Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μην το βαζετε κατω, αυτο εχω να σας πω μονο!
Οι οικονομικες συνθικες τις καθε οικογενιας ειναι δικο σας θεμα, απο την στιγμη ομως που οι ιδιοι κρινετε ως καλητερο και αποφασιζετε να μην πατε οπου περασατε αλλα παρολα αυτα θελετε να σπουδασετε, στρωθειτε για αλλη μια χρονια και δωστε εναν ακομα καλητερο ευατο. Αυτην την φορα εχετε την εμπειρια και την γνωση φρεσκια, πηγετε λοιπον για εναν πολυ καλο βαθμο ωστε να περασετε σε οποιο τμημα θελετε οποια πολης σας βολευει!

Μην κολατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
καλώς ήρθες στο team Κώστα :P καλη επιτυχία να ευχηθώ :D:D όχι αλλαγές στην ύλη δεν έγιναν. όσο για την βαθμολόγηση:hmm::hmm::hmm: δν ξερω:whistle: Αν ξερει κπς ας απαντήσει :)
Παντως και περσυ τα ιδια λεγανε αλλα δεν εγινε τιποτα.
Καλη επιτυχια και σε εσενα και καλη δυναμη !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Πέρασα γεωπονικό θεσσαλονικής με 14415.Στόχευα για ιατρική.Στο 3ο πεδίο έβγαλα 15374.Πολύ μέτρια βαθμολογία.Το τμήμα της γεωπονικής πολύ καλό τμήμα αλλά δεν με ικανοποιεί.Ύστερα από πολύ σκέψη(πάααααααρα πολύ) αποφάσισα να ξαναδώσω,από την επαρχία που μένω.Είχα και την εναλλακτική να πάω αλεξανδρούπολη στην θεία σε οργανωμένο φροντιστήριο με αριστούχους.Κάτι που η μικρή μου κωμόπολη δεν παρέχει...Αλλά σκέφτηκα να μείνει εδώ.Δεν ξέρω είναι δύσκολη χρονιά και θέλω τους γονείς μου δίπλα μου.Πως με κόβετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Δεν παίζει ρόλο το φροντιστήριο αλλά η δική σου προσπάθεια. Καλύτερα να έχεις στήριγμα δίπλα σου γιατί η ψυχολογία είναι αυτό που μετράει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Πέρασα γεωπονικό θεσσαλονικής με 14415.Στόχευα για ιατρική.Στο 3ο πεδίο έβγαλα 15374.Πολύ μέτρια βαθμολογία.Το τμήμα της γεωπονικής πολύ καλό τμήμα αλλά δεν με ικανοποιεί.Ύστερα από πολύ σκέψη(πάααααααρα πολύ) αποφάσισα να ξαναδώσω,από την επαρχία που μένω.Είχα και την εναλλακτική να πάω αλεξανδρούπολη στην θεία σε οργανωμένο φροντιστήριο με αριστούχους.Κάτι που η μικρή μου κωμόπολη δεν παρέχει...Αλλά σκέφτηκα να μείνει εδώ.Δεν ξέρω είναι δύσκολη χρονιά και θέλω τους γονείς μου δίπλα μου.Πως με κόβετε;

Οι ''αριστουχοι'' θα σου εβαζαν την μορφωση μεσα στο κεφαλι σου?:P
Χαζο κριτηριο,για να πας καπου για φροντιστηριο.

Αμα βρεις κανα καλυτερο φροντιστηριο,με καθηγητες που θα σε βοηθησουν να πας.Δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι τοσο τους γονεις σου,πανελληνιες θα ξαναδωσεις,δεν θα κανεις εγχειρηση εγκεφαλου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Όχι οι αριστούχοι δεν θα μου έβαζαν την μόρφωση στο κεφάλι απλά θα υπήρχε ανταγωνισμός.Κάτι που εδώ δεν υπάρχει.Έκανα φροντιστήριο με πολύ μέτρια εώς και χάλια άτομα.Που διάβαζαν έτσι για τα πάνω πάνω.Με αποτέλεσμα να εφησυχάζομαι.Λογικό δεν είναι; Τις πανελλήνιες 2η φορά τις έχεις για εύκολο πράγμα; Αν πάθω κρίση πανικού και πάλι; δεν θα θέλω να έχω τους γονείς μου; Δεν το θεωρώ εύκολη υπόθεση όλο αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γιατι τι ειναι οι πανελληνιες?Γολγοθας?:confused:

Η εχουν πολυ διαβασμα?:/:

