Πειρατεία

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
πάντως ρε παιδιά η ip δεν αλλάζει?Αν κλείσεις το modem για 5 λεπτά εγώ ξέρω ότι αλλάζεις ip.

Aλλάζει η ip. Μπες στην αρχική του router σου
(συνήθως)
192.168.1.1 disconnect και μετά connect.

Από εκεί και πέρα γίνεται και να το βγάλεις απ την μπρίζα, αλλά ποιος σηκώνεται απ το pc?

Από εκεί και πέρα ο isp σου προφανώς ξέρει ποια ip είχες κάθε χρονική στιγμή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
πάντως ρε παιδιά η ip δεν αλλάζει?Αν κλείσεις το modem για 5 λεπτά εγώ ξέρω ότι αλλάζεις ip.

Η ip όμως κρατιέται στα logs.
Ξέρουν το πότε κατέβασες κοινώς και το τι κατέβασες στο παρελθόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Τέσπα εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει έστω και ένας χρήστης υπολογιστή π έχει internet και δεν έχει κατεβάσει παρανομα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
H ip μπορεί να αλλάζει μπορεί και να μην αλλάζει. Εξαρτάται αν έχεις static ή dynamic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theinternetworld

Νεοφερμένος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Τέσπα εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει έστω και ένας χρήστης υπολογιστή π έχει internet και δεν έχει κατεβάσει παρανομα....

σε αυτο που λες συμφωνω απολυτα αλλωστε ποιος ο λογος αν δεν κατεβαζεις να εχεις ΕΩΣ 24Mbps.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Αντε ντε?Τις εταιρίες με τις συνδέσεις να πιάσουν κ όχι εμάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theinternetworld

Νεοφερμένος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αντε ντε?Τις εταιρίες με τις συνδέσεις να πιάσουν κ όχι εμάς...

μπα αυτες θα κλεισουν απο μονες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Αν το απαιτησουν οι μεγαλες εταιρειες,τοτε οι ISPs ειναι υποχρεωμενοι να δωσουν τα στοιχεια του πελατη μετα απο εισαγγελικη εντολη βεβαια.Η IP κρατιεται σε logs.Βεβαια,και dynamic ip να εχεις,δεν ειναι παντοτε σιγουρο οτι μετα απο ενα restart του ρουτερ θα αλλαξει η IP;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Αν θέλει κάποιος να σε εντοπίσει χρειάζεται λιγότερο από μια ώρα. Το θέμα είναι ότι αυτό γίνεται μόνο στην υπόλοιπη ευρώπη και στην αμερική. Εδώ κάνουμε τα στραβά μάτια. Κυρίως όμως πιάνονται αυτοί που κατεβάζουν από limewire αλλά και torrent. Αυτοί που έχουν rapidshare είναι οκ, αν δεν σου κατασχέσουν τον υπολογιστή σου και δουν μέσα τα παράνομα αρχεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Nαι ρε.Αλλάζει η IP!!!Το έκανα μισό χρόνο για να κοροιδέψω το rapidshare!!και να μην περιμένω 2 ώρες ανάμεσα σε 2 διαδοχικά downloads!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Nαι ρε.Αλλάζει η IP!!!Το έκανα μισό χρόνο για να κοροιδέψω το rapidshare!!και να μην περιμένω 2 ώρες ανάμεσα σε 2 διαδοχικά downloads!!!!
Και εγώ αυτό έκανα συνέχεια:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theinternetworld

Νεοφερμένος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
παιδια η εδω νομοθεσια θεωρει τα πνευματικα δικαιωματα ως αστικη υποθεση αρα αρση προσωπικων δεδομενων δεν μπορει να γινει , αρα IP=φυσικο προσωπο δεν μπορει να γινει ταυτοποιηση.

για αυτο προσπαθει η Ε.Ε να αλλαξει την νομοθεσια με την βοηθεια των ελληνικων δισκογραφικων ωστε να παταξει την πειρατεια στην χωρα μας.

εγω λεω οτι το κανουν με λαθος τροπο και δεν θα την παταξουν.

