Πανελλήνιες 2011: Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Για να λέει για ΑΟΔΕ τεχνολογική θα τα:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
....και αν έχετε υπολογιστή στο δωμάτιό σας προτείνω να τον καταργήσετε ή να τον πάτε αλλού, κάπου που θα μπορούν να σας ελέγχουν...ο υπολογιστής είναι πάντα ένας πειρασμός, που δεν θα σας αφήσει να συγκεντρωθείτε αν είναι στο χώρο που διαβάζετε...
Νομίζω ότι αυτό δεν είναι κανόνας αλλά εξαρτάται από το πόσο καθένας ελέγχει τον εαυτό του. Νομίζω ότι θα με χαλάσει πολύ το να φύγει το φιλαράκι μου από το δωμάτιο μου. Και δεν βλέπω το λόγο γιατί δεν με παρασέρνει. Αν έχω πολλή δουλειά δεν τον ανοίγω ή παίζει πολύ απαλά μουσική ή τον έχω στο περίμενε και τον ανοίγω στα διαλείμματα. Τώρα λύνω ασκήσεις μαθηματικών χωρίς πίεση χρόνου και μόλις τελειώνω μια άσκηση μπάινω λίγο στο ischool και αν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον απαντάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Είναι και θέμα αυτοελέγχου. Γιατί και από το δωμάτιο να το βγάλεις, ή να πας εσύ να διαβάσεις κάπου αλλού, ο λογισμός σου εκεί θα τρέχει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εγώ φοβάμαι ότι με παρασύρει !! Για αυτό δεν τον θέλω στα πόδια μου. Θέλω να πηγαίνω όποτε μπορώ τα βράδια να τον ανοίγω και να κάθομαι λίγο...εν οψει πανελλαδικών πάντα! Αλλα από την άλλη φοβάμαι μην το μετανιώσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
η δοκιμη ειναι ο μονος τροπος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Για τον υπολογιστή ίσως σας βοηθήσει αυτό
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=55683
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Τώρα λύνω ασκήσεις μαθηματικών χωρίς πίεση χρόνου και μόλις τελειώνω μια άσκηση μπάινω λίγο στο ischool και αν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον απαντάω.

αυτό είναι το θέμα...ότι λύνεις ασκήσεις, σταματάς για το pc, και μετά συνεχίζεις...
δεν θεωρείς ότι χάνεται η συγκέντρωσή σου? μην το βλέπεις σαν ένα μικρό διάλειμμα...είναι καλύτερα να διαβάσεις 2-3 ώρες(όσο μπορεί ο καθένας, εγώ πάνω από 3 συνεχόμενα δεν έβγαζα) και μετά να κάνεις λίγη ώρα διάλειμμα, παρά κάθε τόσο να σηκώνεσαι...

και όταν δεν θα έχεις τόσο πολύ χρόνο και θα βαριέσαι να διαβάσεις, ενώ θα πρέπει, η ανάγκη να κάτσεις στον υπολογιστή θα είναι πιο έντονη, και αν είναι στο δωμάτιο σου και δη ανοιχτός τότε δύσκολα θα συγκρατηθείς...αν είναι σε κάποιο άλλο χώρο(πχ σαλόνι, δωμάτιο γονιών, ή δωμάτιο αδερφιών, τότε θα ακούσεις και μια φωνή "Πάλι εδώ πήγαινε να διαβάσεις" και δε θα είναι τόσο εύκολο κάθε 15-30 λεπτά να σηκώνεσαι για να ελέγχεις κάτι στον υπολογιστή.

+συμφωνώ με αυτό που λέει ο alexpant για τα βράδια...σίγουρα θα σε παρασύρει και θα ξενυχτίσεις, ενώ είναι προτιμότερο να κοιμηθείς...

σίγουρα είναι θέμα αυτοελέγχου, αλλά πιστεύω ότι θα υπάρξουν κρίσιμες στιγμές μέσα στη χρονιά που δεν θα μπορεί κανείς να συγκρατηθεί...
η προσωπική μου άποψη πάντα...

