Πειρατεία

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Ρε παιδιά κανείς σ'αυτό τον πλανήτη δεν έχει δικαίωμα να "υπερασπίζεται" - συμμερίζεται τις κακόμοιρες τις εταιρείες εφόσον το 100% των χρηστών του Διαδικτύου έχουν κατεβάσει τουλάχιστον 10 φορές πειρατικό αρχείο!

Thanks Dythor.......... Αν και έκανα EDIT το πόστ μου και αφαίρεσα τις "περιττές τελείες" νομίζω ότι δεν έπρεπε να μου κάνουν παρατήρηση..

Τέλος πάντων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ρε παιδιά κανείς σ'αυτό τον πλανήτη δεν έχει δικαίωμα να "υπερασπίζεται" - συμμερίζεται τις κακόμοιρες τις εταιρείες εφόσον το 100% των χρηστών του Διαδικτύου έχουν κατεβάσει τουλάχιστον 10 φορές πειρατικό αρχείο!
Τι ακριβώς θέλεις να πεις, δυσκολεύομαι λίγο να παρακολουθήσω το συλλογισμό σου.

Thanks Dythor.......... Αν και έκανα EDIT το πόστ μου και αφαίρεσα τις "περιττές τελείες" νομίζω ότι δεν έπρεπε να μου κάνουν παρατήρηση..
Χιουμοριστικό ήταν το σχόλιο του Dythor, μη νομίζεις οτι σε υπερασπίζεται. Είναι ενοχλητικές οι τελείες και τα κεφαλαία και κάνουν τα ποστ σου δυσανάγνωστα, γι'αυτό σου είπα να μη τα χρησιμοποιείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ενδεικτικα,τις μερες των Ολυμπιακων Αγωνων,το PirateBay ειχε μετονομαστει σε Beijing Bay:PΚαλα τους εκαναν:no1:Ο λογος:Η ίδια η ΔΟΕ είχε ζητήσει απ' την υπουργό της Σουηδίας να λάβει μέτρα κατά του piratebay, επειδή ανέβασε την τελετή έναρξης και αγώνες απ' την Ολυμπιάδα...

Εμενα μου αρεσε η κινηση των Coldplay(Radiohead δεν ακουω) να διακινησουν τραγουδια τους μεσω της επισημης ιστοσελιδας.Αλλα οχι και το χαλι που εχουν οι αλλοι...

Εγω πλεον κατεβαζω τιποτα απο αμερικανικη τηλεοραση,μουσικη και κανενα blu-ray πλεον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Παιδια εμενα μ'αρεσει παρα πολυ να εχω αγορασμενα παιχνιδια, στις θηκες τους κτλ. Αλλα δεν δινω ευκολα 40+ ευρω, ειδικα αν δεν το εχω παιξει πρωτα να δω αν αξιζει... Το 'χα κανει με το morrowind αυτο και δε το μετανιωνω καθολου που το αγορασα!!! Για το Crysis πχ θα εδινα ανετα (και σκοπευω καποια στιγμη), για το SimCity Societies ουτε με σφαιρες. Ε, αν ειχα αγορασει το δευτερο θα εκλαιγα τα λεφτα μου τωρα... Αν βρισκω παιχνιδια με ~20Ε παντως αγοραζω και χωρις να τα εχω δοκιμασει, ειναι προσιτη τιμη πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Κατεβάζω συνέχεια και ασύστολα....και πείτε ό,τι θέλετε.Αυτά που γουστάρω να έχω αυθεντικά τα παίρνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Δηλαδή θες να μου πεις Θέμη ότι εσύ δεν κατεβάζεις τίποτα από τραγούδια,ταινίες,προγράμματα,παιχνιδια κλπ.?????????
Εγώ κατεβάζω τα πάντα χωρίς ενδοιασμούς πάντως!!
Και γω όσον αφορά τη μουσική μόνο ότι με ενδιαφέρει πραγματικά το παίρνω γνήσιο!!!Απο προγράμματα τίποτα και από παιχνίδια μονο το pro evolution επειδή παίζω online και θέλει ναχεις δικό σου serial number!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
1. Mια χαρά είναι... ποιος είναι τόσο κορόιδο ώστε να σκάσει 50αρια - 60αρια για παιχνίδια και 20αρια για σιντι?
2. Ασύστολα, ασύστολα :D Κυρίως σιντι αλλά που και που κάνα παιχνίδι έχω καμιά 150αριά πειρατικά σιντι -1 σκληρός δίσκος του ενός τέρα- (όχι γεμάτος) και καμιά 30αριά παιχνίδια για πισι και 20αρια για psp (σχεδόν ένας σκληρός των 500 γίγα) ταινίες 4-5 , οι πιο πολλές που βγαίνουν είναι σαβούρες και βαριέμαι να περιμένω να κατέβουν...


