Πειρατεία

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι είναι παράνομες, αλλά άλλο να κλέψεις το βιβλίο και άλλο να το φωτοτυπήσεις και να το βάλεις στη θέση του, άρα έτσι να κλείσουμε και τις βιβλιοθήκες γιατί οι χρήτσες τους τυπώνουν παράνομα φωτοτυπίες
Πληρώνουν διάφορα για δικαιώματα οι βιβλιοθήκες και σε κάποιες περιπτώσεις τους επιτρέπεται να βγάζουν φωτοτυπίες.

Και αυτό με το ψωμί είναι παρόνομο, απαιτώ να καταργήσουν το open office και το τετρασάθλιο GIMP :P
Αυτοί έκαναν ακριβώς αυτό που είπες, έκλεψαν τη συνταγή, όχι το ίδιο το προϊόν, και μαγείρεψαν απο το μηδέν με δικές τους πρώτες ύλες. Γιατί να τα καταργήσουν λοιπόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Τα Templates που έχω φτιάξει δεν μπορεί να τα πάρει γιατί δεν τα ανεβάζω με μορφή template αλλά σε flat png οπότε σκέτη εικόνα. Αυτό με τα tutorial Μπορεί να το αντιγράψει οποιοσδήποτε αρκεί να αναφέρει πηγή, δεν θα με ενοχλήσει θα το είχα επισημάνει κιόλας.
Και όμως, υπάρχουν πολλά παραδείγματα που ούτε καν επισημαίνουν πηγή.
Τα .png είναι lossless, μπορεί εύκολα ο άλλος να τα κλέψει και να τα προσαρμόσει με μικρή απώλεια στην ποιότητα (που δεν θα τον νοιάζει γιατί θα τα χει κλέψει)

όσο για τις μικρές εταιρίες software τα περισσότερα προγράμματα τους δεν αξίζουν ούτε για κατέβασμα, όπως και τα ελληνικά τραγούδια :down:

Τέλος αν δεν υπήρχε η πειρατεία, όλα αυτά που κατεβάζω δεν θα τα αγόραζα, άρα δεν βλέπω από που χάνουν λεφτά οι εταιρείες...

Αν δεν θα τα αγόραζες, σημαίνει οτι είναι άχρηστα για σένα για αυτά που προσφέρουν, οπότε γιατί τα κατεβάζεις;


Έχω κατεβάσει και κατεβάζω, αλλα δεν προσπαθώ να βγάλω φθηνές δικαιολογίες. Και επίσης ότι θέλω να φτιάξω αν είναι να έχω κάποιο όφελος απο αυτό θα το φτιάξω με προγράμματα που μου αφήνουν την ελευθερία να το κάνω. Τουλάχιστον δεν προσπαθώ να κερδίσω κάτι χρησιμοποιώντας παράνομα κάποιο πρόγραμμα.


Τέλος σε προκαλώ να σχηματίσεις δική σου άποψη και να πείς τι παραπάνω χρειάζεσαι απο το MS Office που πρέπει να το κατεβάζεις πειρατικό, σε αντίθεση με το OpenOffice. Και μην απαντήσεις απλά "είναι άθλιο".

Και για λίγη ιστορία, ούτε το OpenOffice,oύτε το GIMP είναι αντιγραφή κάποιου (όχι λιγότερο απο οτι το ms office ή το photoshop ήταν αντιγραφή απο παλιότερα προγράμματα). Δεν χρησιμοποιούν στο ελάχιστο τον ίδιο κώδικα.

A και συγκεκριμένους λόγους που αποκαλείς το GIMP τετρασάθλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Οι ηθικές αξίες και οι νόμοι έχουν αλλιωθεί πολύ στις μέρες μας, βγάζουν νόμους που συμφέρουν μόνο κάποια άτομα και αυτό είναι πολύ άδικο...

