Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ασφαλως υπαρχουν αντιφασεις.Το ενα ειναι μαυρο και το αλλο ειναι ασπρο.Και δν υπαρχει θεος τελος.Δν υπαρχει καμια αποδειξη οτι υπαρχει.Ο μονος λογος που ισως να πιστευουμε ειναι απο φοβο και μονο απο φοβο.
:confused:

Φαίνομαι φοβισμένος?

νο νο προφεσορα, παρεξηγησις οσμισομαι (<-πως γραφεται? :P ) πιστεω στο ΘΕΟ και αποδεχομαι την θεωρια του δαρβινου, εσεις λοιπον που βρισκετε τις αντφασεις, θελω να μου τις πειτε, εγω δεν βρισκω απολυτως καμια, και εχω μελετησει και τη θεωρια και τη π.-κ. διαιηθκη.
Hell yeah:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ε μα αφου απλα δεν υπαρχουν.....εγω προσωπικα ασχολουμαι πολυ με τις θετικες επιστημες και δν εχω βρει ακομα καποιο λογο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Well, οτιδήποτε βλέπεις γύρω σου έχει δημιουργηθεί από ένα θεό. Ο άνθρωπος δημιουργήθηκε, από τον ίδιο θεό, ξεχωριστά από τους υπόλοιπους ζωντανούς οργανισμούς ενώ γενικά ο μοναδικός συνδετικός κρίκος της ζωής πάνω στον πλανήτη είναι ο κοινός δημιουργός όλων των εκφάνσεών της. Η ζωή έχει παραμείνει ίδια εδώ και 10000 περίπου χρόνια, ίδια κι απαράλλαχτη από τις ημέρες της δημιουργίας της.

Ο Δαρβίνος υπέθεσε πως οι ζωντανοί οργανισμοί εξελίσσονται προϊόντος του χρόνου. Η κινητήρια δύναμη της εξέλιξης είναι η φυσική επιλογή ενώ η ζωή εξελίσσεται μέσω αυτής εδώ και 4, περίπου, δισεκατομμύρια χρόνια. Το 99% των ειδών που έζησαν στη γη έχει εξαφανιστεί ενώ ο άνθρωπος είναι και αυτός προϊόν της εξέλιξης. Όλοι οι οργανισμοί συνδέονται βιολογικά ως απόγονοι ενός κοινού προγόνου.

Ε, δεν τα λες και ίδια.

Κι επειδή θα ξεκινήσεις να μιλάς για συμβολισμούς κι άλλα τέτοια ξαναλέω ό,τι είπα πριν: Μην τα βάζεις δίπλα-δίπλα, δεν έχει νόημα και δεν οδηγεί πουθενά. Το δεύτερο άλλωστε έχει αποδειχτεί. Θες λοιπόν να αποδεχτείς και τα δύο; Μαγκιά σου. Θες μόνο το ένα, ή και κανένα; Επίσης. Αλλά το να λες ότι δεν υπάρχουν αντιφάσεις είναι μάλλον ηλίθιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
γιατι, υπαρχει λογικο λαθος στο να συνεπαγεται εξελιξη η δημιουγρεια? λεει πουθενα πως εισαι οπως σε εφτιαξε, ή αναφερατι πουθενα ο τροπος της δημιουργειας? σαφως και υπηρξε εξελιξη, αλλα η εξελιξη δν μπορει να υφισταται σε κατι ανυπαρκτο, κατι δημιουργηθηκε εστω και αν αναφερομαστε στην αμοιβαδα ή στο "πρωτο κοιταρο".

σαντοου αυτη τη συζητηση ακριβως κναμε και πριν δυο μερες αν θυμασαι...οποτε ας μην κουραζομαστε αλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πάλι αυτό το θέμα........

