Πειρατεία

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Στις 12 Σεπτεμβρίου θα κυκλοφορήσει το καινούργιο CD των Metallica , το " Death Magnetic".

Επειδή είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα κι' επειδή άκουσα ένα απόσπασμα του δίσκου κατάλαβα ότι πρόκειται για την αποθέωση της καριέρας τους! Έτσι από ιδεολογία και μόνο θα πάω και θα το αγοράσω!!! Αν ήθελα, θα τον κατέβαζα τον δίσκο και ούτε γάτα ούτε ζημιά.. Δεν μου πάει όμως καρδιά..

Είμαι πρόθυμος να πληρώσω όσο κι΄όσο για να ακούσω αυτό το αριστούργημα αλλά όχι και να πληρώσω 15? για το κάθε τσόλι που αποφάσισε να γίνει τραγουδιστής / τραγουδίστρια.. Τα περισσότερα τσόλια έχουν 1 καλό τραγούδι στο cd τους και δεν είμαι πρόθυμος να σκάσω τα ευρώπουλα για να ακούσω ένα κομμάτι 4 λεπτών.... Τι υπόλοιπο cd θα είναι για πέταμα.....Προτιμώ να το κατεβάσω το τραγουδάκι που θέλω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Στο ιντερνετ βρισκεσαι. :P Με σωστο ψαξιμο μπορεις να βρεις τα παντα.

Τo ξέρω!Για να τα κατεβάσεις τα πάντα υπάρχουν!!!για youtube λέμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Αυτή η άποψη είναι εντελώς λανθασμένη. Υλική υπόσταση δεν έχει καμία υπηρεσία και όμως τις πληρώνεις. Αν σου είναι ευκολότερο σύγκρινε την πειρατία λογισμικού με το να σου κάνει ιδιαίτερο ένας καθηγητής και στο τέλος του μήνα να μην τον πληρώσεις ή να σου σχεδιάσει κάποιος μια ιστοσελίδα, να τη χρησιμοποιήσεις και να μην τον πληρώσεις... Το διαφορετικό είναι ότι με την πειρατεία λογισμικού 1)το θύμα σου ποτέ δε θα το δείς ούτε θα σε δει οπότε δε σε νοιάζει και τόσο και 2) ότι προς το παρόν τουλάχιστον δεν ανακαλύπτεται ο ένοχος οπότε δεν υπάρχει τιμωρία σε αντίθεση με τα άλλα εγκλήματα.

Η γνώμη μου είναι ότι για το φαινόμενο αυτό ευθύνεται κυρίως το ότι η διαπαιδαγώγησή μας δε μας προετοίμασε για τέτοιες καταστάσεις. Εννοώ δηλαδή πως αν για παράδειγμα είσαι σε ένα φούρνο και έχεις τη δυνατότητα να κλέψεις ψωμί, δεν θα το κάνεις διότι αισθάνεσαι "άσχημα" ακόμη και αν δεν το μάθει κανείς. Έτσι μας έμαθαν από μικρούς να αισθανόμαστε όταν διαπράττουμε κλοπή. Αντίθετα κανείς δε μας μεταλαμπάδευσε αξίες σχετικά με την πειρατεία λογισμικού και συνεπώς όταν κατεβάζεις μουσική από το διαδίκτυο δεν αισθάνεσαι τίποτα. Αυτό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι το διαδίκτυο προσφέρει ανωνυμία και ατιμωρησία οδηγεί στο σημερινό φαινόμενο.

Το ότι πρόκειται για πνευματικό προϊόν και όχι υλικό δε σημαίνει τίποτα, αν θέλετε στη θέση του φούρνου και του ψωμιού παραπάνω βάλτε ένα βιβλιοπωλείο και ένα βιβλίο (και μην πείτε ότι πάλι πρόκειται για υλικό, γιατί όταν αγοράζεις βιβλία δεν πληρώνεις το χαρτί και το μελάνι).

