Πανελλήνιες 2007!

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Να σαι καλα! Μεχρι στιγμης, για μενα πανε ολα καλα. :clapup::D Μακαρι να πανε και στους αλλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το έυχομαι και θα πάνε, το πιστέυω, με λίγο διάβασμα όλα είναι έυκολά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ πιστευω οτι έγραψα πολύ καλά, 19 minimum και κατ'εκτίμησιν 20. Τσέκαρα και τις απαντήσεις στο ίντερνετ και είναι σωστές. Το μόνο που φοβάμαι είναι μην πέσω σε κανέναν που είναι τόσο ψείρας όσο εγώ και μου κόψει απο καμια δικαιολόγηση (μιας και οι δικές μου δικαιολογήσεις είναι τεράστιες και όλο και κάπου θα υπάρχει κάποιο σκοτεινό σημείο, όσο κι αν προσπαθώ να το αποφύγω γράφοντας κατεβατά) :P
Hetfield, γιατί ειδικά το τρίτο αποδείκνυε οτι το μάθημα χρειάζεται διάβασμα; Τι περισσότερο είχε απο τα άλλα θέματα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Βασικα γιατι ξεφευγει απο τα αλλα θεματα πιθανοτητων. Π.χ. αν δεν εχεις διαβασει ποτε σου πιθανοτητες, θα ξεχωριζες οτι τα ενδεχομενα δεν ειναι ισοπιθανα? Θα μπερδευοσουνα! Δεν ξερω αλλα ετσι πιστευω αν δεν ειχα διαβασει τιποτα απολυτως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προφανώς και θα το ξεχώριζες, φαίνεται απο τη δοθείσα σχέση. Απλά μπορεί να μην το συνειδητοποιούσες (εγώ δεν το είχα συνειδητοποιήσει μέχρι το 2ο-3ο ερώτημα ενώ έλυνα σωστά το θέμα!).
Btw η έκφραση "απλό ενδεχόμενο" μπορεί να χρησιμοποιηθεί και όταν δουλέυουμε με βάση τον αξιωματικό ορισμό της πιθανότητας, έτσι; Απλά δεν είναι ισοπίθανα όλα τα απλά ενδεχόμενα τότε...
Όσον αφορά το οτι δεν είναι κλασσική άσκηση πιθανοτήτων, μα οι πρώτοι που μπερδεύονται σε μια μη κλασσική άσκηση είναι αυτοι που έχουν λιώσει στο διάβασμα και δεν μπορούν να δουν πέρα απο τα μοντέλα ασκήσεων που έχουν ήδη λύσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Έγραψα κι εγώ ένα 19 :D
Michelle μπορείς να δώσεις link για τις λύσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Btw η έκφραση "απλό ενδεχόμενο" μπορεί να χρησιμοποιηθεί και όταν δουλέυουμε με βάση τον αξιωματικό ορισμό της πιθανότητας, έτσι; Απλά δεν είναι ισοπίθανα όλα τα απλά ενδεχόμενα τότε...

Δεν θα μου απαντήσει κανείς; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Βασικα, οταν λες "απλο ενδεχομενο" θεωρεις οτι ολα τα πιθανα ενδεχομενα πραγματοποιουνται το ιδιο. Αυτη ειναι η ιδανικη περιπτωση. Στην πραξη βεβαια κατι τετοιο δεν γινεται. Τι θελω να πω;
Παρε για παραδειγμα το ζαρι. Η κλασικη πιθανοτητα ειναι αυτο που λες. Δηλαδη πριν ριξεις το ζαρι λες οτι εχω 1/6 να φερω π.χ. 5. Η αξιωματικη ομως πιθανοτητα ειναι να ριξεις το ζαρι πολλες φορες (απειρες φορες, η πιθανοτητα αν θυμαμαι καλα ειναι ενα οριο) και να δεις τα πρακτικα αποτελεσματα. Παλι θα κανεις τη διαιρεση των αποτελεσματων προς τα δυνατα αποτελεσματα, ομως δεν ειναι το ιδιο με την κλασικη πιθανοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε Hetfield, την ξέρω τη διαφορά μεταξύ κλασικού ορισμού και αξιωματικού!!!
Το αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την έκφραση "απλό ενδεχόμενο" όταν τα ενδεχόμενα δεν είναι ισοπίθανα ρώτησα, δηλαδή όταν δεν ισχύει ο κλασικός ορισμός. Ουσιαστικά δηλαδή αν ισχύει αυτό:
Βασικα, οταν λες "απλο ενδεχομενο" θεωρεις οτι ολα τα πιθανα ενδεχομενα πραγματοποιουνται το ιδιο.
Προσωπικά την χρησιμοποίησα την έκφραση "απλό ενδεχόμενο", ενώ έγραψα περι αξιωματικού ορισμού κλπ. Την χρησιμοποιήσα για να αναφερθώ στα ενδεχόμενα {-1}, {0}, {1} κοκ... Πως αλλιώς να τα έλεγα δλδ? Παίζει να μου κόψουν για αυτό; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Βρε Hetfield, την ξέρω τη διαφορά μεταξύ κλασικού ορισμού και αξιωματικού!!!
Το αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την έκφραση "απλό ενδεχόμενο" όταν τα ενδεχόμενα δεν είναι ισοπίθανα ρώτησα, δηλαδή όταν δεν ισχύει ο κλασικός ορισμός.
Ναι, μπορείς, βάση του ορισμού που έχει δώσει το σχολικό σου βιβλίο.