Υπάρχουν κυριολεκτικά άπειρες θεωρίες, από τις οποίες καμιά δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα... οπότε γιατί τσακωνόμαστε συνέχεια για κάτι που κανείς μας δεν γνωρίζει με σιγουριά? Μόνο υποθέσεις κάνουμε (και έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε). <<Εν οιδα, οτι ουδεν οιδα.>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Η πίστη μου σε θεό άρχισε να μειώνεται από τα 14 μου περίπου, και τώρα τείνει να εξαφανιστεί. :P Ό,τι προκάλεσε την δημιουργία του σύμπαντος μας (ένα εξωτικό κβαντικό φαινόμενο ίσως; δεν έχω ιδέα), που λογικά είναι ένα από δισεκατομμύρια σύμπαντα, δεν είχε σκοπό να δημιουργήσει εμάς. Ό,τι προκάλεσε την δημιουργία του σύμπαντος μας, δε νομίζω να είχε καν κάποιο σκοπό ή 'νοημοσύνη'

Είναι δύσκολο για μένα να πιστέψω ότι, κάτι/κάποιος που είχε την μεγαλοφυϊα να φτιάξει τόσο σύνθετους φυσικούς νόμους, σχεδίασε και εμάς, σχεδίασε το DNA όλων των οργανισμών, και μετά δεν μπήκε καν στον κόπο να σταματήσει πολέμους, αρρώστιες και πείνα.

Οι ιστοριούλες στις θρησκείες μου φαίνονται πια αρκετά αστείες (no offence) :redface: Το ότι ένα ον, τόσο μεγαλοφυές που σχεδίασε μερικά GB DNA για την πλάκα, το καλύτερο που σκέφτηκε ήταν να στείλει τον 'γιο' του, για να εκτελεστεί και να μας 'σώσει' δε με πείθει ιδιαίτερα. (και όχι π.χ. να κάνει κάτι πολύ πιο χρήσιμο, όπως να μας μάθει ιατρική ή μεθόδους για να εξαλειφθεί η πείνα)

Και να λέμε ότι έχουμε 'σωθεί' με το που έγινε αυτό, και 'ο θεός μας αγαπάει', αλλά πού και πού γίνεται και ένας Β παγκόσμιος και σκοτώνει 100.000.000 για την πλάκα, είναι λίγο τραγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Γιατί πάντα όσοι μιλάτε για ανυπαρξία θεού περιορίζεστε μονάχα στον χριστιανικό θεό?Ο χριστιανικός θεός δεν υπάρχει εκ φύσεως,εξ'αιτίας των ιδιοτήτων που του αποδίδονται.Προφανώς και δεν υπάρχει κανένας Γιαχβέ,που δεν έστειλε ποτέ κανέναν Χριστό στη Γη,αυτά καταρρίπτονται εξ'αιτίας των εσωτερικών τους παραλογισμών.Αλλά ο Γιαχβέ δεν είναι ο μοναδικός θεός που θα μπορούσε να υπάρχει.

Εγώ π.χ. απορρίπτω την ύπαρξη οποιουδήποτε θεού και έχω ήδη εξηγήσει το γιατί.Θα ήθελα ν'ακούσω και τους άλλους που απορρίπτουν τον θεό να μιλήσουν για άλλους θεούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί πάντα όσοι μιλάτε για ανυπαρξία θεού περιορίζεστε μονάχα στον χριστιανικό θεό?Ο χριστιανικός θεός δεν υπάρχει εκ φύσεως,εξ'αιτίας των ιδιοτήτων που του αποδίδονται.Προφανώς και δεν υπάρχει κανένας Γιαχβέ,που δεν έστειλε ποτέ κανέναν Χριστό στη Γη,αυτά καταρρίπτονται εξ'αιτίας των εσωτερικών τους παραλογισμών.Αλλά ο Γιαχβέ δεν είναι ο μοναδικός θεός που θα μπορούσε να υπάρχει.

Εγώ π.χ. απορρίπτω την ύπαρξη οποιουδήποτε θεού και έχω ήδη εξηγήσει το γιατί.Θα ήθελα ν'ακούσω και τους άλλους που απορρίπτουν τον θεό να μιλήσουν για άλλους θεούς...

