Πανελλήνιες 2023 - Κουβεντούλα

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Για πείτε :) Δεν βλέπω κανέναν να γράφει εδώ και ανησυχώ ότι δεν θα έχω παρέα τώρα που θα πάνε όλοι στις σχολές τους :P Ποιος δίνει το ‘23;
Εγώ 🙋🏻‍♀️
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να ρωτήσω λίγο, παρατήρησα ότι φέτος τα μαθηματικά και η βιολογία εξετάζονταν την ίδια μέρα. Παλιά τα παιδιά μπορούσαν να πάρουν και τα 2 μαθήματα, να φανταστώ ότι πλέον δεν ισχύει αυτό;

Επίσης, έχετε να προτείνετε κάποιο βοήθημα για βιολογία;
Όχι πλέον δεν ισχύει. Οι υποψήφιοι της θετικής κατεύθυνσης εξετάζονται σε έκθεση, χημεία, φυσική, μαθηματικά ή βιολογία
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Πάντως, παλαιότερα κατοχύρωνες μαθήματα. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να ισχύει ακόμη αυτό. Κατοχύρωνες μέχρι 3 νομίζω (αλλά έδινες αρκετά), ας πούμε έγραφες 19 Φυσική,18.5 χημεία, (βιολογία δεν πρέπει να την έδιναν αλλά ας την βάλω) Βιολογία 19 και έκθεση 15; Κατοχύρωνες τα 3 πρώτα και ξανά έδινες έκθεση. Αυτό το θεωρώ δίκαιο προσωπικά, και θα έσωζε πολλούς ανθρώπους. Αλλά αν γινόταν θα είχαμε ασύλληπτα πολλούς εισακτέους. Δεν ξέρω. Εγώ πάντως αναφέρομαι σε άτομα που όντως διάβασαν, προσπάθησαν, μόχθησαν και δεν πήραν αυτό που άξιζαν. Κανέναν άλλον που ίσως να δίνει για την εμπειρία, ίσως ίσως ίσως. Το τονίζω αυτό.
Αυτή η παράμετρος του δεσμικού συστήματος ήταν άδικη για τα άτομα που έδιναν πρώτη φορά και τα οποία διαγωνίζονταν υποψηφίους παλαιότερων ετών, οι οποίοι κατοχώρωναν τους βαθμούς τους σε διαφορετικά θέματα/βαθμολογήσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην Θεωρητική πάντως η ύλη είναι ίδια
Εισαγωγή λατινικών+Τελευταίες ενότητες γνωστού: Are we a joke to you?
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.
Αυτή η παράμετρος του δεσμικού συστήματος ήταν άδικη για τα άτομα που έδιναν πρώτη φορά και τα οποία διαγωνίζονταν υποψηφίους παλαιότερων ετών, οι οποίοι κατοχώρωναν τους βαθμούς τους σε διαφορετικά θέματα/βαθμολογήσεις.
Έχεις ένα point αλλά σκέφτομαι πως, όπως πολλά άτομα ανέφεραν ήδη, παίζει ρόλο και ο παράγοντας τύχη σε όλο αυτό, είναι κρίμα να πρέπει να δίνεις κάθε χρόνο τα ίδια ακριβώς μαθήματα επειδή σε έριξε π.χ. η έκθεση, με το ρίσκο ότι μπορεί να πάρεις λιγότερο την επόμενη φορά σε όλα.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Έχεις ένα point αλλά σκέφτομαι πως, όπως πολλά άτομα ανέφεραν ήδη, παίζει ρόλο και ο παράγοντας τύχη σε όλο αυτό, είναι κρίμα να πρέπει να δίνεις κάθε χρόνο τα ίδια ακριβώς μαθήματα επειδή σε έριξε π.χ. η έκθεση, με το ρίσκο ότι μπορεί να πάρεις λιγότερο την επόμενη φορά σε όλα.
Γι'αυτό η συμβουλή μου είναι, τουλάχιστον προς τα παιδιά της θεωρητικής που στοχεύουν σε υψηλόβαθμες σχολές, να εξασφαλίσουν έναν άριστο βαθμό στα "σίγουρα" μαθήματα (ιστορία και λατινικά), προκειμένου να καλύψουν τα ενδεχομένα χαμένα των άλλων δυο μαθημάτων και δή της έκθεσης. Ευτυχώς, στις ανθρωπιστικές σπουδές ο ανταγωνισμός είναι μειωμένος τα τελευταία χρόνια και τα παιδιά δύνανται να εισαχθούν στις περισσότερες σχολές με βαθμολογίες που μια δεκαετία πίσω θα φάνταζαν ουτοπικές
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Άλλαξε η ύλη στην θεωρητική για το 2022-23;
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,804 μηνύματα.
Για βιολογία, βρήκα αυτό το κανάλι στο οποίο εξηγούν ωραία το μάθημα, ανά κεφάλαιο. Για μια επανάληψη σ'όσους κάνουν φροντιστήρια/εκμάθηση για όσους προσπαθούν μόνοι, το βρίσκω αρκετά ικανοποιητικό.