Και αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να τηρούμε κανένα νόμο; Δεν καταλαβαίνω γιατί εντάσσεις την απαγόρευση πειρατείας λογισμικού σε αυτή την κατηγορία νόμων που συμφέρουν τους λίγους. Η απαγόρευση πειρατείας λογισμικού αυξάνει τα έσοδα των εταιρειών λογισμικού που σημαίνει περισσότερες προσλήψεις και (αφού οι πωλήσεις πάνε καλά) καλύτερους μισθούς και συνθήκες εργασίας στους εργαζόμενους όπως επίσης και καλύτερα προϊόντα για τους πελάτες.

Σου είπα και πάνω ότι η λογική σου είναι άστοχη. Με τον ίδιο τρόπο, ο νόμος που λέει ότι πρέπει να πληρώνουμε το ψωμί υπάρχει για να βγάζουν λεφτά οι λίγοι φούρνοι από την τσέπη του πολύ κοσμάκη.

Δεδομένου μάλιστα του ότι τα παιχνίδια και προγράμματα όπως το MS Office κατά κανόνα αποτελούν είδος πολυτελείας (το MS Office επειδή μπορεί να αντικατασταθεί μια χαρά από το Open Office), δε βρίσκω κάποιο λόγο γιατί να μην τα πληρώνουμε.

Τώρα ίσως να πει κανείς ότι το OpenOffice είναι άθλιο αλλά εγώ ξέρω ότι τις ανάγκες ενός μαθητή τις καλύπτει μια χαρά. Οι επαγγελματίες σαφώς χρειάζονται δικά τους εργαλεία που δε γίνεται να είναι δωρεάν όπως δεν είναι δωρεάν και τα υλικά εργαλεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αυτοί έκαναν ακριβώς αυτό που είπες, έκλεψαν τη συνταγή, όχι το ίδιο το προϊόν, και μαγείρεψαν απο το μηδέν με δικές τους πρώτες ύλες. Γιατί να τα καταργήσουν λοιπόν;

Διαφέρει και απο αυτό όμως. Δεν έκλεψαν την συνταγή.
Είδαν το τελικό προίόν (σαν να βλέπεις εξωτερικά μια τουτα σοκολάτας ενώ έχεις γνώσεις ζαχαροπλαστικής) και προσπαθήσαν να φτιάξουν ένα ίδιο γιατί τους φάνηκε άκυρο το να πρέπει να

1. Πληρώνουν όλο τον ίδιο και ίδιο ζαχαροπλάστη
2. Είναι δεσμευμένοι στην συνταγή του ζαχαροπλάστη
3. Αν κάποια στιγμή ο ζαχαροπλάστης κλείσει το μαγαζί, να μην έχουν τούρτα σοκολάτα να φάνε.

Αυτοί και άλλοι τόσοι είναι οι ρόλοι του ελεύθερου λογισμικού, αλλα ξεφεύγει κάπως offtopic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Διαφέρει και απο αυτό όμως. Δεν έκλεψαν την συνταγή.
Είδαν το τελικό προίόν (σαν να βλέπεις εξωτερικά μια τουτα σοκολάτας ενώ έχεις γνώσεις ζαχαροπλαστικής) και προσπαθήσαν να φτιάξουν ένα ίδιο γιατί τους φάνηκε άκυρο το να πρέπει να

1. Πληρώνουν όλο τον ίδιο και ίδιο ζαχαροπλάστη
2. Είναι δεσμευμένοι στην συνταγή του ζαχαροπλάστη
3. Αν κάποια στιγμή ο ζαχαροπλάστης κλείσει το μαγαζί, να μην έχουν τούρτα σοκολάτα να φάνε.

