giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω και γω κάτι. Γίνεται να είσαι γραμμένος σε μια σχολή και να δώσεις πανελλήνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω και γω κάτι. Γίνεται να είσαι γραμμένος σε μια σχολή και να δώσεις πανελλήνιες?
ναι αμε,να εισαι εγγεγραμμενος σε 2 σχολες ταυτοχρονα δε γινεται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ φίλε, μόλις έδιωξες ένα μεγάλο βάρος από πάνω μ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
να ρωτησω κατι?
εγω ξερω βαθμους απο α τετραμηνο και θυμαμαι του β'ομως δε τους εχω τι πρεπει να κανω>?
να παω να τους παρω ή το υπουργειο του χρονου θα δει τους προφορικους μου βαθμους απο το σχολειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
να ρωτησω κατι?
εγω ξερω βαθμους απο α τετραμηνο και θυμαμαι του β'ομως δε τους εχω τι πρεπει να κανω>?
να παω να τους παρω ή το υπουργειο του χρονου θα δει τους προφορικους μου βαθμους απο το σχολειο?
Δεν έχεις πάει τον έλεγχό σου; Σίγουρα θα τους έχει το υπουργείο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Δεν έχεις πάει τον έλεγχό σου; Σίγουρα θα τους έχει το υπουργείο.:)
ειχα παρει τον ελεγχο β τετραμηνου αλλα τον εχασα... και στο απολυτηριο δεν αναγραφονται οι βαθμοι ενω δε μου εδωσαν καθολου χαρτι με τους βαθμους των εξετασεων στο οποιο λογικα αναγραφονται και το α' και β' τετραμηνο ..αλλα δε μου το εδωσαν..λες εε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
ειχα παρει τον ελεγχο β τετραμηνου αλλα τον εχασα... και στο απολυτηριο δεν αναγραφονται οι βαθμοι ενω δε μου εδωσαν καθολου χαρτι με τους βαθμους των εξετασεων στο οποιο λογικα αναγραφονται και το α' και β' τετραμηνο ..αλλα δε μου το εδωσαν..κες εε?
Mπορείς να τους το ζητήσεις και θα σου το εκτυπώσουν, φαντάζομαι. Πάντως το υπουργείο θα έχει τους προφορικούς σου βαθμούς.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Μπραβο που το αντιλαμβανεσαι,η χωροαντιληπτικη σου ικανοτητα λειτουργει κανονικα.

Now,lets talk seriously.
Θυσιες κανεις και για να βγεις με την γκομενα για καφε.Θυσιες κανεις και για να διαβασεις ενα μαθημα που γραφεις αυριο.Θυσιες κανεις παντου.Αλλα μαλλον,με υφος και λεξικολογικο στομφο 1000 καρδιναλιων αρχισες να αλλαζεις να λεγομενα μου.Ποτε δεν αναφερθηκα στις πανελληνιες ως κατι ''γελοιο''αλλα ως κατι ''απλο''.Δεν το κοτσαρα επειδη ετσι μου κατεβηκε,αλλα το τοποθετησα συγκριτικα.

οταν ειχα παει σε κατι σεμιναρια επαγγελματικου προσανατολισμου,or something like that, στο απθ,για την ιατρικη,αυτοι που μιλουσαν μας ειχαν πει ''το διαβασμα που κανετε για τις πανελληνιες,δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που θα κανετε στην ιατρικη''.Συγκριτικα επαναλαμβανω,οχι,το διαβασμα για τις πανελληνιες δεν το θεωρω τοσο ψυχοφθορο οσο το παρουσιαζουν κατι τρομαγμενα παπαγαλακια,και η πλειοψηφια των ανιδεων.Θελουν οι πανελληνιες διαβασμα,αλλα οχι το σε βαθμο ''το μεγαλυτερο διαβασμα που θα ριξεις στην ζωη σου'',και λοιπες μαλακιες.Take it easy.

