[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Δίσκος μάζας Μ = 1kg είναι στερεωμένος στο πάνω άκρο κατακόρυφου ιδανικού ελατηρίου σταθεράς k = 200Ν/m το άλλο άκρο του οποίου είναι στερεωμένο στο έδαφος . Πάνω στο δίσκο κάθεται πουλί μάζας m = 0,2kg και κάποια στιγμή (t=0s) πετάει κατακόρυφα προς τα πάνω με ταχύτητα μέτρου 2μ/σ . Να βρείτε :
Δ1. το μέτρο της ταχύτητας που αποκτά ο δίσκος αμέσως μετά το πέταγμα του πουλιού

Δ2. το πλάτος της ταλάντωσης του δίσκου

Δ3. τη μέγιστη δυναμική ενέργεια της ταλάντωσης

Δ4. τη μέγιστη δυναμική ενέργεια του ελατηρίου

Δίνεται: g=10m/s2(ΣΤ ΤΕΤΡΆΓΩΝΟ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Εγώ αγχωθεί γιατί ακούω παιδιά να έχουν τελειώσει Πρωταγόρα και να έχουν φτάσει στο 30 στα λατινικά... Ενώ εγώ είμαι στο 3ο κείμενο του Πρωταγόρα και στο 26 στα λατινικά... Βέβαια η καθηγήτρια μου που τυχαίνει να είναι και μητέρα μου μου λέει να μην έχω τέτοια αγχοι καθώς η ίδια έχει βγάλει ένα πρόγραμμα... Αλλά και πάλι δε μπορώ να πω ότι καθησυχαζομαι...
30;:worry: Εγώ εχω φτασει 27 Λατινικα με το ζορι και ειμαι 3ο στον Πρωταγορα πως πανε ετσι οι αλλοι; Μην αγχωνεσαι εσυ να διαβαζεις και μια χαρα θα τα πας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Εγώ αγχωθεί γιατί ακούω παιδιά να έχουν τελειώσει Πρωταγόρα και να έχουν φτάσει στο 30 στα λατινικά... Ενώ εγώ είμαι στο 3ο κείμενο του Πρωταγόρα και στο 26 στα λατινικά... Βέβαια η καθηγήτρια μου που τυχαίνει να είναι και μητέρα μου μου λέει να μην έχω τέτοια αγχοι καθώς η ίδια έχει βγάλει ένα πρόγραμμα... Αλλά και πάλι δε μπορώ να πω ότι καθησυχαζομαι...
Μην ακους τι λενε οι υπολοιποι βρε. Εχεις δικιο ,το ξερω ,καμια φορα οταν εισαι σε μια παρεα δεν μπορεις να φυγεις για να μην ακους που βρισκονται οι αλλοι ,απλα δεν χρειαζεται να τα παιρνεις και στα σοβαρα.Και σε μενα ειχε συμβει αυτο,και νομιζα πως δεν διαβαζω αρκετα. Εσυ κανε την προσπαθεια σου,και σκεψου οτι ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες που θα επηρεασουν το πως και το ποτε θα βγαλει την υλη! Καλη επιτυχια!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ρε παίδες κάτι άσχετο.
Εμάς πρέπει να μας χαροποιεί το γεγονός οτι θα υπάρξει μεγάλη πτώση στις βάσεις πολλών σχολών , ή δεν έχει καμία σχέση για του χρόνου που δίνουμε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Ουσιαστικά οι Πανελλήνιες είναι ένας αγώνας μεταξύ των ατόμων που δίνουν την ίδια χρονιά. Κάθε χρονιά οι βάσεις καθορίζονται από τους υποψήφιους του ίδιου έτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Ρε παίδες κάτι άσχετο.
Εμάς πρέπει να μας χαροποιεί το γεγονός οτι θα υπάρξει μεγάλη πτώση στις βάσεις πολλών σχολών , ή δεν έχει καμία σχέση για του χρόνου που δίνουμε ;
Οι βασεις εξαρτωνται απο τον αριθμο των εισακτεων σε καθε σχολη (και φυσικα απο το ποσο θα γραψουν οι υποψηφιοι). Αυτος ειναι και ο λογος που καθε χρονο στο μηχανογραφικο μας λενε να μην επιλεγουμε σχολες με πρωτο κριτηριο τις περσινες βασεις. Βεβαια,το ελεγχεις κι αυτο για να ξερεις σε τι επιπεδα θα κινηθεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Βεβαια,το ελεγχεις κι αυτο για να ξερεις σε τι επιπεδα θα κινηθεις..