Τιποτα απο τα δυο δεν ειναι.Κλαιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι τοσο τους γονεις σου,πανελληνιες θα ξαναδωσεις,δεν θα κανεις εγχειρηση εγκεφαλου :P
Μην είσαι τόσο απόλυτος ως προς τις "συμβουλές" που εκθέτεις. Πρωτού αρχίσεις να συμβουλεύεις, είναι χρέος σου να γίνεις αντικειμενικός, να αποδεσμευτείς από την δικιά σου ψυχοσύνθεση και να μπεις στη θέση του άλλου. Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων,ξέρεις, οι οποίοι για να λειτουργήσουν χρειάζονται ένα υγιές περιβάλλον στην καθημερινότητά τους. Χρειάζονται φροντίδα πλάι στην σκληρή καθημερινότητα και τα εκάστοτε προβλήματα, και πραγματικές συμβουλές. Ανθρώπους πάνω στους οποίους μπορούν να βασιστούν για να προχωρήσουν και να ξεφύγουν από τα κενά που δημιουργούνται από τα προβλήματα. Μόνο με συναίσθημα γεμίζουν τέτοια κενά. Τώρα αν εσύ δεν ανήκεις σε αυτήν την μερίδα είναι άλλο θέμα και μπορείς να αντεπεξέρχεσαι στα προβλήματα που δημιουργούνται, όπως τις πανελλαδικές εν προκειμένω, συγχαρητήρια. Όπως και να έχει, όμως, όταν παραθέτεις την συμβουλή σου καλό θα ήταν να ξεκολλάς από τον εαυτό σου και τον τρόπο που εσύ αντιμετωπίζεις το κάθε θέμα. Αυτό δεν είναι συμβουλή, αλλά επίδειξη των πτυχών του χαρακτήρα σου και των απόψεών σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georginaaa!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georginaaa!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Όχι οι αριστούχοι δεν θα μου έβαζαν την μόρφωση στο κεφάλι απλά θα υπήρχε ανταγωνισμός.Κάτι που εδώ δεν υπάρχει.Έκανα φροντιστήριο με πολύ μέτρια εώς και χάλια άτομα.Που διάβαζαν έτσι για τα πάνω πάνω.Με αποτέλεσμα να εφησυχάζομαι.Λογικό δεν είναι; Τις πανελλήνιες 2η φορά τις έχεις για εύκολο πράγμα; Αν πάθω κρίση πανικού και πάλι; δεν θα θέλω να έχω τους γονείς μου; Δεν το θεωρώ εύκολη υπόθεση όλο αυτό

Κατ' εμέ, όχι, δεν είναι λογικό να εφησυχάζεσαι απλά επειδή δεν συναναστρεφόσουν αρίστους. Εν τέλει, δεν ανταγωνίζεσαι τους υπόλοιπους 6 συμμαθητές σου στην τάξη του φροντιστηρίου, αλλά όλους τους 110.000 υποψηφίους που δίνουν μαζί σου πανελλήνιες. Υπάρχουν τουλάχιστον άλλα 3.000 και βάλε άτομα που διεκδικούν την θέση σου στην σχολή που θες, ή που τουλάχιστον έχουν τα φόντα να την διεκδικήσουν. Αυτούς έπρεπε να έχεις στο μυαλό σου ως ανταγωνιστές κι αυτούς έπρεπε να θέλεις να ξεπεράσεις. Στο κάτω κάτω, όταν κάποιος έχει έναν στόχο κι ένα όνειρο και το θέλει πολύ, δεν επαναπαύεται σε τίποτα και δεν του αρκεί να πήρε το μεγαλύτερο βαθμό στο διαγώνισμα μαθηματικών μεταξύ των συμμαθητών του στο φροντιστήριο, πόσο μάλλον αν το επίπεδό τους καθιστά τον ανταγωνισμό ανούσιο (δεδομένου πάντα ότι εσύ διαθέτεις το γνωστικό υπόβαθρο που σου επιτρέπει να ελπίζεις σε επιδόσεις της τάξης των 19.000+ μορίων). Αυτό που θα έπρεπε να θέλεις είναι να ξεπεράσεις τον ίδιο σου τον εαυτό, γιατί μόνο τότε θα ξέρεις ότι έκανες πραγματικά ό,τι μπορούσες. Η προσήλωση στον στόχο θέλει κότσια και επιμονή, και ειδικά αν στοχέυεις υψηλόβαθμες σχολές όπως Ιατρική. Κανένας "κακός" συμμαθητής σου δεν σε ανάγκασε να πέσεις στο επίπεδο του, ήταν επιλογή σου κι ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις τον τρόπο που σκέφτεσαι ή ακόμα και τον στόχο σου.Γιατί αν δεν έπεισες τον εαυτό σου να βάλει τα δυνατά του, ίσως σημαίνει ότι απλά δεν το θες τόσο πολύ ώστε να το πετύχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraKaran

Νεοφερμένος

Η dimitraKaran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Πέρασα γεωπονικό θεσσαλονικής με 14415.Στόχευα για ιατρική.Στο 3ο πεδίο έβγαλα 15374.Πολύ μέτρια βαθμολογία.Το τμήμα της γεωπονικής πολύ καλό τμήμα αλλά δεν με ικανοποιεί.Ύστερα από πολύ σκέψη(πάααααααρα πολύ) αποφάσισα να ξαναδώσω,από την επαρχία που μένω.Είχα και την εναλλακτική να πάω αλεξανδρούπολη στην θεία σε οργανωμένο φροντιστήριο με αριστούχους.Κάτι που η μικρή μου κωμόπολη δεν παρέχει...Αλλά σκέφτηκα να μείνει εδώ.Δεν ξέρω είναι δύσκολη χρονιά και θέλω τους γονείς μου δίπλα μου.Πως με κόβετε;

καταρχην θα πρεπει να διασαφηνισεις ποιος ηταν ο λογος που τα πηγες μετρια ενω στοχευες σε μια υψηλοβαθμη σχολη. ηταν τα φετινα αυξημενης δυσκολιας θεματα? το υπερβολικο αγχος? η ελλιπης προετοιμασια? οι γενικες ικανοτητες σου? καποια πραγματα διορθωνονται και βελτιωνονται καποια αλλα δυστυχως οχι. οσον αφορα το φροντιστηριο, αν εξεταζουμε την περιπτωση οτι αυτο ειναι το καλυτερο που μπορουσες (και για οσους σκεφτονται ετσι) σε μια ταξη που οι αλλοι δρουν εστω και με μια ταχυτητα πανω απο σενα ή εχουν καποιες ικανοτητες παραπανω θα χανοσουν (το πιο πιθανο). χωρις σχολειο αυτη τη χρονια θα εχεις 8μιση ολοκληρους μηνες περιπου να καταλαβεις τι εφταιξε πραγματικα, να καλυψεις τα κενα σου και να προετοιμαστεις καλυτερα. δεν ειναι θεμα συμμαθητων, ειναι καθαρα προσωπικο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Για εμενα ο ισχυρισμος " δεν εγραψα καλα στις πανελληνιες,επειδη ημουν σε φροντιστηριο και σχολειο με μετριους μαθητες " ειναι δικαιολογια των οπισθιων.Δεν λεω,αλλιως ειναι να σκας ενα ματσο λεφτα και να πηγαινεις σε ιδιωτικα σχολεια της εκαλης ,αλλα οσο γρηγοροτερα συνυφαστεις με την αποτυχια,τοσο ευκολοτερα θα επιτυχεις τον στοχο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Οι ''αριστουχοι'' θα σου εβαζαν την μορφωση μεσα στο κεφαλι σου?:P
Χαζο κριτηριο,για να πας καπου για φροντιστηριο.

Αμα βρεις κανα καλυτερο φροντιστηριο,με καθηγητες που θα σε βοηθησουν να πας.Δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι τοσο τους γονεις σου,πανελληνιες θα ξαναδωσεις,δεν θα κανεις εγχειρηση εγκεφαλου :P
Πρώτον, όταν είσαι σε ένα τμήμα με πολύ καλούς μαθητές ανεβαίνει και η ποιότητα του μαθήματος.
Εκεί που οι πιο αδύναμοι θέλουν ώρα να καταλάβουν μια 'ασκηση και δεν είναι διαβασμένοι με αποτέλεσμα να πηγαίνει πίσω το τμήμα, οι πολύ καλοί δημιουργούν ανταγωνισμό και βγαίνουν πιο πολλά πρ'αγματα σε μια ώρα μαθήματος.
Εχω κάνει έκθεση με παιδιά που δεν ήξεραν να κάνουν μια πρόταση σε ενεργητική και παθητική σύνταξη, οπότε τα λέγαμε σε κάθε μάθημα. Δε λέω, μια χαρά τα πήγαιναμε τα κορίτσια του τμήματος που διαβάζαμε αλλά φέτος που κάνουμε μόνες μας είναι πολύ καλύτερα.

Δέυτερον, όταν λες στους γονείς πλήρωνε μου τα φροντιστήρια και τα έξοδα τους χρειάζεσαι όμως. :whistle:
Μετά να τους στείλουμε να μείνουν στο σπιτάκι του σκύλου. Δεν προσφέρουν κάτι περισσότερο από τα λεφτά τους οπότε να εξοριστούν! :hmm:
Σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos200

Νεοφερμένος

Ο nikos200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
1) Ναι, μπορείς να αλλάξεις επιστημονικό πεδίο, αρκεί όταν κάνεις τα χαρτιά σου για τις Πανελλήνιες να δηλώσεις ότι επιθυμείς να εξεταστείς στο μάθημα του ΑΟΘ.
2) Νομίζω πως πρέπει πρώτα να πάρεις χαρτί απαλλαγής από το στρατό, για να μπορείς να συμμετάσχεις στις εξετάσεις.
3) Υπάρχει τμήμα ΤΕΙ Επισκεπτών Υγείας στην Αθήνα, αλλά είναι στο 3ο πεδίο, που σημαίνει ότι αν ξαναδώσεις πρέπει να διαλέξεις σαν μάθημα επιλογής την Βιολογία.