Eπισης,δεν ειπα οτι οι πανελληνιες ειναι μια ''αδιαφορη διαδικασια''.Αυτο εσυ το λες.Φυσικα και δεν ειναι αδιαφορη,για οποιον θελει να εχει ενα σοβαρο επαγγελματικο μελλον,και σοβαρες επιδιωξεις.Αλλα επαναλαμβανω,δεν ειναι το ''τερας'' που παρουσιαζετε.
Δηλαδη αμα καποιος θελει γονεις διπλα του,για ψυχικη ηρεμια και αποκατασταση,στο διδακτορικο τι θα κανει?Θα κλεινει καθημερινα ραντευου με ψυχολογο?:confused:

Φυσικα και υπαρχουν αλλοι δρομοι.Οποιος δεν θελει να στρωσει κωλο και να περασει εκει που γουσταρει,εχει και αλλον δρομο.Απο την στιγμη ομως που επελεξε τον δρομο των πανελληνιων ο κυριος,γνωριζοντας το λουκι που θα περασει,δεν χρειαζεται να κλαιγεται και να νομιζει οτι θα τρελαθει.

Και αγαπητε σολωνα,το ''μετρο'',ή η μεσοτητα,πανε και αυτα συμφεροντολογικα.Γιατι δεν υπαρχει ''μεσοτητα'' στην βαθμολογια?Γιατι δεν γραφεις 10 αντι για 20?Που ειναι η μεσοτητα σου εκει?Πολυ απλα δεν υπαρχει,διοτι δεν εχεις καποιο συμφερον απο αυτη,στην συγκεκριμεη περιπτωση.Η ρευστοτητα στο μεγαλειο της.
Ωπου μας βολευεται το κωλαρακι,πεταμε και μια ''μεσοτητα'' μπας και βρουμε το δικιο μας.wow.genius boy.
Try again.Και αν θες να μαθεις την γνωμη μου για την μεσοτητα,its ''a shit and a half''.

Εν κατακλειδι,οι πανελληνιες δεν ειναι ουτε ''πλακα'',ουτε ''γελοιες'',ουτε ''αδιαφορες'',ειναι μια σοβαρη υποθεση για καθε ατομο που εχει επιλεξει συγκεκριμεη σταδιοδρομια,με συγκεκριμενους στοχους.Αλλα μεχρι εκει,δεν μπορω να ακουω πραγματα του τυπου ''επαθε κριση πανικου στις πανελληνιες'',''δεν ειχε υπνο στις πανελληνιες'',''δεν ετρωγε στις πανελληνιες'',''δεν εχεζε στις πανελληνιες'',''ηθελε να αυτοκτονησει στις πανελληνιες''.Bullshits.

Εχουμε 6 βιβλια απο 100 σελιδες το καθενα,μας ειναι δυσκολα να τα μαθουμε,''κοντευουμε να τρελαθουμε'' και μονο στην θεαση τους,και θελουμε να γινουμε και επιστημονες απο πανω.
επέτρεψέ μου να παρέμβω. κανένας από τους 2 σας δεν εχει δίκιο. κανένας όμως δεν έχει και άδικο.
υπάρχουν 2 κατηγορίες μαθητών/ υποψήφιων πανελληνίων, και εσείς οι δύο είστε οι εκπρόσωποί τους.

