Πληροφορίες για τα Πολυτεχνειακά τμήματα (Μηχανικοί)

geoedessa

Νεοφερμένος

Ο geoedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Με τους μηχανικους παραγωγης και διοικησης τι ακριβως παιζει?Γιατι στο σαιτ του τμηματος των Χανιων βλεπω οτι τους απονεμεται πτυχιο Μηχανολογου Μηχανικου και εχουν ισα επαγγελματικα δικαιωματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Λοιπον παιδια ηρθε η ωρα ναπω και εγω τον πονο μου.Που λετε,στις αρχες της χρονιας ειχα ως στοχο τα οικονομικα.Σιγα-σιγα ομως αρχισε να μου αρεσει η ιδεα του Πολυτεχνειου,με κυριοτερο λογο το οτι μπορεις να ασχοληθεις με ενα τεραστιο ευρος πραγματων,πραγμα σημαντικο για μενα μιας και ακομα δεν εχω κατασταλλαξει στο τι θελω να γινω.

Κατεληξα λοιπον οτι θα εχω ως πρωτη επιλογη καποια σχολη του Πολυτεχνειου και σαν δευτερη τα οικονομικα,σε περιπτωση που δεν εγραφα καλα.Οταν τελειωσαν οι πανελληνιες,υπολογισα οτι θα βγαλω γυρω στα 18.000 μορια.Τελικα ειχα σε ολα τα μαθηματα παραπανω απο οσο πιστευα και το αποτελεσμα ηταν 18.994 μορια στο 4ο και 19.288 στο 5ο!:clapup:

Αυτο μου δινει λοιπον την δυνατοτητα σχεδον ολων των σχολων του Πολυτεχνειου(μονο Αθηνα δεν πιανω,αλλα ετσι και αλλιως δεν ηθελα Αθηνα με τπτ).Με τα μορια μου ειμαι μονο λιγο κατω απο Πολιτικους μηχανικους και Ηλεκτρολογους στη Θεσσαλονικη,για 100 και 10 μορια αντιστοιχα.

Το θεμα ειναι τι θα διαλεξω τωρα.Απο τους οδηγους σπουδων που εχω διαβασει,πιο πολυ μου αρεσε η σχολη Μηχανολογων μηχανικων.Λιγο πιο κατω εχω πολιτικους και τοπογραφους,ενω οι ηλεκτρολογοι δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα,μαλλον ειμαι στο τσακ να τους απορριψω.Ο λογος ειναι οτι γενικα στη Φυσικη οποτε ασχολουμασταν με ηλεκτρολογια,μαγνητικα πεδια και τετοια μου φαινονταν δυσνοητα και δεν μου αρεζαν καθολου τα συγκεκριμενα κεφαλαια.

Αυτο που θελω να ακουσω απο σας,ειναι αποψεις για τις σχολες οχι απο στυγνους οδηγους σπουδων,αλλα μεσα απο την ιδια τη σχολη.Φοιτητες,αποφοιτους,ατομα δηλαδη που εχουν ασχοληθει οσο πιο πολυ γινεται.Με ενδιαφερει οχι τοσο αν ειναι δυσκολη η σχολη(το ξερω ουτως η αλλως,πολυτεχνειο ειναι:P),αλλα με τι μαθηματα ασχολουνται και,κυριως,τι ΑΚΡΙΒΩΣ κανει ενας αποφοιτος της σχολης.Πως ειναι η καθημερινοτητα του δηλαδη,με τι καταπιανεται κτλ.

Αυτα και ελπιζω να μην σας επρηξα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
δε βοηθας ιδιαιτερα...
με τι θα ηθελες εσυ να ασχοληθεις? γιατι δεν καταλαβαινω με ποιο σκεπτικο προτιμας πχ τους μηχ μηχ απο τους τοπογραφους. τι κριτηριαα εχεις στην επιλογη σχολης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Οπως ειπα και πιο πανω,βαζω πιο πανω τους μηχ μηχ με βαση αυτα που διαβασα στους οδηγους σπουδων.Αλλα θελω και αποψεις φοιτητων που ζουν σιγουρα πιο εντονα μια σχολη.