Αυτοί και άλλοι τόσοι είναι οι ρόλοι του ελεύθερου λογισμικού, αλλα ξεφεύγει κάπως offtopic.
Νι, αυτό ήθελα να πω αλλά δεν το έγραψα καλά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Το κατάλαβα αλλα ήθελα να μου ανοίξω λίγο την όρεξη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Αν δεν θα τα αγόραζες, σημαίνει οτι είναι άχρηστα για σένα για αυτά που προσφέρουν, οπότε γιατί τα κατεβάζεις;

A και συγκεκριμένους λόγους που αποκαλείς το GIMP τετρασάθλιο.

1) Δεν θα τα αγόραζα γιατί δεν έχω λεφτά να τα αγοράσω. Δεν ξέρω αν εσύ έχεις καμιά 10ριά χιλιάδες ευρώ στην άκρη και αν θα τα είχες για πέταμα πάντως εγώ όχι :P

2) Το interface του είναι χάλια για να κάνεις μια δουλειά θες τετραπλάσιο χρόνο, υπάρχουν πολύ καλύτερα προγράμματα ακόμα και free όπως το paint.net που είναι αξιοπρεπέστατο. Μετά πας σε paintshop που είναι σχετικά φθηνό και τέλος στο photoshop.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Αν δεν θα τα αγόραζες, σημαίνει οτι είναι άχρηστα για σένα για αυτά που προσφέρουν, οπότε γιατί τα κατεβάζεις;


Έχω κατεβάσει και κατεβάζω, αλλα δεν προσπαθώ να βγάλω φθηνές δικαιολογίες. Και επίσης ότι θέλω να φτιάξω αν είναι να έχω κάποιο όφελος απο αυτό θα το φτιάξω με προγράμματα που μου αφήνουν την ελευθερία να το κάνω. Τουλάχιστον δεν προσπαθώ να κερδίσω κάτι χρησιμοποιώντας παράνομα κάποιο πρόγραμμα.


Τέλος σε προκαλώ να σχηματίσεις δική σου άποψη και να πείς τι παραπάνω χρειάζεσαι απο το MS Office που πρέπει να το κατεβάζεις πειρατικό, σε αντίθεση με το OpenOffice. Και μην απαντήσεις απλά "είναι άθλιο".

Και για λίγη ιστορία, ούτε το OpenOffice,oύτε το GIMP είναι αντιγραφή κάποιου (όχι λιγότερο απο οτι το ms office ή το photoshop ήταν αντιγραφή απο παλιότερα προγράμματα). Δεν χρησιμοποιούν στο ελάχιστο τον ίδιο κώδικα.

A και συγκεκριμένους λόγους που αποκαλείς το GIMP τετρασάθλιο.
Μήπως φίλε μου δε θα τα αγόραζε γιατί δε θα είχε την οικονομική δυνατότητα?????Κατευθείαν να πεις ότι είναι άχρηστα.Αν είχα αγοράσει αυθεντικό ό,τι έχω κατεβάσει τώρα δε θα είχα να φάω.Παρόλα αυτά δε τα θεωρώ άχρηστα,αντίθετα τα χω ακούσει 1000ντάδες φορες, αλλά αν δν τα κατέβαζα δωρεάν δε θα έδινα τόσα λεφτά σε σι ντι,γιατί δε τα θεωρώ αγαθά πρώτης ανάγκης...κ όχι γιατί τα θεωρώ άχρηστα..


EDIT:Τώρα είδα ότι το ίδιο έγραψε και ο michael άρα συμφωνούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Eρώτηση: Άμα κάνω premium λογαριασμό στο rapidshare για να κατεβάζω ότι θέλω τι θα θεωρούμαι νόμιμος ή παράνομος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εξαρτάται από το τι κατεβάζεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Eρώτηση: Άμα κάνω premium λογαριασμό στο rapidshare για να κατεβάζω ότι θέλω τι θα θεωρούμαι νόμιμος ή παράνομος???

lol. Δεν έχει σημασία τι λογαριασμό έχεις, αλλά τι αρχεία κατεβάζεις, δηλαδή άμα κατεβάσεις ένα έγγραφο ενός φίλου για παράδειγμα είσαι νόμιμος, άμα κατεβάζεις copyrighted υλικό είσαι παράνομος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriakoskiriakos

Νεοφερμένος

Ο kiriakoskiriakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Οτιδήποτε και να κατεβάζεις από το rapidshare δεν είσαι παράνομος. Από τη στιγμή όμως που δέχεσαι τους κανόνες χρήσης ενός παιχνιδιού πχ, είσαι παράνομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Οτιδήποτε και να κατεβάζεις από το rapidshare δεν είσαι παράνομος. Από τη στιγμή όμως που δέχεσαι τους κανόνες χρήσης ενός παιχνιδιού πχ, είσαι παράνομος.

care to elaborate;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εννοείται ότι θα κατεβάζω ρε παιδιά τραγούδια,ταινίες και τέτοια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
1) Δεν θα τα αγόραζα γιατί δεν έχω λεφτά να τα αγοράσω. Δεν ξέρω αν εσύ έχεις καμιά 10ριά χιλιάδες ευρώ στην άκρη και αν θα τα είχες για πέταμα πάντως εγώ όχι :P

2) Το interface του είναι χάλια για να κάνεις μια δουλειά θες τετραπλάσιο χρόνο, υπάρχουν πολύ καλύτερα προγράμματα ακόμα και free όπως το paint.net που είναι αξιοπρεπέστατο. Μετά πας σε paintshop που είναι σχετικά φθηνό και τέλος στο photoshop.

1) Άρα και εσύ λες πως το photoshop είναι...λεφτά για πέταμα.
Άρα αφού εσύ ο ίδιος λες οτι είναι άχρηστο γιατί το κατεβάζεις;
Γιατί δεν αγοράζεις το paint shop pro που είναι αξιοπρεπέστατο και φθηνό;

2) Άλλο χάλια και άλλο <<όχι τόσο καλό όσο το photoshop>> (συνήθεια είναι έτσι και αλλιώς, μην τρελένεσαι ). Πέρα απο το interface που δεν έκατσες να ασχοληθείς μαζί του, απο δυνατότητες υπάρχει κάτι που δεν μπορείς να συμβιβαστείς και θες απαραίτητα πακέτο των 10000 ευρώ να κάνεις την δουλειά σου;


Για το openoffice πραγματικά όμως δεν μου είπες.

Μήπως φίλε μου δε θα τα αγόραζε γιατί δε θα είχε την οικονομική δυνατότητα?????Κατευθείαν να πεις ότι είναι άχρηστα.Αν είχα αγοράσει αυθεντικό ό,τι έχω κατεβάσει τώρα δε θα είχα να φάω.Παρόλα αυτά δε τα θεωρώ άχρηστα,αντίθετα τα χω ακούσει 1000ντάδες φορες, αλλά αν δν τα κατέβαζα δωρεάν δε θα έδινα τόσα λεφτά σε σι ντι,γιατί δε τα θεωρώ αγαθά πρώτης ανάγκης...κ όχι γιατί τα θεωρώ άχρηστα..


EDIT:Τώρα είδα ότι το ίδιο έγραψε και ο michael άρα συμφωνούμε

To photoshop όσο θυμάμαι δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, είναι πολυτέλεια (απο τις ακριβές και όλας), ειδικά για έναν μαθητή λυκείου. Αν δεν έχεις να δώσεις τόσα λεφτά μην τα δώσεις και μην το κατεβάσεις αυτό που κοστίζει τόσα. Συμβιβάσου με εναλλακτικές δωρεάν ή φθηνές λύσεις.

Το photoshop αναμφισβήτητα είναι πάρα πολύ δυνατό πακέτο, κανείς δεν είπε οτι είναι άχρηστο. Απλά αφού το αξίζει ας το αγοράσουμε. Αν δεν μπορούμε, συμβιβαζόμαστε με πιο φθηνές λύσεις (και ας κάνουμε περισσότερο χρόνο στην αρχή)

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για όλα τα ακριβά πακέτα.