σε ευχαριστω για την απαντηση.
πηγα στρατο σημερα και εκανα τα χαρτια για απαλλαγη αλλα δεν μου εδωσαν τιποτα να κραταω
οταν θα παω να δηλωσω το αοθ θα ειναι τοτε που θα παω στο σχολειο να πω οτι θελω να ξαναδωσω πανελληνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μην είσαι τόσο απόλυτος ως προς τις "συμβουλές" που εκθέτεις. Πρωτού αρχίσεις να συμβουλεύεις, είναι χρέος σου να γίνεις αντικειμενικός, να αποδεσμευτείς από την δικιά σου ψυχοσύνθεση και να μπεις στη θέση του άλλου. Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων,ξέρεις, οι οποίοι για να λειτουργήσουν χρειάζονται ένα υγιές περιβάλλον στην καθημερινότητά τους. Χρειάζονται φροντίδα πλάι στην σκληρή καθημερινότητα και τα εκάστοτε προβλήματα, και πραγματικές συμβουλές. Ανθρώπους πάνω στους οποίους μπορούν να βασιστούν για να προχωρήσουν και να ξεφύγουν από τα κενά που δημιουργούνται από τα προβλήματα. Μόνο με συναίσθημα γεμίζουν τέτοια κενά. Τώρα αν εσύ δεν ανήκεις σε αυτήν την μερίδα είναι άλλο θέμα και μπορείς να αντεπεξέρχεσαι στα προβλήματα που δημιουργούνται, όπως τις πανελλαδικές εν προκειμένω, συγχαρητήρια. Όπως και να έχει, όμως, όταν παραθέτεις την συμβουλή σου καλό θα ήταν να ξεκολλάς από τον εαυτό σου και τον τρόπο που εσύ αντιμετωπίζεις το κάθε θέμα. Αυτό δεν είναι συμβουλή, αλλά επίδειξη των πτυχών του χαρακτήρα σου και των απόψεών σου.

Απομυθοποιηση των πανελλαδικων now my friend.

First of all,οταν ενα ατομο αναφερει οτι θελει στηριγμα την οικογενεια του,για μια σχετικα απλη διαδικασια,οπως τις πανελλαδικες,υποθετω οτι πρεπει να τις απομυθοποιησει.Δηλαδη ελεος με αυτες τις ''πανελλαδικες''.Το εχω πει πολλακις,αμα καποιοs δεν αντεχει την διαδικασια,δεν ειναι υποχρεωτικη,μπορει να την παρακαμψει και να βρει αλλη λυση.Το να φτανει σε ακροτητες,εμενα δεν μου δειχνει κατι το θετικο.

Δηλαδη οι πανελλαδικες,θα κανουν την ζωη σου ''σκληρη'' και με ''κενα''?Δεν το νομιζω.

Επισης,τα κενα δεν τα γεμιζεις με συναισθηματισμους και φρουδες ελπιδες,αλλα με την λογικη.Ζυγιζεις το πραμα,κρινεις και πραττεις.

Πρώτον, όταν είσαι σε ένα τμήμα με πολύ καλούς μαθητές ανεβαίνει και η ποιότητα του μαθήματος.
Εκεί που οι πιο αδύναμοι θέλουν ώρα να καταλάβουν μια 'ασκηση και δεν είναι διαβασμένοι με αποτέλεσμα να πηγαίνει πίσω το τμήμα, οι πολύ καλοί δημιουργούν ανταγωνισμό και βγαίνουν πιο πολλά πρ'αγματα σε μια ώρα μαθήματος.
Εχω κάνει έκθεση με παιδιά που δεν ήξεραν να κάνουν μια πρόταση σε ενεργητική και παθητική σύνταξη, οπότε τα λέγαμε σε κάθε μάθημα. Δε λέω, μια χαρά τα πήγαιναμε τα κορίτσια του τμήματος που διαβάζαμε αλλά φέτος που κάνουμε μόνες μας είναι πολύ καλύτερα.

Δέυτερον, όταν λες στους γονείς πλήρωνε μου τα φροντιστήρια και τα έξοδα τους χρειάζεσαι όμως. :whistle:
Μετά να τους στείλουμε να μείνουν στο σπιτάκι του σκύλου. Δεν προσφέρουν κάτι περισσότερο από τα λεφτά τους οπότε να εξοριστούν! :hmm:
Σωστά?

Δεν ανεβαινει καμια ποιοτητα.Μπορεις και μονη σου,ατομικα,να κανεις τις ερωτησεις που θα εκανες,να λυσεις την ασκηση οπως θα την ελυνες,σε οποιοδηποτε τμημα.Δεν νομιζω να ρωτησεις κατι τον καθηγητη,και να σου πει ''οχι δεν στο λεω,δεν θα το καταλαβουν οι αλλοι''.Λολ δηλαδη.