Τι κατεύθυνση ήσουν;
Όσον αφορά αυτό με τον υπολογιστή ... ποια είναι η κατάλληλη εποχή για να αλλάξεις μέρος τον υπολογιστή; Τώρα το καλοκαίρι ή από τον Σεπτέμβρη και μετά;

τεχνολογική είμαι...
εγώ τον είχα αλλάξει από πρώτη λυκείου(μου τον είχαν αλλάξει δηλαδή, εγώ δεν ήθελα :P ) γιατί έδινα αγγλικά και γερμανικά και γινόταν και η αδερφή μου φοιτήτρια και θα τον χρειαζόταν και αυτή περισσότερο...οπότε πήγε στο σαλόνι...
δεν ξέρω πότε είναι η κατάλληλη εποχή...αντικειμενικά να σκεφτείς, αν θεωρείς ότι και τώρα σου τρώει την ώρα και σε αποσπά από το διάβασμά σου, τότε αλλαξέ το από τώρα...όπως θα έλεγε και η μάνα μου(και κάθε γονέας φαντάζομαι) "έχεις χρόνια μπροστά σου να ασχοληθείς με αυτά!!":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
αα! και εγώ έτσι νόμιζα, τελικά δικαιώθηκαν οι γονείς μου και πήρα τα διπλώματα που ήθελα στις ξένες γλώσσες και πολύ καλά πηγα στις πανελλήνιες....
και επειδή γενικά ασχολούμαι πολύ με τους υπολογιστές θεωρώ ότι θα μου στοίχιζε ακριβά, αν τον είχα στο δωμάτιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Απλά θέλω να το καθυστερήσω όσο πιο πολύ γίνεται :P
Δηλαδή να τον αλλάξω μέρος από Σεπτέμβρη που θα έχω και το σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Απλά θέλω να το καθυστερήσω όσο πιο πολύ γίνεται :P
Δηλαδή να τον αλλάξω μέρος από Σεπτέμβρη που θα έχω και το σχολείο...
Κι εγώ έτσι έλεγα αλλά δεν το κατάφερα μέσα στη χρονιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Απλά θέλω να το καθυστερήσω όσο πιο πολύ γίνεται :P
Δηλαδή να τον αλλάξω μέρος από Σεπτέμβρη που θα έχω και το σχολείο...
Εγω θα προτεινα να τον βαλετε σε χαρτοκουτα και μετα στο παταρι/αποθηκη.Αυτο εκανα εγω.;)
Ναι, στην αρχη θα ειναι δυσκολα, γιατι ετσι εχουμε συνηθισει, αλλα μετα απο λιγο καιρο δεν θα σας νοιαζει και πολυ γιατι θα εχετε αλλες ασχολιες.
Ο υπολογιστης ειναι διαολος:P!Σε βαζει συνεχεια στον πειρασμο να αφησεις τα μαθηματα σου για να παιξεις η να σερφαρεις στο internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Άστα να πάνε! Όμως , δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο. Έχω και ένα site το οποίο σίγουρα θα το αποχωριστώ αλλά θέλω να το ελέγχω όποτε μπορώ! Δεν μπορώ στην ιδέα να μην έχω υπολιστή 100%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MenelaosPrev17

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φίλε, πρέπει να μάθεις να αποφεύγεις όσα σε αποσπούν από το διάβασμα. Πρέπει να αφιερωθείς εξολοκλήρου στα μαθήματα για να αποδώσεις 100%. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να στερηθείς τα πάντα. Είναι αναγκαίο να ξεφεύγεις τουλάχιστον μια ώρα την ημέρα από τα διαβάσματα. Μια βόλτα, ένας καφές, ένα ποτό το πολύ πρέπει να ενσωματωθούν στο πρόγραμμα, αλλά όχι σε καθημερινή βάση. Εγώ προτείνω να "ξεκόψεις" από καθετί που δεν εγγυάται ηρεμία. Έστω κι ο υπολογιστής μπορεί να δώσει λίγη ηρεμία. Το παν είναι να μην αγχωθείς, τουλάχιστον σε υπερβολικό βαθμό. Το άγχος είναι πλέον ο εχθρός σου, τον οποίο πρέπει να καταπολεμήσεις. Μόνο έτσι θα έχεις επιτυχία. Και φυσικά με διάβασμα κι όχι αποχή από το διάβασμα. Και αυτό δεν διακρίνεται ανά κατεύθυνση. Γι' αυτό ξέρεις τι να κάνεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diabol