Η υπηρεσία των ιδιαίτερων είναι τελείως ανόμοια με το copyright, στα ιδιαίτερα ανάλογα με τους πελάτες η εργασία μεταβάλλεται, στα προγράμματα και τη μουσική όχι, είτε βρουν 1 είτε 2 εκατομμύρια αγοραστές θα κάνουν την ίδια δουλειά ενώ αυτός που κάνει ιδιαίτερα για κάθε άτομο θα κάνει ξεχωριστή εργασία. Και το παράδειγμα με το ψωμί είναι ανόμοιο, το κάθε ψωμί έχει ένα άλφα κόστος να φτιαχτεί και αν το κλέψεις θα προκαλέσεις οικονομική ζημιά έστω και 20 λεπτά στον φούρνο, αν κατεβάσεις ένα τραγούδι δεν θα χρεωθεί η εταιρία, αν πάλι κλέψεις τον δίσκο CD που έχει και υλική και πνευματική ιδιοκτησία τότε προκαλείς ζημιά... Το βιβλίο που αναφέρεις έχει και κόστη τύπωσης καθώς και μεταφορικά τα οποία είναι αρκετά ακριβά θα έλεγα, για αυτό τα βρίσκεις σε ηλεκτρονική μορφή στο 40% της αρχικής τους τιμής...

Mε την ίδια λογική και η γραφιστική δουλειά είναι αέρας κοπανιστός. Έχεις δώσει τον εαυτό σου εσύ για τα γραφικά και εγώ τα παίρνω και τα βάζω ετσι χύμα στην σελίδα μου η οποία πουλάει κάποια άλλα προϊόντα ξέρω εγω...

Τα games είναι τα λιγότερο που πρέπει να σκέφτεσαι στην πειρατεία (παρ'όλο που και εκεί ο κόπος που πέφτει έιναι τεράστιος). Τα μεγάλα πακέτα λογισμικού τα χρησιμοποιεί κόσμος και ο ίδιος για να βγάζει λεφτά, φήμη, οτιδήποτε (πχ εσύ με το photoshop). Είναι κρίμα να εκμεταλλεύεσαι τον κόπο του άλλου για δικό σου όφελος.

Ακόμα και τεράστιες εταιρείες σαν την Adobe και την MS απασχολούν προγραμματιστές, γραφίστες, ένα σωρό. Αν θέλουν να σταματήσουν την διάθεση του προϊόντος λόγω πχ, πειρατείας (ειδικά με τον ανταγωνισμό που πέφτει), θα είναι οι πρώτοι που θα την πληρώσουν (συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις ακούμε για μαζικές απολύσεις προσωπικού)

Είναι τουλάχιστον αστείο να τα συγκρίνεις έτσι, η γραφιστική απευθήνεται σε έναν και μόνο πελάτη (άτομο ή εταιρεία) που θα πληρώσει πολλά χρήματα για να εξασφαλίσει το λογότυπο της εταιρίας του και άλλα γραφικά όπως φακέλους, Posters κλπ και να τους διαβεβαιώσουν ότι το αυτά δεν θα χρησιμοποιηθούν εμπορικά από κανέναν άλλο. Επίσης δεν ξέρω πως μπορείς να πάρεις το σήμα της Adobe όταν δεν έχες το vector και να το προσαρμόσεις στο site σου. Αντίθετα το copyright στα προγράμματα και στη μουσική δίνει άδεια χρήσης σε πολλούς αγοραστές αντί για έναν οπότε είναι τελείως διαφορετικό ζήτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιος που να μη κατεβάζει . Εκτός απο κάποιους συλλέκτες και αυτούς που δεν έχουν internet!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τo ξέρω!Για να τα κατεβάσεις τα πάντα υπάρχουν!!!για youtube λέμε!!!

Ακομα κι εκει καμια φορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Και το παράδειγμα με το ψωμί είναι ανόμοιο, το κάθε ψωμί έχει ένα άλφα κόστος να φτιαχτεί και αν το κλέψεις θα προκαλέσεις οικονομική ζημιά έστω και 20 λεπτά στον φούρνο, αν κατεβάσεις ένα τραγούδι δεν θα χρεωθεί η εταιρία, αν πάλι κλέψεις τον δίσκο CD που έχει και υλική και πνευματική ιδιοκτησία τότε προκαλείς ζημιά...
Εh. Η παραγωγή ενός κοματιού ξέρεις πόσο μπορεί να κοστίσει; Πολύ.

