Πειρατεία

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ πάντως θεωρώ, ότι η ανταμοιβή για τον καλλιτέχνη είναι να ακούς τη μουσική του και όχι να τον πληρώνεις. Η τέχνη δεν έχει σχέση με το χρήμα. Για αυτό, από μουσική, κατεβάζω ασύστολα:D
Ο σοβαρός καλλιτέχνης χέστηκε για το αν θα ακούσεις τη μουσική του, για να εκφραστεί τη γράφει. Πρέπει να ζήσει κάπως όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ο σοβαρός καλλιτέχνης χέστηκε για το αν θα ακούσεις τη μουσική του, για να εκφραστεί τη γράφει. Πρέπει να ζήσει κάπως όμως.

Δε νομίζω να χέστηκε. Και δε νομίζω ότι απασχολεί κανέναν σοβαρό καλλιτέχνη να ζήσει σε πλούτη και ανέσεις, αλλά να ζει άνετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δε νομίζω να χέστηκε. Και δε νομίζω ότι απασχολεί κανέναν σοβαρό καλλιτέχνη να ζήσει σε πλούτη και ανέσεις, αλλά να ζει άνετα.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Συγνωμη που δν θα διαβασω ολα τα δημοσιευματα αλλα ειναι παρα πολλα, Η πειρατια για εμενα ειναι εκτος μια ευκολη λυση να εχω οτι θελω οτι ωρα θελω και οπως το θελω ειναι και ενα τροπος αντιδρασης για την κατασταση που επικρατει (για την Αισχροκέρδεια των εταιριων, και της καταστασης που μας οδηγει το κρατος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Εντάξει, ουσιαστικά η πειρατεία είναι κλοπή. Όταν όμως χρεώνουν ένα cd 20-25 ευρώ δεν είναι κλοπή? Και στο κάτω κάτω οι "καλλιτέχνες" δεν περιμένουν να τα τσεπώσουν απο τις πωλήσεις αλλά απο τις συναυλίες που κάνουν.

Edit: Ναι, κατεβάζω ασύστολα :D (δεν έχω πρόγραμμα, βάζω τους άλλους να κατεβάζουν για μένα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theinternetworld

Νεοφερμένος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Δεν σε κατάλαβα. Διατύπωσε το ξανά αν θες.

Και η εργασία δεν πρέπει να πληρώνεται;

Τι επίθεση; Τι λες; Δεν καταλαβα. Τι σχέση έχει αυτό με την όλη κουβέντα;


Beta testing δικαιολογείται σε beta εκδόσεις όμως, οπότε πάλι δεν σε κατάλαβα
Σε τι "παρέα" δηλαδή;

Αν θες κάντο λίγο πιο λιανά αυτό.

1. ο υπολογιστης + λογισμικο (windows+office) ειναι απαραιτητα και σε πιστοποιηση και σε εργασια αρα δεν μπορεις να βαλεις π.χ linux αυτο εννοω.
2. η εργασια πληρωνεται με μισθο αφου ειναι υπαλληλος της εταιρειας.
3. απλα ως παραδειγμα το αναφερα
4. δυστυχως κανεις ενα λαθος φιλε μου δεν ισχυει μονο σε ΒΕΤΑ αλλα και οταν γινουν ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ και χαρη σε αυτο το ΒΕΤΑ εχω ολες τις εκδοσεις σε WINDOWS/OFFICE κτλ οπως και ανοικτου κωδικα διανομες LINUX σε πρωτοτυπα CD/DVD με οτι συνεπαγεται οπως και ειδικες προσβασεις σε HTTP/FTP κτλ.

5. ας πουμε κλειστου τυπου παρεες.
6. αυτο που λεω ειναι σαφεστατο (μισθωμενες γραμμες+επαγγελματικες συνδεσεις xDSL και χαρακτηρας εργασιας "εκπαιδευτικος") πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω παραπανω δεν μπορω να σου πω αν ρωτησεις καθηγητη πληροφορικης θα σου πει τι σημαινει αυτο διοτι το εχουν ολοι το δικιαωμα αυτο.
-----------------------------------------
Εντάξει, ουσιαστικά η πειρατεία είναι κλοπή. Όταν όμως χρεώνουν ένα cd 20-25 ευρώ δεν είναι κλοπή? Και στο κάτω κάτω οι "καλλιτέχνες" δεν περιμένουν να τα τσεπώσουν απο τις πωλήσεις αλλά απο τις συναυλίες που κάνουν.