Ρε παιδιά έχω μια απορία. Όταν νοικιάζουμε κάτι (ταινία, σιντι, παιχνίδι κλπ.) παίρνει κάποιο ποσοστό ο δημιουργός του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω μια απορία. Όταν νοικιάζουμε κάτι (ταινία, σιντι, παιχνίδι κλπ.) παίρνει κάποιο ποσοστό ο δημιουργός του?
Το videoclub πληρώνει κάποια λεφτά στις διάφορες δισκογραφικές κτλ για να πάρει την άδεια να νοικιάζει αυτά τα πράγματα. Στη μουσική ο δημιουργός ούτως ή άλλως παίρνει πολύ μικρό ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Άλλωστε καιρός είναι να μιλήσουμε και για ηλεκτρονική διάθεση πολυμέσων.
+1
Είναι γελοίο να υποστηρίζετε την πειρατία σε οποιαδήποτε μορφή της και να προσπαθείτε να την δικαιολογήσετε. Αναρωτιέμαι αν όλοι εσείς οι "υποστηρικτές" της θα καθόσασταν έστω ν' ακούσετε και να συναινέσετε στις πράξεις ενός κλέφτη σούπερ μάρκετ.

Το λογισμικό είναι αέρας κοπανιστός, δεν έχει υλική υπόσταση άρα δεν το κλέβεις το αντιγράφεις οπότε ουδεμία σύγκριση με το κλέβω αμάξι μπορεί να έχει, αν δεν μπορούσες να το αντιγράψεις κατά 99% δεν θα το αγόραζες συνεπώς δεν βλέπω από που χάνουν οι εταιρίες, ειδικά άμα μιλάμε για δισκογραφικές ή εταιρίες λογισμικού όπως η Microsoft, η Adobe και η Autodesk που τα τσεπώνουν από τις επιχειρήσεις οι οποίες δεν μπορούν να κάνουν πειρατεία ;). Μερικοί κατβάζουν πράματα που ούτε θα ακούσουν ούτε θα χρησιμοποίησουν ποτέ, είναι σαν να τα κατέβασαν...

Για τα παιχνίδια δεν το συζητάμε, εκεί πραγματικά πιστεύω οτι γίνεται ζημιά απο την πειρατεία. Στη μουσική υπάρχει ένα κάρο σαβούρα που πουλάει σαν τρελή, στον τομέα των pc games όμως (οι κονσόλες δεν έχουν τόσο σοβαρό πρόβλημα) υπάρχουν αρκετές εταιρείες που βγάζουν 1 τίτλο κάθε 2 χρόνια και βασίζονται πραγματικά στις πωλήσεις που θα κάνει το παιχνίδι. Δεν υπάρχουν live και τέτοια κολπάκια εκεί.

