Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ότι δεν πιστεύει φυσικά...
Μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει αγνωστικιστής... (Δες μήνυμα Νο 91)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nazgul1

Νεοφερμένος

Ο Nazgul1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Βιάστηκα και έγραψα κοτσάνα βασικά. who cares?
Βασικά κι εγώ παλιότερα πίστευα ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε αν υπάρχει θεός.
Αλλά μάλλον καταλήγω ότι το θείο είναι απλά μια ανάγκη των ανθρώπων για παρηγοριά-στήριξη. Εξάλλου, νομίζω ότι είναι πιο δύσκολο να μην πιστεύεις από το να πιστεύεις, γιατί δεν παρακαλάς το θεούλη στα δύσκολα, δε σε αφήνει το μυαλό σου να αποδίδεις κάποιο ανεξήγητο φαινόμενο(aka θαύμα-πόσο σιχαίνομαι αυτή τη λέξη) guess to whom αλλά ψάχνεις τη λογική-επιστημονική απάντηση, "ξέρεις" ότι δε ανταμειφθείς καταλήγοντας στον παράδεισο αλλά πράττεις με γνώμονα τη συνείδηση και την ανθρωπιά σου.
Και οι θρησκείες εκτεμεταλλευόμενες αυτή την ανάγκη, σε συνδυασμό με την αμάθεια και το σκοταδισμό
(ανά εποχές) συγκεντρώνουν τεράστια δύναμη, εξουσίες και πλούτη.
Είναι πολύ δύσκολο θέμα, ο καθένας πιστεύει ότι γουστάρει.Κι εγώ παρέθεσα κάποιες σκέψεις που μπορεί να αλλάξουν στο μέλλον(πάντως θρήσκος δε με βλέπω να γίνομαι). Τουλάχιστον ας προχωρήσει η κονωνία μας προς την κατεύθυνση αυτή(ανεξιθρησκεία-ελευθερία) και να μην υπάρχουν πια άνθρωποι (ξέρετε κάτι θείτσες κλπ) που αν ακούσουν ότι κάποιος είναι άθεος καταριούνται.
Guten Nacht
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Actually,αν κοιτάξεις agnosticism στην wikipedia θα σου βγάλει διάφορες ποικιλίες.Για εμένα σημαντική είναι η διαφορά μεταξύ του "είμαι αγνωστικιστής γιατί δεν έχω καταλήξει αν υπάρχει ή δεν υπάρχει θεός/δεν έχουμε φτάσει στο σημείο που να μπορούμε να ξέρουμε" και του "είμαι αγνωστικιστής διότι κατά τη γνώμη μου ποτέ δε θα μάθουμε αν υπάρχει ή όχι θεός".Στη δεύτερη περίπτωση,δεδομένου ότι το "ποτέ" έχει μεταφυσική χροιά,μιλάμε για θεϊσμό στο φουλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ranxa (Costas)

Νεοφερμένος

Ο Κωσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Τα θρησκευτικά θέματα, ήταν και είναι πάντοτε λεπτά. Γιατί όσες συζητήσεις έχουν γίνει πάνω σ' αυτά, καταλήγουμε σε παρόμοια συμπεράσματα.

Το αν υπάρχει Θεός ή όχι δε μπορούμε να το ξέρουμε αλλά μπορούμε να πιστεύουμε σ' Αυτόν. Βέβαια πολλά πράγματα που μαθαίνουμε στα θρησκευτικά δεν έχουν νόημα και πολλές φορές δίνουν την εντύπωση ότι προσπαθούν οι ανώτεροι να ερμηνεύσουν κάποια παράδοξα ή να δικαιολογήσουν ενέργειες του παρελθόντος.

Προσωπικά, πιστεύω στο Θεό αλλά όχι φανατισμένα, δηλαδή να μην εξηγώ χωρίς τη λογική. Ούτε θα ενοχληθώ αν κάποιος πει αντίθετα πράγματα απ' αυτά που γνωρίζω (έχω συναντήσει αρκετούς που αντέδρασαν αμήχανα και απότομα όταν άκουσαν τις απόψεις μου για τα θρησκευτικά, κυρίως φίλους).