Δεν εχει σημασια να βγαινουν πολλα,αλλα να βγαινουν ποιοτικα.Και στο κατω κατω,για τί ανταγωνισμο μιλας?Τραπεζα εισαι και ανταγωνιζεσαι τα επιτοκια?Δηλαδη εγω που δεν ημουν σε τμημα με ''καλους'' μαθητες,αλλα και με κακους,και με μετριους,και με αριστους,εμεινα πισω?Οχι φυσικα,εγω ρωτουσα τα δικα μου,εκεινοι τα δικα τους.Και φυσικα δεν ηταν απο αλλον πλανητη τα παιδια.Extreme is extreme.

Οχι,μετα μεγαλωνω,αναπτυσω δικη μου ζωη.Κανεις δεν θα ειναι μια ζωη με τους γονεις του.
Τι να μου κανει η μανα μου στις πανελληνιες?Να μου διαβαζει παραμυθι πριν κοιμηθω?Μεγαλοι ειμαστε,μπορουμε να ανταπεξελθουμε σε μικροπροβληματα μονοι μας.Προσφερουν πολλα περισσοτερα απο λεφτα,αλλα δεν θα κλαψω στην μανα μου για το 10 που εγραψα αρχαια,ουτε για την χυλοπιτα απο την γκομενα που εφαγα.Thats it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Απομυθοποιηση των πανελλαδικων now my friend.

First of all,οταν ενα ατομο αναφερει οτι θελει στηριγμα την οικογενεια του,για μια σχετικα απλη διαδικασια,οπως τις πανελλαδικες,υποθετω οτι πρεπει να τις απομυθοποιησει.Δηλαδη ελεος με αυτες τις ''πανελλαδικες''.Το εχω πει πολλακις,αμα καποιοs δεν αντεχει την διαδικασια,δεν ειναι υποχρεωτικη,μπορει να την παρακαμψει και να βρει αλλη λυση.Το να φτανει σε ακροτητες,εμενα δεν μου δειχνει κατι το θετικο.

Δηλαδη οι πανελλαδικες,θα κανουν την ζωη σου ''σκληρη'' και με ''κενα''?Δεν το νομιζω.