Edit: Ναι, κατεβάζω ασύστολα :D (δεν έχω πρόγραμμα, βάζω τους άλλους να κατεβάζουν για μένα :P )

και ομως κανεις ενα λαθος.

οι καλλιτεχνες-δημιουργοι κτλ ειδικοτητες παλι ειναι εμμισθοι υπαλληλοι μιας δισκογραφικης εταιρειας.

οπως και παιρνουν χρηματα οχι μονο απο συναυλιες αλλα και απο τα πνευματικα δικαιωματα ενος εργου απο την ΑΕΠΙ.

η εταιρεια παιρνει απο τις πωλησεις

αρα στα 20-60 ευρω ενος cd ειναι και αυτο το κοστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Δεν είπα οτι δεν παίρνουν ποσοστό, απλώς είναι μικρό και ουσιαστικά τα χρήματα που βγάζουν και πλουτίζουν δεν είναι απο εκεί. Έτσι δεν είναι? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theinternetworld

Νεοφερμένος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Δεν είπα οτι δεν παίρνουν ποσοστό, απλώς είναι μικρό και ουσιαστικά τα χρήματα που βγάζουν και πλουτίζουν δεν είναι απο εκεί. Έτσι δεν είναι? :hmm:

ας πουμε οτι ετσι ειναι οι "μεγαλοι" γιατι οι μικροι αστους.

οι εταιρειες και η ΑΕΠΙ παντως τα οικονομανε χοντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
1. ο υπολογιστης + λογισμικο (windows+office) ειναι απαραιτητα και σε πιστοποιηση και σε εργασια αρα δεν μπορεις να βαλεις π.χ linux αυτο εννοω.
2. η εργασια πληρωνεται με μισθο αφου ειναι υπαλληλος της εταιρειας.
3. απλα ως παραδειγμα το αναφερα
4. δυστυχως κανεις ενα λαθος φιλε μου δεν ισχυει μονο σε ΒΕΤΑ αλλα και οταν γινουν ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ και χαρη σε αυτο το ΒΕΤΑ εχω ολες τις εκδοσεις σε WINDOWS/OFFICE κτλ οπως και ανοικτου κωδικα διανομες LINUX σε πρωτοτυπα CD/DVD με οτι συνεπαγεται οπως και ειδικες προσβασεις σε HTTP/FTP κτλ.

5. ας πουμε κλειστου τυπου παρεες.
6. αυτο που λεω ειναι σαφεστατο (μισθωμενες γραμμες+επαγγελματικες συνδεσεις xDSL και χαρακτηρας εργασιας "εκπαιδευτικος") πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω παραπανω δεν μπορω να σου πω αν ρωτησεις καθηγητη πληροφορικης θα σου πει τι σημαινει αυτο διοτι το εχουν ολοι το δικιαωμα αυτο.
-----------------------------------------


και ομως κανεις ενα λαθος.

οι καλλιτεχνες-δημιουργοι κτλ ειδικοτητες παλι ειναι εμμισθοι υπαλληλοι μιας δισκογραφικης εταιρειας.

οπως και παιρνουν χρηματα οχι μονο απο συναυλιες αλλα και απο τα πνευματικα δικαιωματα ενος εργου απο την ΑΕΠΙ.

η εταιρεια παιρνει απο τις πωλησεις

αρα στα 20-60 ευρω ενος cd ειναι και αυτο το κοστος.

2) Έμμισθοι υπάλληλοι είναι, αλλά πόσοι είναι και για πόσο δουλεύουν. Η ανάπτυξη ενός νέου office, απαιτεί 200 περίπου υπαλλήλλους οι οποίοι δουλεύουν για 2 χρόνια κατα Μ.Ο, οπότε έχουμε περίπου 1500$ που πέρνουν εκεί Χ 200 άτομα Χ 14 μισθούς Χ 2 χρόνια = 8.400.000 μόνο η εργασία των υπαλλήλων, από κάπου πρέπει να τα βγάλουν αυτά δεν νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theinternetworld

