Πειρατεία

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
+1


Το λογισμικό είναι αέρας κοπανιστός, δεν έχει υλική υπόσταση άρα δεν το κλέβεις το αντιγράφεις οπότε ουδεμία σύγκριση με το κλέβω αμάξι μπορεί να έχει, αν δεν μπορούσες να το αντιγράψεις κατά 99% δεν θα το αγόραζες συνεπώς δεν βλέπω από που χάνουν οι εταιρίες, ειδικά άμα μιλάμε για δισκογραφικές ή εταιρίες λογισμικού όπως η Microsoft, η Adobe και η Autodesk που τα τσεπώνουν από τις επιχειρήσεις οι οποίες δεν μπορούν να κάνουν πειρατεία ;). Μερικοί κατβάζουν πράματα που ούτε θα ακούσουν ούτε θα χρησιμοποίησουν ποτέ, είναι σαν να τα κατέβασαν...



Πραγματικά μόνο τις εταιρίες gaming λυπάμαι δουλεύουν 1-2 χρόνια πολλές φορές και παραπάνω εκατοντάδες άτομα για να φτιάξουν ένα καλό game και αν δεν το κυκλοφορήσουν σε κονσόλα θα χάσουν πάρα πολλά χρήματα, αυτός είναι και ο λόγος που όλο και λιγότερα games βλέπουμε για το PC. Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει πειρατεία game σε κονσόλα στο pc άπειρες φορές...

Mε την ίδια λογική και η γραφιστική δουλειά είναι αέρας κοπανιστός. Έχεις δώσει τον εαυτό σου εσύ για τα γραφικά και εγώ τα παίρνω και τα βάζω ετσι χύμα στην σελίδα μου η οποία πουλάει κάποια άλλα προϊόντα ξέρω εγω...

Τα games είναι τα λιγότερο που πρέπει να σκέφτεσαι στην πειρατεία (παρ'όλο που και εκεί ο κόπος που πέφτει έιναι τεράστιος). Τα μεγάλα πακέτα λογισμικού τα χρησιμοποιεί κόσμος και ο ίδιος για να βγάζει λεφτά, φήμη, οτιδήποτε (πχ εσύ με το photoshop). Είναι κρίμα να εκμεταλλεύεσαι τον κόπο του άλλου για δικό σου όφελος.

Ακόμα και τεράστιες εταιρείες σαν την Adobe και την MS απασχολούν προγραμματιστές, γραφίστες, ένα σωρό. Αν θέλουν να σταματήσουν την διάθεση του προϊόντος λόγω πχ, πειρατείας (ειδικά με τον ανταγωνισμό που πέφτει), θα είναι οι πρώτοι που θα την πληρώσουν (συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις ακούμε για μαζικές απολύσεις προσωπικού)

Όσον αφορά την μουσική, νομίζω οτι πολύ καλή κίνηση είναι τα online stores που μπορείς να ακούσεις ένα κομμάτι πρώτα (έστω μέρος του) πριν το αγοράσεις (αν και για μένα άλλη γλύκα έχει το cd, με την θήκη και τα extras όταν υπάρχουν)

Επίσης το internet τσούζει τις δισκογραφικές γιατί αφήνει περιθώρια στους καλλιτέχνες να κυκλοφορούν/πουλούν κτλ, μόνοι τους τα τραγούδια. Και όσοι αξίζουν, δεν περνάνε απαρατήρητοι.

Πάντως είδατε σε τι σημείο φτάσαμε?Έχουμε όλους τους υπουργούς,τα μαγαζιά,οι επιχειρηματίες που κάθε μέρα μας κατακλέβουν, η ακρίβεια έχει φτάσει στα ύψη και εμείς έχουμε και τύψεις που κατεβάζουμε μερικα κωλοτράγουδα από κάποιους καλλιτέχνες που έχουν τα 1000πλάσια απότι εμείς.Το ίδιο ισχύει και για εταιρίες όπως η Microsoft.Λες και αυτή περιμένει να σωθεί από τους απλούς πολίτες που θα αγοράσουν μερικές δεκάδες από τα προϊόντα της.Τόσες εταιρίες που τα αγοράζουν τις δίνουν λεφτά που δν μπορούμε να φανταστούμε.Εδώ λέμε πώς θα τα βγάλουμε πέρα με την ανεργία, και αγχωνόμαστε μην στενοχωρηθεί καμιά πολυεθνική.Έλεος,σκεφτείτε λίγο πιο ψύχραιμα.

Τα τραγούδια δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης. Ούτε τα παιχνίδια, ούτε το λογισμικό γενικά.
Η MS έχει καταλήξει κατα πολλούς πρώτη στην αγορά υπολογιστών λόγω πειρατείας. Αυτήν την πιθανότητα την σκέφτηκες καθόλου;

Αν κάτι θεωρείς οτι δεν αξίζει να το αγοράσεις, δεν σου δίνει δικαίωμα να το κλέψεις. Αν θες πραγματικά να αντισταθείς σε αυτήν την τακτική, υπάρχουν εναλλακτικοί δρόμοι (αλλα θα πρέπει να κάνεις υποχωρήσεις τις περισσότερες φορές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwnstantina6302

