Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

NickSgtm

Νεοφερμένος

Ο NickSgtm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Βιολογια γενικης ερωτησεις:
1)οι τοξινες παραγονται μονο απο βακτήρια σ/λ ??
2)στον οργανισμο ενος ανθρωπου κατα τη χρονικη παροδο ορισμενων μερων παρατηρειται σταδιακη μείωση της συγκέντρωσης της βιταμινης κ. Που οφειλεται αυτη η μειωμενη παραγωγη??
θελω να ακουσω αποψεις...
Ααααα 3) οι ενδοτοξινες παραγονται μονο απο παθογονα βακτηρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Μόνο εγώ δε διάβαζα ΠΟΤΕ λυμένες ασκήσεις στα μαθηματικά; Πιστεύω είναι καλύτερα να πιάνεις και να λύνεις παρά να διαβάζεις τα λυμμένα...

Ναι ρε φίλε... Ειδικά στην κατεύθυνση μου λένε κάποιοι "Διαβάζω λυμένες ασκήσεις" και λέω "Πώς το κάνετε αυτό ρε παιδιά;" :(

Να ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου καλή συνέχεια στα υπόλοιπα μαθήματα που έχουμε και να μη σκεφτόμαστε την Έκθεση... Ό,τι γράψαμε γράψαμε... Κι εγώ τα βρήκα ωραία τα θέματα αλλά μπορεί να έχω γράψει από πολύ καλά (όχι άριστα όμως-με'φαγαν λίγο τα αντίθετα :( ) μέχρι μέτρια...

Να ρωτήσω κιόλας :P Επειδή σήμερα αν εξαιρέσουμε 2ωρο μάθημα που είχα, κωλοβάραγα στα μαθ.γενικής, από θεωρία έχετε διαβάσει ορισμούς όπως "Τι είναι Στατιστική;" ή τον νόμο των μεγάλων αριθμών και τέτοια; :P Δεν ξέρω, φοβάμαι μη βάλουν τίποτα ηλίθιο στη θεωρία :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemis1996

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Με ορό αντιμετωπίζονται μόνο τα βακτήρια? Με εμβόλιο αντιμετωπίζονται όλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Μαγκες αυτα που επεσαν το 13' θα τα διαβασετε καθολου?Εγω κανονικες λεω απλα να τα κανω αναγνωση,επαναληπτικες δεν ξερω ακομα :/ .Δεν προλαβαινω as it seems.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Με ορό αντιμετωπίζονται μόνο τα βακτήρια? Με εμβόλιο αντιμετωπίζονται όλα?

Με το εμβόλιο αντιπωτεπίζονται τα παντα ολα. Με ορό πάλι αντιμετωπίζονται ολα διότι παρέχεις στον οργανισμό τα κατάλληλα αντισώματα. Ουσιαστικά με τον ορο αναγκάζεις τον οργανισμό να "εκτελέσει" το Στάδιο 2α της 1ογενης ανοσοβιολογικης αποκρισης (χυμική ανοσία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSquirrel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SuperSquirrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
σκατα να φανε ολοι τους...αιντε μας εχουν βγαλει το λαδι δεκα μηνες τωρα!!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemis1996

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Με το εμβόλιο αντιπωτεπίζονται τα παντα ολα. Με ορό πάλι αντιμετωπίζονται ολα διότι παρέχεις στον οργανισμό τα κατάλληλα αντισώματα. Ουσιαστικά με τον ορο αναγκάζεις τον οργανισμό να "εκτελέσει" το Στάδιο 2α της 1ογενης ανοσοβιολογικης αποκρισης (χυμική ανοσία)
Ευχαριστώ... Μια τελευταία ερώτηση: Σε ποια περίπτωση ο ομοιοστατικος μηχανισμός του ατόμου στο θερμό περιβάλλον δεν είναι αποτελεσματικός για τη διατήρηση της θερμοκρασίας του σώματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ευχαριστώ... Μια τελευταία ερώτηση: Σε ποια περίπτωση ο ομοιοστατικος μηχανισμός του ατόμου στο θερμό περιβάλλον δεν είναι αποτελεσματικός για τη διατήρηση της θερμοκρασίας του σώματος?

οταν εκτιθεται ο ανθρωπος σε ακραιες τιμες περιβαλλοντος (πχ πολυ υψηλη θερμοκρασια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Σημείωση Συντονιστή:
Καλησπέρα παιδιά, θα θέλαμε να σας ζητήσουμε να αποφεύγεται τον σχολιασμό τον θεμάτων σε αυτό εδώ το νήμα για την αποφυγεί υπερφόρτωσεις αυτού του νήματος.
Για το σκοπό αυτό δημιουργούνται για κάθε μάθημα και ξεχωριστά νήματα.
Σας Ευχαριστούμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dafni96

Νεοφερμένος

Η Δαφνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ξερει κανεις ποια ασκηση εχει προοδους στο σχολικο βιβλιο μαθηματικων γενικης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Ξερει κανεις ποια ασκηση εχει προοδους στο σχολικο βιβλιο μαθηματικων γενικης;

Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία άσκηση στο βιβλίο της γ λυκείου σχετικά με προόδους..μόνο στο βιβλίο της α.
Όλη τη χρονιά δεν έχουμε κάνει καμία άσκηση με προόδους..αν πέσουν αύριο που το θεωρώ απίθανο θα είμαι πολύ γκαντέμης...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ανηνην τελειώσω τη βιολογία μεχρι το μεσημέρι λέτε να την κάνω ξανά από την αρχή ή να διαβάσω μόνο ασκήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
φφ ξυπνησα πρωι πρωι για βιολογια! θα διαβασω και πραγματα που εχω περιπου 11 χρονια να διαβασω!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ζήταγε πιο συγκεκριμένες λύσεις.Ο πνευματικός άνθρωπος δεν είναι δραστηριότητα....
Δεν ζητούσε τρόπους αντιμετώπισης...

ναι αλλα η κινητοποιηση των πνευματικων ανθρωπων ειναι μια δραστηριοτητα....παντως η καθηγητρια μου μού ειπε οτι ειναθ σωστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Πάντως είναι αξιοπερίεργη η ικανότητα φροντιστών και μαθητών να εντάσσουν όλες τις ενότητες σε όλα τα θέματα.

Δηλαδή, το να καταφέρεις να εντάξεις σε αυτό το θέμα την (!!!) προστασία του περιβάλλοντος (!!!), τους (!!!) πνευματικούς ανθρώπους (οι δύσμοιροι φταίνε για ο,τι συμβαίνει γύρω) (!!!) θέλει αυτοσχεδιασμό και... φροντιστηριακή τέχνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
ξερετε αν ο οεφε εχει βγαλει τα θεματα του 2014;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLS

Νεοφερμένος

Η BLS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Βιολογια γενικης ερωτησεις:
1)οι τοξινες παραγονται μονο απο βακτήρια σ/λ ??
2)στον οργανισμο ενος ανθρωπου κατα τη χρονικη παροδο ορισμενων μερων παρατηρειται σταδιακη μείωση της συγκέντρωσης της βιταμινης κ. Που οφειλεται αυτη η μειωμενη παραγωγη??
θελω να ακουσω αποψεις...
Ααααα 3) οι ενδοτοξινες παραγονται μονο απο παθογονα βακτηρια?

1) λάθος ..παράγονται και από άλλους μ.ο. (πχ μύκητες)
3)στο βιβλίο λέει ότι οι ενδοτοξίνες βρίσκονται στο κυττ τοίχωμα ορισμένων παθογόνων βακτηρίων άρα ναι.
2)σε αυτό τώρα δεν είμαι σίγουρη...από αυτά που ξέρουμε ίσως επειδή διαταράχθηκε η λειτουργία της E.coli πχ μετανάστευση σε άλλους ιστούς...αλλά ψαξ' το και λίγο καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
1) λάθος ..παράγονται και από άλλους μ.ο. (πχ μύκητες)
3)στο βιβλίο λέει ότι οι ενδοτοξίνες βρίσκονται στο κυττ τοίχωμα ορισμένων παθογόνων βακτηρίων άρα ναι.
2)σε αυτό τώρα δεν είμαι σίγουρη...από αυτά που ξέρουμε ίσως επειδή διαταράχθηκε η λειτουργία της E.coli πχ μετανάστευση σε άλλους ιστούς...αλλά ψαξ' το και λίγο καλύτερα...

δεν νομιζω οτι το 2 αναγκαστικα θα πρεπει να το δικαιολογησεις, νομιζω πως αρκει να πεις οτι μειωθηκε ο πληθυσμος E.coli. το οτι μεταναστευει σε αλλους ιστους δεν σημαινει οτι μειωνεται ο πληθυσμος στο εντερο. εκτος αν πεις οτι αυξηθηκαν επειδη ο ξενιστης παρουσιασε αυξημενη αντισταση??? (εφοσον στο βιβλιο αναφερει το αντιθετο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLS

Νεοφερμένος

Η BLS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι το 2 αναγκαστικα θα πρεπει να το δικαιολογησεις, νομιζω πως αρκει να πεις οτι μειωθηκε ο πληθυσμος E.coli. το οτι μεταναστευει σε αλλους ιστους δεν σημαινει οτι μειωνεται ο πληθυσμος στο εντερο. εκτος αν πεις οτι αυξηθηκαν επειδη ο ξενιστης παρουσιασε αυξημενη αντισταση??? (εφοσον στο βιβλιο αναφερει το αντιθετο).

ναι είναι λίγο τραβηγμένο αυτό νομίζω...το μόο που μπορούμε να πούμε με βάση το βιβλίο πάντα είναι αυτό ότι όταν οι δυνητικά παθογόνοι μεταναστεύουν μπλα μπλα ή αυξάνονται μπλα μπλα λόγω μειωμένης αντίστασης του οργανισμού ξενιστή προαλούν την εκδήλωση ασθενειών...λογικά εκεί θα βασιστεί η απάντηση...αλλά δεν στέκει και τόσο γτ είναι κ αυτό που είπες...γι αυτό λέω ότι είναι τραβηγμένο ίσως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top