Πανελλήνιες 2023 - Κουβεντούλα

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Μένουν κάποια ειδικά μαθήματα συν κάποια μαθήματα των ΕΠΑ.Λ. για να ολοκληρωθούν οι φετινές Πανελλήνιες 2022. Βέβαια έχουμε ακόμα δρόμο με τις Βάσεις και τα Μηχανογραφικά, όμως ας υπάρξει πρόνοια και γι αυτούς που δίνουν του χρόνου (2023) και ξεκινούν τα θερινά.

Συζήτηση, προβληματισμοί, συναισθήματα. Αυτό το θέμα είναι για εσάς :)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.
Γειά!

Awkward silence

Δίνω του χρόνου και ξεκινάω θερινά σε 5 ημέρες. Σε αυτό το break 25 ημερών που έκανα από το φροντιστήριο λόγω του ότι τα παιδιά της Γ’ έδιναν Πανελλήνιες κάθησα και έβγαλα όσο πιο πολλά μπορούσα από την Α’ και Β’ γιατί έχω κενά και ελπίζω να προλάβω να τα καλυψώ όλα μέχρι τον Σεπτέμβρη. Fingers crossed ότι θα φύγει αυτό από την μέση και θα μπορώ επιτέλους να νιώθω και εγώ μέρος του συνόλου που προετοιμάζεται κανονικά χωρίς να έχει κενά και σκοτούρες από προηγούμενες τάξεις που θα μου βάλουν ένα παραπάνω εμπόδιο. Αυτά :)
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.
Για πείτε :) Δεν βλέπω κανέναν να γράφει εδώ και ανησυχώ ότι δεν θα έχω παρέα τώρα που θα πάνε όλοι στις σχολές τους :P Ποιος δίνει το ‘23;
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Κατά πάσα πιθανότητα εγώ :russian_roulette:
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Για πείτε :) Δεν βλέπω κανέναν να γράφει εδώ και ανησυχώ ότι δεν θα έχω παρέα τώρα που θα πάνε όλοι στις σχολές τους :P Ποιος δίνει το ‘23;

κοίτα... η σχολή που πέρασα, αν εξαιρέσουμε την απόσταση και ενδεχομένως το πόσο "φιλόξενο" ή
οχι, θα είναι το μέρος, μάλλον είναι αρκετά καλή επιλογή για εμένα.

εντούτοις.. επειδή έχω σοβαρά παράπονα απο την βαθμολόγηση 2 μαθημάτων των πανελληνίων,
νομίζω είμαι αρκετά παλαβός να πάω να ξαναδώσω και του χρόνου! οχι τόσο για να περάσω
κάπου αλλού, όσο για να βελτιώσω την βαθμολογία μου! μμμ...άντε πες ίσως να ήθελα Ιωάννινα
ή Λάρισα ή Κρήτη, για να μην νιώθω σαν την καλαμιά στο κάμπο σε ένα έρημο μέρος όπως εκεί
που πέρασα. :P


Δεν μπορώ να δεχτώ πως ένα δεδομένο 16αρι έγινε 14αρι στα δίκτυα (βάσει απαντήσεων
φροντιστηρίων και βάσει του βιβλίου που έλυσα τα θέματα ξανά με το που γύρισα σπίτι).

Ούτε μπορώ να δεχτώ το 12αρακι στα Νεα Ελληνικά επειδή ο δεύτερος βαθμολογητής γείωσε το γραπτό
μου και ήρθε ενας τρίτος να το αποτελειώσει με αναβαθμολόγηση!!
(που σαφώς είναι καλύτερα σε
σχέση με πέρυσι που μου είχαν βάλει κάτω απο την βάση).