ας ριξουν τις τιμες σε λογικα επιπεδα βαση του κοστους ζωης και διαβιωσης
π.χ 5 ευρω το μουσικο , 10 ευρω την ταινια , 5 ευρω το παιχνιδι , 10 ευρω το προγραμμα και θα σου πω μετα αν υπαρχει πειρατεια. (οι τιμες ειναι κατα την προσωπικη μου αποψη)

ας δινουν υποστηριξη στα προιοντα τους

ας δινουν ποιοτικα CD/DVD

ας δινουν οδηγειες

ας δινουν εξωφυλλα

αλλωστε ολοι αυτοι που κανουν τα CD/DVD για τις εταιρειες ειναι εμμισθοι υπαλληλοι τους αρα ποια πνευματικα δικαιωματα δημιουργων μου λενε.

ειτε κατεβασεις μεσω οποιουδηποτε P2P (limewire,emule,dc++)
ειτε απο τορρεντς
ειτε απο ιστοσελιδες μεσω Rapidshare
ειτε απο FTP κτλ

ολα καταγραφονται απο τον παροχο της συνδεσης (ISP) και εφοσον δωθει ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ τοτε γινεται η ταυτοποιηση και η συλληψη του ενοχου.

στο διαδικτυο (internet) δεν ισχυει η ανωνυμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
παιδια η εδω νομοθεσια θεωρει τα πνευματικα δικαιωματα ως αστικη υποθεση αρα αρση προσωπικων δεδομενων δεν μπορει να γινει , αρα IP=φυσικο προσωπο δεν μπορει να γινει ταυτοποιηση.

για αυτο προσπαθει η Ε.Ε να αλλαξει την νομοθεσια με την βοηθεια των ελληνικων δισκογραφικων ωστε να παταξει την πειρατεια στην χωρα μας.

εγω λεω οτι το κανουν με λαθος τροπο και δεν θα την παταξουν.

ας ριξουν τις τιμες σε λογικα επιπεδα βαση του κοστους ζωης και διαβιωσης
π.χ 5 ευρω το μουσικο , 10 ευρω την ταινια , 5 ευρω το παιχνιδι , 10 ευρω το προγραμμα και θα σου πω μετα αν υπαρχει πειρατεια. (οι τιμες ειναι κατα την προσωπικη μου αποψη)

ας δινουν υποστηριξη στα προιοντα τους

ας δινουν ποιοτικα CD/DVD

ας δινουν οδηγειες

ας δινουν εξωφυλλα

αλλωστε ολοι αυτοι που κανουν τα CD/DVD για τις εταιρειες ειναι εμμισθοι υπαλληλοι τους αρα ποια πνευματικα δικαιωματα δημιουργων μου λενε.

ειτε κατεβασεις μεσω οποιουδηποτε P2P (limewire,emule,dc++)
ειτε απο τορρεντς
ειτε απο ιστοσελιδες μεσω Rapidshare
ειτε απο FTP κτλ

ολα καταγραφονται απο τον παροχο της συνδεσης (ISP) και εφοσον δωθει ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ τοτε γινεται η ταυτοποιηση και η συλληψη του ενοχου.

στο διαδικτυο (internet) δεν ισχυει η ανωνυμια.

Το πρόβλημα δεν είναι οι τιμές.
Είναι η νοοτροπία.
Κανένα απο αυτά που περιέγραψες δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης ωστε να μην μπορούμε να ζήσουμε χωρίς αυτό.
Επίσης και 2 ευρώ να έκανε το cd πάλι θα τα κατεβάζαμε.

Η σωστή αντίδραση για τις τιμές θα ήταν το μποϋκοτάζ. Να μην δεχτούμε καν να ακούσουμε το cd που κάνει 20 ευρώ, όχι να το κατεβάσουμε. Αυτό δεν είναι αντίδραση.

Εδω είδη βασικής διαβίωσης (κρέας, τυρί, γάλα, ψωμί κτλ) κάνουν τα κερατιάτικα, γιατί δεν τα κλέβουμε; Που είναι και κάτι απαραίτητο, όχι πολυτελείας.