Για Βιολογία, ποιο βοήθημα προτείνετε; Παλιά θυμάμαι, ήταν πολύ in της Νότας Λαζαράκη. Ισχύει ακόμα ή έχει βγει κάποιο.."καλύτερο" ;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.
Για βιολογία, βρήκα αυτό το κανάλι στο οποίο εξηγούν ωραία το μάθημα, ανά κεφάλαιο.
Τον λατρεύω να ξέρεις :happy: Είναι φοβερός, με βοήθησε να καταλάβω το πρώτο κεφάλαιο όταν είχα ξεκινήσει την επανάληψη μόνη μου την πρώτη φορά και δεν ήξερα που πάνε τα 4.

Για βιολογία καλός είναι ο Σαλαμαστράκης, αυτόν «δουλεύουμε» στα φροντιστήρια. Από εκεί μας βάζουν ασκήσεις. Έχει και πολύ αναλυτικά την θεωρία.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,491 μηνύματα.
Για βιολογία, βρήκα αυτό το κανάλι στο οποίο εξηγούν ωραία το μάθημα, ανά κεφάλαιο. Για μια επανάληψη σ'όσους κάνουν φροντιστήρια/εκμάθηση για όσους προσπαθούν μόνοι, το βρίσκω αρκετά ικανοποιητικό.

Για Βιολογία, ποιο βοήθημα προτείνετε; Παλιά θυμάμαι, ήταν πολύ in της Νότας Λαζαράκη. Ισχύει ακόμα ή έχει βγει κάποιο.."καλύτερο" ;
Λαζαρακη και Σαλμαστρακης είναι must, αλλά που και που έχουν λάθη στις απαντήσεις (ειδικά το πρώτο).
Σε πρώτη φάση και γω αυτά έκανα, μετά ακολούθησαν κάποια επαναληπτικά βοηθήματα που πραγματικά με βοήθησαν να καταλάβω εις βάθος την ύλη και να είμαι έτοιμη και για τις πιο απαιτητικές ερωτήσεις. Το ένα είναι τα Επαναληπτικά θέματα εκδόσεις Πουκαμισά (της Λαζαράκη και πάλι) και το "Η επανάληψη" εκδόσεις ελληνοεκδοτική.

Αυτά δούλεψα εγώ,τώρα εσύ θα κρίνεις πόσα και ποια χρειάζεσαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,804 μηνύματα.
Λαζαρακη και Σαλμαστρακης είναι must, αλλά που και που έχουν λάθη στις απαντήσεις (ειδικά το πρώτο).
Σε πρώτη φάση και γω αυτά έκανα, μετά ακολούθησαν κάποια επαναληπτικά βοηθήματα που πραγματικά με βοήθησαν να καταλάβω εις βάθος την ύλη και να είμαι έτοιμη και για τις πιο απαιτητικές ερωτήσεις. Το ένα είναι τα Επαναληπτικά θέματα εκδόσεις Πουκαμισά (της Λαζαράκη και πάλι) και το "Η επανάληψη" εκδόσεις ελληνοεκδοτική.

Αυτά δούλεψα εγώ,τώρα εσύ θα κρίνεις πόσα και ποια χρειάζεσαι.
Τον λατρεύω να ξέρεις :happy: Είναι φοβερός, με βοήθησε να καταλάβω το πρώτο κεφάλαιο όταν είχα ξεκινήσει την επανάληψη μόνη μου την πρώτη φορά και δεν ήξερα που πάνε τα 4.

Για βιολογία καλός είναι ο Σαλαμαστράκης, αυτόν «δουλεύουμε» στα φροντιστήρια. Από εκεί μας βάζουν ασκήσεις. Έχει και πολύ αναλυτικά την θεωρία.
Thank you both young ladies :flowers: Θα πάρω αρχικά του Σαλαμαστράκη, μιας και της Λαζαράκη μπορώ να το βρω από γνωστό, παλαιότερη έκδοση βέβαια αλλά θα την κάνει τη δουλειά του θεωρώ.