Εγώ πάλι θεωρώ ότι πρέπει να συμπληρώνουμε το μηχανογραφικό δελτίο σαν να έχουμε γράψει 20.000 μόρια γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως θα κινηθούν οι βάσεις κάθε χρονιά. Μην ξεχνάς ότι κάθε χρόνο γίνονται εκπλήξεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Εγώ πάλι θεωρώ ότι πρέπει να συμπληρώνουμε το μηχανογραφικό δελτίο σαν να έχουμε γράψει 20.000 μόρια γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως θα κινηθούν οι βάσεις κάθε χρονιά. Μην ξεχνάς ότι κάθε χρόνο γίνονται εκπλήξεις. :)
Δεν αντιλεγω! Ουτως η αλλως και εγω το μηχανογραφικο ετσι το συμπληρωσα(για να λεω την αληθεια προσπαθησα να δω και αποκατασταση,αλλα ολες οι σχολες που ηθελα πανω κατω τα ιδια ειναι). Απλα,αν καποιος πχ εχει 15 ε δεν νομιζω να δηλωσει την ιατρικη και να περιμενει να περασει η τελος παντων οποιαδηποτε αλλη σχολη που ειναι +3,4,5 απο αυτο που εχει γραψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς της θετικής onlineee??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Στην χημεία παράγραφο 1.1 μέχρι σελ.9 (πρότυπα Bohr,de Broglie,κυματοσυνάρτηση στρεντινγκερ) τα 'χεις αποστηθίσει ή απλά καλή ανάγνωση ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Στην χημεία παράγραφο 1.1 μέχρι σελ.9 (πρότυπα Bohr,de Broglie,κυματοσυνάρτηση στρεντινγκερ) τα 'χεις αποστηθίσει ή απλά καλή ανάγνωση ;;

Α άστο.Δεν έχω κάνει καθόλου χημεία.:redface:

Καλύτερα να περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος άλλος.:/::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Στην χημεία παράγραφο 1.1 μέχρι σελ.9 (πρότυπα Bohr,de Broglie,κυματοσυνάρτηση στρεντινγκερ) τα 'χεις αποστηθίσει ή απλά καλή ανάγνωση ;;

Το μόνο που ίσως χρειαστεί να αποστηθίσεις είναι οι ορισμοί αν δεν μπορείς να τους αποδώσεις μόνος σου σωστά. Μέχρι το Μάιο θα τα έχεις διαβάσει τόσες πολλές φορές που θα μπορείς να τα εξηγείς επαρκώς, αυτό μετράει. Ας πούμε εμάς μας έβαλαν να γράψουμε τις διαφορές ανάμεσα σε 2 πράγματα (δεν θυμάμαι ακριβώς τι). Πουθενά μέσα στο βιβλίο δεν τις έχει όμορφα κατηγοριοποιημένες σε πινακάκι κλπ Όσοι ξέρω χλωμιάσαμε στην αρχή όταν διαβάσαμε την ερώτηση αλλά εφόσον ξέραμε ότι έπρεπε για το καθένα μια χαρά απαντήσαμε σωστά. ;) Όχι αποστήθιση και στη χημεία ρε παιδιά :P Αν έχετε τα βιβλία του Κωστή που είναι πιο καλογραμμένα και αναλυτικά από το σχολικό διαβάζετε από εκεί καλύτερα (τα εντός ύλης μόνο) για να τα καταλάβετε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εγώ έχω Σαλτερή ..εννοώ αποστήθιση της θεωρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ναι ο Σαλτερής είναι ο Κωστής στη γλώσσα μου :P Εγώ πάντως διάβαζα από το βοήθημα μέχρι να τα καταλάβω καλά, έκανα ότι ασκήσεις είχα, καμιά φορά και παραπάνω και το σχολικό το κοίταζα για να δω αν λέει κάποιον ορισμό πχ διαφορετικά και για διαγωνίσματα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arismagic

Νεοφερμένος

Ο arismagic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χημεία μονο ορισμούς απ έξω απο βιβλίο .. Τα υπόλοιπα απο βοήθημα ( δοκιμάστε και κανένα άλλο εκτός απο σαλτερη , σαλτερη που τον πήρα μόνος μου ειναι χαοτικος και αγχωνεσαι... Καλύτερα με καθοδήγηση!!!!!!!!) και μια τελευταία συμβουλή για την χημεία : ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ .. Ειναι το παν.. αν δεν έχεις κάποιον μπούσουλα την πατησες!!! Οποίος θέλει να μου πει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Εγώ αγχωθεί γιατί ακούω παιδιά να έχουν τελειώσει Πρωταγόρα και να έχουν φτάσει στο 30 στα λατινικά... Ενώ εγώ είμαι στο 3ο κείμενο του Πρωταγόρα και στο 26 στα λατινικά... Βέβαια η καθηγήτρια μου που τυχαίνει να είναι και μητέρα μου μου λέει να μην έχω τέτοια αγχοι καθώς η ίδια έχει βγάλει ένα πρόγραμμα... Αλλά και πάλι δε μπορώ να πω ότι καθησυχαζομαι...

