[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Γενικά εκείνες οι χρονιές πριν το 2011 ήταν πολύ ζόρικες.
Με μια γκαντεμιά στην έκθεση μπορούσες να χάσεις την πόλη ή και το τμήμα.
Οι βάσεις είχαν φτάσει στον ουρανό.
Ευτυχώς τώρα το 15 -16 στην έκθεση δε σε καταστρέφει.:D

Γενικά τότε μία απροσεξία σε οποιοδήποτε μάθημα μπορούσε να σε καταστρέψει και να σε αφήσει εκτός σχολής.:/:
Τώρα που δυσκόλεψαν τα θέματα δεν είναι έτσι.Αν και το παράκαναν κι αυτοί.Από το ένα άκρο στο άλλο περάσαν.:P
Το 15-16 πάντως τώρα θεωρείται καλός βαθμός για την έκθεση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Όχι ρε παιδιά, τι αγχώνεστε για την έκθεση, διαβάστε κει 2-3 δοκίμια και άρθρα κάθε μέρα και το 20 είναι δεδομένο :whistle:

Κατά την γνώμη μου η έκθεση θέλει διάβασμα μια ζωή και λίγη τύχη για να πέσεις σε καλό βαθμολογητή.

Ναι, αυτό είναι το συμπέρασμα που εξήχθη έπειτα από μακρόχρονη έρευνα στο πως διορθώνουν οι έλληνες καθηγητές.
Στατιστικά αποδεδειγμένο. Υπάρχουν στοιχεία, δηλαδή. Έχουμε κάτσει πάνω από κάθε διορθωτή τη τελευταία δεκαετία και έχουμε δει πως 1) η πλειοψηφία αυτών διορθώνει για τα λεφτά σε 5' μάλιστα , 2) πολλοι από αυτούς βάζουν Χ ανάλογα με το τι τους δίνουν.

Δεν χρειάζεται έρευνα, είναι προφανές. Επειδή δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, γι'αυτό βλέπουμε και τέτοιες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται έρευνα, είναι προφανές.
Δεν έχουμε όλοι την ίδια αντίληψη περί του προφανούς. Πόσο μάλλον όταν αυτό το "προφανές" είναι μια υπεργενίκευση και δε στηρίζεται σε λογικά δεδομένα και στοιχεία.
Επειδή δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, γι'αυτό βλέπουμε και τέτοιες περιπτώσεις.
Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, άρα οι περισσότεροι καθηγητές είναι στριμμένοι και αδικούν τους πάντες. Αυτο λες.


Έχουμε την τάση να ρίχνουμε πάντα την ευθύνη στο οτι "ο διορθωτής κόβει όλη την άσκηση αν δε δει το κόμμα" ή στο οτι "με βαθμολόγησε αυστηρά". Δε λέω, υπάρχουν και τέτοιοι, αλλά μήπως μας αναλογεί και μας ένα μερίδιο ευθύνης; Δε γίνεται ο μισός πληθυσμός των μαθητών να γράφει χάλια λόγω των διορθωτών. Λίγοι είναι οι άριστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Αυτά που αναφέρω, τα βλέπω καθημερινά στο σχολείο μου. Τώρα το πόσο γενίκευση είναι και όχι πραγματικότητα, δεν γνωρίζω. Παντού και πάντα, όπως είπα υπάρχουν εξαιρέσεις... Η πλειοψηφία των βαθμολογητών θέλει να πάρει λεφτά και να τελειώσει την διόρθωση σε 5 λεπτά. Πολλοί από τους διορθωτές δεν κάθονται να διαβάσουν τι έγραψες αν είναι λίγο διαφορετικό από το σχολικό βιβλίο ή αν διαφέρει από τις λύσεις που τους δίνουν και βάζουν χ σε όλα.

Δεν μπορείς όμως να βγάλεις σωστά συμπεράσματα και να κρίνεις από αυτά που συμβαίνουν μόνο στο σχολείο σου.Αυτό προσπαθώ να σου πω.
Τέλος πάντων δεν έχει νόημα η συζήτηση.Εμείς προσπαθούμε για το καλύτερο και οι βαθμολογητές προσπαθούν να είναι όσο πιο δίκαιοι και αντικειμενικοί γίνεται.Άλλωστε,όπως είπα όλο και κάτι παραπάνω από εμάς γνωρίζουν και μας καταλαβαίνουν περισσότερο από όσο νομίζουμε.
Ας μην είμαστε απόλυτοι,λοιπόν,γιατί αγγίζουμε την αδικία πολλές φορές.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
(ειρωνικά το λέω, λυπάμαι που πρέπει να το διευκρινίσω ακόμα κι αυτό...)