 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Μετά από αρκετά χρόνια κι ένα πτυχίο στα χέρια μου, σκέφτομαι να δοκιμάσω ξανά το δυσβάσταχτο δρόμο των πανελληνίων, το 2023 για να κυνηγήσω το όνειρο μου. Όντας απών από τα δρώμενα κι έχοντας περάσει σχεδόν μια δεκαετία έκτοτε, βλέπω ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει. Λογοτεχνία στην έκθεση; Wtf! Ζητώ λοιπόν, από όποιον έδωσε μέσω θετικής, αν έχει σημειώσεις τις οποίες δύναται να μοιραστεί με εμένα σε πμ. :redface: Καταλαβαίνω ότι οι σημειώσεις/λυμένες ασκήσεις είναι κάτι ιδιαίτερα προσωπικό, αλλά θα προσπαθήσω μόνος, χωρίς κάποια εξωτερική βοήθεια οπότε αν κάποι@ θα ήθελε να βοηθήσει, pls do it έχω πραγματικά ανάγκη. Το πρόβλημα είναι κυρίως στη χημεία και στη φυσική.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,354 μηνύματα.
Μετά από αρκετά χρόνια κι ένα πτυχίο στα χέρια μου, σκέφτομαι να δοκιμάσω ξανά το δυσβάσταχτο δρόμο των πανελληνίων, το 2023 για να κυνηγήσω το όνειρο μου. Όντας απών από τα δρώμενα κι έχοντας περάσει σχεδόν μια δεκαετία έκτοτε, βλέπω ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει. Λογοτεχνία στην έκθεση; Wtf! Ζητώ λοιπόν, από όποιον έδωσε μέσω θετικής, αν έχει σημειώσεις τις οποίες δύναται να μοιραστεί με εμένα σε πμ. :redface: Καταλαβαίνω ότι οι σημειώσεις/λυμένες ασκήσεις είναι κάτι ιδιαίτερα προσωπικό, αλλά θα προσπαθήσω μόνος, χωρίς κάποια εξωτερική βοήθεια οπότε αν κάποι@ θα ήθελε να βοηθήσει, pls do it έχω πραγματικά ανάγκη. Το πρόβλημα είναι κυρίως στη χημεία και στη φυσική.
Οταν λες θετική εννοείς με μαθηματικά ή βιολογία;
Οκ έκθεση, φυσική και χημεία είναι κοινά,αλλά ρωτάω για το τέταρτο μάθημα για να ξέρουμε τι να σου στείλουμε.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
κοίτα... η σχολή που πέρασα, αν εξαιρέσουμε την απόσταση και ενδεχομένως το πόσο "φιλόξενο" ή
οχι, θα είναι το μέρος, μάλλον είναι αρκετά καλή επιλογή για εμένα.

εντούτοις.. επειδή έχω σοβαρά παράπονα απο την βαθμολόγηση 2 μαθημάτων των πανελληνίων,
νομίζω είμαι αρκετά παλαβός να πάω να ξαναδώσω και του χρόνου! οχι τόσο για να περάσω
κάπου αλλού, όσο για να βελτιώσω την βαθμολογία μου! μμμ...άντε πες ίσως να ήθελα Ιωάννινα
ή Λάρισα ή Κρήτη, για να μην νιώθω σαν την καλαμιά στο κάμπο σε ένα έρημο μέρος όπως εκεί
που πέρασα. :P


Δεν μπορώ να δεχτώ πως ένα δεδομένο 16αρι έγινε 14αρι στα δίκτυα (βάσει απαντήσεων
φροντιστηρίων και βάσει του βιβλίου που έλυσα τα θέματα ξανά με το που γύρισα σπίτι).

Ούτε μπορώ να δεχτώ το 12αρακι στα Νεα Ελληνικά επειδή ο δεύτερος βαθμολογητής γείωσε το γραπτό
μου και ήρθε ενας τρίτος να το αποτελειώσει με αναβαθμολόγηση!!
(που σαφώς είναι καλύτερα σε
σχέση με πέρυσι που μου είχαν βάλει κάτω απο την βάση).

Εγώ ρε φίλε έγραφα 16 στις εκθέσεις, και πείρα 13 στο τέλος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μάλλον (βασικά σίγουρα, απλά το μυαλό μου νοιώθει λίγο αβέβαιο ακόμα ) και εγώ για του χρόνου με βλέπω πάλι. Σε μια άλλη, παλαιότερη εποχή, τότε που οι φιλοσοφικές δεν είχαν ξεπέσει, θα έμενα στο Ιστορία και Αρχαιολογία. Άνηκε στις dream σχολές μου όταν ήμουνα στο γυμνάσιο.Η θεία μου σπούδασε Ιστορία και Αρχαιολογία, και γενικά πέρασε δύσκολα. Έκανε μεταπτυχιακά και διδακτορικό στα λατινικά και διδάσκει τώρα στις ΗΠΑ . Αλλά έχω βάλει τώρα στόχο τις ψυχολογίες, και δεν μπορώ να με φανταστώ κάπου αλλού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.
Θα δώσω μία συμβουλή για τους επόμενους υποψηφίους που έχει να κάνει με τα διαγωνίσματα στα φροντιστήρια.