Αυτά που βρίσκονται στο youtube, δεν βρίσκονται εκεί με νόμιμο τρόπο και έχουν και τραγική ποιότητα ήχου. Αφού παρανομείς που παρανομείς, τουλάχιστον να ακούγεται καλά το κλοπιμαίο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εh. Η παραγωγή ενός κοματιού ξέρεις πόσο μπορεί να κοστίσει; Πολύ.

Αυτά που βρίσκονται στο youtube, δεν βρίσκονται εκεί με νόμιμο τρόπο και έχουν και τραγική ποιότητα ήχου. Αφού παρανομείς που παρανομείς, τουλάχιστον να ακούγεται καλά το κλοπιμαίο :P

Βρε το ξέρω, αλλά άμα κλέψεις ψωμί κάνεις αυτόματα ζημιά στο κόστος για να γίνει το ψωμί συ του ότι μειώνεις το απόθεμα :P ενώ το copyrighted υλικό θεωρητικά δεν τελιώνει ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Βρε το ξέρω, αλλά άμα κλέψεις ψωμί κάνεις αυτόματα ζημιά στο κόστος για να γίνει το ψωμί συ του ότι μειώνεις το απόθεμα :P ενώ το copyrighted υλικό θεωρητικά δεν τελιώνει ποτέ...

αυτο ακριβως ηθελα να παρατηρησω οταν διαβασα απο τα πρωτα ποστ το παραδειγμα με το αυτοκινητο.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Επίσης δεν ξέρω πως μπορείς να πάρεις το σήμα της Adobe όταν δεν έχες το vector και να το προσαρμόσεις στο site σου. Αντίθετα το copyright στα προγράμματα και στη μουσική δίνει άδεια χρήσης σε πολλούς αγοραστές αντί για έναν οπότε είναι τελείως διαφορετικό ζήτημα...

Kαι όμως υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις. Αν δεις κάποια καινούργια web based rpg/strategy θα δεις οτι είναι τίγκα στο κλέψιμο απο γνωστά franchise. Δεν χρειάζεται να έχεις το vector.

Επίσης δεν μιλάω μόνο για logo, μιλάω και για ολόκληρο interface, template κτλ (που προσαρμόζονται εύκολα)

Η άδεια χρήσης είναι για έναν υπολογιστή, τις περισσότερες φορές. Κανονικά σε κάθε εγκατάσταση που παίρνεις θα έπρεπε να πληρώσεις εκ νέου την τιμή του προϊόντος, εκτός σε περιπτώσεις που πουλάνε πακέτα αδειών. Να μην μιλήσουμε για τις δυνατότητες που σου επιτρέπει κάθε άδεια χρήσης (προσωπική, εμπορική κτλ) ή για plugins που πολλά είναι ξεχωριστά και ακριβοπληρωμένα.

Σε κάθε περίπτωση την ζημιά την πληρώνουν πρώτα οι απλοί εργαζόμενοι και μετά οι εταιρείες.

Θεωρώ ανήθικο τουλάχιστον να χρησιμοποιείται ο κόπος των προγραμματιστών για όφελος κάποιου που δεν έχει πληρώσει τουλάχιστον το στοιχειώδες ποσό για μια βασική έκδοση.

Aς κατεβάζετε, δεν λέω, αλλα μην προσπαθείτε να το δικαιολογήσετε με κάποιον τρόπο. Σεβαστείτε τουλάχιστον τον κόπο του άλλου (και ναι ας είναι πολυεθνική, και εκεί εργαζόμενοι είναι)

Βρε το ξέρω, αλλά άμα κλέψεις ψωμί κάνεις αυτόματα ζημιά στο κόστος για να γίνει το ψωμί συ του ότι μειώνεις το απόθεμα :P ενώ το copyrighted υλικό θεωρητικά δεν τελιώνει ποτέ...