Εχεις κάποιο αποδεικτικό στοιχείο ότι δεν υπάρχει ο Γιαχβέ,γιατί και εγω είμαι Χριστιανός αλλά αυτα που λες πρέπει να υποστηρίζεις και με υπαρκτά αποδεικτικά στοιχεία.Πες ακόμα και αυτά που παρατηρείς στο Σύμπαν υπάρχουν κάποια στοιχεία στο Σύμπαν που να δείχνουν ξεκάθαρα ότι δεν Υπάρχει ο Ιησούς Χριστός ή ακόμα και απο κοινωνικά γεγονότα ή από κάποιες άλλες συγκυρίες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εχεις κάποιο αποδεικτικό στοιχείο ότι δεν υπάρχει ο Γιαχβέ,γιατί και εγω είμαι Χριστιανός αλλά αυτα που λες πρέπει να υποστηρίζεις και με υπαρκτά αποδεικτικά στοιχεία.Πες ακόμα και αυτά που παρατηρείς στο Σύμπαν υπάρχουν κάποια στοιχεία στο Σύμπαν που να δείχνουν ξεκάθαρα ότι δεν Υπάρχει ο Ιησούς Χριστός ή ακόμα και απο κοινωνικά γεγονότα ή από κάποιες άλλες συγκυρίες ?

Λυπάμαι φίλες μου,αλλά το βάρος της απόδειξης της ύπαρξης θεού πέφτει σε αυτόυς που υποστηρίζουν τέτοιες απόψεις,όχι σε αυτούς που την αρνούνται.
Είναι σαν εγω να λέω "Ξέρετε κάτι:1+1=3".
Θα μου απαντήσετε:"Αποδειξέ το"
Δεν μπορώ να πώ εγω μετά:"Αποδειξέ μου πως δεν ισχύει",καθώς εγώ έκανα τον ισχυρισμό in the first place.

Στο Σύμπαν πουθενά δεν υπάρχει κάτι που να αποδεικνυεί πως υπάρχει κάποιος θεός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι τόσο απλό, μα συνάμα δύσκολο. Έχω φιλοσοφήσει αρκετά το θέμα (επιστημονικά κυρίως), μόνος μου, με άλλους, με συμφορουμιτές αλλά ότι συμπέρασμα και να βγάλω δεν είναι επαρκές. Το νιώθω. Τελικά ο άνθρωπος χαράζει το δικό του μονοπάτι και πρέπει να αναζητήσει μόνος του την δικιά του απάντηση μακριά από διάφορες αντιλήψεις, στερεότυπα, θρησκείες και αιρέσεις. Εγώ είμαι στο κομμάτι της αναζήτησης ακόμα. Πρέπει να υπάρχει αλλά δεν είμαι σίγουρος. Η ζυγαριά δεν γέρνει σε καμία πλευρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

EternalDreamer

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ο Θεός θα έλεγα είναι προσωπικό ον, ακόμα κι αν μας δημιουργεί πολλές αμφιβολίες: Αν υπάρχει Θεός, από που προέρχονται όλα τα κακά; Αν δεν υπάρχει, από που προέρχεται το κάθε καλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Εμείς οι ίδιοι ορίζουμε το "καλό" και το "κακό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Ο Θεός θα έλεγα είναι προσωπικό ον, ακόμα κι αν μας δημιουργεί πολλές αμφιβολίες: Αν υπάρχει Θεός, από που προέρχονται όλα τα κακά; Αν δεν υπάρχει, από που προέρχεται το κάθε καλό;

Και πως είσαι τόσο σίγουρος ότι αν υπάρχει θεός, αυτός είναι σίγουρα πανάγαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ναι, πιστεύω με όλη τη δύναμη της ψυχής μου. Είμαι σίγουρος ότι Υπάρχει και ότι είναι Πανάγαθος και Παντοδύναμος αλλά δεν μπορώ να πείσω κάποιον άλλο άνθρωπο για την ύπαρξη Του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ναι, πιστεύω με όλη τη δύναμη της ψυχής μου. Είμαι σίγουρος ότι Υπάρχει και ότι είναι Πανάγαθος και Παντοδύναμος αλλά δεν μπορώ να πείσω κάποιον άλλο άνθρωπο για την ύπαρξη Του.

