Πανελλήνιες 2023 - Κουβεντούλα

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,369 μηνύματα.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, ο εμετούλης στο τέλος, bonus
Αυτά έπρεπε να βάζουν στην έκθεση και να ρωτάνε "Τι θέλει να εκφράσει με αυτό ο δημιουργός ;" :hehe:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,633 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Την πρώτη φορά που έδωσα φαντάσου τους είπα ειδικό μάθημα αγγλικά και δεν το πέρασε το σύστημα οπότε δεν έδωσα και με είχε πιάσει η θλίψη.
καταλαβαινω λαθος Ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΤΩΡΑ !?!?!??!?!
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,857 μηνύματα.
Όποιος ενδιαφέρεται, βρήκα αυτό το σαιτ με σημειώσεις & ασκήσεις για βιολογία.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,633 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
ελαααα, νομιζα οτι ησουν παιδακι του '05 χαχαχαχαχ . καλη επιτυχια , η 2η χρονια ειναι σχετικα πιο ευκολη , επειδη εσυ προγραμματιζεις το διαβασμα διχως να σε μπλοκαρει το σχολειο. εχε πιστη στον σκοπο
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,633 μηνύματα.
ελαααα, νομιζα οτι ησουν παιδακι του '05 χαχαχαχαχ . καλη επιτυχια , η 2η χρονια ειναι σχετικα πιο ευκολη , επειδη εσυ προγραμματιζεις το διαβασμα διχως να σε μπλοκαρει το σχολειο. εχε πιστη στον σκοπο
Μπα, σαν να δίνω πρώτη φορά θα είναι. Άλλαξα πεδίο :P
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Μπα, σαν να δίνω πρώτη φορά θα είναι. Άλλαξα πεδίο :P
Α! ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΙΙΙ !!! λαθη γινονται και σταδιακα συνειδητοποιουμε πού θελουμε πραγματικα να παμε.και παλι εχεις χρονο οσον αφορα το προγραμμα. φετος εδωσες πρωτη φορα ?
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,633 μηνύματα.
Α! ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΙΙΙ !!! λαθη γινονται και σταδιακα συνειδητοποιουμε πού θελουμε πραγματικα να παμε.και παλι εχεις χρονο οσον αφορα το προγραμμα. φετος εδωσες πρωτη φορα ?
Πέρυσι έδωσα 1η. Και ναι συμφωνώ!
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Πέρυσι έδωσα 1η. Και ναι συμφωνώ!
Ελα , ολα για καλο. Αληθεια. Μερικες φορες δεν βγαζει νοημα την δεδομενη χρονικη στιγμη , αλλα θα βγαζει στο μελλον. Καλησπερα με αυτη την σκεψη
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
FB_IMG_1663096336423.jpg
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Χαίρετε! Μήπως γνωρίζετε αν τελικά θα εφαρμοστεί νέο και παλαιό σύστημα στην φυσική; Γιατί στο φροντιστήριο με ρώτησαν αν θέλω να δώσω με το παλαιό ή το νέο και μου έκανε εντύπωση
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Χαίρετε! Μήπως γνωρίζετε αν τελικά θα εφαρμοστεί νέο και παλαιό σύστημα στην φυσική; Γιατί στο φροντιστήριο με ρώτησαν αν θέλω να δώσω με το παλαιό ή το νέο και μου έκανε εντύπωση
Δεν έχω ακούσει κάτι για διαφορετική ύλη σε αυτούς που ξαναδίνουν. Εμάς στο φροντιστήριο στους απόφοιτους μας κάνουν σύμφωνα με την καινούργια ύλη που βγήκε.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,857 μηνύματα.
Κάνα τιπ για εύκολη(ευκολότερη μάλλον) απομνημονευση στη βιολογία; Θα μου στρίψει. :upside:
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Κάνα τιπ για εύκολη(ευκολότερη μάλλον) απομνημονευση στη βιολογία; Θα μου στρίψει. :upside:
εμενα με βοηθουσε να τα σχεδιαζω σε ενα χαρτι διαγραμματικα τα κυρια σημεια. πολυ χρονοβορο βεβαια αλλα ειναι νωρις ακομα εχετε χρονο. Επισης να ξερεις παιζει πολυ περισσοτερη παπαγαλια στο πανεπιστημιο οποτε προετοιμασου :(
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Κάνα τιπ για εύκολη(ευκολότερη μάλλον) απομνημονευση στη βιολογία; Θα μου στρίψει. :upside:
Να ηχογραφήσεις τα κομμάτια που σε δυσκολεύουν και να τα ακούς καθημερινά.
Θα σου μείνουν σίγουρα( βολεύει αρκετά αν μιλάμε για τη βιολογία των πανελληνίων)
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,857 μηνύματα.
εμενα με βοηθουσε να τα σχεδιαζω σε ενα χαρτι διαγραμματικα τα κυρια σημεια. πολυ χρονοβορο βεβαια αλλα ειναι νωρις ακομα εχετε χρονο. Επισης να ξερεις παιζει πολυ περισσοτερη παπαγαλια στο πανεπιστημιο οποτε προετοιμασου :(
Έχω τελειώσει ήδη ένα πανεπιστήμιο, οπότε ναι, δυστυχώς ξέρω από πρώτο χέρι xD Σε ευχαριστώ για το τιπ! Κάτι αντίστοιχο κάνω κι εγώ, αλλά μου τρώει τόσο χρόνο, που καταλήγω να κάνω μισή μέρα για να μάθω 1 σελιδουλα.
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Έχω τελειώσει ήδη ένα πανεπιστήμιο, οπότε ναι, δυστυχώς ξέρω από πρώτο χέρι xD Σε ευχαριστώ για το τιπ! Κάτι αντίστοιχο κάνω κι εγώ, αλλά μου τρώει τόσο χρόνο, που καταλήγω να κάνω μισή μέρα για να μάθω 1 σελιδουλα.
Το να μάθεις τέλεια μια σελιδουλα βιολογίας σε μισή μέρα δεν είναι δα φοβερή σπατάλη χρόνου!
Τόσο παίρνει σε όλους(που προσπαθούν το τέλειο), πάω στοίχημα!
Εκτός κι αν έχεις μπει σε διαδικασία σύγκρισης με μαθητές που "μαθαίνουν" βιολογία σε 2 ώρες και μετά θέλουν επανάληψη 2 μέρες μετά,γτ έχουν ξεχάσει τα μισά.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Κάνα τιπ για εύκολη(ευκολότερη μάλλον) απομνημονευση στη βιολογία; Θα μου στρίψει. :upside:
ίσως να βοηθούσε το να φτιάχνεις δικούς σου τρόπους απομνημόνευσης, πχ να διαβάζεις συγκεκριμένες φράσεις με κάποιον ρυθμό της επιλογής σου (σε φάση τραγουδιστά), ή κάτι άλλο που έχω ακούσει από τρίτους, όταν έχεις να θυμηθείς διάφορες κατηγορίες ανθρώπων, πραγμάτων κλπ να τα κάνεις εικόνα. ας πούμε, σε κάποιο κεφάλαιο της βιολογίας, αν δεν κάνω λάθος, καλείσαι να απομνημονεύσεις τους τύπους ανθρώπων που δεν μπορεί να τους χορηγηθεί ένα χ φάρμακο ή κάτι παρόμοιο (το είχα ακούσει από φίλη που ήταν υγείας, εγώ ουδεμία σχέση έχω με βιολογία), μπορείς να φανταστείς ότι φιλοξενείς στο σαλόνι σου έναν εκπρόσωπο κάθε κατηγορίας πχ μια έγκυο γυναίκα, έναν διαβητικό άντρα κλπ. Ή, άλλο παράδειγμα, αν έχεις να απομνημονευσεις τρία διαφορετικά πράγματα, μπορείς να φανταστείς ότι έχεις τρία ντουλάπια και κάθε ντουλάπι περιέχει ένα από αυτά τα πράγματα.