Tελειώνει. Όταν η εταιρεία λόγω οικονομικών δυσκολιών δεν μπορεί να υποστηρίξει πια το πρόγραμμα (patches, support κτλ) οπότε ουσιαστικά το προϊόν πεθαίνει (γιατί κανείς δεν θέλει unsupported πράγματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Γιατί εσύ νομίζει ότι αυτοί που εργάζονται στις πολυεθνικές δεν θα βγάλουν τον κόπο της δουλειάς τους από τα σιντί που θα κατεβάσω εγώ κ συ?Εκατομμύρια σι ντι πουλάνε κ άλλα τόσα κατεβάζονται.Τα λεφτά τους τα βγάζουν κ με το παραπάνω.Άλλοι είναι αυτοί που πεινάνε,αλλά παρόλα αυτά εμείς στενοχωριόμαστε γιαυτούς που έχουν τα εκατομμύρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Kαι όμως υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις. Αν δεις κάποια καινούργια web based rpg/strategy θα δεις οτι είναι τίγκα στο κλέψιμο απο γνωστά franchise. Δεν χρειάζεται να έχεις το vector.

Επίσης δεν μιλάω μόνο για logo, μιλάω και για ολόκληρο interface, template κτλ (που προσαρμόζονται εύκολα)

Τα template είναι άλλη δουλειά, είτε ίδιοι γραφίστες της εταιρίας τα φτιάχνουν είτε αγοράζουν από το internet αυτά που είναι εμπορευματοποιημένα και είναι και πιο φθηνά, ενώ θα τους κόστιζε 1000-2000 ευρώ τώρα τους κοστίζει 70-200 αλλά σε καμία περίπτωση μια εταιρεία δεν κάνει τέτοια πράγματα, πληρώνει χιλιάδες ή εκατομμύρια σε μισθούς και εξοπλισμούς και θα τσιγκουνευτεί 200 ευρώ; Τα web based RPG/ Strategy είναι συνήθως από την gameforge.de που είναι γερμανική εταιρεία και βγάζει τα κέρατα της χωρίς να κάνει την τρομερή δουλειά που κάνουν άλλοι του κλάδου και είναι λογικό πολλές φορές να χρησιμοποιούνται παρπαλήσια template. Ακόμα μια εταιρεία web design έχει δικαίωμα να τροποποιήσει το template του site σου και να το χρησιμοποιήσει σε άλλη σελίδα αν δεν έχεις κατοχυρώσει το copyright...

Στο κάτω κάτω μπορούν να εμπωδίσουν την πειρατεία ειδικά σε προγράμματα όπως τo λειτουργικό σύστημα των windows και το office, η microsoft παλιότερα το είχε κάνει, αλλά έχασε πελάτες και έτσι κάνει τα στραβά μάτια, πολλές φορές ακόμα και οι ίδιες οι εταιρίες οφελούνται από την πειρατεία. Πως; Παραδείγματος χάρη η Adobe, αν το Photoshop δεν ήταν τόσο δημοφιλές λόγω της πειρατείας εγώ και πάρα πολλοί άλλοι δεν θα το είχα μάθει και συνεπώς όταν θα έβγαινα στον τομέα εργασίας δεν θα το αγόραζα ενώ τώρα θα πρέπει να το αγοράσω, μπορεί να είναι μακροχρόνια αγορά αλλά δεν παύει το πακέτο να είναι 2-3000 ευρώ ;)

EDIT : Fosa Δεν μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο +1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Στις 12 Σεπτεμβρίου θα κυκλοφορήσει το καινούργιο CD των Metallica , το " Death Magnetic".

Επειδή είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα κι' επειδή άκουσα ένα απόσπασμα του δίσκου κατάλαβα ότι πρόκειται για την αποθέωση της καριέρας τους! Έτσι από ιδεολογία και μόνο θα πάω και θα το αγοράσω!!! Αν ήθελα, θα τον κατέβαζα τον δίσκο και ούτε γάτα ούτε ζημιά.. Δεν μου πάει όμως καρδιά..