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Προσωπικά, πιστεύω στο Θεό αλλά όχι φανατισμένα, δηλαδή να μην εξηγώ χωρίς τη λογική.
Αυτό δεν νομίζω να στέκει. Αν πιστεύεις σε θεό, δεν είναι δυνατόν να το εξηγείς με τη λογική...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ranxa (Costas)

Νεοφερμένος

Ο Κωσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Αυτό δεν νομίζω να στέκει. Αν πιστεύεις σε θεό, δεν είναι δυνατόν να το εξηγείς με τη λογική...


Ναι, μόνο που κάποια γεγονότα πρέπει να εξηγούνται με τη λογική και όχι μόνο με το θείο στοιχείο. Μπορεί κάποιος να πιστεύει σε μια ανώτερη δύναμη αλλά να μη έχει το θρησκευτικό θέμα πρώτο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας μέχρι τώρα είναι πραγματικά ελπιδοφόρα - για μένα τουλάχιστον. Δείχνουν μια αλλαγή αντίληψης που συμβαίνει στην Ελληνική κοινωνία και ιδιαίτερα στις μικρότερες ηλικίες. Ομολογώ ότι δε το περίμενα.

Μήπως επιτέλους μεταβαίνουμε από το σκοταδισμό της θρησκείας προς τη λογική της επιστήμης; Μακάρι.

Αυτό το link (https://www.wordplanet.org/gk/03/14.htm) είναι για όσους ψήφισαν "ναι". Είναι ένα απολαυστικό ή φρικιαστικό (όπως το δει κανείς) απόσπασμα από τη βίβλο όπου ο σοφός θεός δίνει οδηγίες στους ανθρώπους για τη θεραπεία της λέπρας (είναι και επίκαιρο!).

Για όποιον βαριέται να το διαβάσει ολόκληρο, έχω συνοψίσει τα βασικά που χρειάζεται ένας ιερέας για να πραγματοποιήσει τη θεραπεία:


  • 2-3 πτηνά (καθαρά)
  • 2-3 αρνιά (χρονιάρικα)
  • 1 μαχαίρι για σφαγή :worry:
  • 1 ξυράφι για ξύρισμα του λεπρού σε όλο το σώμα και το κεφάλι :no:
  • λίγο λάδι
  • λίγο σιμιγδάλι
Λέτε να το δοκίμασαν στη Σπιναλόγκα; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας μέχρι τώρα είναι πραγματικά ελπιδοφόρα - για μένα τουλάχιστον. ....Μήπως επιτέλους μεταβαίνουμε από το σκοταδισμό της θρησκείας προς τη λογική της επιστήμης; .......
Αυτό το link (https://www.wordplanet.org/gk/03/14.htm) είναι για όσους ψήφισαν "ναι". Είναι ένα απολαυστικό ή φρικιαστικό (όπως το δει κανείς) απόσπασμα από τη βίβλο όπου ο σοφός θεός δίνει οδηγίες στους ανθρώπους για τη θεραπεία της λέπρας (είναι και επίκαιρο!).......

Δεν νομίζω ότι αξίζει να συζητηθεί το θέμα από αυτή τη γωνία. Σίγουρα όσοι συζητάμε, έχουμε απορρίψει το κατά λέξη κόλλημα στα κείμενα των θρησκειών και η συζήτηση γίνεται στο επίπεδο της ύπαρξης ή όχι κάποιας ανώτερης δύναμης. Αν εξαιρέσουμε τους ανόητους, οι σύγχρονοι θεολόγοι δέχονται ότι τα ιερά τους βιβλία είναι καθαρά συμβολικά και το θέμα του θεού είναι φιλοσοφικό. Χαίρεσαι για το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας, αλλά δεν διευκρινίζεις τη δική σου άποψη. Απορρίπτεις εντελώς την πιθανότητα ύπαρξης κάποιας ανώτερης δύναμης?

