[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία (Γενικής και Κατεύθυνσης)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τη μεθοδολογία σου. Ισως εχεις εξοικιωθεί με κάποιο τρόπο. Δες ένα άλλο παράδειγμα με το διχρωμικό κάλιο.

Το χρώμιο από 6 γίνεται 3. Η μεταβολή είναι (ελάττωση) κατά 3 που θα μπεί συντελεστής στο οξυγόνο αφού διαιρεθεί με τον δείκτη του οξυγόνου που είναι 2. Το οξυγόνο θα έχει συντελεστή 3/2. Γιατί στο οξυγόνο; Διότι το οξυγόνο υφίσταται αύξηση κατά 2 (από -2 που έχει στο διχρωμικό κάλιο σε σε 0 όταν μένει ελεύθερο) και αυτή η αύξηση (μεταβολή) θα μπεί συντελεστής στο διχρωμικό κάλιο, αφού διαιρεθεί με το 2 που είναι ο δείκτης του χρωμίου στο διχρωμικό κάλιο. Δηλαδή οι μεταβολές (αύξηση ή ελάττωση) μπαίνουν συντελεστές στις ενώσεις που έχουν τα στοιχεία που παθαίνουν μεταβολή οι Α.Ο. διαιρούμενες με τους δείκτες αυτών των στοιχείων . Συγκεκριμένα η αύξηση μπαίνει στην ένωση που έχει το στοιχείο που υπέστει τη μείωση και η μείωση μπαίνει στην ένωση που έχει το στοιχείο που υπέστει την αύξηση.

Αν θέλεις τώρα διπλασιάζεις τους συντελεστές για να μη έχεις κλάσματα ή γενικώς επειδή οι δείκτες δεν είναι πάντοτε 2 για να απαλλαγούμε (αν θέλουμε ) από τους κλασματικούς συντελεστές τους πολλαπλασιάζουμε με το ΕΚΠ των παρονομαστών.(διότι οι συντελεστές εκφράζουν αναλογία και όχι ποσότητα) και συνεχίζεις στοιχειομετρικά για τον υπολογισμό και των υπολοίπων συντελεστών.
Αν άφησα απορίες στη διάθεσή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μην το ψάχνεις εγώ έχω έναν τελείως δικό μου τρόπο,πολύ πιο εύκολο.
Κανείς δεν πρέπει να τον ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
τι λες ρε Χρήστο. :P δημοσίευσε τον... εμείς πάλι καλά δεν έχουμε οξειδοαναγωγή αν και την είχα μάθει μέχρι πριν από έναν μήνα πολύ καλά. το μόνο θέμα είναι να ξέρεις να βρεις τα προϊόντα, για τους συντελεστές και να μη ξέρεις μπορείς να τους βρεις... αλλά μ' αρέσει που σε όλα τα θέματα επιμένει ο Χρήστος, ειδικά στην αρχή, έλεος, που εννοούσατε και οι δυο τα ίδια τελικά. είχε πλάκα.....:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν είμαστε τελικά και τόσο σόγουροι πως εννοούσαμε τον ίδιο.:P
Όσο για τον τρόπο,πρέπει να γράφω μέχρι μεθαύριο...
Ας τα μάθει ο καθένας όπως τον βολεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Eίναι μακράν το πιο αδικημένο μάθημα.Οι πιο πολλοί λένε πως είναι δύσκολη,αλλά όταν σε ένα μάθημα κατεύθυνσης δεν ανοίγεις βιβλίο λογικό είναι να σου φαίνεται δύσκολο.
Αν εξαιρέσουμε το πρώτο κεφάλαιο είναι ένα πολύ εύκολο και ενδιαφέρον μάθημα για όποιον δεν την αφήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου μάθημα από αυτά της θετικής, τη χρονιά που μας πέρασε... Συμφωνώ για το ότι είναι αδικημένο και θεωρούμενο ως δύσκολο αλλά με διάβασμα, λύση πολλών ασκήσεων θε έρθει η κατανόηση... Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ, και ανυπομονώ για τη χημεία της Γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Κύριε chem22 (δεν ξερω και όνομα:P), μιας και είστε εδώ και πιστεύω θα δείτε το μήνυμα αυτό, έχω ένα μικρό προβληματάκι με τη Χημεία κατεύθυνσης..Είναι λίγο στριφνά ή εμένα μου φαίνεται; :P Βασικά δε ξέρω, μου φάνηκαν κάπως παράξενες οι διαμοριακές δυνάμεις. Είναι έτσι τα πράγματα ή να αρχίσω να ανησυχώ ότι εγώ δεν καταλαβαίνω;

:p

μητσο τι εννοεις?
οι διαμοριακες δυναμεις θα σου φανουν πανευκολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ρε συ, το βοήθημα του Σαββάλα λέει ΠΑΡΑ πολλά πράγματα και κάπου χάνομαι. :p

(Πχ αναλύει τις δδ σε οργανικές ενώσεις ενώ δεν έχουμε κάνει ακόμα :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
ξερω κι εγω το ειχα
ευκολα ειναι ομως ρε
δδ εννοεις διπολου διπολου η
διαμοριακες δυναμεις γενικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ρε συ, το βοήθημα του Σαββάλα λέει ΠΑΡΑ πολλά πράγματα και κάπου χάνομαι. :p