Τωρα για το τι θελω...Μακαρι να ηξερα,δεν θα χρειαζοταν να κανω και το τοπικ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ναι, αλλα κανεις δεν μπορει να σου πει τι θελεις. μπορω να σου πω με δεδομενο τι σου αρεσει αν σου κανουν οι μηχανολογοι και ισως οι πολιτικοι και οι τοπογραφοι , αλλα αν δεν μου πεις τι σου αρεσει να κανεις, γιατι θες πολυτεχνειο, γι;τι βαζεις καποιες σχολες πανω απο αλλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Πολυτεχνειο θελω γατι συνδυαζει μαθητικα και φυσικη που μου αρεσουν και γιατι,οπως ξαναειπα,σου δινει την δυνατοτητα να διαλεξεις απο ενα μεγαλο ευρος επιλογων σχετικα με το τι θα ασχοληθεις στο μελλον.Θα μου αρεζε ας πουμε να ασχοληθω με την ενεργεια,ανανεωσιμες πηγες και τετοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
για κατι τετοιο θα επρεπε να διαλεξεις μεταξυ μηχ μηχ και ημμυ. αφου μου λες οτι δε σε ενθουσιαζουν τα ηλεκτρονικα, και δεν εχεις δηλωσει καμια λατρεια για τον προγραμματισμο, μαλλον μηχ μηχ(γενικα θα προτεινα ομως ημμυ λογω καλυτερων προοπτικων και ελαφρως, πολυ ελαφρως ομως , ευκολοτερου προγραμματος σπουδων, αλλα οι προτιμησεις σου λενε μηχ μηχ)
απο αυτα που μου λες δεν βλεπω γιατι θες πολιτικους(δεν εχουν ιδιαιτερη χρηση μαθηματικων και η συντριπτικη τους πλειοψηφια ασχολειται με στατικη
και μπετα, αν και εχουν και πιο ενδιαφεροντες κλαδους οπως τα υδαυλικα και οι συγκοινωνιες) η τοπογραφους.
οπως εχω πει και παραδιπλα, βεβαια, οι σχολες του πολυτεχνειου δεν ειναι στεγανες, και μπορεις να ασχοληθεις, πρακτικα με οτι θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Πολυτεχνειο θελω γατι συνδυαζει μαθητικα και φυσικη που μου αρεσουν και γιατι,οπως ξαναειπα,σου δινει την δυνατοτητα να διαλεξεις απο ενα μεγαλο ευρος επιλογων σχετικα με το τι θα ασχοληθεις στο μελλον.Θα μου αρεζε ας πουμε να ασχοληθω με την ενεργεια,ανανεωσιμες πηγες και τετοια.

H σχολή που θα απέριπτες στο τσάκ(:P) είναι η "ιδανική" σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Ναι για ενεργεια απο οσο ξερω μηχανολογων και ηλεκτρολογων ειναι οι καλυτερες.Απλα οπως ειπα,τα ηλεκτρολογια μαθηματα δεν τα συμπαθησα ποτε.Προτιμω θερμοδυναμικη ας πουμε απο ηλεκτρομαγνητικα πεδια και τετοια.

Θα ηθελα ομως να ακουσω και για το μετα.Τοσο για επαγγελματικη αποκατασταση,οσο και για το τι κανει ο μηχανολογος πχ στην δουλεια του.Χρειαζεται να εισαι πρακτικος ανθρωπος?Γιατι με τα χειρωνακτικα δεν θα ελεγα οτι τα παω και πολυ καλα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
χρειαζεται ενα καλο επιπεδο πρακτικης αντιληψης, καμια ομως ικανοτητα στα χερια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Απ οτι ξέρω ο τεχνικός μηχανικός χρειάζεται να είναι πρακτικός.Πρέπει ο civilara να δώσει τα φώτα του :P.Συγχαρητήρια για τα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Να καταλαβαινεις πως λειτουργουν οι μηχανες κτλ. δηλαδη ε?Ενταξει σε αυτο δεν νομιζω να εχω τοσο προβλημα.