Να σχολιάσω και λίγο το απόσπασμα που έβαλες: Δεν μου λέει τίποτα και δεν είναι ούτε απολαυστικό ούτε φρικιαστικό ούτε φυσικά για ειρωνεία. Πολύ απλά, στα βιβλία των αρχαίων θρησκειών υπάρχουν κάποιες (φυσικά οι πιο πολλές ξεπερασμένες σήμερα) θεραπείες ασθενειών που για να πείσουν τον κόσμο να τις δεχθεί, τις έχουν παρουσιάσει θεολογικά. Ακόμα και η νηστεία είναι (ήταν) στην πραγματικότητα συμβουλή υγιεινής διατροφής. Το κοράνι είναι γεμάτο από τέτοια. Για παράδειγμα λέει ότι ο Αλλάχ απαγορεύει το ποτό, γιατί αν εξηγούσε τις βλαβερές συνέπειες του αλκοολισμού θα περνούσε στο ντούκου. Επίσης στο κοράνι λέει ότι όποιος κάνει τα κακά του και δεν πλύνει τον ποπό του θα τιμωρηθεί από τον Αλλάχ. Προφανώς αν τους έλεγε ότι αν δεν πλύνουν τον κ______ τους από τα σ_______ θα αναπτυχθούν βακτήρια που θα προκαλέσουν μολύνσεις, ποιος θα καταλάβαινε?
(Υ.Γ. Να μην συμπληρωθούν τα κενά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή, με τα δεδομένα και τις (λίγες) γνώσεις που έχω, απορρίπτω την ύπαρξη οποιασδήποτε θεότητας. Προφανώς ψήφισα όχι.

Από αυτούς που ψήφισαν ναι, είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι δηλώνουν απερίφραστα χριστιανοί ορθόδοξοι και ότι ασπάζονται - θεωρητικά τουλάχιστον - τις γραφές.

Προσπαθείς να εξηγήσεις ή να δικαιολογήσεις τα θρησκευτικά κείμενα; Φοβάμαι ότι θα αποτύχεις γιατί μερικά αποσπάσματα είναι απλά άρρωστα, ανεξήγητα, τρελά.

Υποστηρίζεις ότι τα κείμενα αυτά έχουν προνοητικό χαρακτήρα; Ότι ο σκοπός τους (να κάνουν καλό στον άνθρωπο) αγιάζει τα μέσα; Ότι "κάντε το είναι για καλό σας, και ας μη ξέρετε γιατί το κάνετε;" Μια που μίλησες για το Ισλάμ, για εξηγησέ μου σε παρακαλώ τον προνοητικό χαρακτήρα της κλειτοριδεκτομής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή, με τα δεδομένα και τις (λίγες) γνώσεις που έχω, απορρίπτω την ύπαρξη οποιασδήποτε θεότητας. Προφανώς ψήφισα όχι.
Δεν μπορώ να έχω τη σιγουριά σου (κι εγώ λίγες γνώσεις έχω) και δηλώνω αγνωστικιστής. Δέχομαι ότι υπάρχει πιθανότητα ύπαρξης ανώτερης δύναμης, δεν την γνωρίζω, ίσως και να μην υπάρχει, και φυσικά δεν δέχομαι τα δόγματα καμιάς θρησκείας. Θεωρώ πολύ βαρύ να πω το όχι και μάλιστα νομίζω ότι η αθεΐα είναι μια μορφή πίστης.
Από αυτούς που ψήφισαν ναι, είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι δηλώνουν απερίφραστα χριστιανοί ορθόδοξοι και ότι ασπάζονται - θεωρητικά τουλάχιστον - τις γραφές..
Πρόβλημά τους...
Προσπαθείς να εξηγήσεις ή να δικαιολογήσεις τα θρησκευτικά κείμενα; Φοβάμαι ότι θα αποτύχεις γιατί μερικά αποσπάσματα είναι απλά άρρωστα, ανεξήγητα, τρελά. Υποστηρίζεις ότι τα κείμενα αυτά έχουν προνοητικό χαρακτήρα; Ότι ο σκοπός τους (να κάνουν καλό στον άνθρωπο) αγιάζει τα μέσα; Ότι "κάντε το είναι για καλό σας, και ας μη ξέρετε γιατί το κάνετε;" Μια που μίλησες για το Ισλάμ, για εξηγησέ μου σε παρακαλώ τον προνοητικό χαρακτήρα της κλειτοριδεκτομής.
Ναι, προσπαθώ να εξηγήσω κάποια κείμενα θρησκειών (όπως αυτό που παρέθεσες με ειρωνική διάθεση). Προφανώς και έχεις δίκιο: υπάρχουν και κείμενα άρρωστα, ανεξήγητα, τρελά (αν είχες βάλει ένα τέτοιο δεν θα το συζητούσα). Όσο για την κλειτοριδεκτομή, κάνεις κάποιο λάθος (έχω βοηθήσει σε σχετική εργασία), δεν είναι του Ισλάμ και δεν αναφέρεται ούτε στο κοράνι ούτε σε κανένα άλλο κείμενο του Ισλάμ. Μάλιστα καταδικάζεται από τους σημερινούς θεολόγους του Ισλάμ. Είναι πανάρχαια συνήθεια θρησκειών της ανατολικής Αφρικής και παρά το ότι οι κάτοικοι εξισλαμίστηκαν η κλειτοριδεκτομή παρέμεινε ως έθιμο ή κανόνας τους, αλλά όχι σε σχέση με τη θρησκεία τους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
αυτός με τον οποίο συμφωνω αρκετα (να μην πω τελείως για να μην ειμαι απόλυτος) είναι ο διας