Νεοφερμένος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
2) Έμμισθοι υπάλληλοι είναι, αλλά πόσοι είναι και για πόσο δουλεύουν. Η ανάπτυξη ενός νέου office, απαιτεί 200 περίπου υπαλλήλλους οι οποίοι δουλεύουν για 2 χρόνια κατα Μ.Ο, οπότε έχουμε περίπου 1500$ που πέρνουν εκεί Χ 200 άτομα Χ 14 μισθούς Χ 2 χρόνια = 8.400.000 μόνο η εργασία των υπαλλήλων, από κάπου πρέπει να τα βγάλουν αυτά δεν νομίζεις;

ναι να τα βγαλουν οταν παρεχουν σωστο προιον χωρις λαθη , οδηγους , υποστηριξη κτλ.

γιατι π.χ σε παιχνιδια που αγοραζω αυθεντικα και εχω προβλημα με κατι και μου λενε διαφορες μακακιες για να αποφυγουν την αλλαγη του παιχνιδιου και αναγκαζομαι για να βρω λυση μιλαω με τους πειρατες απο που θα κατεβασω την διορθωση για να μου δουλευει δεν νομιζω τοτε να αξιζει το παιχνιδι? 60 ευρω.

για αυτο ειπα μερικα βασικα για μενα που θα με αλλαζαν σε νομιμο χρηστη απο πειρατη οσο δεν τα βλεπω θα τα εχω με τους δικους μου τροπους.

καποτε ενας παροχος μου ειχε στειλει εμαιλ οτι θα μου κοψουν την συνδεση οτι θα στειλουν τα στοιχεια μου στην ταδε εταιρεια κτλ

η απαντηση μου και σε αυτους και στην εταιρεια ξερεις ποια ηταν???

τιποτα δεν μου εκαναν (παρακαλουν να γινω πελατης τους ξανα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δε νομίζω να χέστηκε.
Ίσως να τον απασχολεί λίγο, υπερβάλω ως συνήθως :P
Και δε νομίζω ότι απασχολεί κανέναν σοβαρό καλλιτέχνη να ζήσει σε πλούτη και ανέσεις, αλλά να ζει άνετα.
Ε δεν είπα τέτοιο πράγμα, "να ζήσει" είπα.
γιατι π.χ σε παιχνιδια που αγοραζω αυθεντικα και εχω προβλημα με κατι και μου λενε διαφορες μακακιες για να αποφυγουν την αλλαγη του παιχνιδιου και αναγκαζομαι για να βρω λυση μιλαω με τους πειρατες απο που θα κατεβασω την διορθωση για να μου δουλευει δεν νομιζω τοτε να αξιζει το παιχνιδι? 60 ευρω.
Βγάζουν και patches οι πειρατές; Πως το κάνουν αυτό, reverse engineering, παράγουν κώδικα, βρίσκουν το bug, το διορθώνουν και βγάζουν patch;
Τι νέα κόλπα είναι αυτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Βγαζουν την τελευταια εκδοση του crack με τα patches μεσα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theinternetworld

Νεοφερμένος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
ναι αλλα δουλευει ομως το σπασμενο
δεν ειναι σαν το αγορασμενο που ενω το πληρωσες 50-60 ευρω το εχεις και το βλεπεις γιατι δεν μπορεις να το παιξεις και φυσικα γιατι δεν εχεις και την απαιτουμενη υποστηριξη απο την εταιρεια.

μην μου πει κανεις οτι δεν του εχει τυχει να αγορασει παιχνιδι το οποιο για καποιο λογο να μην τρεχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
1. ο υπολογιστης + λογισμικο (windows+office) ειναι απαραιτητα και σε πιστοποιηση και σε εργασια αρα δεν μπορεις να βαλεις π.χ linux αυτο εννοω.
Για τον υπάλληλο έχεις δίκιο, αλλα σου έδειξα παραπάνω πόσο βγαίνει αν θέλει να το εχει σπίτι του (του υπαλλήλόυ του την πληρώνουν στην δουλειά την άδεια για windows+office)
Ο φοιτητής απο την άλλη, δεν έχει δικαιολογία τέτοια :P

2. η εργασια πληρωνεται με μισθο αφου ειναι υπαλληλος της εταιρειας.
Με κάλυψε ο michael92, σου προσφέρουν ένα προϊόν και εσύ το πληρώνεις.
Αν μπορούσαν να εγγυηθούν οτι δεν θα χει σφάλματα, θα στο χρεώναν 500 ευρώ παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση δεν σημαίνει οτι επειδή δεν είναι τέλειο έχεις δικαίωμα να το πάρεις τσάμπα.

