Πληροφορίες για τα Πολυτεχνειακά τμήματα (Μηχανικοί)

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Για να βρω τι μου αρέσει όμως πρέπει να έχω γνώση. Πως να απορίψω το Πολυτεχνείο αν δεν έχω ιδέα για το τι ακριβως είναι!
Λιγο ψαξιμο στο Google δεν βλαπτει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Λιγο ψαξιμο στο Google δεν βλαπτει. ;)


Κοίτα έχω πάρει και το <ΠΑΜΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ> μπας και με διαφωτήσει αλλα..... έχω ακόμη απορίες σχετικά με τις ευκαιρίες που μπορεί να έχει κάποιος που τελειώνει τη σχολή.
Πιο συγκεκριμένα για ηλεκρολόγος Μηχανικός σκέφτομαι γιατί όπως είδα έχει πολλές ειδικότητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοείς?

Το μείον του ελληνικού πανεπιστημίου είναι ότι αν εισαχθείς σε σχολή, θα τη βγάλεις. Όμως το πολυτεχνείο απαιτεί λιώσιμο στα μαθηματικά και τη φυσική. Αν εσύ μέχρι πρότινως δεν είχες μεράκι τις επιστήμες που σχετίζονται με αυτό και λόγω μιας πιθανής ατυχίας στρέφεσαι εκεί, δε νομίζω να το αγαπήσεις και ιδιαίτερα. Πιο λογικό ήταν να ψαχτείς για οδοντιατρική ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Κοίτα έχω πάρει και το <ΠΑΜΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ> μπας και με διαφωτήσει αλλα..... έχω ακόμη απορίες σχετικά με τις ευκαιρίες που μπορεί να έχει κάποιος που τελειώνει τη σχολή.
Πιο συγκεκριμένα για ηλεκρολόγος Μηχανικός σκέφτομαι γιατί όπως είδα έχει πολλές ειδικότητες!

Στην Ελλάδα δεν έχει (ό,τι ειδικότητα μηχανικού και να έχει). Οι μηχανικοί βιώνουν την πλήρη απαξίωση και θα την βιώνουν για πολλά χρόνια ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Το μείον του ελληνικού πανεπιστημίου είναι ότι αν εισαχθείς σε σχολή, θα τη βγάλεις. Όμως το πολυτεχνείο απαιτεί λιώσιμο στα μαθηματικά και τη φυσική. Αν εσύ μέχρι πρότινως δεν είχες μεράκι τις επιστήμες που σχετίζονται με αυτό και λόγω μιας πιθανής ατυχίας στρέφεσαι εκεί, δε νομίζω να το αγαπήσεις και ιδιαίτερα. Πιο λογικό ήταν να ψαχτείς για οδοντιατρική ας πούμε.


Αρχικά έβαλα στοχο την Ιατρική γιατι έχει τα περισσότερα μόρια και έτσι ακόμα και αν δεν την έφτανα, θα είχα πολλές επιλογές. Ακριβώς αυτό έγινε. Για το πολυτεχνείο δεν είχα ποτέ πλήρη ενημέρωση για το τι ακριβως πραγματεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
τολμηρέ, σε ενδιαφέρει η Ιατρική λόγω υψηλών μορίων;
κάπου σε χάνω τι θες να πεις ακριβώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
τολμηρέ, σε ενδιαφέρει η Ιατρική λόγω υψηλών μορίων;
κάπου σε χάνω τι θες να πεις ακριβώς...


Θέλω να πω ότι ο στόχος μου ήταν να βγάλω όσο το δυνατόν περισσότερα μόρια, έτσι ώστε να έχω επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αρχικά έβαλα στοχο την Ιατρική γιατι έχει τα περισσότερα μόρια και έτσι ακόμα και αν δεν την έφτανα, θα είχα πολλές επιλογές. Ακριβώς αυτό έγινε. Για το πολυτεχνείο δεν είχα ποτέ πλήρη ενημέρωση για το τι ακριβως πραγματεύεται.