(δεν έχω δοκιμάσει κάτι από αυτά, μου τα έχει αναφέρει μια φίλη μου που τα χρησιμοποιούσε και απλώς τα αναφέρω σε περίπτωση που μπορούν να βοηθήσουν κι εσένα.)
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,857 μηνύματα.
Το να μάθεις τέλεια μια σελιδουλα βιολογίας σε μισή μέρα δεν είναι δα φοβερή σπατάλη χρόνου!
Τόσο παίρνει σε όλους(που προσπαθούν το τέλειο), πάω στοίχημα!
Εκτός κι αν έχεις μπει σε διαδικασία σύγκρισης με μαθητές που "μαθαίνουν" βιολογία σε 2 ώρες και μετά θέλουν επανάληψη 2 μέρες μετά,γτ έχουν ξεχάσει τα μισά.
Κοιτα, όταν μου παίρνει μισή μέρα για να μάθω τη σελιδουλα, το θυμάμαι ακριβώς όπως το λέει το βιβλίο ας πούμε, εκείνη τη στιγμή. Αν ωστόσο περάσουν αυτές οι 2 ημέρες, θα θυμάμαι σίγουρα να σου εξηγησω με δικά μου λόγια το τι λέει το συγκεκριμένο κομμάτι ξερωγω, χωρίς να παραλείψω κατι ως προς το περιεχόμενο. Όχι όμως όπως το λέει το βιβλίο, είναι καθαρά ένα δικό μου προιον το οποίο μόνο σε κάποια σημέρα, θα μοιάζει με το βιβλίο :/ . Παλιά όταν έδινα, σε τέτοια μαθήματα τα ήθελαν θυμάμαι να τα γράφουμε όπως τα λέει το βιβλίο, γιαυτο αγχώνομαι κυρίως.

ίσως να βοηθούσε το να φτιάχνεις δικούς σου τρόπους απομνημόνευσης, πχ να διαβάζεις συγκεκριμένες φράσεις με κάποιον ρυθμό της επιλογής σου (σε φάση τραγουδιστά), ή κάτι άλλο που έχω ακούσει από τρίτους, όταν έχεις να θυμηθείς διάφορες κατηγορίες ανθρώπων, πραγμάτων κλπ να τα κάνεις εικόνα. ας πούμε, σε κάποιο κεφάλαιο της βιολογίας, αν δεν κάνω λάθος, καλείσαι να απομνημονεύσεις τους τύπους ανθρώπων που δεν μπορεί να τους χορηγηθεί ένα χ φάρμακο ή κάτι παρόμοιο (το είχα ακούσει από φίλη που ήταν υγείας, εγώ ουδεμία σχέση έχω με βιολογία), μπορείς να φανταστείς ότι φιλοξενείς στο σαλόνι σου έναν εκπρόσωπο κάθε κατηγορίας πχ μια έγκυο γυναίκα, έναν διαβητικό άντρα κλπ. Ή, άλλο παράδειγμα, αν έχεις να απομνημονευσεις τρία διαφορετικά πράγματα, μπορείς να φανταστείς ότι έχεις τρία ντουλάπια και κάθε ντουλάπι περιέχει ένα από αυτά τα πράγματα.

(δεν έχω δοκιμάσει κάτι από αυτά, μου τα έχει αναφέρει μια φίλη μου που τα χρησιμοποιούσε και απλώς τα αναφέρω σε περίπτωση που μπορούν να βοηθήσουν κι εσένα.)
That sounds intriguing. I’ll give it a shot ^^
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top