Είμαι πρόθυμος να πληρώσω όσο κι΄όσο για να ακούσω αυτό το αριστούργημα αλλά όχι και να πληρώσω 15? για το κάθε τσόλι που αποφάσισε να γίνει τραγουδιστής / τραγουδίστρια.. Τα περισσότερα τσόλια έχουν 1 καλό τραγούδι στο cd τους και δεν είμαι πρόθυμος να σκάσω τα ευρώπουλα για να ακούσω ένα κομμάτι 4 λεπτών.... Τι υπόλοιπο cd θα είναι για πέταμα.....Προτιμώ να το κατεβάσω το τραγουδάκι που θέλω!


Ωραίος ο μάγκας κι εγώ αυτό θα κάνω :thanks: :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Γιατί εσύ νομίζει ότι αυτοί που εργάζονται στις πολυεθνικές δεν θα βγάλουν τον κόπο της δουλειάς τους από τα σιντί που θα κατεβάσω εγώ κ συ?Εκατομμύρια σι ντι πουλάνε κ άλλα τόσα κατεβάζονται.Τα λεφτά τους τα βγάζουν κ με το παραπάνω.Άλλοι είναι αυτοί που πεινάνε,αλλά παρόλα αυτά εμείς στενοχωριόμαστε γιαυτούς που έχουν τα εκατομμύρια...

Και οι εργαζόμενοι των πολυεθνικών βγάζουν εκατομμύρια ε;
Δεν νομίζω οτι έχει νόημα η συζήτηση αν το νομίζεις.


Τα template είναι άλλη δουλειά, είτε ίδιοι γραφίστες της εταιρίας τα φτιάχνουν είτε αγοράζουν από το internet αυτά που είναι εμπορευματοποιημένα και είναι και πιο φθηνά, ενώ θα τους κόστιζε 1000-2000 ευρώ τώρα τους κοστίζει 70-200 αλλά σε καμία περίπτωση μια εταιρεία δεν κάνει τέτοια πράγματα, πληρώνει χιλιάδες ή εκατομμύρια σε μισθούς και εξοπλισμούς και θα τσιγκουνευτεί 200 ευρώ; Τα web based RPG/ Strategy είναι συνήθως από την gameforge.de που είναι γερμανική εταιρεία και βγάζει τα κέρατα της χωρίς να κάνει την τρομερή δουλειά που κάνουν άλλοι του κλάδου και είναι λογικό πολλές φορές να χρησιμοποιούνται παρπαλήσια template. Ακόμα μια εταιρεία web design έχει δικαίωμα να τροποποιήσει το template του site σου και να το χρησιμοποιήσει σε άλλη σελίδα αν δεν έχεις κατοχυρώσει το copyright...
Άσχετο με το θέμα μας όμως. Φαντάσου τον κυρ Γιώργο της γειτονιάς που έχει net cafe και παίρνει τα templates που έχεις φτιάξει ή το logo που είχες ποστάρει για να δείξεις στους φίλους σου στο ischool και το χρησιμοποιεί για logo του net cafe του χωρίς να σου πεί τίποτα (απο πραγματικό παράδειγμα το λέω)
Ή πχ γράφεις ένα tutorial για να φτιάχνεις backgrounds στο photoshop και έρχεται ένας τυχαίος, το παίρνει copy/paste το βάζει στο site του (που έχει και διαφημίσεις κτλ) χωρίς να πει οτι είναι δικο σου. Κερδίζει φήμη και χρήματα απο τον κόπο σου χωρίς να το έχεις πάρει χαμπάρι (και αυτό απο πραγματικό παράδειγμα είναι)

Τα παραπάνω είναι κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας. Αν όχι παράνομο (αν δεν το χει κατοχυρώσει ο άλλος) τουλάχιστον ανήθικο.

