Πληροφορίες για τα Πολυτεχνειακά τμήματα (Μηχανικοί)

euler501

Νεοφερμένος

Ο euler501 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια δεν αμφιβαλλω πολυ ωραιο το Πολυτεχνειο (ΕΜΠ), απο τα πιο αναγνωρισιμα και στο εξωτερικο αλλα μηπως κανεις πριν δηλωσει καποια σχολη θα πρεπει να επανεξετασει και τις συνθηκες που επικρατουν στην αγορα και στο ασφαλιστικο αυτη την στιγμη;
Αναφερω παραδειγμα, ξαδερφος μου χημικος μηχανικος, και προσφατως διπλωματουχος και προσπαθωντας να βρει εργασια (δυσκολα μου λεει οσο και για ολους τους μηχανικους) εχει απογοητευτει. Αλλα υπαρχει και κατι αλλο πιο ουσιωδες πισω απο την ανεργια εδω.. το ταμειο των μηχανικων το λεγομενο τσμεδε, αναγκαζει τους διπλωματουχους να πληρωνουν εισφορες ακομα και εαν ειναι ανεργοι.Τι θελω να πω;
Οσοι εχουν παρει το πτυχιο τους προκειμενου να αποκτησουν την αδεια ασκησεως επαγγελματος πρεπει να εγγραφτουν στο τεε και μετα στο τσμεδε, οπερ σημαινει οτι πρεπει να πληρωνουν ενα ποσο το μηνα 200 ευρω περιπου, ανεξαρτητα με το αν δουλεουν η οχι. Και αυτο βεβαια επειδη το ταμειο ειναι ελλειμματικο, πληρωνουν οι νεοι για να εξασφαλισουν τις συνταξεις των παλιοτερων και γηραιοτερων συναδελφων τους (οι οποιοι παρεπιπτοντως τοτε ειχαν δουλεια και μπολικη μαλιστα).Επισης οι γηραιοτεροι συμφωνα με το νεο διαβουλευμα θα πρεπει να αυξησουν τις εισφορες τους στο τσμεδε, κατα ενα μεγαλο ποσοστο,7800ευρω το χρονο για τους παλιοτερους με αποτελεσμα αυτοι να θελουν να διαγραφουν και απο το τεε και απο το τσμεδε, κατι που ηδη σκεφτονται οι νεοι γιατι δεν βρισκουν δουλεια.Το θεμα ομως ειναι οτι με την διαγραφη, δεν εχουν δικαιωμα επανεγγραφης και ως εκ τουτου δεν μπορουν να ασκησουν το επαγγελμα του μηχανικου στην ελλαδα τουλαχιστον (γι αυτο και οι περισσοτεροι μηχανικοι ψαιχνονται για εξωτερικο)
Αυτη η παρενθεση μπορει να ειναι χρησιμη για οποιον σκεφτεται να ασχοληθει με τις σχολες των μηχανικων (μιλαμε για πολυτεχνεια και αει παντα, αφου αυτοι εχουν δικαιωμα εγγραφης στο τεε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Οσοι εχουν παρει το πτυχιο τους προκειμενου να αποκτησουν την αδεια ασκησεως επαγγελματος πρεπει να εγγραφτουν στο τεε και μετα στο τσμεδε, οπερ σημαινει οτι πρεπει να πληρωνουν ενα ποσο το μηνα 200 ευρω περιπου, ανεξαρτητα με το αν δουλεουν η οχι. Και αυτο βεβαια επειδη το ταμειο ειναι ελλειμματικο, πληρωνουν οι νεοι για να εξασφαλισουν τις συνταξεις των παλιοτερων και γηραιοτερων συναδελφων τους (οι οποιοι παρεπιπτοντως τοτε ειχαν δουλεια και μπολικη μαλιστα).Επισης οι γηραιοτεροι συμφωνα με το νεο διαβουλευμα θα πρεπει να αυξησουν τις εισφορες τους στο τσμεδε, κατα ενα μεγαλο ποσοστο,7800ευρω το χρονο για τους παλιοτερους με αποτελεσμα αυτοι να θελουν να διαγραφουν και απο το τεε και απο το τσμεδε, κατι που ηδη σκεφτονται οι νεοι γιατι δεν βρισκουν δουλεια.Το θεμα ομως ειναι οτι με την διαγραφη, δεν εχουν δικαιωμα επανεγγραφης και ως εκ τουτου δεν μπορουν να ασκησουν το επαγγελμα του μηχανικου στην ελλαδα τουλαχιστον (γι αυτο και οι περισσοτεροι μηχανικοι ψαιχνονται για εξωτερικο)
Αυτη η παρενθεση μπορει να ειναι χρησιμη για οποιον σκεφτεται να ασχοληθει με τις σχολες των μηχανικων (μιλαμε για πολυτεχνεια και αει παντα, αφου αυτοι εχουν δικαιωμα εγγραφης στο τεε)