3. απλα ως παραδειγμα το αναφερα
Αυτό δεν κατάλαβα. Τι παράδειγμα; Τι είδους επίθεση και ποιός και πως θα βγεί νικητής;

4. δυστυχως κανεις ενα λαθος φιλε μου δεν ισχυει μονο σε ΒΕΤΑ αλλα και οταν γινουν ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ και χαρη σε αυτο το ΒΕΤΑ εχω ολες τις εκδοσεις σε WINDOWS/OFFICE κτλ οπως και ανοικτου κωδικα διανομες LINUX σε πρωτοτυπα CD/DVD με οτι συνεπαγεται οπως και ειδικες προσβασεις σε HTTP/FTP κτλ.
Με ακαδημαική άδεια (πχ αν είσαι φοιτητής η καθηγητής ενός συγκεκριμένου τμήματος) μπορείς απο ότι ξέρω να έχεις μια ελεύθερη κόπια απο κάποιο συγκεκριμένο λογισμικό (πχ νομίζω στο Ηράκλειο οτι είχαν για Windows 2003 server). Δεν νομίζω οτι σου δίνει το ελεύθερο να κατεβάσεις "το internet". Οι εταιρείες αυτές το ξέρουν η μόνος σου την έβγαλες την "άδεια";

6. αυτο που λεω ειναι σαφεστατο (μισθωμενες γραμμες+επαγγελματικες συνδεσεις xDSL και χαρακτηρας εργασιας "εκπαιδευτικος") πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω παραπανω δεν μπορω να σου πω αν ρωτησεις καθηγητη πληροφορικης θα σου πει τι σημαινει αυτο διοτι το εχουν ολοι το δικιαωμα αυτο.
Το πρόβλημα είναι οτι εκφράζεσαι κάπως περίεργα και δεν καταλαβαίνω αυτά που λες. Να σε ρωτήσω αν επιτρέπεται.Τι δουλειά κάνεις;


μην μου πει κανεις οτι δεν του εχει τυχει να αγορασει παιχνιδι το οποιο για καποιο λογο να μην τρεχει.
Εγώ υπάρχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theinternetworld

Νεοφερμένος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Για τον υπάλληλο έχεις δίκιο, αλλα σου έδειξα παραπάνω πόσο βγαίνει αν θέλει να το εχει σπίτι του (του υπαλλήλόυ του την πληρώνουν στην δουλειά την άδεια για windows+office)
Ο φοιτητής απο την άλλη, δεν έχει δικαιολογία τέτοια :P

Με κάλυψε ο michael92, σου προσφέρουν ένα προϊόν και εσύ το πληρώνεις.
Αν μπορούσαν να εγγυηθούν οτι δεν θα χει σφάλματα, θα στο χρεώναν 500 ευρώ παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση δεν σημαίνει οτι επειδή δεν είναι τέλειο έχεις δικαίωμα να το πάρεις τσάμπα.

Αυτό δεν κατάλαβα. Τι παράδειγμα; Τι είδους επίθεση και ποιός και πως θα βγεί νικητής;

Με ακαδημαική άδεια (πχ αν είσαι φοιτητής η καθηγητής ενός συγκεκριμένου τμήματος) μπορείς απο ότι ξέρω να έχεις μια ελεύθερη κόπια απο κάποιο συγκεκριμένο λογισμικό (πχ νομίζω στο Ηράκλειο οτι είχαν για Windows 2003 server). Δεν νομίζω οτι σου δίνει το ελεύθερο να κατεβάσεις "το internet". Οι εταιρείες αυτές το ξέρουν η μόνος σου την έβγαλες την "άδεια";

Το πρόβλημα είναι οτι εκφράζεσαι κάπως περίεργα και δεν καταλαβαίνω αυτά που λες. Να σε ρωτήσω αν επιτρέπεται.Τι δουλειά κάνεις;


Εγώ υπάρχω.

1. και 2. οκ συμφωνουμε

για το 3. αστο...