Στο κάτω κάτω μπορούν να εμπωδίσουν την πειρατεία ειδικά σε προγράμματα όπως τo λειτουργικό σύστημα των windows και το office, η microsoft παλιότερα το είχε κάνει, αλλά έχασε πελάτες και έτσι κάνει τα στραβά μάτια, πολλές φορές ακόμα και οι ίδιες οι εταιρίες οφελούνται από την πειρατεία. Πως; Παραδείγματος χάρη η Adobe, αν το Photoshop δεν ήταν τόσο δημοφιλές λόγω της πειρατείας εγώ και πάρα πολλοί άλλοι δεν θα το είχα μάθει και συνεπώς όταν θα έβγαινα στον τομέα εργασίας δεν θα το αγόραζα ενώ τώρα θα πρέπει να το αγοράσω, μπορεί να είναι μακροχρόνια αγορά αλλά δεν παύει το πακέτο να είναι 2-3000 ευρώ ;)

Δεν σε δικαιολογεί αυτό όμως. Είναι επίσης άλλος ένας λόγος για τι η πειρατεία είναι επικύνδινη. Η ms και η adobe που είναι κολλοσοί αντέχουν τις απώλειες για να κάνουν ανάγκη στον κόσμο τα προϊόντα τους. Άλλες μικρότερες εταιρείες τα βρίσκουν σκούρα και εξαγοράζονται απο τις μεγαλύτερες στην καλύτερη περίπτωση (αν δεν κλείσουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Και οι εργαζόμενοι των πολυεθνικών βγάζουν εκατομμύρια ε;
Δεν νομίζω οτι έχει νόημα η συζήτηση αν το νομίζεις.



Άσχετο με το θέμα μας όμως. Φαντάσου τον κυρ Γιώργο της γειτονιάς που έχει net cafe και παίρνει τα templates που έχεις φτιάξει ή το logo που είχες ποστάρει για να δείξεις στους φίλους σου στο ischool και το χρησιμοποιεί για logo του net cafe του χωρίς να σου πεί τίποτα (απο πραγματικό παράδειγμα το λέω)
Ή πχ γράφεις ένα tutorial για να φτιάχνεις backgrounds στο photoshop και έρχεται ένας τυχαίος, το παίρνει copy/paste το βάζει στο site του (που έχει και διαφημίσεις κτλ) χωρίς να πει οτι είναι δικο σου. Κερδίζει φήμη και χρήματα απο τον κόπο σου χωρίς να το έχεις πάρει χαμπάρι (και αυτό απο πραγματικό παράδειγμα είναι)

Τα παραπάνω είναι κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας. Αν όχι παράνομο (αν δεν το χει κατοχυρώσει ο άλλος) τουλάχιστον ανήθικο.



Δεν σε δικαιολογεί αυτό όμως. Είναι επίσης άλλος ένας λόγος για τι η πειρατεία είναι επικύνδινη. Η ms και η adobe που είναι κολλοσοί αντέχουν τις απώλειες για να κάνουν ανάγκη στον κόσμο τα προϊόντα τους. Άλλες μικρότερες εταιρείες τα βρίσκουν σκούρα και εξαγοράζονται απο τις μεγαλύτερες στην καλύτερη περίπτωση (αν δεν κλείσουν)

Τα Templates που έχω φτιάξει δεν μπορεί να τα πάρει γιατί δεν τα ανεβάζω με μορφή template αλλά σε flat png οπότε σκέτη εικόνα. Αυτό με τα tutorial Μπορεί να το αντιγράψει οποιοσδήποτε αρκεί να αναφέρει πηγή, δεν θα με ενοχλήσει θα το είχα επισημάνει κιόλας. Ανήθικος είναι και ο πόλεμος στο Ιράκ αλλά δεν βλέπω να τον καταδικάζουν, τέσπα άμα δεν έχεις κατεβάσει ποτέ εσύ τι να πω μπράβο, εγώ δεν είμαι κορόιδο για να τα σκάω πάντως, αν είχα παρπάνω λεφτά θα το έκανα... Δεν κλέβεις ψωμί, αντιγράφεις τη συνταγή, δεν κλέβεις βιβλίο βγάζεις φωτουπίες, ακριβώς αυτό είναι η πειρατεία :iagree: Όσο για το Creative Suite της Adobe ακριβώς αυτόν τον στόχο είχανε, η πειρατεία ξαναλέω είναι διαφήμιση για αυτούς και χωρίς αυτήν δεν θα βγάζαν περισσότερα χρήματα, όσο για τις μικρές εταιρίες software τα περισσότερα προγράμματα τους δεν αξίζουν ούτε για κατέβασμα, όπως και τα ελληνικά τραγούδια :down:

Τέλος αν δεν υπήρχε η πειρατεία, όλα αυτά που κατεβάζω δεν θα τα αγόραζα, άρα δεν βλέπω από που χάνουν λεφτά οι εταιρείες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Και οι φωτοτυπίες βιβλίων παράνομες είναι.
Δεν κλέβεις τη συνταγή, το έτοιμο φαγητό κλέβεις. Το να κλέψεις τη συνταγή στην περίπτωση αυτή είναι να δεις τον κώδικα του προγράμματος και να τον ξαναγράψεις μόνος σου (μαγείρεμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Και οι φωτοτυπίες βιβλίων παράνομες είναι.
Δεν κλέβεις τη συνταγή, το έτοιμο φαγητό κλέβεις. Το να κλέψεις τη συνταγή στην περίπτωση αυτή είναι να δεις τον κώδικα του προγράμματος και να τον ξαναγράψεις μόνος σου (μαγείρεμα).

Ναι είναι παράνομες, αλλά άλλο να κλέψεις το βιβλίο και άλλο να το φωτοτυπήσεις και να το βάλεις στη θέση του, άρα έτσι να κλείσουμε και τις βιβλιοθήκες γιατί οι χρήτσες τους τυπώνουν παράνομα φωτοτυπίες


Και αυτό με το ψωμί είναι παρόνομο, απαιτώ να καταργήσουν το open office και το τετρασάθλιο GIMP :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Ανήθικος είναι και ο πόλεμος στο Ιράκ αλλά δεν βλέπω να τον καταδικάζουν

Πάλι λάθος λογική. Το ότι κάποιος (κάποιοι) κάνουν μ****κίες δε σημαίνει ότι έχουμε το δικαίωμα εμείς να κάνουμε μικρότερες μ*****κίες και να δικαιολογούμαστε επειδή υπάρχουν χειρότεροι. Με αυτή τη λογική στους πολέμους σκοτώνονται χιλιάδες άτομα και δεν καταδικάζεται κανείς οπότε και καναδυο άτομα να σκοτώσω (ή να κλέψω ή να κάνω οποιοδήποτε έγκλημα) εγώ δεν πειράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Πάλι λάθος λογική. Το ότι κάποιος (κάποιοι) κάνουν μ****κίες δε σημαίνει ότι έχουμε το δικαίωμα εμείς να κάνουμε μικρότερες μ*****κίες και να δικαιολογούμαστε επειδή υπάρχουν χειρότεροι. Με αυτή τη λογική στους πολέμους σκοτώνονται χιλιάδες άτομα και δεν καταδικάζεται κανείς οπότε και καναδυο άτομα να σκοτώσω (ή να κλέψω ή να κάνω οποιοδήποτε έγκλημα) εγώ δεν πειράζει.

Εσύ δεν έχεις κατεβάσει ποτέ από το Internet; :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Εσύ δεν έχεις κατεβάσει ποτέ από το Internet; :fss:

Ναι το έχω κάνει όπως έχω κάνει στη ζωή μου και άλλες μικροπαραβάσεις (άλλωστε είναι αδύνατο να ακολουθεί κανείς πάντα το νόμο κατά γράμμα) αλλά ΓΝΩΡΙΖΩ ότι είναι παράβαση και προσπαθώ να το αποφύγω χωρίς να δικαιολογώ τον εαυτό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ναι το έχω κάνει όπως έχω κάνει στη ζωή μου και άλλες μικροπαραβάσεις (άλλωστε είναι αδύνατο να ακολουθεί κανείς πάντα το νόμο κατά γράμμα) αλλά ΓΝΩΡΙΖΩ ότι είναι παράβαση και προσπαθώ να το αποφύγω χωρίς να δικαιολογώ τον εαυτό μου.

Οι ηθικές αξίες και οι νόμοι έχουν αλλιωθεί πολύ στις μέρες μας, βγάζουν νόμους που συμφέρουν μόνο κάποια άτομα και αυτό είναι πολύ άδικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top