Πρόσφατα διάβαζα ένα σχετικό άρθρο για το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ σε ένα blog, αλλά δεν μπορώ να βρω τη συγκεκριμένη σελίδα τώρα...

Πολύ σύντομα, ανέφερε ότι το ΤΣΜΕΔΕ ως ασφαλιστικό ταμείο αφορά όχι απλά το επάγγελμα του μηχανικού, αλλά την ιδιότητα του διπλωματούχου μηχανικού.
Οπότε μπορεί πχ να ανοίξεις μια άσχετη επιχείρηση και να εγγραφείς στο ΤΕΒΕ ή να γίνεις ταξιτζής και να εγγραφείς στο σχετικό ταμείο, αλλά δεν διαγράφεσαι από το ΤΣΜΕΔΕ (και αμφιβάλλω αν αυτό γίνεται γενικότερα), παραμένεις, και πληρώνεις και τα δύο ταμεία. Το ίδιο ισχύει και όταν είσαι άνεργος. (άλλωστε αν δεν είσαι υπάλληλος πχ στο δημόσιο, υπολογίζεσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας, και δεν περνιέσαι ούτως ή άλλως για άνεργος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
για το τμημα ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ(ΧΑΝΙΑ) τι λετε;;;ειναι καλη επιλογη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ludiif

Νεοφερμένος

Η ludiif αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οι πολιτικοι μηχανικοι Θεσσαλονικης η Ξανθης ειναι καλυτεροι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christos.kate

Νεοφερμένος

Ο christos.kate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας παιδια! εδωσα πανελληνιες φετος και εχει φτασει το κρισιμο σημειο επιλογης καποιας σχολης...χρειαζομαι την βοηθεια σας.. σκεφτομαι 4ο πεδιο αλλα δεν ξερω ποιες σχολες να δηλωσω..ποιες νομιζετε οτι ειναι καλυτερες απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασης και εχουν ενδιαφερον??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KwstasPeir

Νεοφερμένος

Ο KwstasPeir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αυτη η παρενθεση μπορει να ειναι χρησιμη για οποιον σκεφτεται να ασχοληθει με τις σχολες των μηχανικων (μιλαμε για πολυτεχνεια και αει παντα, αφου αυτοι εχουν δικαιωμα εγγραφης στο τεε)

Δηλαδή μηχανικοί απο ΤΕΙ δεν έχουν δικαίωμα εγγραφής στο ΤΕΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ορεστης12345

Νεοφερμένος

Ο ορεστης12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Οι πολιτικοι μηχανικοι θεσσαλονικης η ξανθης ειναι καλυτεροι;;;
αν πας ξανθη μπορει να ειμαστε συμφοιτητες!!μαλλον θα βαλω πολιτικων μηχανικων τελικα κ ειμαι αναμεσα σε πατρα κ ξανθη....πιανω πατρα αλλα η ξανθη παιζει επειδη ειν κ ο αδερφος μ εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

exile025

Νεοφερμένος

Ο exile025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ηθελα καποιες πληροφοριες και αποψεις για τα τμηματα, εγραψα φετος 16831 και μαλλον δεν πιανω τους μηχανικους στην Πατρα . Ξερω οτι οι Μηχανικοι των Χανιων δεν εχουν τα ιδια δικαιοματα , αλλα ποιες οι αποψεις σας ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cass-cass