Να τα βλέπετε αυστηρά ως μία ευκαιρία για επανάληψη, κατανόηση λαθών, κάλυψη κενών και ως κίνητρο για μία πιο συνολική προσέγγιση της ύλης. Ένας κακός βαθμός δεν πρέπει να σας αφήνει να απογοητευτείτε, παρά μόνο να λειτουργεί ως κίνητρο για να δείτε τα λάθη σας και στην επόμενη επανάληψη, στο επόμενο διαγώνισμα να τα κάνετε σωστά.

Γενικά μην κάθεστε να υπολογίζετε μόρια βάσει των βαθμών σας, δε θα βγάλει πουθενά, σας το λέω από εμπειρία γιατί το έκανα αυτό και αγχωνόμουν χωρίς λόγο. Το γραπτό των Πανελληνίων, με σωστή προετοιμασία και τις κατάλληλες τελικές επαναλήψεις, έχει αρκετές πιθανότητες να είναι το καλύτερό σας. Αρχαία για παράδειγμα τον βαθμό που έγραψα στις Πανελλήνιες ποτέ μου δεν τον είχα γράψει στο φροντιστήριο. Όλη τη χρονιά υπολόγιζα μόρια και όλο νόμιζα ότι δε μου έβγαιναν, αλλά τελικά πέρασα ακριβώς εκεί που ήθελα. Μην επιβαρύνετε την ήδη επιβαρυμένη ψυχολογία λόγω του διαβάσματος χωρίς λόγο! Κάντε το διάβασμά σας και δώστε τον καλύτερο σας εαυτό!

Καλές διακοπές και καλή επάνοδο τον Σεπτέμβρη, για ό,τι χρειαστείτε θα είμαστε εδώ!
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Θα δώσω μία συμβουλή για τους επόμενους υποψηφίους που έχει να κάνει με τα διαγωνίσματα στα φροντιστήρια.

Να τα βλέπετε αυστηρά ως μία ευκαιρία για επανάληψη, κατανόηση λαθών, κάλυψη κενών και ως κίνητρο για μία πιο συνολική προσέγγιση της ύλης. Ένας κακός βαθμός δεν πρέπει να σας αφήνει να απογοητευτείτε, παρά μόνο να λειτουργεί ως κίνητρο για να δείτε τα λάθη σας και στην επόμενη επανάληψη, στο επόμενο διαγώνισμα να τα κάνετε σωστά.

Γενικά μην κάθεστε να υπολογίζετε μόρια βάσει των βαθμών σας, δε θα βγάλει πουθενά, σας το λέω από εμπειρία γιατί το έκανα αυτό και αγχωνόμουν χωρίς λόγο. Το γραπτό των Πανελληνίων, με σωστή προετοιμασία και τις κατάλληλες τελικές επαναλήψεις, έχει αρκετές πιθανότητες να είναι το καλύτερό σας. Αρχαία για παράδειγμα τον βαθμό που έγραψα στις Πανελλήνιες ποτέ μου δεν τον είχα γράψει στο φροντιστήριο. Όλη τη χρονιά υπολόγιζα μόρια και όλο νόμιζα ότι δε μου έβγαιναν, αλλά τελικά πέρασα ακριβώς εκεί που ήθελα. Μην επιβαρύνετε την ήδη επιβαρυμένη ψυχολογία λόγω του διαβάσματος χωρίς λόγο! Κάντε το διάβασμά σας και δώστε τον καλύτερο σας εαυτό!

Καλές διακοπές και καλή επάνοδο τον Σεπτέμβρη, για ό,τι χρειαστείτε θα είμαστε εδώ!
Και εγώ φέτος, μετά από κάθε διαγώνισμα υπολόγιζα τα μόρια μου. Εμένα προσωπικά με βοήθησε να δω που είμαι και πόσο απέχω από τον στόχο μου. Και εγώ τα ίδια στα Αρχαία.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.
Και εγώ φέτος, μετά από κάθε διαγώνισμα υπολόγιζα τα μόρια μου. Εμένα προσωπικά με βοήθησε να δω που είμαι και πόσο απέχω από τον στόχο μου. Και εγώ τα ίδια στα Αρχαία.
Εντάξει για το πόσο απέχει κάποιος να το δει αν θέλει, εντάξει, αλλά να μην τα βάψει και μαύρα αν κάτι δε βγαίνει και κλαίει. Δεν είναι απόλυτα ενδεικτικά.
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Εντάξει για το πόσο απέχει κάποιος να το δει αν θέλει, εντάξει, αλλά να μην τα βάψει και μαύρα αν κάτι δε βγαίνει και κλαίει. Δεν είναι απόλυτα ενδεικτικά.
Σίγουρα. Μόνο οι Πανελλαδικές μετράνε, τίποτα άλλο. Και στην Ιστορία, 14-15 έβγαζα συνήθως στο σχολείο, και έγραψα τελικά στις ενδοσχολικές 18 και στις Πανελλαδικές 17.3. Ίσως η καθηγήτρια μου να ήταν αυστηρή ποιος ξέρει :D
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Εγώ ρε φίλε έγραφα 16 στις εκθέσεις, και πείρα 13 στο τέλος.