Το κατάλαβα ρε τζίνιους, απλά προτίμησα να απαντήσω σοβαρά.

Οκ, συμφωνώ μαζί σας. Σταματάω αυτήν την συζήτηση εδώ. Αρκετά σπατάλησα τον χρόνο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Κρητικός

Νεοφερμένος

Ο Ο Κρητικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Τι να πούμε και εμείς που μάλλον ξαναδίνουμε :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drymenia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Drymenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Άντε παιδιά καλή μας επιτυχία!Δεν το πιστεύω πως ήρθε η σειρά μας!
Εγώ είμαι τεχνολογική κατεύθυνση και θα πάρω μαθηματικά γενικής γιατί σκέφτομαι το 5ο πεδίο.Σε μια εβδομάδα ξεκινάω θερινά,δηλαδή μαθηματικά κατ. και φυσικά κατ. όμως τις τελευταίες μέρες έχω αγχωθεί αρκετά επειδή ακούω τα αποτελέσματα από τα παιδιά που έδιναν φέτος...:/:
Όσο για σένα Κρητικέ μην ανησυχείς.Αν όντως χρειαστεί να ξαναδώσεις σκέψου πως εσύ τουλάχιστον θα μπορείς να διαβάζεις πρωί!Ακόμη ξέρεις τι παίζει και δεν είσαι ''ψαρωμένος'' όπως εμείς.
Α!Κάτι τελευταίο.Γιατί δεν σκέφτεσαι το εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Άντε παιδιά καλή μας επιτυχία!Δεν το πιστεύω πως ήρθε η σειρά μας!
Εγώ είμαι τεχνολογική κατεύθυνση και θα πάρω μαθηματικά γενικής γιατί σκέφτομαι το 5ο πεδίο.Σε μια εβδομάδα ξεκινάω θερινά,δηλαδή μαθηματικά κατ. και φυσικά κατ. όμως τις τελευταίες μέρες έχω αγχωθεί αρκετά επειδή ακούω τα αποτελέσματα από τα παιδιά που έδιναν φέτος...:/:

γεια σας παιδια!!!!. τελειωσα φετος με πολυ καλα αποτελεσματα ευτυχως και μπορω να σας πω ότι σας νιωθω απόλυτα!!! θυμαμαι και εγω με ποσο αγχος διαβασα αντιστοιχα post πριν ξεκινησω τη θερινη προετοιμασια . Με μια πιο αισιοδοξη ματια σημερα μπορω να σας πω ότι ε δεν ειναι και κατι τοοοοσο φοβερο όσο νομιζα.Σιγουρα βεβαια το διαβασμα και η κουραση ειναι αρκετη...ΔΕΝ χρειαζεται όμως αγχος , μονο μεθοδικο διαβασμα, επαναληψεις και καμια βολτιτσα οταν ευκαιρειτε για να ξεσκατε και να ξεκουραζεστε λιγο!
καταλαβαινω το αγχος σας λογω των φετινων θεματων ,σιγουρα η προετοιμασια στα φροντ. θα γινει πολυ πιο εντατικη, αλλα προσωπικα πιστευω πως ο βαθμος δυδκολιας των φετινων θεματων δεν θα επαναληφθει και του χρονου διοτι αφενος τα ποσοστα επιτυχιας ηταν πολυ μικρα και ετσι "πρωτοκλασατες" σχολες θα ριξουν κατα πολυ τις βασεις τους, αφετερου οι επιτροπες των θεματων κατηγορηθηκαν απο συλλογους φροντιστων μαθηματικων, φυσικων, φιλολογων κτλ για τα θεματα, καθως και για την κλιμακωση του βαθμοπυ δυδκολιας.....
χαρακτηριστικο παραδειγμα τα θεματα βιολογιας γενικης 2012 , στα οποια ο βαθμος δυδκολιας ηταν πολυ υψηλος με αποτελεσμα να κατηγορηθουν οι επιτροπες ( αφου μαλιστα σε πολλα ερωτηματα οι υποψηφιοι καλουνταν να δωσουν επιστημονικη απαντηση που βρισκοταν εκτος υλης- αναφερομαι στο ερωτημα με τη λιμνη και τη θεωρια του Δαρβινου). Ετσι λοιπον φετος τα θεματα στη βιολογια ηταν πολυ προσεγμενα και καμια σχεση δεν ειχαν με τον βαθμο δυσκολιας περσυ... κατι αναλογο πιστευω ότι θα γινει και στις πανελληνιες του 2014