Εσύ πώς έχεις πειστεί για την ύπαρξή του;
Τι εννοείς ψυχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Οπ τι εγινε εδω ξαναζωντανεψε το τοπικ αυτο?Πριν καιρο λοιπον ειχα δει αυτο το βιντεο απο το zeitgeist (https://www.youtube.com/watch?v=Cug1HM5RgDQ&feature=channel&list=UL με τον ιδιο τιτλο συνεχιζει σε part 3 και part 4).Απλα θα ηθελα οσοι πιστευουν βεβαια στον θεο να μου πουν μονο αν συμφωνουν με οσα λεει το βιντεο η οχι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Επειδη αναφερθηκατε πριν στην "δημιουργια" του ανθρωπου και οτι καμια θεωρια δεν εχει αποδειχτε. Η εξελιξη των ειδων, η "θεωρια" (γεγονος) του Δαρβινου, εχει αποδειχτει με πολλα διαφορετικα πειραματα και στοιχεια που εχουν βρεθει κατα καιρους, ωστοσο πολλοι προτιμουν να τα αγνοουν. Η δημιουργια που αναφερεται απο την εκκλησια, λεει οτι ολα τα ειδη ξεφυτρωσαν πριν απο 10.000 χρονια (και βασικα ολος ο κοσμος) μεσα σε 7 μερες. Ωστοσο το συμπαν ειναι 13.7 δισεκατομμυριων ετων. Οσον αφορα το πρωτο κυτταρο που ηρθε στον κοσμο πολυ υποστηριζουν (χωρις να εχω ψαξει ή διαβασει αποδειξεις) οτι πιθανον προηλθε απο μετεωριτη και διαφορες πολυπλοκες χημικες διαδικασιες.

Επισης οντως δεν υπαρχει σωστο ή λαθος, καλο ή κακο, εγω παιρνω οπλο και σκοτωνω οποιον βρω, ειναι σωστο λαθος και γιατι? Η αντιληψη του ανθρωπου και οι κανονες που εχει θεσει οριζουν το καλο και το κακο οχι κατι αντικειμενικο. Δεν υπαρχει ορισμος...

Πραγματικα ενα βιβλιο για τους δυσπιστους (στα λογικα επιχειρηματα), αλλα και για τους λατρες της επιστημης ειναι το:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 71scan0011.jpg
    71scan0011.jpg
    34 KB · Εμφανίσεις: 143
Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
And I’m losin’ my faith, but I’m gainin’ the pain
The end is near, now I just wait for the day
And I pray that God has mercy on my soul
Yeah, I pray that God has mercy on my soul…
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EternalDreamer

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Και πως είσαι τόσο σίγουρος ότι αν υπάρχει θεός, αυτός είναι σίγουρα πανάγαθος?

Από τη στιγμή που είναι προσωπικό ον, μπορεί να είναι ό,τι θέλει ο καθένας, ό,τι χρειάζεται ο καθένας...και δεν είπα με καμία βεβαιότητα ότι είναι πανάγαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Οπ τι εγινε εδω ξαναζωντανεψε το τοπικ αυτο?Πριν καιρο λοιπον ειχα δει αυτο το βιντεο απο το zeitgeist (https://www.youtube.com/watch?v=Cug1HM5RgDQ&feature=channel&list=UL με τον ιδιο τιτλο συνεχιζει σε part 3 και part 4).Απλα θα ηθελα οσοι πιστευουν βεβαια στον θεο να μου πουν μονο αν συμφωνουν με οσα λεει το βιντεο η οχι.:/:

Dude,μην εμπιστεύεσαι τις βλακείες που λέει το Zeitgeist.Η κυριότερη πηγή του για τις θρησκείες είναι αυτή η τύπισσα,που δεν διαφέρει και πολύ απ'τον Λιακόπουλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top