Προς το παρόν δεν γίνεται να διωχθεί κάποιος έτσι για πειρατεία στην Ελλάδα. Αν και έχω ακούσει για περιστατικό που είχαν παγώσει την παροχή internet σε κάποιον που κατέβαζε ταινείες απο torrent (γνωστός μου)

Αλλα οι IP όπως και η κίνηση στο διαδίκτυο είναι κάτι που μπορεί να καταγραφεί. Οπότε δεν ξέρω αν αλλάξει η νομοθεσία αν θα μπορούν να γίνουν διώξεις αναδρομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
παιδια η εδω νομοθεσια θεωρει τα πνευματικα δικαιωματα ως αστικη υποθεση αρα αρση προσωπικων δεδομενων δεν μπορει να γινει , αρα IP=φυσικο προσωπο δεν μπορει να γινει ταυτοποιηση.

για αυτο προσπαθει η Ε.Ε να αλλαξει την νομοθεσια με την βοηθεια των ελληνικων δισκογραφικων ωστε να παταξει την πειρατεια στην χωρα μας.

εγω λεω οτι το κανουν με λαθος τροπο και δεν θα την παταξουν.

ας ριξουν τις τιμες σε λογικα επιπεδα βαση του κοστους ζωης και διαβιωσης
π.χ 5 ευρω το μουσικο , 10 ευρω την ταινια , 5 ευρω το παιχνιδι , 10 ευρω το προγραμμα και θα σου πω μετα αν υπαρχει πειρατεια. (οι τιμες ειναι κατα την προσωπικη μου αποψη)

ας δινουν υποστηριξη στα προιοντα τους

ας δινουν ποιοτικα CD/DVD

ας δινουν οδηγειες

ας δινουν εξωφυλλα

αλλωστε ολοι αυτοι που κανουν τα CD/DVD για τις εταιρειες ειναι εμμισθοι υπαλληλοι τους αρα ποια πνευματικα δικαιωματα δημιουργων μου λενε.

ειτε κατεβασεις μεσω οποιουδηποτε P2P (limewire,emule,dc++)
ειτε απο τορρεντς
ειτε απο ιστοσελιδες μεσω Rapidshare
ειτε απο FTP κτλ

ολα καταγραφονται απο τον παροχο της συνδεσης (ISP) και εφοσον δωθει ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ τοτε γινεται η ταυτοποιηση και η συλληψη του ενοχου.

στο διαδικτυο (internet) δεν ισχυει η ανωνυμια.

Οι τιμές για τα παιχνίδια είναι πάρα πολύ χαμηλές σε σχέση με τα έξοδατων εταιρειών, 15-20 ευρώ θα ήταν μια χαρά και θα είχαν και πολύ καλό κέρδος. Τα μουσικά CD 10 ευρώ, και 5 ευρώ τα singles, ενώ τώρα είναι 20 και 10 αντίστοιχα. Οι ταινίες 10 ευρώ για DVD και 15 ευρώ για bluray θα ήταν μια χαρά. Τέλος τα προγράμματα είναι αστείο να τα δώσεις ενιαία τιμή, ένα πρόγραμμα για να γίνει μπορεί να δουλεύουν 1-2 άτομα μπορεί να δουλεύουν και 100άδες για 2 μήνες ή 2 χρόνια, έχει τερράστια διαφορά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theinternetworld

Νεοφερμένος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Οι τιμές για τα παιχνίδια είναι πάρα πολύ χαμηλές σε σχέση με τα έξοδατων εταιρειών, 15-20 ευρώ θα ήταν μια χαρά και θα είχαν και πολύ καλό κέρδος. Τα μουσικά CD 10 ευρώ, και 5 ευρώ τα singles, ενώ τώρα είναι 20 και 10 αντίστοιχα. Οι ταινίες 10 ευρώ για DVD και 15 ευρώ για bluray θα ήταν μια χαρά. Τέλος τα προγράμματα είναι αστείο να τα δώσεις ενιαία τιμή, ένα πρόγραμμα για να γίνει μπορεί να δουλεύουν 1-2 άτομα μπορεί να δουλεύουν και 100άδες για 2 μήνες ή 2 χρόνια, έχει τερράστια διαφορά ;)

στις τιμες πανω κατω συμφωνω

απλα ειπα ενα παραδειγμα για τις τιμες

αλλα σκεψου και το αλλο

ενας εργαζομενος/φοιτητης κτλ με εναν μισθο ξερεις ποσο του κοστιζει σημερα ενας νεος υπολογιστης + λειτουργικο + office

για κανε το συνολο να δεις (2 μισθους θελει για την αγορα αυτου του συστηματος)

ποιος τα δινει???? κανεις παιρνει τον υπολογιστη και τα αλλα τα εχει σπασμενα.