Νεοφερμένος

Ο diabol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Και γω θερινά κάνω 21 ώρες τη βδομάδα....ντάξει είναι κουραστικό να σηκώνεσαι πάλι πρωί αλλα τι να κάνουμε?? Ένας χρόνος είναι ακόμααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Georgiozyg

Νεοφερμένος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φιλιππιάδα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ έχω ξεκινήσει εδώ και 2 εβδομάδες πλήρες πρόγραμμα (Φυσική, μαθηματικά, χημεία, Βιολογία κατ/σης, έκθεση) και οφείλω να ομολογήσω πως κάθε άλλο παρά φρικαρισμένος είμαι. Ξέρω πως αυτό το διάβασμα που κάνω τώρα δεν φτάνει αλλά από Σεπτέμβριο θα δώσω γερά. Όσο για το PC είμαι και εγώ σε δίλημα... Να τον πακετάρω μέχρι να τελειώσω η να τον έχω απλά κλειστό και το Σ/Κ να κάθομαι λίγο να χαλαρώνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εγώ προτίνω το δεύτερο! Εντάξει δεν λέω...θα είμαστε τρίτη λυκείου θα χρειάζεται να διαβάζουμε πάρα πολλές ώρες αλλά θα εξακολουθούμε να είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ και ένας άνθρωπος αν καταπιέζεται συνεχώς φουντάρει στο τέλος. Για αυτό πιστεύω ότι πρέπει να κλέβουμε όποτε μπορούμε λίγο ελεύθερο χρόνο (για άλλους μπορεί να είναι ώρα , για άλλους μερικές δεκάδες λεπτά , για άλλους μπορεί και να είναι πέντε μόνο λεπτά) για να κάνουμε κάτι που θα μας κάνει χαρούμενος. Δεν λέω ότι είναι η λύση ο υπολογιστής για αυτό. Σίγουρα μια βόλτα έξω είναι πολύ καλύτερο...αλλά επειδή εμείς οι νέοι κλίνουμε πιο πολύ στην εύκολη ψυχαγωγία πιστεύω ότι έστω λίγο υπολογιστής πρέπει να υπάρχει στην ζωή μου....ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ...Tο λέω γιατί και εγώ είμαι "υπολογιστάκιας" και είναι δύσκολο να κλείσω το πισι μου σε ένα κουτί για ένα χρόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Περιμέντε λίγο ακόμα...Εγώ πέρσυ έκοψα τη σύνδεση του νετ την ημέρα που βγήκαν οι βάσεις των σχολών.:P Λόγω του σοκ που που πήρα :P

Αν και δεν είναι η καλύτερη λύση και πρέπει να υπάρχει αυτοσυγκράτηση γενικά, και φυσικα΄να μπορείτε να έχετε ώρες χαλάρωσης αυτή η λύση είναι η πιο ασφαλής. Όσον αφορά για χαλαρά, ας πούμε εγώ είχα κατεβάσει κάτι games από νετ https://www.bigfishgames.com/ από εδώ...Είναι free trial μια ώρα και έτσι παίρναγα τον χρόνο μου...Όταν η εξάρτηση γινόταν μεγαλύτερη έπιανα βιβλία εξωσχολικά στα χέρια μου:P Ε,μετά από αυτό πήγαινα και στη νονά μου κανένα σαββατοκύριακο και έκανα εγκατάσταση του εαυτού μου :P Έβγαινα από το δωμάτιο μόνο για τα απαραίτητα...

Anyway απλά υπάρχουν τρόποι...έιναι ανάλογα με το τι αυτοσυγκράτηση έχει ο καθένας σαφώς...

Και για να μη ξεχάσω να προσθέσω, μπορέιτε να πάτε πάρα πολύ καλά! Είτε έχετε ξεκινήσει από τη β' λυκείου και βλέπετε πράγματα της γ' είτε τώρα. Κανείς δεν έχει παραπάνω πιθανότητες. Στις πανελλαδικές να θυμάστε ότι και η τύχη παίζει το ρόλο της.