Πραγματικά μόνο τις εταιρίες gaming λυπάμαι δουλεύουν 1-2 χρόνια πολλές φορές και παραπάνω εκατοντάδες άτομα για να φτιάξουν ένα καλό game και αν δεν το κυκλοφορήσουν σε κονσόλα θα χάσουν πάρα πολλά χρήματα, αυτός είναι και ο λόγος που όλο και λιγότερα games βλέπουμε για το PC. Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει πειρατεία game σε κονσόλα στο pc άπειρες φορές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εγώ κατεβάζω από το ιντερνετ για πολλούς λόγους... Πρώτα γιατί να πάω να δώσω 20 ευρώ για καποιο cd που αξίζει μόνο ένα τραγούδι??? Μετά εδώ που μένω υπάρχει ένα μαγαζί που πουλά cd και δεν έχει ποικιλία.Επιπλέον μπορεί να το αγοράσω και πιο ακριβά.... Και για να πάω να αγοράσω ένα cd από εκεί πρέπει να ξέρω το ονομά του και τα σχετικά... Για να πάω να πάρω cd χωρίς να ξέρω όνομα και να διαλέξω εκείνη τη στιγμή, πρέπει να πάω Πειραιά... και δεν λέει.... Μόνο όταν μου αρέσει ο τραγουδιστης ή τα τραγούδια πέρνω αυθεντικά cd!! Ταινίες κατεβάζω, αυτές που πραγματικα αξίζουν... Παιχνίδια δεν κατεβαζω... προτιμω να τα πέρνω αυθεντικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δηλαδή θες να μου πεις Θέμη ότι εσύ δεν κατεβάζεις τίποτα από τραγούδια,ταινίες,προγράμματα,παιχνιδια κλπ.?????????
Εγώ κατεβάζω τα πάντα χωρίς ενδοιασμούς πάντως!!
Και γω όσον αφορά τη μουσική μόνο ότι με ενδιαφέρει πραγματικά το παίρνω γνήσιο!!!Απο προγράμματα τίποτα και από παιχνίδια μονο το pro evolution επειδή παίζω online και θέλει ναχεις δικό σου serial number!!!!!!!!

Φυσικά και εμπλέκομαι με κάποιο τρόπο σε κάποιου είδους δραστηριότητες (ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ γαμώτο τι γράφετε δημοσίως), δεν το παρουσιάζω όμως σαν κάτι δίκαιο και σωστό. Είναι μια άθλια πράξη και ακόμα πιο άθλια είναι η προσπάθεια υπεράσπισής της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Το λογισμικό είναι αέρας κοπανιστός, δεν έχει υλική υπόσταση άρα δεν το κλέβεις το αντιγράφεις οπότε ουδεμία σύγκριση με το κλέβω αμάξι μπορεί να έχει

Αυτή η άποψη είναι εντελώς λανθασμένη. Υλική υπόσταση δεν έχει καμία υπηρεσία και όμως τις πληρώνεις. Αν σου είναι ευκολότερο σύγκρινε την πειρατία λογισμικού με το να σου κάνει ιδιαίτερο ένας καθηγητής και στο τέλος του μήνα να μην τον πληρώσεις ή να σου σχεδιάσει κάποιος μια ιστοσελίδα, να τη χρησιμοποιήσεις και να μην τον πληρώσεις... Το διαφορετικό είναι ότι με την πειρατεία λογισμικού 1)το θύμα σου ποτέ δε θα το δείς ούτε θα σε δει οπότε δε σε νοιάζει και τόσο και 2) ότι προς το παρόν τουλάχιστον δεν ανακαλύπτεται ο ένοχος οπότε δεν υπάρχει τιμωρία σε αντίθεση με τα άλλα εγκλήματα.

Η γνώμη μου είναι ότι για το φαινόμενο αυτό ευθύνεται κυρίως το ότι η διαπαιδαγώγησή μας δε μας προετοίμασε για τέτοιες καταστάσεις. Εννοώ δηλαδή πως αν για παράδειγμα είσαι σε ένα φούρνο και έχεις τη δυνατότητα να κλέψεις ψωμί, δεν θα το κάνεις διότι αισθάνεσαι "άσχημα" ακόμη και αν δεν το μάθει κανείς. Έτσι μας έμαθαν από μικρούς να αισθανόμαστε όταν διαπράττουμε κλοπή. Αντίθετα κανείς δε μας μεταλαμπάδευσε αξίες σχετικά με την πειρατεία λογισμικού και συνεπώς όταν κατεβάζεις μουσική από το διαδίκτυο δεν αισθάνεσαι τίποτα. Αυτό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι το διαδίκτυο προσφέρει ανωνυμία και ατιμωρησία οδηγεί στο σημερινό φαινόμενο.