1ον γιατί εχοντας μεγαλώσει δίπλα σε έναν άθεο (τον πατέρα μου) και έχοντας γνωρήσει αρκετούς άλλους έχω συνειδητοποιήσει ότι σε γενικές γραμμές οι άθεοι σε πολλές περιπτώσεις είναι πιο φανατικοί άθεοι από ότι κάποιοι χριστιανοί...

2ον γιατί ο θεός σαν έννοια είναι κάτι εκτός της λογικής του σύμπαντος ή γενικά οποιοασδήποτε έννοιας μπορεί να πλάσει ο άνθρωπος και εμπεριέχει την έννοια της λογικής και για αυτό καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί ένας άνθρωπος να επιχειρηματολογήσει και να αποδείξει ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει θεός

και μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και μέσα στην ίδια την επιστήμη ανάπόδεικτες πτυχές
και στα μαθηματικά αυτό έχει διατυπωθεί ως εξής
σε οποιοδήποτε αξιωματικό σύστημα μπορούν να υπάρξουν προτάσεις που είναι αληθείς και δεν μπορούν να αποδεικτούν (θεώρημα μη πληρότητας..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι αξίζει να συζητηθεί το θέμα από αυτή τη γωνία. Σίγουρα όσοι συζητάμε, έχουμε απορρίψει το κατά λέξη κόλλημα στα κείμενα των θρησκειών και η συζήτηση γίνεται στο επίπεδο της ύπαρξης ή όχι κάποιας ανώτερης δύναμης. Αν εξαιρέσουμε τους ανόητους, οι σύγχρονοι θεολόγοι δέχονται ότι τα ιερά τους βιβλία είναι καθαρά συμβολικά και το θέμα του θεού είναι φιλοσοφικό. Χαίρεσαι για το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας, αλλά δεν διευκρινίζεις τη δική σου άποψη. Απορρίπτεις εντελώς την πιθανότητα ύπαρξης κάποιας ανώτερης δύναμης?

Να σχολιάσω και λίγο το απόσπασμα που έβαλες: Δεν μου λέει τίποτα και δεν είναι ούτε απολαυστικό ούτε φρικιαστικό ούτε φυσικά για ειρωνεία. Πολύ απλά, στα βιβλία των αρχαίων θρησκειών υπάρχουν κάποιες (φυσικά οι πιο πολλές ξεπερασμένες σήμερα) θεραπείες ασθενειών που για να πείσουν τον κόσμο να τις δεχθεί, τις έχουν παρουσιάσει θεολογικά. Ακόμα και η νηστεία είναι (ήταν) στην πραγματικότητα συμβουλή υγιεινής διατροφής. Το κοράνι είναι γεμάτο από τέτοια. Για παράδειγμα λέει ότι ο Αλλάχ απαγορεύει το ποτό, γιατί αν εξηγούσε τις βλαβερές συνέπειες του αλκοολισμού θα περνούσε στο ντούκου. Επίσης στο κοράνι λέει ότι όποιος κάνει τα κακά του και δεν πλύνει τον ποπό του θα τιμωρηθεί από τον Αλλάχ. Προφανώς αν τους έλεγε ότι αν δεν πλύνουν τον κ______ τους από τα σ_______ θα αναπτυχθούν βακτήρια που θα προκαλέσουν μολύνσεις, ποιος θα καταλάβαινε?
(Υ.Γ. Να μην συμπληρωθούν τα κενά)