δεν ειπα για εξευδικευμενα προγραμματα αλλα για απλα προγραμματα που σημερα κανουν εως και 300 ευρω π.χ

ενα προγραμμα για να γινει ειτε θελει 2 ατομα ειτε ολοκληρη ομαδα δεν εχει καμια σημασια για μενα γιατι ειναι ΕΜΜΙΣΘΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ της εταιρειας και αυτη ειναι η δουλεια τους.

οπως εμενα που η δουλεια μου ειναι να προστατευω το δικτυο της εργασιας μου τι μου λες να ζητησω δικαιωματα για καθε επιθεση που δεχεται.

δεν παει.
-----------------------------------------
Το πρόβλημα δεν είναι οι τιμές.
Είναι η νοοτροπία.
Κανένα απο αυτά που περιέγραψες δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης ωστε να μην μπορούμε να ζήσουμε χωρίς αυτό.
Επίσης και 2 ευρώ να έκανε το cd πάλι θα τα κατεβάζαμε.

Η σωστή αντίδραση για τις τιμές θα ήταν το μποϋκοτάζ. Να μην δεχτούμε καν να ακούσουμε το cd που κάνει 20 ευρώ, όχι να το κατεβάσουμε. Αυτό δεν είναι αντίδραση.

Εδω είδη βασικής διαβίωσης (κρέας, τυρί, γάλα, ψωμί κτλ) κάνουν τα κερατιάτικα, γιατί δεν τα κλέβουμε; Που είναι και κάτι απαραίτητο, όχι πολυτελείας.

Προς το παρόν δεν γίνεται να διωχθεί κάποιος έτσι για πειρατεία στην Ελλάδα. Αν και έχω ακούσει για περιστατικό που είχαν παγώσει την παροχή internet σε κάποιον που κατέβαζε ταινείες απο torrent (γνωστός μου)

Αλλα οι IP όπως και η κίνηση στο διαδίκτυο είναι κάτι που μπορεί να καταγραφεί. Οπότε δεν ξέρω αν αλλάξει η νομοθεσία αν θα μπορούν να γίνουν διώξεις αναδρομικά.

ανεπισημα αυτο που κανουν οι παροχοι ιντερνετ σε καποιον που το εχει παρακανει ειναι να του χαμηλωνουν την ταχυτητα συγχρονισμου και το download/upload

αυτο που λες επισημα δεν μπορουν να το κανουν γιατι παραβιαζουν το συμβολαιο.

το προγραμμα τορρεντ η peer 2 peer δεν ειναι μονο για διακινηση παρανομου υλικου αλλα χρησιμευει και για νομιμη διακινηση αρα οπως λενε αυτοι οτι εγω κατεβασα κατι το παρανομο ετσι και εγω μπορω να ισχυριστω με αποδειξεις στο δικαστηριο οτι εγω κατεβασα νομιμα πραγματα.

ο χρηστης φταιει για μενα οχι το προγραμμα

ευτυχως επειδη δουλευω σε ενα κομματι περιεργο κανεις δεν μπορει να μου επιβαλλει ουτε περιορισμους ουτε απαγορευσεις εχω κοινως "ελευθερη προσβαση" στα παντα με ακαδημαικη αδεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
ενας εργαζομενος/φοιτητης κτλ με εναν μισθο ξερεις ποσο του κοστιζει σημερα ενας νεος υπολογιστης + λειτουργικο + office

για κανε το συνολο να δεις (2 μισθους θελει για την αγορα αυτου του συστηματος)


Αν μιλάμε για νέο υπολογιστή + λειτουργικό + office, και όχι "που και που" κανένα παιχνιδάκι, εμένα μου βγάινει 339 ευρώ (linux+openoffice)
Τώρα αν οι μισθοί έπεσαν στα 170 ευρώ μάλλον έχεις δίκιο.