Υ.Γ. Το gimp χάνει απο πολλά σημεία (το interface είναι ένα απο αυτά αλλα μακράν απο <<χάλια>>, τουλάχιστον όχι για τους λόγους που λες και γενικά που νομίζει ο περισσότερος κόσμος). Όμως απο ότι παρατηρώ όσους το χαρακτηρίζουν "χάλια" δεν ξέρουν καν ποια είναι αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
1) Άρα και εσύ λες πως το photoshop είναι...λεφτά για πέταμα.
Άρα αφού εσύ ο ίδιος λες οτι είναι άχρηστο γιατί το κατεβάζεις;
Γιατί δεν αγοράζεις το paint shop pro που είναι αξιοπρεπέστατο και φθηνό;

2) Άλλο χάλια και άλλο <<όχι τόσο καλό όσο το photoshop>> (συνήθεια είναι έτσι και αλλιώς, μην τρελένεσαι ). Πέρα απο το interface που δεν έκατσες να ασχοληθείς μαζί του, απο δυνατότητες υπάρχει κάτι που δεν μπορείς να συμβιβαστείς και θες απαραίτητα πακέτο των 10000 ευρώ να κάνεις την δουλειά σου;


Για το openoffice πραγματικά όμως δεν μου είπες.

To photoshop όσο θυμάμαι δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, είναι πολυτέλεια (απο τις ακριβές και όλας), ειδικά για έναν μαθητή λυκείου. Αν δεν έχεις να δώσεις τόσα λεφτά μην τα δώσεις και μην το κατεβάσεις αυτό που κοστίζει τόσα. Συμβιβάσου με εναλλακτικές δωρεάν ή φθηνές λύσεις.

Το photoshop αναμφισβήτητα είναι πάρα πολύ δυνατό πακέτο, κανείς δεν είπε οτι είναι άχρηστο. Απλά αφού το αξίζει ας το αγοράσουμε. Αν δεν μπορούμε, συμβιβαζόμαστε με πιο φθηνές λύσεις (και ας κάνουμε περισσότερο χρόνο στην αρχή)

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για όλα τα ακριβά πακέτα.

Υ.Γ. Το gimp χάνει απο πολλά σημεία (το interface είναι ένα απο αυτά αλλα μακράν απο <<χάλια>>, τουλάχιστον όχι για τους λόγους που λες και γενικά που νομίζει ο περισσότερος κόσμος). Όμως απο ότι παρατηρώ όσους το χαρακτηρίζουν "χάλια" δεν ξέρουν καν ποια είναι αυτά.

Είπα εγώ ότι είναι άχρηστο; Αλλά δεν θα κάτσω να φάω χαρτζιλίκι μιας χρονιάς + σε κάτι που σε 1.5 χρόνο θα αλλάξει. To photoshop για αυτά που προσφέρει δεν αξίζει 700 ευρώ, αν έκανε 100 - 200 να σε σίγουρος ότι θα το χα ήδη αγοράσει. Το gimp είναι δύσχρηστο, καθώς δεν έχει βασικά χαρακτηριστικά ενός τυπικού προγράμματος επεξεργασίας εικόνας, είναι ένα βήμα πάνω από τη ζωγραφική μια και έχει Layers (ο θεός να τα κάνει, ακόμα και του photoshop έχουν κάπια ελαττώματα, τα καλύτερα είναι του fireworks). Ασχολήθηκα αρκετά (για testing) με το GIMP και πραγματικά με απογοήτευσε, ενώ το Paint.net που είναι ΔΩΡΕΑΝ το βρήκα ιδίαιτερο εύχρηστο αν και το Photoshop το προτιμώ ακόμα. Επίσης δεν θα μου πεις εσύ άμα θα κατεβάσω ή όχι αυτό είναι δικός μου λογαριασμός, δεν έχω λεφτά για το Photoshop, αλλά σιγά μην δουλέψω με το GIMP λογικότατο είναι να το κατεβάσω. Εγώ πάντως ξέρω ότι κατά συντριπτική πλειοψηφία όσοι έχουν το GIMP το έχουν να κάθεται, ενώ στο photoshop οι περισσότεροι έχουν δουλέψει κάτι, έστω και ερασιτεχνικά. Τέλος το GIMP δεν είναι ανταγωνιστικό του Photoshop Καθώς δεν κατάσεται σε προγράμματα επεξεργασίας εικόνας αλλά γραφικών δηλαδή στυλ Fireworks/ Illustrator τα οποία με καμία παναγία δεν μπορεί να ανταγωνιστεί. Για το Open office δεν παίρνω στάση γιατί είναι σε πάρα πολύ καλύτερη μοίρα από το GIMP αν και εξακολουθώ να προτιμώ αυτό της MS και το ΔΩΡΕΑΝ του acrobat.com.