Αν και πολλοι συμφωνουν μαζι σου εγω θα διαφωνησω στα κοκκινα γραμματα.νομιζω προσπαθεις να εξηγησεις τα ανεξηγητα.τι ενοεις η νυστεια ηταν μια μορφη διαιτας και την παρουσιαζαν θεολογικα για να την δεχτει ο κοσμος?εμενα αφτο μου ακουγεται τρελο την στιγμη που εκεινη την εποχη οχι παχυσαρκους δν ειχε αλλα ο κοσμος δν ειχε να φαει.και απο την αλλη αν θεουρησουμε οτι δν ηταν διαιτα αλλα ενα μενου για υγιεινη διατροφη παλι θα διαφωνησω γτ δν πιστεβω οτι ειναι υγιεινο να μην τρωμε κρεας,γαλακτοκομικα,λαδι και οτι αλλο απαγορευεται στην νυστεια.οσο για το ποτο αποκλιεται την εποχη του ισλαμ να ξερανε τις βλαβερες συνεπειες του ποτου(μην ξεχνας ποσο καιρο μας πηρε εμας να καταλαβουμε τις βλαβερες συνεπειες του τσιγαρο).επισης αν πινεις με μετρο τοτε καμια βλαβερη συνεπεια δν θα εχεις στον οργανισμο σου αλλα αντιθετως επωφελησε στην λειτουργεια της καρδιας οπως μελετες εχουν δειξει.τελος οσο αφορα την τελευταια προταση σου ε δν πιστεβω οτι ο κοσμος τοτε περιμενε τον αλλαχ να του πει να σκουπιζει τον κ........... οταν χ...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή, με τα δεδομένα και τις (λίγες) γνώσεις που έχω, απορρίπτω την ύπαρξη οποιασδήποτε θεότητας. Προφανώς ψήφισα όχι.

Από αυτούς που ψήφισαν ναι, είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι δηλώνουν απερίφραστα χριστιανοί ορθόδοξοι και ότι ασπάζονται - θεωρητικά τουλάχιστον - τις γραφές.

Προσπαθείς να εξηγήσεις ή να δικαιολογήσεις τα θρησκευτικά κείμενα; Φοβάμαι ότι θα αποτύχεις γιατί μερικά αποσπάσματα είναι απλά άρρωστα, ανεξήγητα, τρελά.

Υποστηρίζεις ότι τα κείμενα αυτά έχουν προνοητικό χαρακτήρα; Ότι ο σκοπός τους (να κάνουν καλό στον άνθρωπο) αγιάζει τα μέσα; Ότι "κάντε το είναι για καλό σας, και ας μη ξέρετε γιατί το κάνετε;" Μια που μίλησες για το Ισλάμ, για εξηγησέ μου σε παρακαλώ τον προνοητικό χαρακτήρα της κλειτοριδεκτομής.