Επισης,τα κενα δεν τα γεμιζεις με συναισθηματισμους και φρουδες ελπιδες,αλλα με την λογικη.Ζυγιζεις το πραμα,κρινεις και πραττεις.
Αντιλαμβάνομαι το πόσο τετραπέρατος είσαι, την οξύνοια που ξεχειλίζει στο άτομό σου, το λιονταρίσιο σθένος που σε διακατέχει ώστε να ισοπεδώνεις κάθε αντίπαλο ή κίνδυνο με τον οποίον έρχεσαι αντιμέτωπος, αλλά θα πρέπει να σε πληροφορήσω ότι είσαι μοναδικός, my friend. Εμείς οι κοινοί θνητοί δεν θεωρήσαμε τις πανελλαδικές γελοία υπόθεση. Όλοι όσοι έρχονται αντιμέτωποι με, την γελοία κατ' εσέ, αυτήν διαδικασία, αναγκάζονται να θυσιάσουν πράγματα, να πονέσουν για να φτάσουν στο επιθυμητό επίπεδο για επιτυχία.
Φέτος διδάχθηκες Αριστοτέλη... τι κρίμα που σου πέρασε έτσι αδιάφορος... κρίμα γιατί, όταν αυτός μίλαγε για μεσότητα, εσύ φαίνεται ότι απλά τον παπαγάλισες και του δεν έδωσες την δέουσα προσοχή που απαιτείτο ώστε να καταλάβεις ποιος ο λόγος που αφιέρωσε τόσον χρόνο για την περιγραφή κι ερμηνεία αυτού του όρου. (εμ, εσύ δεν είσαι αυτός που και καλά κατακρίνει τους παπαγάλους θεωρητικούς; :O απαπα...)
Εαν είχες κατανοήσει τον Αριστοτέλη και τη φιλοσοφία του, δεν θα βρισκόσουν στο αντίθετο άκρο από αυτό που κατακρίνεις. Οι πανελλήνιες δεν είναι μια αδιάφορη διαδικασία. Σίγουρα δεν μπορούν να είναι κάτι το οποίο κάποιος αξίζει να χάσει την ψυχική του υγεία και γαλήνη, αλλά παρ' αυτά δεν παύει να αποτελεί έναν σταθμό ζωής. Οι πανελλαδικές σου δίνουν το κλειδί για να εκκινήσεις την επαγγελματική σου σταδιοδρομία που σημαίνει ΕΠΙΒΙΩΣΗ. Δουλειά = ΕΠΙΒΙΩΣΗ. Μάλλον δεν το έχεις κατανοήσει καλά αυτό. Είπες ότι υπάρχουν κι άλλοι δρόμοι για να καταρτιστείς επαγγελματικά! Ξέρεις, τέτοιο δρόμοι είναι αποκλειστικά ιδιωτικοί και ο λαός στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν δύναται να ακολουθήσει τέτοιου είδους δρόμους. Γιατί; απλά δες γύρω σου ή μάλλον δες έξω από το σπίτι σου γιατί εκεί είναι που επικρατεί η φτώχεια, κόσμος που δεν έχει φαί θα πάει σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια για να μορφωθεί;
Είναι αυτό που είχα πει και προηγουμένως, άρχισε να γίνεσαι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ. Επειδή εσύ, ακόμα και στην παρούσα συγκυρία, μπορείς να σκέφτεσαι επαγγελματικούς προσανατολισμούς που ξεπερνούν την κλασική διαδικασία των πανελληνίων, δεν σημαίνει ότι και για τον μέσο Έλληνα ισχύει το ίδιο. Αν εσύ με τα ιδιαίτερα και τις ευκολίες σου έχεις σχηματίσει την άποψη ότι πανελληνιες = πλάκα, τότε απλά ξεκόλλα και δες την πραγματικότητα που ζουν χιλιάδες παιδιά που για να πάνε φροντιστήριο φέτος, έκαναν άπειρες θυσίες, χρωστάνε μήνες και πολλές φορές ανησύχησαν μήπως εκδιωχθούν.
Επομένως, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ = σοβαρή διαδικασία, ούτε ελασσονος ούτε μείζονος από τη μεσότητα σημασίας. Όύτε πλήρης μυθοποίηση, ούτε πλήρης απόμυθοποίηση,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Προσωπικα , εδωσα Πανελληνιες πέρισυ . Ηθελα Παιδαγωγικα, Νηπιαγωγων ή Βρεφονηπιοκομιας. Δεν περασα για εκατον κατι μορια αν δεν κανω λαθος Βρεφονηπιοκομια και τελικα περασα Νοσηλευτικη Πατρας. αγαπαω τα παιδια και ηταν -κι ακομα ειναι - το ονειρο μου να ασχοληθω με αυτα στο μελλον. Δηλωσα 10% φετος και παλι δεν περασα για πολύ λιγο . [με τιποτα δεν θα μπορουσα να ξαναδωσω Πανελληνιες γραπτα,ειναι ψυχοφθορα διαδικασια και αγχωτικη όσο δεν πάει..] Ε , δεν με παει τελικα..
Ολο αυτο το διαστημα εν τ μεταξυ πηγα στη σχολη μου , παρακολουθουσα τα μαθηματα , και εδωσα εξεταστικη και των 2 εξαμηνων . Ελεγα να κανω παλι 10% που ειναι πιο πιθανο να περασω ΑΛΛΑ σκεφτομαι κι αλλες παραμετρους που με εμποδιζουν :
α)
2 χρονια (φετος μπαινω στον 2ο ) να πανε χαμενα ; -και το οικονομικο αλλα και το διαβασμα που ριχνω και τον χρονο που αφιερωνω για τα μαθηματα;
β)
σκεφτομαι μελλοντικα οτι η Νοσηλευτικη εχει μελλον , και μπορω να βρω ευκολοτερα δουλεια από τις σχολές που σκεφτομουν προτίστως αλλά και να ασχοληθω με παιδια (εξειδίκευση πχ Παιδιατρική Νοσηλευτική )
γ) πλεον τα παιδια σκεφτονται περισσοτερο πρακτικα -και βρισκουν αλλες διεξοδους για επιτυχια κτλ- γιατι υπο τις συνθηκες που ζουμε σημερα πρεπει να τα λαμβανουμε ολα υπόψιν μας !
;)
Και για να μπω παλι στο θεμα , θαυμάζω τα παιδια που εχουν τη δυναμη να ξαναδωσουν Πανελληνιες ... να κριθει ολη η δουλεια τους απο ενα διαγωνισμα στην ουσια μιας ημερας... Αλλα εγω δεν θα μπορουσα να ξαναμπω σε αυτη τη διαδικασια .. Ειναι και θεμα χαρακτήρα και αντοχών.
Δεν γινεται ολοι να αντιμετωπιζουμε το ιδιο καποιες καταστασεις .:worry:

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΦΟΙΤΟΥΝ
(Ακόμα κι ας μην ηταν η πρωτη τους επιλογη )! :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Οντως θελει πολυ κουραγιο, και τα αποτελεσματα δεν ειναι παντα τα αναμενομενα και τα επιθυμητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με την προλαλήσασα!Εγώ θεωρώ τον ευατό μου τυχερό,καθώς πέρασα(φέτος) στη σχολή της πρώτης μου επιλογής(Ιστορία-Αρχαιολογία Θεσσαλονίκης)...και με την πρώτη φορά!!Θαυμάζω ειλικρινά όλους όσους αποφασίζουν να δώσουν ξανά πανελλήνιες(για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ λόγο) γιατί προσωπικά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να κάνω το ίδιο(το θεωρώ κυρίως πολύ ψυχοφθόρο και γενικά κουραστικό).Εύχομαι,λοιπόν,σε όλα τα παιδία που προσπαθούν ξανά κάθε επιτυχία,να καταφέρουν να εκπληρώσουν σύντομα το όνειρο τους(όπως θα κάνω και εγώ από φέτος)!Καλή δύναμη παιδιά!

ΚΑΛΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΦΕΤΟΣ!!!:):):clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αντιλαμβάνομαι το πόσο τετραπέρατος είσαι, την οξύνοια που ξεχειλίζει στο άτομό σου, το λιονταρίσιο σθένος που σε διακατέχει ώστε να ισοπεδώνεις κάθε αντίπαλο ή κίνδυνο με τον οποίον έρχεσαι αντιμέτωπος, αλλά θα πρέπει να σε πληροφορήσω ότι είσαι μοναδικός, my friend. Εμείς οι κοινοί θνητοί δεν θεωρήσαμε τις πανελλαδικές γελοία υπόθεση. Όλοι όσοι έρχονται αντιμέτωποι με, την γελοία κατ' εσέ, αυτήν διαδικασία, αναγκάζονται να θυσιάσουν πράγματα, να πονέσουν για να φτάσουν στο επιθυμητό επίπεδο για επιτυχία.
Φέτος διδάχθηκες Αριστοτέλη... τι κρίμα που σου πέρασε έτσι αδιάφορος... κρίμα γιατί, όταν αυτός μίλαγε για μεσότητα, εσύ φαίνεται ότι απλά τον παπαγάλισες και του δεν έδωσες την δέουσα προσοχή που απαιτείτο ώστε να καταλάβεις ποιος ο λόγος που αφιέρωσε τόσον χρόνο για την περιγραφή κι ερμηνεία αυτού του όρου. (εμ, εσύ δεν είσαι αυτός που και καλά κατακρίνει τους παπαγάλους θεωρητικούς; :O απαπα...)
Εαν είχες κατανοήσει τον Αριστοτέλη και τη φιλοσοφία του, δεν θα βρισκόσουν στο αντίθετο άκρο από αυτό που κατακρίνεις. Οι πανελλήνιες δεν είναι μια αδιάφορη διαδικασία. Σίγουρα δεν μπορούν να είναι κάτι το οποίο κάποιος αξίζει να χάσει την ψυχική του υγεία και γαλήνη, αλλά παρ' αυτά δεν παύει να αποτελεί έναν σταθμό ζωής. Οι πανελλαδικές σου δίνουν το κλειδί για να εκκινήσεις την επαγγελματική σου σταδιοδρομία που σημαίνει ΕΠΙΒΙΩΣΗ. Δουλειά = ΕΠΙΒΙΩΣΗ. Μάλλον δεν το έχεις κατανοήσει καλά αυτό. Είπες ότι υπάρχουν κι άλλοι δρόμοι για να καταρτιστείς επαγγελματικά! Ξέρεις, τέτοιο δρόμοι είναι αποκλειστικά ιδιωτικοί και ο λαός στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν δύναται να ακολουθήσει τέτοιου είδους δρόμους. Γιατί; απλά δες γύρω σου ή μάλλον δες έξω από το σπίτι σου γιατί εκεί είναι που επικρατεί η φτώχεια, κόσμος που δεν έχει φαί θα πάει σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια για να μορφωθεί;
Είναι αυτό που είχα πει και προηγουμένως, άρχισε να γίνεσαι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ. Επειδή εσύ, ακόμα και στην παρούσα συγκυρία, μπορείς να σκέφτεσαι επαγγελματικούς προσανατολισμούς που ξεπερνούν την κλασική διαδικασία των πανελληνίων, δεν σημαίνει ότι και για τον μέσο Έλληνα ισχύει το ίδιο. Αν εσύ με τα ιδιαίτερα και τις ευκολίες σου έχεις σχηματίσει την άποψη ότι πανελληνιες = πλάκα, τότε απλά ξεκόλλα και δες την πραγματικότητα που ζουν χιλιάδες παιδιά που για να πάνε φροντιστήριο φέτος, έκαναν άπειρες θυσίες, χρωστάνε μήνες και πολλές φορές ανησύχησαν μήπως εκδιωχθούν.
Επομένως, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ = σοβαρή διαδικασία, ούτε ελασσονος ούτε μείζονος από τη μεσότητα σημασίας. Όύτε πλήρης μυθοποίηση, ούτε πλήρης απόμυθοποίηση,

Μπραβο που το αντιλαμβανεσαι,η χωροαντιληπτικη σου ικανοτητα λειτουργει κανονικα.