P.S Αφού και εσύ κατεβάζεις γιατί προσπαθείς να πείσεις εμάς να μην κατεβάζουμε; :S Σταμάτα εσύ να κατεβάζεις πλήρως και μετά θα χαρώ να με πείσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω πώς όλοι σας προσπαθείτε να το παίξετε νόμιμοι τη στιγμή που οι ίδιοι που μας κυβερνούν(και σχεδόν όλη η ελλάδα) είναι μέσα στην παρανομία.Αφού μπορώ να κατεβάσω σε PRO έκδοση,τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ προιόντα,ΤΖΑΜΠΑ και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΤΙ κανεις θα το κάνω.Αφήνω τους ηρωισμούς για όλους τους νομοταγείς καλούς πολίτες.Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρές παρανομίες για τις οποίες δε γίνεται τπτ για να εξαλειφθούν.Η πειρατία μας πείραξε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Ρε Fosa δεν το ξέρεις? Όλοι είναι νόμιμοι!!!!! Κανείς δεν κατεβάζει παράνομα στην Ελλάδα!!!!!! Γκουχ........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
P.S Αφού και εσύ κατεβάζεις γιατί προσπαθείς να πείσεις εμάς να μην κατεβάζουμε; :S Σταμάτα εσύ να κατεβάζεις πλήρως και μετά θα χαρώ να με πείσεις ;)

Δεν θα σου πω τι να κατεβάσεις και τι όχι. Θα σου πω όμως οτι αυτο που κάνεις (κάνουμε) είναι τελείως αδικαιολόγητο και αντιδράω στην προσπάθεια σου να το δικαιολογήσεις. Αυτό που θεωρώ τελείως ανήθικο όμως είναι να χρησιμοποιείς παράνομα λογισμικό απο το οποίο δεν χρησιμοποιείς ούτε υο 20% των δυνατοτήτων του για να παράγεις έργο και να κερδίσεις αναγνώριση, χρήματα η οτιδήποτε. Εκεί είναι η διαφορά.


Όσο για τα υπόλοιπα δεν ξέρεις τι λες πραγματικά. Το gimp πρόγραμμα για vector design (αυτά που έδωσες τέτοιου είδους είναι); Aπο που και ως που; Συγκρίνεται άμεσα με το photoshop. Το paint.net καλύτερο απο το gimp; Εντάξει τι να σου πω.

Μάθε οτι το gimp το χρησιμοποιούνε ακόμα και επαγγελματίες (συνειδητοποιημένοι) χρήστες για προσωπική χρήση επειδή πχ άδεια για χρήση photoshop έχουν μόνο στην δουλειά τους. Για τον χρήστη που δεν θέλει να δουλέψει αυστηρά με 24bit χρώμα (ενα προσωρινό πρόβλημα του gimp) ή να χρησιμοποιήσει CMYK για εκτύπωση (άλλο ένα πρόβλημα) κάνει ακριβώς ότι χρειάζεται. Ίσως λίγο δυσκολότερα, αλλα παρόλα αυτά είναι προσφέρει πιο δυνατό expandability για αυτοματισμούς.