Στην 1η κατηγορία, είναι αυτοί που λαμβάνουν τόση ψυχολογική πίεση από τους γύρω τους, που οι πανελλήνιες μεταμορφώνονται σε τέρας που τους τρώει τα σωθικά. Σε αυτή την κατηγορία υπάγεσαι κυρίως όταν είσαι συναισθηματικός τύπος που θέλει να ακούει τη συμβουλή των άλλων και βασίζεται πολύ στις φιλίες και τις σχέσεις του με άλλους ανθρώπους. Όταν όμως οι γύρω σου είναι ίδιοι με σένα δεν θέλουν να σε δουν να αποτυγχάνεις και αρχίζουν άθελά τους να σε πιέζουν και με ένα σωρό τέτοιες διαδικασίες οδηγείσαι στο να βλέπεις τις πανελλήνιες σαν αγώνα επιβίωσης που σχεδόν πάντα σου αφήνει σημάδι. Εγώ πάντως ανήκω σε αυτή τη κατηγορία (και πίστεψέ με το δώρο που μου άφησαν οι πανελλήνιες ήταν διπλό: ένα καλό αποτέλεσμα, συνοδευόμενο από τη χειρότερη όμως εμπειρία της ζωής μου, που και πάλι δεν την θεωρώ χειρότερη από τις πανελλήνιες), ίσως και ο φίλος με τον οποίο "λογομαχείτε". Αυτή η ατηγορία προφανώς δεν μπορεί να ξαναπεράσει το λούκι και να δώσει 2η ή 3η φορά.

Στην 2η κατηγορία ανήκουν αυτοί που μπορούν και φράσσουν τον εσωτερικό τους κόσμο, δεν βασίζονται συναισθηματικά στους άλλους και επομένως δεν επηρεάζονται από αυτούς. Έτσι οι πανελλήνιες για αυτούς είναι μια απλή διαδικασία, λίγο ανώτερη μιας απλής εξέτασης, όμως μια διαδικασία που πρέπει να περάσουν. Για αυτούς η δυσκολία δεν βασίζεται στα συναισθήματα που τους προκαλεί η δοκιμασία που περνάνε, αλλά στο τι λέει η λογική/ πρώτη ματιά: το διάβασμα των πανελληνίων είναι λιγότερο από του πανεπιστημίου επομένως τις απομυθοποιώ και πάω παρακάτω. Έτσι, μπορώ να ξαναδώσω και μία, αλλά και 2 φορές μέχρι να πετύχω, αφού ακόμα τίποτα δεν έχω δει.

Βλέπεις λοιπόν ότι δεν θα καταλήξει πουθενά η διαφωνία σας, ο καθένας έχει τα συν και τα κατά του. Πάντως είσαι μπορώ να πω αρκετά τυχερός που ανήκεις στη 2η κατηγορία, ή σε κάτι ανάλογό της τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
και δε μου λετε..ειναι προτιμοτερο να μην πατησω καθολου οοολη τη χρονια στο πανεπιστημιο ή να κανω αναβολη χρονιας?
σε ποια περιπτωση θα εχω κυρωσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
και δε μου λετε..ειναι προτιμοτερο να μην πατησω καθολου οοολη τη χρονια στο πανεπιστημιο ή να κανω αναβολη χρονιας?
σε ποια περιπτωση θα εχω κυρωσεις?
Ακου αν δεν υπαρχει περιπτωση να πας στο τμημα εγω απλα θα εκανα την εγγραφη ωστε να επερνα το πασο και δεν θα ξαναπατουσα και του χρονου διαγραφη σχολης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Ακου αν δεν υπαρχει περιπτωση να πας στο τμημα εγω απλα θα εκανα την εγγραφη ωστε να επερνα το πασο και δεν θα ξαναπατουσα και του χρονου διαγραφη σχολης.
άαα και δεν υπαρχει περιπτωση να με διαγραψουν απο μονοι τους? απλως θα εχω σε περιπτωση που ξαναπαω οοολα τα μαθηματα ξανα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
άαα και δεν υπαρχει περιπτωση να με διαγραψουν απο μονοι τους? απλως θα εχω σε περιπτωση που ξαναπαω οοολα τα μαθηματα ξανα?
οχι,δεν υπαρχει περιπτωση.Απλα,ναι,αμα τελικα,αποφασισεις να παραμεινεις στη σχολη(αμα δεν περασεις καπου αλλου που σου αρεσει του χρονου),τοτε θα εχεις χρωστουμενα τα μαθηματα του ετους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
άαα και δεν υπαρχει περιπτωση να με διαγραψουν απο μονοι τους? απλως θα εχω σε περιπτωση που ξαναπαω οοολα τα μαθηματα ξανα?