Aυτό για τον μαθητή/φοιτητή. Τώρα για τον εργαζόμενο που θα χρειαστεί αναγκαστικά windows+MS office λόγω δουλειάς πρόσθεσε πάλι 200 ευρώ για office+windows

539 Ευρώ. Σίγουρα δεν θα θελε κάποιος να του μείνουν 161 ευρώ (ειδικά για την γενιά των 700 ευρώ) απο το μισθό του, αλλα όπως και να το κάνεις, είναι επένδυση (και αυτοί που δούλεψαν για να φτιάξουν τα προγράμματα, μισθούς παίρνουνε)

ενα προγραμμα για να γινει ειτε θελει 2 ατομα ειτε ολοκληρη ομαδα δεν εχει καμια σημασια για μενα γιατι ειναι ΕΜΜΙΣΘΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ της εταιρειας και αυτη ειναι η δουλεια τους.


οπως εμενα που η δουλεια μου ειναι να προστατευω το δικτυο της εργασιας μου τι μου λες να ζητησω δικαιωματα για καθε επιθεση που δεχεται.

δεν παει.

Εγώ πάντως δεν το πιασα αυτό που θες να πεις εδώ :hmm:



το προγραμμα τορρεντ η peer 2 peer δεν ειναι μονο για διακινηση παρανομου υλικου αλλα χρησιμευει και για νομιμη διακινηση αρα οπως λενε αυτοι οτι εγω κατεβασα κατι το παρανομο ετσι και εγω μπορω να ισχυριστω με αποδειξεις στο δικαστηριο οτι εγω κατεβασα νομιμα πραγματα.

Νομίζω πως μπορούν όμως να δουνε τι κατεβάζεις τσεκάροντας τα πακέτα που έρχονται.


ο χρηστης φταιει για μενα οχι το προγραμμα

Συμφωνούμε.

ευτυχως επειδη δουλευω σε ενα κομματι περιεργο κανεις δεν μπορει να μου επιβαλλει ουτε περιορισμους ουτε απαγορευσεις εχω κοινως "ελευθερη προσβαση" στα παντα με ακαδημαικη αδεια.


Που μπορούμε να αποκτήσουμε και μεις μια; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theinternetworld

Νεοφερμένος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αν μιλάμε για νέο υπολογιστή + λειτουργικό + office, και όχι "που και που" κανένα παιχνιδάκι, εμένα μου βγάινει 339 ευρώ (linux+openoffice)
Τώρα αν οι μισθοί έπεσαν στα 170 ευρώ μάλλον έχεις δίκιο.

Aυτό για τον μαθητή/φοιτητή. Τώρα για τον εργαζόμενο που θα χρειαστεί αναγκαστικά windows+MS office λόγω δουλειάς πρόσθεσε πάλι 200 ευρώ για office+windows

539 Ευρώ. Σίγουρα δεν θα θελε κάποιος να του μείνουν 161 ευρώ (ειδικά για την γενιά των 700 ευρώ) απο το μισθό του, αλλα όπως και να το κάνεις, είναι επένδυση (και αυτοί που δούλεψαν για να φτιάξουν τα προγράμματα, μισθούς παίρνουνε)



Εγώ πάντως δεν το πιασα αυτό που θες να πεις εδώ :hmm:





Νομίζω πως μπορούν όμως να δουνε τι κατεβάζεις τσεκάροντας τα πακέτα που έρχονται.




Συμφωνούμε.




Που μπορούμε να αποκτήσουμε και μεις μια; :D

σχετικα με τον υπολογιστη+windows+office (διοτι αυτο θελουν οι απαιτησεις μεχρι τωρα σε πιστοποιηση η εργασια) αρα δεν σε φτανει ο μισθος σου.

αυτο που λεω ειναι οτι οι προγραμματιστες που φτιαχνουν ενα προγραμμα π.χ windows/office κτλ ειναι εμμισθοι υπαλληλοι της εταιρειας αρα ειναι η εργασια τους.