Για μια mini σύγκριση GIMP και Photoshop:

https://en.wikipedia.org/wiki/GIMP#Comparison_and_compatibility_with_Adobe_Photoshop

Eπίσης αφού γκρινιάζεις για το interface:
https://www.gimpshop.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Δεν θα σου πω τι να κατεβάσεις και τι όχι. Θα σου πω όμως οτι αυτο που κάνεις (κάνουμε) είναι τελείως αδικαιολόγητο και αντιδράω στην προσπάθεια σου να το δικαιολογήσεις. Αυτό που θεωρώ τελείως ανήθικο όμως είναι να χρησιμοποιείς παράνομα λογισμικό απο το οποίο δεν χρησιμοποιείς ούτε υο 20% των δυνατοτήτων του για να παράγεις έργο και να κερδίσεις αναγνώριση, χρήματα η οτιδήποτε. Εκεί είναι η διαφορά.


Όσο για τα υπόλοιπα δεν ξέρεις τι λες πραγματικά. Το gimp πρόγραμμα για vector design (αυτά που έδωσες τέτοιου είδους είναι); Aπο που και ως που; Συγκρίνεται άμεσα με το photoshop. Το paint.net καλύτερο απο το gimp; Εντάξει τι να σου πω.

Μάθε οτι το gimp το χρησιμοποιούνε ακόμα και επαγγελματίες (συνειδητοποιημένοι) χρήστες για προσωπική χρήση επειδή πχ άδεια για χρήση photoshop έχουν μόνο στην δουλειά τους. Για τον χρήστη που δεν θέλει να δουλέψει αυστηρά με 24bit χρώμα (ενα προσωρινό πρόβλημα του gimp) ή να χρησιμοποιήσει CMYK για εκτύπωση (άλλο ένα πρόβλημα) κάνει ακριβώς ότι χρειάζεται. Ίσως λίγο δυσκολότερα, αλλα παρόλα αυτά είναι προσφέρει πιο δυνατό expandability για αυτοματισμούς.


Για μια mini σύγκριση GIMP και Photoshop:

https://en.wikipedia.org/wiki/GIMP#Comparison_and_compatibility_with_Adobe_Photoshop

Eπίσης αφού γκρινιάζεις για το interface:
https://www.gimpshop.com/
Οι δυνατότητες και οι τεχνικές του photoshop είναι κυριολεκτικά ατελείωτες, αφού μάθεις τα εργαλεία βρίσκεις μόνος σου ή μαθαίνεις τεχνικές και πιστεύω ότι είμαι σε πολύ καλό δρόμο. Αυτό ακριβώς είπα το Photoshop δεν κάνει vector τα κάνει rasterize και flatten για αυτό χρησιμοποιώ το Illustrator & το Fireworks για τα διάφορα logos η Graphics. Ξέρω ότι το GIMP το χρησιμοποιούνε και επαγγελματίες αλλά μόνο και μόνο επειδή δεν έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν photoshop, η δουλειά τους μάλιστα είναι πάρα πολύ καλή, αλλά αυτό δεν οφείλεται στο πρόγραμμα αλλά στο ίδιο το άτομο, υπάρχουν κάποιοι καλλιτέχνες που φτιάχνουν artwork στην ζωγραφική και όμως τα σχέδια τους θα τα ζήλευαν πολλοί συμπεριλαμβανομένου και εμού, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα βρω ένα πρόγραμμα που να με βολεύει και ότι θα παιδεύομαι με το pixel 2 pixel art. Τέλος για να τελιώσει η κουβέντα για την πειρατεία, εγώ είμαι υπέρ, άμα μου δίναν 2000 ευρώ μισθό με χαρά θα τα έσκαγα στις πολυεθνικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top