Διαφωνω και μαζι σου στα κοκκινα.εχω διευκρινησει σε προηγουμενο μηνυμα οτι ψηφιζουν ναι οσοι πιστεβουν σε οποιαδηποτε μορφη θεικης υπαρξης(οχι μονο αφτοι που πιστεβουν στον χριστιανικο θεο δηλαδη) και οχι ψηφιζουν αυτοι που δν πιστευουν σε καμια μορφη θεικης υπαρξης-οντοτητας κ.λ.π. Δηλαδη μπορει να εχουν ψηφισει ναι στην δημοσκοπηση και ατομα που πιστευουν σε μια θεικη υπαρξη χωρις αναγκαστικα να ασπαζονται τα θρησκευτικα κειμενα κατα γραμμα.Σε ολα τα αλλα συμψωνω μαζι σου.Και εμενα με παραξενεψε που ειναι περισσοτερα τα οχι αλλα αυτο το εξηγω διοτι στο ischool μπαινουν πιο πολλοι νεοι οπου οι περισσοτεροι δν πιστευουν.Σε μια πανελλαδικη δημοσκοπηση σιγουρα τα ναι θα ηταν παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Βασικά,απ'τη στιγμή που δηλώνεις πιστός σε μια συγκεκριμένη οργανωμένη θρησκεία,ασπάζεσαι και το full extend του "ιερού βιβλίου" της,either you like it or not.If you don't,μη δηλώνεις πιστός συγκεκριμένης θρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
α) Αν και πολλοι συμφωνουν μαζι σου εγω θα διαφωνησω ......
β) αν θεουρησουμε οτι δν ηταν διαιτα αλλα ενα μενου για υγιεινη διατροφη παλι θα διαφωνησω γτ δν πιστεβω οτι ειναι υγιεινο να μην τρωμε κρεας, γαλακτοκομικα,λαδι και οτι αλλο απαγορευεται στην νυστεια.
γ) οσο για το ποτο αποκλιεται την εποχη του ισλαμ να ξερανε τις βλαβερες συνεπειες του ποτου(μην ξεχνας ποσο καιρο μας πηρε εμας να καταλαβουμε τις βλαβερες συνεπειες του τσιγαρο).
δ) επισης αν πινεις με μετρο τοτε καμια βλαβερη συνεπεια δν θα εχεις στον οργανισμο σου αλλα αντιθετως επωφελησε στην λειτουργεια της καρδιας οπως μελετες εχουν δειξει.
ε) δν πιστεβω οτι ο κοσμος τοτε περιμενε τον αλλαχ να του πει να σκουπιζει τον κ........... οταν χ...........
α) Θεμιτή η κάθε διαφωνία. Αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα, τι νόημα θα είχε να συζητάμε?
β) Ίσως να ήταν μενού για ποικιλία διατροφής και αποτοξίνωση.
γ) Σίγουρα, τότε δεν ήξεραν για κίρρωση του ήπατος και τέτοια, ήξεραν όμως πού καταντάει ο άνθρωπος όταν μεθάει και τι μπορεί να κάνει στην άθλια αυτή κατάσταση.
δ) Χαίρω πολύ, ποιος όμως είναι σίγουρος ότι δεν θα ξεπεράσει το μέτρο? Μεταξύ μας, έχω βαρεθεί να ακούω αυτό το παραμύθι από όσους θέλουν να δικαιολογήσουν το ότι πίνουν. (Και για το τσιγάρο κάποτε έλεγαν ότι κάνει ...καλό). Αλήθεια (άσχετο βέβαια), οι διαφημίσεις του τσιγάρου σωστά απαγορεύονται. Γιατί δεν ισχύει το ίδιο για τις διαδημίσεις ποτών? (Εδώ, υπάρχει και στο i-school διαφήμιση αλκοόλ!!!!).
ε) Μην είσαι και πολύ σίγουρος ότι οι άνθρωποι εκείνη την εποχή (και μάλιστα σε περιοχές όπου το νερό δεν ήταν άφθονο), ήξεραν και τηρούσαν τους κανόνες υγειινής της τουαλέτας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Βασικά,απ'τη στιγμή που δηλώνεις πιστός σε μια συγκεκριμένη οργανωμένη θρησκεία,ασπάζεσαι και το full extend του "ιερού βιβλίου" της,either you like it or not.If you don't,μη δηλώνεις πιστός συγκεκριμένης θρησκείας.


Μα δν συζηταμε εδω αν ειμαστε πιστοι χριστιανοι η οχι.συζηταμε αν πιστευουμε στον θεο η οχι.επομενως μπορει να υπαρχουν, και υπαρχουν, πολλοι που ενω πιστεβουν οτι ο κοσμος δημιουργηθηκε απο μια θεικη παρεμβαση, δν ασπαζονται το κορανιο το εβαγγελιο και οτι αλλο υπαρχει.οσοι δηλωνουν πιστοι στην χριστιανικη θρησκεια τοτε σαφως ασπαζονται το εβαγγελιο αλλα δν σημαινει οτι αυτος που πιστεβει στην υπαρξη μια θεικης οντοτητας πιστευει ντε και καλα και στην ιερα γραφη-παλαια,καινη διαθηκη-εβαγγελιο αδαμ,ευα,κολαση,παραδεισος κ.λ.π
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
α) Θεμιτή η κάθε διαφωνία. Αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα, τι νόημα θα είχε να συζητάμε?
β) Ίσως να ήταν μενού για ποικιλία διατροφής και αποτοξίνωση.
γ) Σίγουρα, τότε δεν ήξεραν για κίρρωση του ήπατος και τέτοια, ήξεραν όμως πού καταντάει ο άνθρωπος όταν μεθάει και τι μπορεί να κάνει στην άθλια αυτή κατάσταση.
δ) Χαίρω πολύ, ποιος όμως είναι σίγουρος ότι δεν θα ξεπεράσει το μέτρο? Μεταξύ μας, έχω βαρεθεί να ακούω αυτό το παραμύθι από όσους θέλουν να δικαιολογήσουν το ότι πίνουν. (Και για το τσιγάρο κάποτε έλεγαν ότι κάνει ...καλό). Αλήθεια (άσχετο βέβαια), οι διαφημίσεις του τσιγάρου σωστά απαγορεύονται. Γιατί δεν ισχύει το ίδιο για τις διαδημίσεις ποτών? (Εδώ, υπάρχει και στο i-school διαφήμιση αλκοόλ!!!!).
ε) Μην είσαι και πολύ σίγουρος ότι οι άνθρωποι εκείνη την εποχή (και μάλιστα σε περιοχές όπου το νερό δεν ήταν άφθονο), ήξεραν και τηρούσαν τους κανόνες υγειινής της τουαλέτας...