Είναι δύσκολο να κάνεις πρόβλεψη για το τι βαθμό θα πάρεις στην έκθεση, γιατί είναι
καθαρά αν αυτό που έγραψες αρέσει ή οχι στο βαθμολογητή.

Γενικότερα όμως, στα Νέα Ελληνικά σε θέματα εκτός έκθεσης και κειμένων, μπορείς να έχεις
μεγαλύτερη ακρίβεια για το πως θα βαθμολογηθεί το γραπτό. σου.
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Είναι δύσκολο να κάνεις πρόβλεψη για το τι βαθμό θα πάρεις στην έκθεση, γιατί είναι
καθαρά αν αυτό που έγραψες αρέσει ή οχι στο βαθμολογητή.

Γενικότερα όμως, στα Νέα Ελληνικά σε θέματα εκτός έκθεσης και κειμένων, μπορείς να έχεις
μεγαλύτερη ακρίβεια για πως θα βαθμολογηθεί το γραπτό. σου.
Το ξέρω. Στην ΕΚΘΕΣΗ (το Δ θέμα δηλαδή), καλά πρέπει να τα πήγα. Το θέμα ήταν η ιστορία, δηλαδή ότι πιο εύκολο για έμενα. Κατάθεση ψυχής τους έκανα. Η περίληψη μου και κάποιες απαντήσεις μου στο Β θέμα δεν θα τους άρεσαν.
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Είναι δύσκολο να κάνεις πρόβλεψη για το τι βαθμό θα πάρεις στην έκθεση, γιατί είναι
καθαρά αν αυτό που έγραψες αρέσει ή οχι στο βαθμολογητή.

Γενικότερα όμως, στα Νέα Ελληνικά σε θέματα εκτός έκθεσης και κειμένων, μπορείς να έχεις
μεγαλύτερη ακρίβεια για το πως θα βαθμολογηθεί το γραπτό. σου.
Στην έκθεση φέτος βαθμολόγησαν όπως να ναι.
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
(Για όσους ξαναδινουν πανελλήνιες)
Αισθάνεστε ότι έχετε ξεκουραστεί αυτό το καλοκαίρι; Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά εκτός από την απογοήτευση που είχα λόγω των αποτελεσμάτων και χωρίς να έχω κάνει ιδιαίτερο διάβασμα ακόμα(εννοώ επανάληψεις για Σεπτέμβρη) αισθάνομαι πολύ περίεργα
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Το ξέρω. Στην ΕΚΘΕΣΗ (το Δ θέμα δηλαδή), καλά πρέπει να τα πήγα. Το θέμα ήταν η ιστορία, δηλαδή ότι πιο εύκολο για έμενα. Κατάθεση ψυχής τους έκανα. Η περίληψη μου και κάποιες απαντήσεις μου στο Β θέμα δεν θα τους άρεσαν.

ναι..είναι πολύ πιθανό..

Στην έκθεση φέτος βαθμολόγησαν όπως να ναι.

Φαντάζομαι μιλάς για ΓΕΛ, γιατι αντιθέτως στα επαλ ακόμη και από τα στατιστικά φαίνεται μια
καλύτερη εικόνα σε σχέση με πέρυσι.. θα έλεγα οτι τους έβαλαν γκάζια να προσέχουν λίγο
περισσότερο φέτος πως βαθμολογούν, αλλά αν για εσάς οι βαθμολογίες ήταν κακές τότε δεν
έχει κάποια βασιμότητα αυτό που λέω.


Εμένα σε σχέση με πέρυσι με ανέβασαν +5.5 με δυνατότητα και για 7 (αν κρίνω
πως με βαθμολόγησε ο 1ος βαθμολογητής) το οποίο κατά την γνώμη μου είναι φοβερό! και
νομίζω οτι δεν δείχνει πόσο βελτιώθηκα φέτος σε σχέση με πέρυσι, αλλά πόσο λάθος ήταν
η περσινή βαθμολογία που μου έβαλαν κάτω από την βάση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top