Ο civilara που ειναι να μας διαφωτισει?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Απ οτι ξέρω ο τεχνικός μηχανικός χρειάζεται να είναι πρακτικός.Πρέπει ο civilara να δώσει τα φώτα του :P.Συγχαρητήρια για τα μόρια.
Φίλε μου, μάλλον τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου. Ο όρος "Μηχανικός" (Engineer) βγαίνει από τη λέξη "μηχανεύομαι". Είναι αυτός που χρησιμοποιεί και εφαρμόζει τις επιστημονικές του γνώσεις, για να ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ και να κατευθύνει την υλοποίηση/κατασκευή ενός έργου, που υπάγεται στον τεχνολογικό κλάδο που προσδιορίζει η ειδικότητα του.
Συνήθως δε μιλάμε για χειρονακτική δουλειά πάνω στην υλοποίηση αυτού του έργου που ο Μηχανικός σχεδιάζει και κατευθύνει. Το πρόγραμμα σπουδών περιέχει βέβαια, και σημεία που έχουν σχέση με τον πρακτικό τομέα, αλλά μόνο στο επίπεδο του να σε προετοιμάζει ως -επιβλέποντα-. Σε αυτό βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις, ανάλογα με την ειδικότητα.

Τώρα αν μιλάμε για καθαρά -τεχνικό- τομέα, πάμε σε κάτι τελείως διαφορετικό που δεν έχει σχέση με την Ανώτατη Εκπαίδευση. Κυρίως περιορίζεται καθαρά στην υλοποίηση ή στην επισκευή/επιδιόρθωση του έργου το οποίο ένας Μηχανικός έχει σχεδιάσει. Ενδεχομένως να υπάρχει αυτή η σύγχυση, καθότι στην Ελλάδα ο όρος "Μηχανικός" χρησιμοποιείται πολλές φορές και από ειδικότητες επαγγελματιών καθαρά τεχνικής φύσεως, όπως "Μηχανικός Αυτοκινήτων", οι οποίοι όμως δεν είναι Μηχανικοί, αλλα τεχνίτες ή τεχνικοί. Ο Μηχανικός που σχεδιάζει αυτά που ο "Τεχνίτης Αυτοκινήτων" επισκευάζει ή χρησιμοποιεί ως ανταλλακτικά, είναι ο "Μηχανολόγος Μηχανικός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ο civilara που ειναι να μας διαφωτισει?:P

Εδώ, εδώ.

Ο καλός μηχανικός της πράξης δεν είναι αυτός που ξέρει καλά μαθηματικά και φυσική, που δυστυχώς διαπιστώνω ότι πολλοί αυτό νομίζουν. Ο καλός μηχανικός είναι αυτός που "κόβει το μάτι του" και μπορεί να δώσει λύση εύκολα, γρήγορα, απλά, τεχνικά σωστά και οικονομικά. Με το που θα δει ένα σχέδιο ή μία κατασκευή και κάτι δεν πάει καλά θα το πιάσει και θα πει στο μάστορα "αυτό άλλεξέ το, κάνε αυτό, κάν' το έτσι, κάν' το γιουβέτσι". Αυτός είναι ο πετυχημένος μηχανικός. Ο μηχανικός πρέπει να σκέφτεται απλά...θα το ξαναπώ ΑΠΛΑ. Αν αρχίσει ένας μηχανικός να μπλέκει μαθηματικά και ομοιώματα και και και τότε δώστε του καμιά διαφορική εξίσωση να λύσει και πάτε βρείτε άλλον μηχανικό, αυτός δεν κάνει για τη δουλειά σας. Μπορεί βέβαια να μην αρέσει σε κάποιους αλλά όταν μπεις στο τρυπάκι να βγάλεις λεφτά, αλλάζεις νοοτροπία και η επιστήμη πάει περίπατο. Έτσι είναι όμως τα πράγματα. Δε λέω ότι δε χρειάζεται να έχει γνώσεις. Το ακριβώς αντίθετο. Το κλειδί στην όλη υπόθεση είναι πως όταν έχει να επιλύσει κάποιο πρόβλημα (π.χ. να υπολογίσει ένα κτίριο, να σχεδιάσει μια μηχανή, να κατασκευάσει ένα αντλιοστάσιο) τότε πρέπει να βρει την απλούστερη δυνατή λύση κι αυτό γιιατί οι απλούστερες λύσεις έχουν μικρότερο υπολογιστικό και οικονομικό κόστος.