Νεοφερμένος

Η cass-cass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
^αντιμετωπίζω το ίδιο δίλημμα.
Είμαι ανάμεσα στους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς(μάλλον Ξάνθης) και τους Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς(Χανιά).Γνωρίζω πως έχουν διαφορετικά δικαιώματα όσον αφορά τις ενέργειες(?) ωστόσο δεν ξέρω λεπτομέρειες,μπορεί κάποιος να εξηγήσει;Έχω διαβάσει πως το τμήμα των Χανιών θα μετονομαστεί (κάποια στιγμή..) σε ηλεκτρολόγων,ισχύει;
Οι δύο σχολές είναι εξίσου καλές;Αν όχι,ποια είναι η καλύτερη; :ρ Οι διαφορές τους σταματάνε στις ενέργειες;Τα δύο πτυχία είναι ισότιμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Το τμημα στα Χανια δεν εχει καθολου δικαιωματα πανω στον ενεργειακο τομεα.Ξεκινησαν προσπαθεια πριν καποια χρονια για να μετονομαστει το τμημα και να παρει τα δικαιωματα, αλλα κανεις δεν ξερει τι θα γινει.Τα πτυχια δεν ειναι ισοτιμα, απο το ΔΠΘ βγαινεις με παραπανω δικαιωματα.Συγκρινε και τους οδηγους σπουδων των 2 τμηματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Αλλο ο ηλεκτρονικος και αλλο ο ηλεκτρολογος μηχανικος.Υπαρχει τοπικ που τα εξηγει,τι δικαιωματα εχει καθε μηχανικος κτλ ψαξτο αν θελεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Αξίζει κάποιος αφού δεν περνάει πολιτικός μηχανικός να περάσει τοπογραφος ??δηλαδή υπάρχει πιθανότητα μετά με κάποιο μεταπτυχιακό Ελλάδα ή εξωτερικό να μπορέσει να αποκτήσει με τα ίδια δικαιώματα με τον πολιτικό μηχανικό????

Με ενδιαφέρει άμεσα απάντηση ....

αχ μπορεις κανεις να βοηθησει//????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Μπορεις να δωσεις κατατακτηριες αφου τελειωσεις του τοπογραφους και να ξεκινησεις απο το 5ο εξαμηνο στους Πολιτικους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Μπορεις να δωσεις κατατακτηριες αφου τελειωσεις του τοπογραφους και να ξεκινησεις απο το 5ο εξαμηνο στους Πολιτικους.

Ναι αλλά πέρα από κατατακτήριες με κάποιον άλλο τρόπο δεν γίνεται??? Ακόμα με τις κατατακρηριες ποσά άτομα δηλώνουν άκι ποσά παίρνουν μήπως ξέρεις??ακόμα κατατακτήριες κανείς σε ποιο ε3αμηνο 'ή πρέπει κάποιος να τελειώσει πρώτα τη σχολή και μετά??τότε μετράει ο βαθμός του πτυχίου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Αν δεν κανω τραγικο λαθος, επαγγελματικα δικαιωματα, στην Ελλαδα, δινει μονο το προπτυχιακο, οποτε αν θες δικαιωματα πολιτικου, μονο με κατατακτηριες.Μπορεις να δωσεις μετα που θα τελειωσεις τους τοπογραφους, και μονο τοτε.Καθε σχολη παιρνει ελαχιστα ατομα.Ο βαθμος πτυχιου μετραει μονο αν το τμημα για το οποιο ενδιαφερεσαι δεν κανει εξετασεις, αλλα δεχεται αυτους με το μεγαλυτερο βαθμο πτυχιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αξίζει κάποιος αφού δεν περνάει πολιτικός μηχανικός να περάσει τοπογραφος ??δηλαδή υπάρχει πιθανότητα μετά με κάποιο μεταπτυχιακό Ελλάδα ή εξωτερικό να μπορέσει να αποκτήσει με τα ίδια δικαιώματα με τον πολιτικό μηχανικό????

Με ενδιαφέρει άμεσα απάντηση ....

αχ μπορεις κανεις να βοηθησει//????????????