για αυτο λεω και εγω να αρχισω να ζηταω χρηματα για καθε επιθεση που δεχεται το δικτυο και ο νικητης ειμαι εγω και ο χαμενος αυτος που την κανει τι λες? καλη ιδεα δεν ειναι για καθε επιθεση να ζηταω εξτρα 50-100 ευρω

επειδη ειναι η δουλεια μου φιλε μου ξερω πολλα κολπα που μπορω να τα κανω και επισημα και να φανει οτι εγω κατεβασα νομιμα μια εκδοση των windows/linux μιας και ειμαι BETA Tester.

τωρα την ακαδημαικη αδεια μαλλον ειναι δυσκολο να την αποκτησεις γιατι πρεπει να ανηκεις στην συγκεκριμενη "παρεα"

για αυτο δεν με νοιαζει αν απαγορευσουν κατι διοτι απο την εργασια μου μπορω να κατεβασω ολο το διαδικτυο και δεν μπορει κανεις να μου πει τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
αυτο που λεω ειναι οτι οι προγραμματιστες που φτιαχνουν ενα προγραμμα π.χ windows/office κτλ ειναι εμμισθοι υπαλληλοι της εταιρειας αρα ειναι η εργασια τους.
Οι περισσότεροι γνωστοί καλλιτέχνες είναι επαγγελματίες, αυτή είναι η δουλειά τους, δεν στέκει και πολύ το επιχείρημά σου. Όταν αποτρέπεις μια επίθεση δεν δημιουργείς κάτι καινούριο για να έχεις πνευματικά δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
σχετικα με τον υπολογιστη+windows+office (διοτι αυτο θελουν οι απαιτησεις μεχρι τωρα σε πιστοποιηση η εργασια) αρα δεν σε φτανει ο μισθος σου.
Δεν σε κατάλαβα. Διατύπωσε το ξανά αν θες.

αυτο που λεω ειναι οτι οι προγραμματιστες που φτιαχνουν ενα προγραμμα π.χ windows/office κτλ ειναι εμμισθοι υπαλληλοι της εταιρειας αρα ειναι η εργασια τους.
Και η εργασία δεν πρέπει να πληρώνεται;

για αυτο λεω και εγω να αρχισω να ζηταω χρηματα για καθε επιθεση που δεχεται το δικτυο και ο νικητης ειμαι εγω και ο χαμενος αυτος που την κανει τι λες? καλη ιδεα δεν ειναι για καθε επιθεση να ζηταω εξτρα 50-100 ευρω
Τι επίθεση; Τι λες; Δεν καταλαβα. Τι σχέση έχει αυτό με την όλη κουβέντα;

επειδη ειναι η δουλεια μου φιλε μου ξερω πολλα κολπα που μπορω να τα κανω και επισημα και να φανει οτι εγω κατεβασα νομιμα μια εκδοση των windows/linux μιας και ειμαι BETA Tester.
Σε linux και την πλήρη έκδοση να κατεβάσει ο οποιοσδηποτε δεν είναι παράνομος (πλην πολύ συγκεκριμένων εξαιρέσεων)
Beta testing δικαιολογείται σε beta εκδόσεις όμως, οπότε πάλι δεν σε κατάλαβα
τωρα την ακαδημαικη αδεια μαλλον ειναι δυσκολο να την αποκτησεις γιατι πρεπει να ανηκεις στην συγκεκριμενη "παρεα"
Σε τι "παρέα" δηλαδή;

για αυτο δεν με νοιαζει αν απαγορευσουν κατι διοτι απο την εργασια μου μπορω να κατεβασω ολο το διαδικτυο και δεν μπορει κανεις να μου πει τιποτα.
Αν θες κάντο λίγο πιο λιανά αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εγώ πάντως θεωρώ, ότι η ανταμοιβή για τον καλλιτέχνη είναι να ακούς τη μουσική του και όχι να τον πληρώνεις. Η τέχνη δεν έχει σχέση με το χρήμα. Για αυτό, από μουσική, κατεβάζω ασύστολα:D

Από την άλλη όμως τα παιχνίδια και τα προγράμματα κοστίζουν σε έρευνα, και όχι μόνο, στους κατασκευαστές, οπότε με παράνομο λογισμικό δεν ανακατεύομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top