Τα παραπάνω αφορούν κυρίως διπλωματούχους και τεχνολόγους μηχανικούς και λιγότερο τεχνίτες μηχανικούς στους οποίους το επιστημονικό υπόβαθρο είναι ελάχιστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Civilara επειδη εχεις σπουδασει ΑΠΘ και μαλλον εκει περναω,τα πραγματα στου Μηχανολογους ειναι στην ιδια κατασταση με τους Πολιτικους?Γιατι τα ποστ που εχεις κανει κατα καιρους με εχουν τρομαξει λιγο να πω την αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ηλεκτρονικων μηχανικων δεν εχει καμια σχεση με ηλεκτρολογων μηχανικων ετσι δεν ειναι?γιατι ειδα σε ενα ποστ οτι τα τμηματα ειναι αντιστοιχα αλλα δεν νομιζω να ισχυει.Ηλεκτρονικων μηχανικων και γενικα μηχανικων η/υ βγαινεις με πτυχιο πληροφορικης,το εχω διαβασει.Αρα εχουν ακριβως τα ιδια δικαιωματα με αυτους που βγαινουν απο σχολες πληροφορικης.σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όχι μηχανικός υπολογιστών βγαίνει μόνο από πολυτεχνική σχολή και σαφώς έχει περισσότερα δικαιώματα από έναν απλό πληροφορικό από ΑΕΙ. Αν διάβασες πως ηλεκτρονικοί και ηλεκτρολόγοι είναι το ίδιο, θα είναι το ίσιο. Πάντως αυτό με την ισοδυναμία με πληροφορική δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Όχι μηχανικός υπολογιστών βγαίνει μόνο από πολυτεχνική σχολή και σαφώς έχει περισσότερα δικαιώματα από έναν απλό πληροφορικό από ΑΕΙ. Αν διάβασες πως ηλεκτρονικοί και ηλεκτρολόγοι είναι το ίδιο, θα είναι το ίσιο. Πάντως αυτό με την ισοδυναμία με πληροφορική δεν ισχύει.

Οι αποφοιτοι του τμηματος εντασσονται στον κλαδο Π.Ε. 19,Πληροφορικης Α.Ε.Ι. Ετσι λεει το βιβλιο ΠΑΜΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΟ 2010.Αλλα ξερω απο καθηγητες και αλλους γενικα οτι τα απο τα τμηματα μηχανικων η/υ που ειναι 3,βγαινεις με δικαιωματα πληροφορικου.Οκ κανεις περισσοτερο hardware και ισως εχεις περισσοτερες γνωσεις ηλεκτρονικου ειδικα απο το τμημα της Κρητης αλλα στην αγορα εργασιας δεν μετραει πολυ.Δεν λεω οτι ειναι πανομοιοτυπα τα τμηματα αλλα μοιαζουν πολυ.Σε καμια περιπτωση ομως δεν εχει σχεση με τους ηλεκτρολογους μηχανικους που εγγραφονται ως μηχανικοι.αυτο που διαβασα δηλ σε αλλο ποστ οτι υπαρχει αντιστοιχια σε ηλεκτρολογους μηχανικους και ηλεκτρονικους μηχανικους κρητης δεν ισχυει.Καμια σχεση.Εχω λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Aπο τις σχολες που αναφερεις βγαινεις ηλεκτρονικος μηχανικος,με δικαιωμα εγγραφης στο ΤΕΕ.Μηχανικος βγαινεις οχι πληροφορικαριος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top