Πχ το ενδεχόμενο Α={ω1} είναι ΠΑΝΤΑ απλό ενδεχόμενο (με ω1 ε [0, 1])

Δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, όταν είναι σύνθετο. Πχ Β={ω2, ω3}




ΥΓ> Σόρρυ που σας τη σπάω, αλλά τότε ένα μάθημα τουλάχιστον θα είναι δύσκολο, αφού Έκθεση και Στατιστική ήταν εύκολα. :P

Κι αυτό για να υπάρξουν διαβαθμίσεις.
Δεν θέλετε να ξαναπάει η Ιατρική 19.800 όπως το 2000, που ήταν όλα τα θέματα γελοία, ε; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πες τα ρε Γιώργο γιατί θα με τρελάνει ο Hetfield!!!!
Hetfield πουλάκι μου τώρα δεν μιλάς εεεεεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πως γράψατε σήμερα; Εγώ υπολογίζω γύρω στο 18-19 :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Πως γράψατε σήμερα; Εγώ υπολογίζω γύρω στο 18-19 :(

δεν εισαι ευχαριστημενη michelle ??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι. Αν δεν γράψω 20 μαθηματικά δεν θα γράψω πουθενά. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Είδα το 4ο. Δεν έχω δει τις προτεινόμενες λύσεις, αλλά μου φάνηκε.. ύποπτο.
Πάντως το όριο στο τέλος πιστεύω πως βγαίνει πολύ πιο εύκολα αν το "σπάσεις" στα δύο.


"Κλιμακούμενης δυσκολίας" άκουσα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ το έσπασα στα δύο, έκανα ντελοπιτάλ, αλλά μου "έφυγε" ένα χ και ξέχασα και το /5 και αντί για αποτέλεσμα 0 έβγαλα 2f(0) :( Είχα και τρομερό άγχος γμτ γιατί το έβγαλα στο τέλος :( Η πλάκα είναι οτι την πρώτη φορά που το έβγαλα στο πρόχειρο έβγαλα αποτέλεσμα 0 και μετά όταν το ξαναέλυσα έβγαλα το 2f(0) :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Καλη επιτυχία σε όσα παιδάκια δίνουν!! Κουράγιοοοοοο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Όχι. Αν δεν γράψω 20 μαθηματικά δεν θα γράψω πουθενά. :(

Και εγώ Μαθηματικά πίστευα πολύ στο 20 γιατί είχα δουλέψει φοβερά,αλλά ενώ μπορούσα το 19,με ένα 2 λαθάκια άγχους και βιασύνης πέφτω στο 18.

:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Κανα 13,5 με το πολύ 14 έγραψα μαθηματικά κατεύθυνσης :) [όσο μου άξιζε].
Δε μπορώ να το πιστέψω ότι δεν απάντησα στο ερώτημα του τρίτου θέματος για τις τρεις ακριβώς ρίζες :| :( :( :(

Χθες ήμουν πολύ κουρασμένος και δεν διάβασα πάνω από μία ώρα ΑΟΔΕ. Σήμερα πρέπει να το βγάλω όλο και το κακό είναι πως έχω κάποια κενά στο τρίτο κεφάλαιο :'(

Ας ελπίσω ότι θα είμαι τυχερός και δεν θα πέσει τίποτα που δεν θα το ξέρω καλά.
Μακάρι να πέσει πρώτο κεφάλαιο!




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top