 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αυτή η παράμετρος του δεσμικού συστήματος ήταν άδικη για τα άτομα που έδιναν πρώτη φορά και τα οποία διαγωνίζονταν υποψηφίους παλαιότερων ετών, οι οποίοι κατοχώρωναν τους βαθμούς τους σε διαφορετικά θέματα/βαθμολογήσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εισαγωγή λατινικών+Τελευταίες ενότητες γνωστού: Are we a joke to you?
Ναι τώρα τα είδα αυτά. ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟΟΟΟΟΟ
 

kost28

Νεοφερμένος

Ο kost28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το βοήθημα του Σαλαμαστράκη είναι πολύ "βαρύ" για το επίπεδο των πανελληνίων, έχει άπειρες ασκήσεις, πολλές φορές υπερβολικά τραβηγμένες, και είναι πυκνογραμμένο. Για να δουλευτεί πρέπει να υπάρχει καθοδήγηση από καθηγητή. Η καθηγήτρια του σχολείου μας έδινε συγκεκριμένες ασκήσεις από αυτό. Εγώ δούλεψα κυρίως το βοήθημα των Σωτηρίου-Καρυοφύλλη, σαφώς πιο "ελαφρύ", μπορεί να το δουλέψει ο μαθητής άνετα, και έχει σεβαστό όγκο ασκήσεων.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,804 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το βοήθημα του Σαλαμαστράκη είναι πολύ "βαρύ" για το επίπεδο των πανελληνίων, έχει άπειρες ασκήσεις, πολλές φορές υπερβολικά τραβηγμένες, και είναι πυκνογραμμένο. Για να δουλευτεί πρέπει να υπάρχει καθοδήγηση από καθηγητή. Η καθηγήτρια του σχολείου μας έδινε συγκεκριμένες ασκήσεις από αυτό. Εγώ δούλεψα κυρίως το βοήθημα των Σωτηρίου-Καρυοφύλλη, σαφώς πιο "ελαφρύ", μπορεί να το δουλέψει ο μαθητής άνετα, και έχει σεβαστό όγκο ασκήσεων.
Το βόηθημα που δούλεψες εσύ, πιστεύεις μπορεί να το κουμαντάρει και μόνος του κάποιος; Δεν θα κάνω φροντιστήρια, οπότε θέλω ένα βοήθημα αρκετά κατανοητό, διαβαθμισμένης δυσκολίας ασκήσεων.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.
@ultraviolence πάντως να ξέρεις έχουμε και threads για απορίες σε κάθε μάθημα (δεν θυμάμαι αν έχουμε για έκθεση), θα σου παραθέσω της βιολογίας (και τα υπόλοιπα αργότερα που θα βρω χρόνο) και ότι χρειαστείς ρωτάς :)

Βιολογία
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,804 μηνύματα.
@ultraviolence πάντως να ξέρεις έχουμε και threads για απορίες σε κάθε μάθημα (δεν θυμάμαι αν έχουμε για έκθεση), θα σου παραθέσω της βιολογίας (και τα υπόλοιπα αργότερα που θα βρω χρόνο) και ότι χρειαστείς ρωτάς :)

Βιολογία
Τo ξέρω, έγραφα εκεί πριν 5-6 χρόνια xD. Ευχαριστώ που με σκέφτηκες όμως :flowers:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.

george55

Νεοφερμένος

Ο george55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
γεια σας παιδια επειδή δίνω φετος θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Επειδη εχω κοντινό συγγενή με μεγάλο βαθμό αναπηρίας αν ανηκω σε καποια ειδική κατηγορία
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
γεια σας παιδια επειδή δίνω φετος θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Επειδη εχω κοντινό συγγενή με μεγάλο βαθμό αναπηρίας αν ανηκω σε καποια ειδική κατηγορία
Εγώ δεν ξέρω να σου απαντήσω, όμως σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία! :)
 

2005

Νεοφερμένος

Η 2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλησπερα τα φροντιστηρια σας μεχρι να ανοιξουν τα σχολεια (μιλαω για γ λυκειου) στα μαθηματικα,φυσικη,χημεια,βιολογια σε πια κεφαλαια εχετε φτασει?
 

kost28

Νεοφερμένος

Ο kost28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Το βόηθημα που δούλεψες εσύ, πιστεύεις μπορεί να το κουμαντάρει και μόνος του κάποιος; Δεν θα κάνω φροντιστήρια, οπότε θέλω ένα βοήθημα αρκετά κατανοητό, διαβαθμισμένης δυσκολίας ασκήσεων.
Χωρίς καθόλου φροντιστήριο είναι πιο δύσκολο, αλλά είναι ένα καλό βοήθημα που, σε συνδιασμό με το σχολικό βιβλίο και σημειώσεις της θεωρίας δουλεύεται σχετικά εύκολα. Keep in mind ότι δεν περιέχει όλη την ύλη ( εκτός και αν το ανανέωσαν φέτος), αλλά μόνο το Β τεύχος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,596 μηνύματα.
γεια σας παιδια επειδή δίνω φετος θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Επειδη εχω κοντινό συγγενή με μεγάλο βαθμό αναπηρίας αν ανηκω σε καποια ειδική κατηγορία
Στις πανελληνιες για εισοδο στα πανεπιστημια δεν υπαρχουν ειδικες κατηγοριες
Ειδικες κατηγοριες υπαρχουν μονο στις ακαδημιες επαγγελματων ..πχ ΑΕΝ, Ευελπιδων, Πυροσβετικη,
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top