Σας εύχομαι καλή δύναμη, καλό κουράγιο. Και να καταφέρετε να βάλετε σωστές προτεραιτότητες. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Παιδιά...κάτι που μου ήρθε τώρα! Τι μάθημα επιλογής προτίνετε ή έχετε αποφασίσει να πάρετε του χρόνου και γτ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
λοιπόν,
ιστορία δεν θα πάρεις με την καμία, εκτός αν σου αρέσει πολύ...
φυσική γενικής...λένε ότι είναι εύκολη και ότι σε γενικές γραμμές βάζουν εύκολα θέματα, γιατί το δίνουν λίγοι.
βιολογία, περιλαμβάνει κυρίως θεωρία, αλλά και ασκήσεις. μέχρι φέτος έβαζαν κυρίως παπαγαλία από το βιβλίο, φέτος το δυσκόλεψαν λίγο και εβάλαν θέματα που απαιτούσαν κρίση (μπορεί να λέω και βλακείες, ας πει κάποιος που έδινε το μάθημα)
τέλος μαθηματικά, τα οποία έδινα εγώ. είναι εύκολα...το πρώτο κεφάλαιο θα σου φανεί πολύ εύκολα, καθώς είναι ύλη κατεύθυνσης σε πάρα πολύ απλοποιημένη μορφή. Το δεύτερο είναι στατιστική. Είναι κάτι καινούριο, ίσως είχες κάνει στην τρίτη γυμνασίου. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη, πρέπει απλά να εγκλιματιστείς και να "πιάσεις το νόημα"=πολλές ασκήσεις. Τέλος το τρίτο κεφάλαιο είναι πιθανότητες. Ισχύει ότι και για το δεύτερο, είναι εύκολο αλλά χρειάζεται εξάσκηση.Τέλος, Χρειάζεται προσοχή στη θεωρία!!...Πολλοί την πατάνε σε αυτό το σημείο...πρέπει να προσέξεις όχι μόνο τις αποδείξεις(οι οποίες είναι εύκολες και λίγες) αλλά και τους ορισμούς.
Στις πανελλήνιες γενικά βάζουν εύκολα-μέτρια θέματα, πρέπει πάντα να είσαι προσεχτικός και να μην υποτιμήσεις το μάθημα, επειδή ξέρεις κατεύθυνση, φέτος ξέρω αρκετά παιδιά που την πάτησαν.

Γράφω περισσότερα για τα μαθηματικά γτ αυτά γνωρίζω...
Πρέπει να αποφασίσεις κυρίως με βάση τι σου αρέσει...ρίξε μια ματιά στα σχολικά βιβλία...
https://tinyurl.com/biologiag
https://tinyurl.com/istoriag
https://tinyurl.com/mathimatikagen
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδιά...κάτι που μου ήρθε τώρα! Τι μάθημα επιλογής προτείνετε ή έχετε αποφασίσει να πάρετε του χρόνου και γτ;
Καλή ερώτηση, ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί ως τώρα, αλλά εύκολη απάντηση. Έτσι κι αλλιώς σχολείο μου Γ λυκείου πάιζουν μόνον: ΑΟΘ (δεν μπορεί να μην το πάρει όποιος θέλει 5ο πεδίο, εγώ όχι), Γαλλικά (Νο merci, mois not), Αρχιτεκτονικό σχέδιο (αδιαφορώ για το θέμα), Πολυμέσα-δίκτυα (για όσους στη Β είχαν υπολογιστές, αλλά εγώ είχα αστρονομία) και Υπολογιστές (αυτό μου μένει τελικά). Έτσι κι αλλιώς στη Γ δεν έχουμε την πολυτέλεια για εγκυκλοπαιδικά μαθήματα και τέτοια. Η λίστα των μαθημάτων επιλογής της Γ έχει πάρα πολλά, αλλά η απορία μου είναι αν διδάχτηκαν ποτέ όλα αυτά πουθενά. Ενδιαφέρον μου φαίνεται αυτό το "Ιστορία των επιστημών και της τεχνολογίας" αλλά ίσως το πάρω στην επόμενη ζωή μου.
Συμπλήρωμα: Έγραψα για original μαθήματα επιλογής. Από ότι είδα όμως πολλοί λεγοντας "μάθημα επιλογής" εννοείτε 2ο γενικής παιδέιας. Τέτοιο διαλέγω (μάλλον) φυσική γενικής.:)
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top