Ακου αν κανεις ανατολη σπουδων για 1 χρονο πχ δεν δικαιουσε τιποτα φετος,ουτε πασο και του χρονου θα αρχισεις απο το 1ο εξαμηνο.
Νομιζω οτι αν δεν κανεις εγγραφη 2 χρονια διαγραφεσαι απο την σχολη..
Οι επιλογες σου ειναι 3,πας σχολη κανεις εγγραφη και αναστολη σπουδων(δεν δικαιουσε τιποτα),η δευτερη επιλογη σου ειναι να κανεις απλα την εγγραφη να παρεις το πασο αλλα να μην ξαναπατησεις,αλλα να ξερεις οτι αν τελικα επιστρεψεις στην σχολη σου θα εισαι στο 3ο εξαμηνο και θα χρωστας τα παντα απο την 1η χρονια και η τελευταια επιλογη ειναι να κανεις διαγραφη και να τους πεις αντιο.
Καμια κυρωση δεν εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ααα ωραια ..ευχαριστω πολυ δημητρη και νικο ..το ξεκαθαρισα πληρως! θα κανω εγγραφη , θα απολαυσω τα προνομια οπως πασο , δε θα πατησω και βλέπουμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βαντα.μγ96

Νεοφερμένος

Η βαντα.μγ96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penelope585

Νεοφερμένος

Η penelope585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ξερεις κανεις για το αν το απολυτηριο σου αλλαζει αν ξαναδινεις πανελληνιες?...γιατι σκεφτομαι να ξαναδωσω..:( γιατι δεν περασα φετος...κριμα!!τελοςσπαντων οποις ξερει ας μ πει!!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Το απολυτήριο δεν αλλάζει.
Αν θέλει να σπουδάσεις ξαναδοκίαμσε.Αν το θέλουν άλλοι για σένα βρες κάτι να σε ευχαριστεί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ξερεις κανεις για το αν το απολυτηριο σου αλλαζει αν ξαναδινεις πανελληνιες?...γιατι σκεφτομαι να ξαναδωσω..:( γιατι δεν περασα φετος...κριμα!!τελοςσπαντων οποις ξερει ας μ πει!!...

Δυστηχος δεν αλλαζει ο βαθμος του πτυχειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmci

Νεοφερμένος

Η dmci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλημέρα,

Κι εγώ ξαναδίνω Πανελλήνιες του χρόνου! Θέλω όμως να ρωτήσω κάποια πράγματα από αυτούς που έχουν ήδη δώσει 2η φορά:

-Ποια ακριβώς είναι η διαδικασία συμμετοχής; Πότε πρέπει να πάω στο σχολείο να δηλώσω συμμετοχή, ποια χαρτιά πρέπει να έχω μαζί μου, κτλ.;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και ελπίζω να μην κουράσω κανέναν...
αλλη μια πο μενα...γινεται καποιος να δηλωσει συμμετοχη σε αλλο λυκειο απο κεινο της αποφοιτησης του/της?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
αλλη μια πο μενα...γινεται καποιος να δηλωσει συμμετοχη σε αλλο λυκειο απο κεινο της αποφοιτησης του/της?:hmm:
και βέβαια μπορεί,τουλάχιστον έτσι μου είπαν στο υποργειο παιδείας.
αρκεί να μην είναι και πολύ μακριά απο το σπίτι σου,άλλωστε και πρακτικά δε θα σε βολεύει.
μόνο να μην πετύχεις δύσκολο διευθυντή

α και αίτηση υποβάλλεις γύρω στο Φεβρουάριο,αλλά συγκεκριμένη ημερομηνία θα ανακοινωθεί αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top