Now,lets talk seriously.
Θυσιες κανεις και για να βγεις με την γκομενα για καφε.Θυσιες κανεις και για να διαβασεις ενα μαθημα που γραφεις αυριο.Θυσιες κανεις παντου.Αλλα μαλλον,με υφος και λεξικολογικο στομφο 1000 καρδιναλιων αρχισες να αλλαζεις να λεγομενα μου.Ποτε δεν αναφερθηκα στις πανελληνιες ως κατι ''γελοιο''αλλα ως κατι ''απλο''.Δεν το κοτσαρα επειδη ετσι μου κατεβηκε,αλλα το τοποθετησα συγκριτικα.

οταν ειχα παει σε κατι σεμιναρια επαγγελματικου προσανατολισμου,or something like that, στο απθ,για την ιατρικη,αυτοι που μιλουσαν μας ειχαν πει ''το διαβασμα που κανετε για τις πανελληνιες,δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που θα κανετε στην ιατρικη''.Συγκριτικα επαναλαμβανω,οχι,το διαβασμα για τις πανελληνιες δεν το θεωρω τοσο ψυχοφθορο οσο το παρουσιαζουν κατι τρομαγμενα παπαγαλακια,και η πλειοψηφια των ανιδεων.Θελουν οι πανελληνιες διαβασμα,αλλα οχι το σε βαθμο ''το μεγαλυτερο διαβασμα που θα ριξεις στην ζωη σου'',και λοιπες μαλακιες.Take it easy.

Eπισης,δεν ειπα οτι οι πανελληνιες ειναι μια ''αδιαφορη διαδικασια''.Αυτο εσυ το λες.Φυσικα και δεν ειναι αδιαφορη,για οποιον θελει να εχει ενα σοβαρο επαγγελματικο μελλον,και σοβαρες επιδιωξεις.Αλλα επαναλαμβανω,δεν ειναι το ''τερας'' που παρουσιαζετε.
Δηλαδη αμα καποιος θελει γονεις διπλα του,για ψυχικη ηρεμια και αποκατασταση,στο διδακτορικο τι θα κανει?Θα κλεινει καθημερινα ραντευου με ψυχολογο?:confused:

Φυσικα και υπαρχουν αλλοι δρομοι.Οποιος δεν θελει να στρωσει κωλο και να περασει εκει που γουσταρει,εχει και αλλον δρομο.Απο την στιγμη ομως που επελεξε τον δρομο των πανελληνιων ο κυριος,γνωριζοντας το λουκι που θα περασει,δεν χρειαζεται να κλαιγεται και να νομιζει οτι θα τρελαθει.

Και αγαπητε σολωνα,το ''μετρο'',ή η μεσοτητα,πανε και αυτα συμφεροντολογικα.Γιατι δεν υπαρχει ''μεσοτητα'' στην βαθμολογια?Γιατι δεν γραφεις 10 αντι για 20?Που ειναι η μεσοτητα σου εκει?Πολυ απλα δεν υπαρχει,διοτι δεν εχεις καποιο συμφερον απο αυτη,στην συγκεκριμεη περιπτωση.Η ρευστοτητα στο μεγαλειο της.
Ωπου μας βολευεται το κωλαρακι,πεταμε και μια ''μεσοτητα'' μπας και βρουμε το δικιο μας.wow.genius boy.
Try again.Και αν θες να μαθεις την γνωμη μου για την μεσοτητα,its ''a shit and a half''.

Εν κατακλειδι,οι πανελληνιες δεν ειναι ουτε ''πλακα'',ουτε ''γελοιες'',ουτε ''αδιαφορες'',ειναι μια σοβαρη υποθεση για καθε ατομο που εχει επιλεξει συγκεκριμεη σταδιοδρομια,με συγκεκριμενους στοχους.Αλλα μεχρι εκει,δεν μπορω να ακουω πραγματα του τυπου ''επαθε κριση πανικου στις πανελληνιες'',''δεν ειχε υπνο στις πανελληνιες'',''δεν ετρωγε στις πανελληνιες'',''δεν εχεζε στις πανελληνιες'',''ηθελε να αυτοκτονησει στις πανελληνιες''.Bullshits.

Εχουμε 6 βιβλια απο 100 σελιδες το καθενα,μας ειναι δυσκολα να τα μαθουμε,''κοντευουμε να τρελαθουμε'' και μονο στην θεαση τους,και θελουμε να γινουμε και επιστημονες απο πανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Συμφωνώ με όσα είπε ο solonas07 και επαυξάνω. Κουράγιο και δύναμη σε όσους ξαναδώσουν πανελλαδικές. Μη το βάζετε κάτω. Θα ανταμειφθείτε για την προσπάθειά σας. Κι εγώ ξαναέδωσα και πέρασα εκεί που ήθελα. Να είστε πάντα καλά.
https://ischool.e-steki.gr/member.php?u=47276
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top