οτι αφορα το 4. θα σου πω απλα οτι οι εταιρειες με δικα τους εξοδα μου στελνουν τα προιοντα τους ειτε τα υπο δοκιμη ειτε τα τελικα με την αδεια χρησης και οτι αλλο ειναι απαραιτητο και ερχονται παντα διπλα ενα για μενα και ενα για την εργασια μου και δεν ειμαι μονο εγω που το κανω αυτο στην ελλαδα συμφωνα με τα στοιχεια μου καμια 100στη ατομα εχουμε αυτην την συναλλαγη με καποιες εταιρειες.

εχουμε αδειες χρησης για ολες σχεδον τις εκδοσεις της MS και οτι αλλο προγραμμα χρειαζεται η σχολη για να υλοποιησει προγραμματα εκπαιδευσης.

παιρναμε απο ελεγχους καθε μηνα και παντα ειμαστε νομιμοι.

για αυτο δεν εχω ξαναχρειαστει τους πειρατες πλεον δεν μου χρειαζονται οτι θελω υπαρχει η στην σχολη μου η ξερω που θα το βρω στο ιντερνετ.
(γιατι να σου πω π.χ για κατι μαγαζια στην αθηνα που οτι υπαρχει στα τορρεντ το κατεβαζουν και το πουλανε αν ειναι παιχνιδι απο 5-20 ευρω CD-DVD η αν ειναι εφαρμογη απο 20 και πανω.
αυτα εγω τα θεωρω κοροιδια και κλεψια αφου τα κατεβασες δωρεαν ετσι τα δινεις.
αλλα τουλαχιστον μερικους απο αυτους τους "εξυπνους" φροντισα να τους διωξουν απο τα private torrent trackers.

6. ειμαι (δημοσιος υπαλληλος) η θεση μου ειναι υπευθυνος πληροφοριακων συστηματων σε σχολη (που ανηκει στο δημοσιο) και παιρνει επιδοτησεις απο Ε.Ε και απο το κρατος (ΟΑΕΔ) που εχει να κανει με φοιτητες/εργαζομενους/ανεργους (IT System/Network Adminstrator) επισης τυχαινει επειδη η σχολη ειναι και ακαδημια CISCO να εχω ολες τις πιστοποιησεις της οπως και το δικαιωμα να διδαξω απλα εγω δεν θελω διοτι ειμαι του τεχνικου κομματιου μου αρεσει να επισκευαζω , να δινω λυσεις σε προβληματα κτλ.

δεν καταλαβα το τελευταιο που λες για τα παιχνιδια αλλα θα σου πω οτι εμενα πολλα δεν δουλευουν και θελουν καποιο update/patch βεβαια δεν εχω και το DREAM PC αλλα ημαρτον σε P4 3GHz ,2GB ram , VGA 256Mb κατι θα τρεχει δεν μπορει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pektroni

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
παιδια εγω κατεβάζω και με το παραπάνω. δεν λέω σέβομαι τον κόπο του αλλου που μπορει να εχει δουλεψει εκατονταδες ώρες(σε ορισμενες περιπτώσεις όπως video games) αλλα δεν μπορει ρε παιδια ενα καινουριο παιχνιδι να κανει 60 ευρω με κόστος παραγωγής 1 με 2 ευρω ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Είναι πολύ απλό το θέμα. Θες να είσαι πειρατής έχει καλως. Δεν θες να είσαι είτε αγόρασε το λογισμικό ή χρησιμοποίησε Open Source ή έστω freeware

Εγώ π.χ έχω στο mac όλα τα προγράμματα πειρατικά γιατί απλώς δεν με ενδιαφέρει και έχω και στα άλλα δυο pc Linux, για άλλου είδους εργασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Πώς ενώ λες πως κάποιος δουλεύει εκατοντάδες ώρες για να φτιάξει το video game, το κόστος παραγωγής είναι 1 με 2 ευρώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pektroni

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
δεν λεω οτι το κοστος παρακευής του πρωτότυπου ειναι ενα ευρω αλλα τα αντιτυπα στην αγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Και το κόστος κατασκευής του πρωτότυπου μπορεί να είναι μερικά εκατομμύρια ευρώ, πως θα βγουν αυτά τα έξοδα; Όλα μέσα είναι στην τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top