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ συνήθως κατεβάζω τραγούδια, ταινίες ή σειρές!!!!Και αυτό γίνεται όποτε μου κάτσει κάτι...π.χ αν ακούσω κάποιο τραγούδι στο ράδιο το κατεβάζω η αν για ενα διάστημα έχω κολλήσει σε κάποια σειρά...δηλαδή δεν κατεβάζω κάθε μερα όλη μέρα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ειδικά για τα τραγούδια έλεος ρε παιδιά!!!Λες και οι καλλιτέχνες έχουν ανάγκη τα κέρδη απτα σιντί να πούμε!!!!Στη Ελλάδα 8-10000 Γιούρα κατα μέσο όρο μεροκάματο παίρνουν στα μαγαζιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αυτοί δεν είναι καλλιτέχνες, έμποροι είναι. Υπάρχουν και οι πραγματικοί καλλιτέχνες που δεν ξεπουλιούνται για φτηνή (μεταφορικά, στην πραγματικότητα είναι πανάκριβη) και ρηχή διασκέδαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Επίσης υπάρχουν άτομα που γουστάρουν αυτό που κάνουν κ το δίνουν τζάμπα.Εγώ αυτούς παραδέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Mα φυσικά, αν κάποιος το δίνει τσάμπα γουστάρει αυτό που κάνει.
Αν ζητάει και ένα χρηματικό αντίτιμο το κάνει καθαρά για τα λεφτά.
Εαυτουλίστικη νοοτροπία του νεοέλληνα είναι αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό...απλά υπάρχουν άτομα που κάνουν δουλειες και καλύτερες απο αυτές που κυκλοφορούν από δισκογραφικές και παρόλα αυτά το δίνουν τζάμπα,ενώ θα άξιζε να το πληρώνεις κιόλας.Δε πάει να πει ότι όποιος ζητάει λεφτά το κάνει μόνο γιαυτά.Εσύ το λες,όχι εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Είναι λίγο υποκειμενικό βέβαια αυτό, εγώ αναφέρομαι σε ανθρώπους που έχουν σπουδάσει το θέμα, έχουν ασχοληθεί χρόνια και δεν βγάζουν τραγούδια με μόνο σκοπό το κέρδος, ο,τι είδος μουσικής κι αν παίζουν. Το αν μου αρέσει αυτό που κάνει ή όχι είναι ανεξάρτητο απο το αν θεωρώ μουσικό κάποιον ή "μουσικό".

α, εγώ από μικρός θεωρώ καλούς μουσικούς μόνο όσους μου αρέσουν, δεν κρίνω υποκειμενικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Mα φυσικά, αν κάποιος το δίνει τσάμπα γουστάρει αυτό που κάνει.
Αν ζητάει και ένα χρηματικό αντίτιμο το κάνει καθαρά για τα λεφτά.
Εαυτουλίστικη νοοτροπία του νεοέλληνα είναι αυτή.

κι εσύ νεοέλληνας είσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
α, εγώ από μικρός θεωρώ καλούς μουσικούς μόνο όσους μου αρέσουν, δεν κρίνω υποκειμενικά :)

Αντικειμενικά, θες να πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εχμ ναι ο δεμον του πλεικτρολωγιου :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
κάποιος δεν έχει χιουουουμοοορρ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.eAMY

Νεοφερμένος

Η Αμαλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κι εγώ κατεβαζω παιδια αβέρτα, το παραδέχομαι. Γιατί δεν είναι μόνο το ότι ένα cd κάνει 20 ευρώ τουλαχιστον, είναι και το ότι από αυτό το cd αμφιβάλλω αν θα μου αρέσουν πάνω από 2 τραγούδια! Και μη μου πει κανεις για κατέβασμα ενός τραγουδιού από το Ιντερνετ μόνιμα! Αυτό κι αν είναι ακριβό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πάντως, απ' τη στιγμή που μπορείς ν' ακούσεις οποιοδήποτε τραγούδι θέλεις στο youtube δεν υπάρχει λόγος να το κατεβάζεις.

φαντάζομαι δε ότι αντίστοιχα μπορεί να πει κάποιος ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά με το να το κατεβάζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Πάντως, απ' τη στιγμή που μπορείς ν' ακούσεις οποιοδήποτε τραγούδι θέλεις στο youtube δεν υπάρχει λόγος να το κατεβάζεις.

φαντάζομαι δε ότι αντίστοιχα μπορεί να πει κάποιος ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά με το να το κατεβάζεις

εδώ διαφωνούμε... στο youtube δεν μπορείς να ακούσεις οποιοδήποτε τραγούδι θες... (αν γίνεται πρέπει να είσαι πολύ τυχερός )
Στο youtube υπάρχουν τα τραγούδια εκείνα που έχουν γίνει video clip ή εκείνα που είναι στα ερασιτεχνικά βίντεο..... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Υπαρχουν και ανεβασμενα τραγουδια που απλως δειχνουν φωτογραφιες, για να μην ειναι κενο το βιντεο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως, απ' τη στιγμή που μπορείς ν' ακούσεις οποιοδήποτε τραγούδι θέλεις στο youtube δεν υπάρχει λόγος να το κατεβάζεις.

φαντάζομαι δε ότι αντίστοιχα μπορεί να πει κάποιος ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά με το να το κατεβάζεις

Από τότε που ανεβαίνουν σχεδόν όλα τα κομμάτια στο youtube πραγματικά κατεβάζω ελάχιστα. Ίσως μόνο εκείνα που γουστάρω πολύ και δεν θέλω πχ. κάποτε να διαγραφούν από το youtube και να τα χάσω, όπως κι εκείνα που θέλω να κάνω playlists για πάρτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Nαι αλλά δεν υπάρχουν όλα μην τρελλαινόμαστε!!!!Υπάρχουν πολλά τραγούδια που δεν γίνονται επιτυχίες επειδή δεν προωθούνται πολύ από τα ραδιόφωνα ενώ μπορεί ναναι καλύτερα απαυτά που γίνονται!!!Τέτοια σπάνια μπαίνουν στο youtube!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στο ιντερνετ βρισκεσαι. :P Με σωστο ψαξιμο μπορεις να βρεις τα παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top