Ο Πρωταγόρας, καίτοι το πρώτο εκ των φιλοσοφικών κειμένων με το οποία ερχόμαστε σε επαφή, είναι κατ' εμέ το πλέον απαιτητικό, σύνθετο και πολυεπίπεδο από τα προς εξέτασιν έργα. Ουσιαστικά, ο μέσος και κατά κανόνα αμύητος σε φιλοσοφικά ζητήματα μαθητής καλείται ξαφνικά να εξετάσει την πορεία της σκέψης δύο σπουδαίων διανοητών με αφιστάμενες αλλά και συγκλίνουσες απόψεις ως προς τα ίδια ζητήματα. Ένα τέτοια έργο, επομένως, που αφ' εαυτού είναι στρυφνό εξαιτίας του περιεχομένου του, δεν μπορεί να το ξεπετάξει κανείς τόσο εύκολα, πολλώ δε μάλλον στα 17 του. Τι κρατάτε λοιπόν εσείς; Αφενός ότι πρέπει να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί με τη διαχείρισή του (θεωρείται και SOS :P), αφετέρου ότι όποιος έχει ήδη τελειώσει με τον Πρωταγόρα έχει κάνει πασαλείμματα.

Όσο για τα Λατινικά, ΜΠΟΥΡΔΕΣ. :P Σταθερό διάβασμα, κατανόηση και ο βαθμός είναι εξασφαλισμένος. ;)

Εσείς θα είστε στοχοπροσηλωμένοι, προσεκτικοί και αδιάφοροι απέναντι στους κομπασμούς των άλλων. Οι Πανελλήνιες δεν είναι αγώνας ταχύτητας, αλλά αντοχής. (Τι σου κάνει όμως το ίντερνετ μετά τις έντεκα...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hliass_1989

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hliass_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Το θεμα φιλε δεν ειναι τι βγαζεις, αλλα πως το βγαζεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
ρε παιδια για το γνωστο ειμαι σε διλημμα για το τι βοηθημα να αγορασω...μου εδωσε ενας φιλος μου απο τις εκδοσεις ζητη αλλα δεν μου αρεσε καθολου...

να κοιταξω το μεταιχμιο; εν τω μεταξυ εχω μπερδευτει γιατι τι μεταιχμιο εχει ενα σωρο βοηθηματα..

ας με διαφωτισει καποιος...

ισιν αφορα το μαθημα της λογοτεχνας ειδα βοηθηματα της ελληνοεκδτικς και των ελληνικων γραμματων και δεν μου φανηκαν πληρη..
να στραφω στο μεταιχμιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
ρε παιδια για το γνωστο ειμαι σε διλημμα για το τι βοηθημα να αγορασω...μου εδωσε ενας φιλος μου απο τις εκδοσεις ζητη αλλα δεν μου αρεσε καθολου...

να κοιταξω το μεταιχμιο; εν τω μεταξυ εχω μπερδευτει γιατι τι μεταιχμιο εχει ενα σωρο βοηθηματα..

ας με διαφωτισει καποιος...

ισιν αφορα το μαθημα της λογοτεχνας ειδα βοηθηματα της ελληνοεκδτικς και των ελληνικων γραμματων και δεν μου φανηκαν πληρη..
να στραφω στο μεταιχμιο;

Εγω απο γνωστο ειχα μεταιχμιο , καλα τα λεει.
Ειναι δυο ξεχωριστα βοηθηματα τα εργα του Πλατωνα ( πρωταγορας + πολιτεια ) , ενω του αριστοτελη τα εχει σε κοινη εκδοση ( ηθικα και πολιτικα) .





Λογοτεχνια ειχα σαββαλας , αδελφες μπουκορου, εχει παρα πολυ υλικο , τεραστιο βασικα , αλλα με λιγα λαθακια .Ηταν καλο ομως και βοηθουσε οταν εκανα τις ασκησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top