Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύετε στον Θεό;
Όχι, δεν πιστεύω.

Ωστόσο, σε πάρα πολύ δύσκολες (και λίγες) στιγμές έχω επικαλεστεί μια ανώτερη δύναμη –άγνωστο ποια είναι αυτή– για να διώξει το συναίσθημα της απελπισίας που βίωνα.

Μου έκανε εντύπωση που με έχουν ρωτήσει και κάποιοι ψυχίατροι αν πιστεύω. Όταν τους έλεγα «Όχι», μου έλεγαν πως ούτε κι αυτοί πιστεύουν :P

Όταν είχα νοσηλευτεί ακούσια στο ΨΝΑ Δαφνί, θυμάμαι μία γυναίκα κοντά στην ηλικία μου, η οποία μάλλον υπέφερε από ψύχωση. Θυμάμαι που μας έλεγε συνέχεια πως ο Θεός μας αγαπάει, πως μόνο αυτός θα μας κρίνει κ.λπ. Στενάχωρη κατάσταση γενικά.

Σκέφτομαι τι ενοχές μπορεί να δημιουργήσει η θρησκεία σε μερικούς ανθρώπους και σε τι μονοπάτια μπορεί να οδηγηθούν εξαιτίας της.

Η ζωή δεν θέλει φόβο, ρε <3
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πιστεύετε στον Θεό; Όχι, δεν πιστεύω.
Ούτε κι εγώ. Ήμουν μαθητής Γ' γυμνασίου όταν διάβασα, ρώτησα, σκέφτηκα, προβληματίστηκα. Αποτέλεσμα; Απέρριψα εντελώς: θρησκείες, ωροσκόπια, ματιάσματα, θαύματα, ποδοσφαιρικές ομάδες, οπαδισμούς, προφητείες, μαγείες, μέντιουμ και γενικά ότι δεν στηρίζεται στην απόδειξη και τη λογική.
Ωστόσο, σε πάρα πολύ δύσκολες (και λίγες) στιγμές έχω επικαλεστεί μια ανώτερη δύναμη –άγνωστο ποια είναι αυτή– για να διώξει το συναίσθημα της απελπισίας που βίωνα.
Πιο παλιά πίστευα ότι είμαι αγνωστικιστής και δεχόμουν την πιθανότητα ύπαρξης μιας άγνωστης ανώτερης δύναμης. Τώρα την έχω απορρίψει και αυτήν, οπότε δεν έχω κάτι να επικαλεστώ, εκτός από τον εαυτό μου.
Μου έκανε εντύπωση που με έχουν ρωτήσει και κάποιοι ψυχίατροι αν πιστεύω. Όταν τους έλεγα «Όχι», μου έλεγαν πως ούτε κι αυτοί πιστεύουν
Καλά. Αυτούς μην τους πιστεύεις. Μπορεί και να το έλεγαν για να σε πλησιάσουν πιο πολύ.
Σκέφτομαι τι ενοχές μπορεί να δημιουργήσει η θρησκεία σε μερικούς ανθρώπους και σε τι μονοπάτια μπορεί να οδηγηθούν εξαιτίας της.
Ισχύει. Όμως κάπου μπορεί και να ωφελήσει κάποιους η θρησκεία. Στο ότι δίνει ελπίδα (έστω και ψεύτικη). Ένας βαριά άρρωστος, αν είναι θρήσκος ελπίζει στο θαύμα. Ένας άθρησκος προσγειώνεται στην πραγματικότητα.
Η ζωή δεν θέλει φόβο, ρε
Ακριβώς αυτό. Η δημιουργία των θρησκειών στο φόβο βασίστηκε.

1699280356186.png
 

Guest 203117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιο παλιά πίστευα ότι είμαι αγνωστικιστής και δεχόμουν την πιθανότητα ύπαρξης μιας άγνωστης ανώτερης δύναμης. Τώρα την έχω απορρίψει και αυτήν
Αυτό όμως σε αναγκάζει να πάρεις θέση(στην προκειμένη περίπτωση ότι ο θεός δεν υπάρχει). Αλλά η πληροφορία που έχεις ως θνητός για το θέμα είναι μηδενική. Οπότε αυτόματα δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για το αν υπάρχει ή όχι κάτι μετά θάνατον(ή για ότι θέμα δεν μπορούμε καν να φανταστούμε αυτή την στιγμή). Απλά μπορείς να υποθέσεις το σενάριο που θεωρείς πιο πιθανό με βάση δικούς σου υποκειμενικούς παράγοντες, στην δική μου περίπτωση πχ αυτό είναι ο κανονικός ορισμός του θανάτου, δηλαδή το απόλυτο τίποτα.
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
ΟΧΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΡΙΜΜΕΝΟ
ΤΕΛΟΣ

i.p.
 
Top