουμε και εναν καθηγητη αστα να πανε
-----------------------------------------
Η Ιστορια ειναι πολυ ευκολη (αμα διαβαζεις και λιγο) δεν βρισκω λογο για να μεινεις σε αυτο το μαθημα εκτος και αν εχεις ψυχοπαθη καθηγητη!!
-----------------------------------------
πο ρε αυτη η αλγεβρα

καμια σχεση με το γυμνασιο .θελει πολυ περισσοτερο διαβασμα
-----------------------------------------
εγω παντος φοβαμαι την αλγεβρα πιρισσοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Η Α Λυκείου είναι σαφώς πιο απαιτητική τάξη από αυτες του γυμνασίου.πιστεύω είναι η πιο ουσιώδης τάξη σε 2βαθμια κ 3βαθμια εκπαιδευση μαζι,γτ η γνωση ειναι ολικη κ πολυπλευρη ,αφου δεν υπαρχουν κατευθυνσεις κ τετοια...εγω βσκ εκπλησσομαι με κτ βαθμους π παιρνω(πλ χαμηλοτερους απο τις προηγουμενες χρονιες) κ βλεπω οτι τα πραγματα εχουν "σφιξει" πολυ,γι'αυτο λεω να δωσω πλ βαση φετος.

Υ.Γ ναι, η αλγεβρα κ η φυσικη φετος ειναι παλουκια:jumpy: ή τουλαχιστον ετσι τις κανουν να φαινονται μερικοι καθηγητες ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos12345888

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ξερει κανεις αμα μετραει στον μεσο ορο του τετραμηνου η πληροφορικη και η γυμναστικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
ξερει κανεις αμα μετραει στον μεσο ορο του τετραμηνου η πληροφορικη και η γυμναστικη
Δεν μετρανε.Αλλα αν θες το μετρας εσυ για να τον φουσκωσεις λιγο με σκοπο μην στα πριζουν οι γονεις σου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αν έχεις γονείς που στα πρήζουν, καλύτερα να τους διδάξεις πέντε πράγματα σχετικά με την ουσία της βαθμολογίας (αν υπάρχει).

Τώρα εντάξει, να κουνάς τα χέρια σου πιστεύω μπορείς να το κάνεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Αν έχεις γονείς που στα πρήζουν, καλύτερα να τους διδάξεις πέντε πράγματα σχετικά με την ουσία της βαθμολογίας (αν υπάρχει).

Τώρα εντάξει, να κουνάς τα χέρια σου πιστεύω μπορείς να το κάνεις. :P
Σωστο ειναι αυτο.Βασικα ειναι μια επιβραβευση για να συνεχισεις.Κανενα αλλο νοημα δεν εχει.Προσωπικα περνω τον ελεγχο βλεπω τους βαθμους μου σε μαθηματα που με ενδιαφερουν και τον σκιζω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top