Πολυτεχνείο είναι πολλά και διάφορα. Πολιτικοί Μηχανικοί, Αρχιτέκτονες, Χημικοί Μηχανικοί και ούτω καθεξής. Απ' όλα έχει ο μπαξές. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κάτσεις να σκεφτείς που είσαι καλός στα μαθήματα, τι σε ενδιαφέρει, τι πραγματεύεται η κάθε σχολή, τι επαγγελματικά δικαιώματα δίνει η κάθε μία και να βάλεις σε φθίνουσα σειρά τις σχετικές σχολές που κίνησαν το ενδιαφέρον σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ποια ειναι η γνωμη σας για τους μηχανικους περιβαλλοντος?

ας απαντησει καποιος γιατι τα διλημματα μεγαλωνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ποια ειναι η γνωμη σας για τους μηχανικους περιβαλλοντος?
σχολή με πολύ στενό ευρός επαγγελματικών προοπτικών. Μην την προτιμήσεις προτιμησε μια σχολή στην οποία θα μπορείς να ασχοληθείς με πολλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
εγω θα λεγα καλυτερα να μιλησουν οσοι ξερουν ΚΑΛΑ! :) δεν ειμαστε ολοι αρμόδιοι και επειδη πρόκειται για το μελλον κάποιων καλο θα ταν να προσέχουμε τα λογια μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
παντως τα μαθηαματα ειναι πολυ ενδιαφεροντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Η σχολη αγρονομος και τοπογραφος μηχανικος ειναι καλη σχολη??? εννοω εχει ενδιαφερον και προτιστως εχει επαγγελματικη αποκατασταση?? χρειαζομαι αμεση απαντηση.. ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Η σχολη αγρονομος και τοπογραφος μηχανικος ειναι καλη σχολη??? εννοω εχει ενδιαφερον και προτιστως εχει επαγγελματικη αποκατασταση?? χρειαζομαι αμεση απαντηση.. ευχαριστω

οσο αφορα το ενδιαφερον φανταζομαι καταλαβαινεις οτι αυτο ειναι υποκειμενικο...δες προγραμμα σπουδων...

(αν παντως πηγαινες για πολιτ.μηχανικος και δεν το πιανεις, να δηλωσεις δαγκωτο τοπογραφων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Βασικα για χημικος μηχανικος πηγαινα αλλα για αθηνα που θελω δεν το πιανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Στην Ελλάδα τα μόνα πολυτεχνεία που υπάρχουν είναι το Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο και το Πολυτεχνείο ΚΡΗΤΗΣ, όλα τα άλλα είναι τμήματα πανεπιστημίων, αυτό έχει κάποια διαφορά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στην Ελλάδα τα μόνα πολυτεχνεία που υπάρχουν είναι το Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο και το Πολυτεχνείο ΚΡΗΤΗΣ, όλα τα άλλα είναι τμήματα πανεπιστημίων, αυτό έχει κάποια διαφορά?

Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.

Τότε γιατί κάθε πολυτεχνική σχολή να μην είναι ανεξάρτητη? Τι ρόλο παίζει αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Περισσότερες ανεξάρτητες σχολές περισσότερα χρήματα,περισσότεροι πρυτάνεις και πάει λέγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Λοιπον ειμαι σε διλλημα σχετικα με τις σχολες των ημμυ των μηχανολογων και των χημικων μηχανικων. Αν και προσανατολιζομαι πιο πολυ στις πρωτες 2 (ημμυ και μηχ μηχ)κυριως λογω μαθηματων. Το θεμα μου ειναι πως ενω σα σχολες εχουν καποιες ομοιοτητες και καποιες ξεκαθαρες διαφορες κυριαρχει μια αντιληψη υπερ των ημμυ. Ξερω πως η αντιληψη αυτη οφειλεται σε μεγαλο βαθμο σε αγνοια κλπ και εχω ψαξει αρκετα σχετικα σαιτ ωστοσο μηπως εχει καποια βαση???? Ειναι σημαντικη αποφαση για μενα για αυτο με ανησυχει. Θεωρω οτι το ενδιαφερον μου ειναι πιο κοντα στο μηχανολογους αλλα μου κανει εντυπωση και προκαλει ανησυχια αυτο το ρευμα προς τους ημμυ..... Οποιαδηποτε απαντηση με σκοπο να με βοηθησει καλοδεχουμενη!!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top