Λοιπον πολυ απλα θα σου απαντησω οτι αφου ο θεος εδωσε το αυτεξουσιο στον ανθρωπο τοτε δν εχει κανενα λογο να παρεμβαινει στην ζωη του και να λεει μην κανεις αυτο, μην κανεις εκεινο, κανε αυτο κ.λ.π.Επομενως και συμβολισμους να τους θεωρησουμε παλι υπαρχει ενα κενο στο ευαγγελιο.Αλλα δν μπορω να καταλαβω απο την στιγμη που δηλωνεις αγνωστικιστης γτ θες με οποιοδηποτε τροπο να εξηγησεις τους συμβολισμους εκεινης της εποχης(οπως θα εκανε ενας πιστος).Απλα ειναι καποιες εφευρεσεις ανθρωπων με πολυ χαμηλο νοητικο επιπεδο και πολυ στενιο μιαλο οπως ηταν οι ανθρωποι εκεινη την εποχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Λοιπον πολυ απλα θα σου απαντησω οτι αφου ο θεος εδωσε το αυτεξουσιο στον ανθρωπο τοτε δν εχει κανενα λογο να παρεμβαινει στην ζωη του και να λεει μην κανεις αυτο, μην κανεις εκεινο, κανε αυτο κ.λ.π.Επομενως και συμβολισμους να τους θεωρησουμε παλι υπαρχει ενα κενο στο ευαγγελιο.Αλλα δν μπορω να καταλαβω απο την στιγμη που δηλωνεις αγνωστικιστης γτ θες με οποιοδηποτε τροπο να εξηγησεις τους συμβολισμους εκεινης της εποχης(οπως θα εκανε ενας πιστος).Απλα ειναι καποιες εφευρεσεις ανθρωπων με πολυ χαμηλο νοητικο επιπεδο και πολυ στενιο μιαλο οπως ηταν οι ανθρωποι εκεινη την εποχη.
Νομίζω ότι είναι σαφέστατο ότι δεν κάνω καμία θεολογική εξήγηση. Σίγουρα, τα κείμενα αυτά γράφτηκαν για ανθρώπους αμαθείς και απολίτιστους. Όμως, αυτοί που τα έγραψαν, μερικές φορές ήξεραν κάτι παραπάνω και σε κάποια κείμενα προσπάθησαν να περάσουν κάτι (π.χ. κάποιον κανόνα υγειινής ή κοινωνικής συμπεριφοράς). Αυτό προσπαθώ να πω. Απλό δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι σαφέστατο ότι δεν κάνω καμία θεολογική εξήγηση. Σίγουρα, τα κείμενα αυτά γράφτηκαν για ανθρώπους αμαθείς και απολίτιστους. Όμως, αυτοί που τα έγραψαν, μερικές φορές ήξεραν κάτι παραπάνω και σε κάποια κείμενα προσπάθησαν να περάσουν κάτι (π.χ. κάποιον κανόνα υγειινής ή κοινωνικής συμπεριφοράς). Αυτό προσπαθώ να πω. Απλό δεν είναι?



οκ συμφωνουμε.ομως πολλες φορες ηταν και τελειως αστοχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
οκ συμφωνουμε.ομως πολλες φορες ηταν και τελειως αστοχα.
Ασφαλώς και υπήρχαν και άφθονες λακαμίες.

Θα αναφέρω ένα (ωραίο) παράδειγμα που η αρχαία Ελληνική θρησκεία (να ευλογήσουμε και τα γένια μας) προσπαθεί να επιβάλει έναν κανόνα κοινωνικής συμπεριφοράς: την φιλοξενία. Ο ίδιος ο (συνονόματος μου) Δίας ήταν προστάτης της φιλοξενίας (Ξένιος Ζεύς). Σύμφωνα με τη μυθολογία μας, μεταμορφωνόταν σε ξένο και γύριζε τις πόλεις και τα χωριά. Όποιος τον φιλοξενούσε ανταμοιβόταν, ενώ όποιος τον έδιωχνε έτρωγε γερή τιμωρία. Ήταν ή δεν ήταν αυτό επιβολή κοινωνικού κανόνα μέσα από τη θρησκεία?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top