δεν κόβω και το λαιμό μου αλλά έχω ακούσει ότι ο τοπογράφος έχει ένα μεγάλο μερίδιο δικαιωμάτων του πολιτικού όσο αφορά τα κατασκευαστικά, οπότε ναι μάλλον αν δεν πιάνεις πολιτικούς είναι καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xaxaaria

Νεοφερμένος

Η xaxaaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
για το τμημα ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ(ΧΑΝΙΑ) τι λετε;;;ειναι καλη επιλογη;;

είναι πλ καλή σχολή αλλα δυστυχώς δν έχουν προς το παρόν πολλά δικαιώματα ... τρ με το άνοιγμα των επαγγελμάτων 8α έχει περισσότερα ...
μπες καλύτερα να δεις το πρόγραμμα σπουδών αν σ αρεσουν τα μ8ματα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
δεν κόβω και το λαιμό μου αλλά έχω ακούσει ότι ο τοπογράφος έχει ένα μεγάλο μερίδιο δικαιωμάτων του πολιτικού όσο αφορά τα κατασκευαστικά, οπότε ναι μάλλον αν δεν πιάνεις πολιτικούς είναι καλή επιλογή.

Από ότι γνωρίζω οι τοπογραφοι δεν εχουνκατασκευαστικα δικαιώματα σαν τους πολιτικούς για αυτό και ρώτησα αυτό αλλά μάλλον σαν ιδέα το πολιτικός πρέπει να αρχίσω να το ξεχνάω...ακόμα οι τοπογραφοι ως επάγγελμα δεν υφίσταται στο εξωτερικό οπότε ουσιαστικά περιορζομαι ουσιαστικά εργασιακά στο εσωτερικό και από ότι ξέρω οι τοπογραφοι έχουν δουλειά κυρίως επαρχία.... Και αυτό στο μέλλον δεν νομίζω ότι θα είναι για ....μένα εύκολο γιατί δεν θα ήθελα να μένω επαρχία ... Δεν ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένος ο τοπογραφος ειναι ένα επάγγελμα που σε περιορίζει πολύ στην Ελλάδα και μόνο δεν δεν υπάρχει η ευκαιρία για εξωτερικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esgrimista

Νεοφερμένος

Ο Esgrimista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Χαίρετε χαίρετε!
Το πιθανότερο -και εννοώ 99,9% πιθανό- είναι να βρίσκομαι στους ΗΜΜΥ του ΕΜΠ από Σεπτέμβρη. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: υπάρχει καμιά ομοιότητα ανάμεσα στα μαθήματα της σχολής και στα κομμάτια της Φυσικής του Λυκείου, με τα εκάστοτε κυκλώματα και νόμους του Ohm και τα λοιπά και τα λοιπά; Γιατί δεεεν μου άρεσαν και τόσο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Χαίρετε χαίρετε!
Το πιθανότερο -και εννοώ 99,9% πιθανό- είναι να βρίσκομαι στους ΗΜΜΥ του ΕΜΠ από Σεπτέμβρη. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: υπάρχει καμιά ομοιότητα ανάμεσα στα μαθήματα της σχολής και στα κομμάτια της Φυσικής του Λυκείου, με τα εκάστοτε κυκλώματα και νόμους του Ohm και τα λοιπά και τα λοιπά; Γιατί δεεεν μου άρεσαν και τόσο :P
Ο τρόπος που κάνεις την ερώτηση σου είναι σαν να μην έχεις ιδέα τι θα κανεις στην σχολή την οποία δήλωσες. Αχ, τι κάνουν αυτές οι μουράτες σχολές, γιαυτό η ποιότητα των φοιτητών είναι τόσο χάλια. :D

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δείς τα μαθήματα της σχολής και την ύλη που καλύπτουν σε κάθε μάθημα. Και εννοείτε ότι θα έχει αρκετή φυσική. Να δηλώνεις ΗΜΜΥ την στιγμή που αναφέρεις ότι δεν σου αρέσουν τα κυκλώματα και νομοί του ohm κ.τ.λ μου φαίνεται πολύ άκυρο πάντως. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top