Το ότι πρόκειται για πνευματικό προϊόν και όχι υλικό δε σημαίνει τίποτα, αν θέλετε στη θέση του φούρνου και του ψωμιού παραπάνω βάλτε ένα βιβλιοπωλείο και ένα βιβλίο (και μην πείτε ότι πάλι πρόκειται για υλικό, γιατί όταν αγοράζεις βιβλία δεν πληρώνεις το χαρτί και το μελάνι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
οι εταιρείες προσπαθούν να σας περάσουν ότι η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική όχι για να βοηθήσουν τη μουσική, αλλά την τσέπη τους. Να το έχετε υπόψην σας αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
οι εταιρείες προσπαθούν να σας περάσουν ότι η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική όχι για να βοηθήσουν τη μουσική, αλλά την τσέπη τους. Να το έχετε υπόψην σας αυτό :)

Αυτό δεν αναιρεί όλα τα παραπάνω. Η κλοπή είναι κλοπή ανεξαρτήτως των σκέψεων αυτών που κλέβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ε ναι, απλά να έχετε υπόψη σας ότι οι δισκογραφικές δεν ειναι ο ιππότης στο άσπρο άλογό του που ήρθε να σώσει τη μουσική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αυτό το έχουμε καταλάβει όλοι νομίζω.
Μόνο οι μουσικοί μπορούν να σώσουν τη μουσική. Μουσικοί, όχι "μουσικοί".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αυτό το έχουμε καταλάβει όλοι νομίζω.
Μόνο οι μουσικοί μπορούν να σώσουν τη μουσική. Μουσικοί, όχι "μουσικοί".


Αυτό, ναι.. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
εγω γενικα κατεβαζω ταινιες, σειρες και τραγουδια.
το ξερω οτι ειναι λαθος αλλα δεν νιωθω κα τυψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αυτό, ναι.. :no1:
Είναι λίγο υποκειμενικό βέβαια αυτό, εγώ αναφέρομαι σε ανθρώπους που έχουν σπουδάσει το θέμα, έχουν ασχοληθεί χρόνια και δεν βγάζουν τραγούδια με μόνο σκοπό το κέρδος, ο,τι είδος μουσικής κι αν παίζουν. Το αν μου αρέσει αυτό που κάνει ή όχι είναι ανεξάρτητο απο το αν θεωρώ μουσικό κάποιον ή "μουσικό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Πάντως είδατε σε τι σημείο φτάσαμε?Έχουμε όλους τους υπουργούς,τα μαγαζιά,οι επιχειρηματίες που κάθε μέρα μας κατακλέβουν, η ακρίβεια έχει φτάσει στα ύψη και εμείς έχουμε και τύψεις που κατεβάζουμε μερικα κωλοτράγουδα από κάποιους καλλιτέχνες που έχουν τα 1000πλάσια απότι εμείς.Το ίδιο ισχύει και για εταιρίες όπως η Microsoft.Λες και αυτή περιμένει να σωθεί από τους απλούς πολίτες που θα αγοράσουν μερικές δεκάδες από τα προϊόντα της.Τόσες εταιρίες που τα αγοράζουν τις δίνουν λεφτά που δν μπορούμε να φανταστούμε.Εδώ λέμε πώς θα τα βγάλουμε πέρα με την ανεργία, και αγχωνόμαστε μην στενοχωρηθεί καμιά πολυεθνική.Έλεος,σκεφτείτε λίγο πιο ψύχραιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top