φυσικα με το post αυτό δεν εχω σκοπο να σας απονθαρρυνω απο το διαβασμα σας λεγοντας ότι τα θεματα θα ειναι μαλλον πιο ευκολα( η σωστη προετοιμασια ειναι το παν), αλλα να περιορισω όσο γινεται το αγχος σας!!!!

καλο διαβασμα!:D:D:D:clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
θα γίνω κακιά αν πω ότι αυτά τα λέγανε και πέρυσι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως σήμερα τα έξινα όλη μέρα , αύριο το πρωί μπανάκι και με το καλό απο το μεσημέρι και μετά έχει στρώσιμο , μέχρι ότι ώρα με πάρει .. Έχω και πολλά πανάθεμά με :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Αφήστε ρε τα θερινά και βγείτε εξω να γεμίσετε μπαταρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Αφήστε ρε τα θερινά και βγείτε εξω να γεμίσετε μπαταρίες.

Both happening . Βασικά μέχρι τελη ιουλίου έχω μαθ κατευθ και μετα ξεκινάω φυσικη σερί μέχρι πανελλήνιες .. Ναι ξέρω απο τη μία δεν κανω διακοπες , αλλά απο την άλλη είναι πολύ καλό διότι , τη βγάζω με μαξιμουμ 8 ωρες τη βδομαδα και έχω λιγοτερο διαβασμα σπιτι + επικέντρωση αποκλειστικά σε ένα μάθημα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Αφήστε ρε τα θερινά και βγείτε εξω να γεμίσετε μπαταρίες.

Όταν γεμίσουν πρέπει να τις βγάλεις από την πρίζα, γιατί διαρκούν λιγότερο μετά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
παιδια οποιος εχει το βιβλιο της γ λυκειου της ιστοριας ας με βοηθηει λιγο σε μια ερωτηση κατανοησης!!
Μαθημα 1. Αγροτικη μεταρρυθμιση
με ποιους τροπους ολοκληρωθηκε η αγροτικη μεταρρυθμιση στην Ελλαδα;

η απαντηση θα ειναι μεχρι το κρατκου ενδιαφεροντος η μεχρι το τελος οπου λεει Ισπανια, Βουλγαρια, Ρουμανια;
εγω πιστευω οτι ειναι μεχρι τελος,αλλα δεν ειμαι σιγουρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Αφήστε ρε τα θερινά και βγείτε εξω να γεμίσετε μπαταρίες.
Αν δεν ξεκινήσουμε απ' το καλοκαίρι, δεν βγαίνει η ύλη. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

coy0te

Νεοφερμένος

Ο Wile E. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Τα φροντιστηρια για να εχουν πελατεια :P
ναι, είναι η μόνη απάντηση που σκέφτηκα και εγώ...γιατί αλλιώς είναι μια μεγάλη βλακεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
παιδια οποιος εχει το βιβλιο της γ λυκειου της ιστοριας ας με βοηθηει λιγο σε μια ερωτηση κατανοησης!!
Μαθημα 1. Αγροτικη μεταρρυθμιση
με ποιους τροπους ολοκληρωθηκε η αγροτικη μεταρρυθμιση στην Ελλαδα;

η απαντηση θα ειναι μεχρι το κρατκου ενδιαφεροντος η μεχρι το τελος οπου λεει Ισπανια, Βουλγαρια, Ρουμανια;
εγω πιστευω οτι ειναι μεχρι τελος,αλλα δεν ειμαι σιγουρος...

μέχρι το τέλος του 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top