(Πχ αναλύει τις δδ σε οργανικές ενώσεις ενώ δεν έχουμε κάνει ακόμα :p)
Όλοι δυσκολεύονται στην αρχλη εκεί αλλά μετά τα καταλαβαίνουν.
Μην περιμένεις το συγκεκριμένο μάθημα να το μάθεις από τον Σαββάλα γιατί τα λέει κάπως τρομακτικά.Πες στον καθηγητή σου να σου τα εξηγήσει.Και στις εξετάσεις κάτι απλό θα μπει απ' αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
ρε παιδια το πιο ευκολο μαθημα της κατευθυνσης ειναι....μην ψαρωνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tas

Νεοφερμένος

Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγω προσωπικα γουσταρα τη Χημεια (και ακομα τη γουσταρω) τρελλα. Κατω απο 18 δεν θυμαμαι να εχω παρει ποτε, και πραγματικα δεν ειναι δυσκολο να παρει κανεις τετοιους βαθμους. Η αληθεια ειναι, οτι η Χημεια σαν επιστημη ειναι περισσοτερο θεωρητικη απο τη Φυσικη για παραδειγμα, καθως υπαρχουν πολλα πραγματα τα οποια πρεπει να γνωριζεις απ'εξω για να προχωρησεις. Υπαρχει λογικη παντα για το πως και το γιατι, αλλα τις περισσοτερες φορες η εξηγηση ειναι δυσκολη και αναγεται σε εισαγωγη σε Κβαντομηχανικες θεωριες τις οποιες βεβαια δεν διδασκουν στα πλαισια της 2βαθμιας εκπαιδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
εγω δεν εχω παρει κατω απο 99
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Όλοι δυσκολεύονται στην αρχλη εκεί αλλά μετά τα καταλαβαίνουν.
Μην περιμένεις το συγκεκριμένο μάθημα να το μάθεις από τον Σαββάλα γιατί τα λέει κάπως τρομακτικά.Πες στον καθηγητή σου να σου τα εξηγήσει.Και στις εξετάσεις κάτι απλό θα μπει απ' αυτά.

Ακριβώς αυτό. Τα αναλύει με πολλές λεπτομέρειες.

Εντάξει, διάβασα τώρα ένα 2ωρακι και μου φαίνονται πολύ πιο απλά, έλυσα και ασκήσεις και γενικά συνήλθα.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου μάθημα από αυτά της θετικής, τη χρονιά που μας πέρασε... Συμφωνώ για το ότι είναι αδικημένο και θεωρούμενο ως δύσκολο αλλά με διάβασμα, λύση πολλών ασκήσεων θε έρθει η κατανόηση... Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ, και ανυπομονώ για τη χημεία της Γ'.
:no1: Συμφωνώ! Και εμένα μου άρεζε πολύ φέτος η Χημεία, ήταν ένα από τα αγαπημένα μου μαθήματα!!! Βέβαια, ίσως είναι λίγο πιο εύκολη από τη Φυσική και τα Μαθηματικά, ή τη Βιολογία Κατ. αλλά θέλει και αυτή αρκετό διάβασμα!!! Καλή επιτυχία για του χρόνου!!!:bye:
-----------------------------------------
εγω δεν εχω παρει κατω απο 99
Εγώ φέτος στις πανελλήνιες είχα Χημεία 20 (100) και από τους δύο βαθμολογητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
στο τελος οι δδ θα σου φαινονται γελοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Nα ρωτήσω και κάτι μιας και πιάσαμε τη συζήτηση.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πώς διακρίνουμε σε ποια κατηγορία ανήκουν οι οργανικές ενώσεις (αφήστε που έχει μερικές μέσα στο βοήθημα) και ακόμα δεν τις έχουμε κάνει στη χημεία γενικής...

ιιιιιιιιιιιιιι, μήπως καταλαβαίνουμε μεταξύ ποιων μορίων αναπτύσσονται μεγαλύτερες διαμοριακές δυνάμεις λόγω της γεωμετρίας τους; :p

(Πχ αν είναι διακλαδιζόμενη ένωση, στην οποία οι δδ μεταξύ των μορίων θα είναι πιο ασθενείς από μια ευθύγραμμη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Nα ρωτήσω και κάτι μιας και πιάσαμε τη συζήτηση.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πώς διακρίνουμε σε ποια κατηγορία ανήκουν οι οργανικές ενώσεις (αφήστε που έχει μερικές μέσα στο βοήθημα) και ακόμα δεν τις έχουμε κάνει στη χημεία γενικής...

ιιιιιιιιιιιιιι, μήπως καταλαβαίνουμε μεταξύ ποιων μορίων αναπτύσσονται μεγαλύτερες διαμοριακές δυνάμεις λόγω της γεωμετρίας του; :p

(Πχ αν είναι διακλαδιζόμενη ένωση, στην οποία οι δδ μεταξύ των μορίων θα είναι πιο ασθενείς από μια ευθύγραμμη)
Μην σε απασχολόυν τέτοιες λεπτομέρειες,λογικά δεν θα μπουν στις εξετάσεις.
(Ωχ,εγώ το είπα αυτό;Mε επηρέασε το σύστημα μάλλον:P)
Το μόνο που θα μπει θα είναι μια αντιστοίχηση με ενώσεις και είδη δεσμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
:no1: Συμφωνώ! Και εμένα μου άρεζε πολύ φέτος η Χημεία, ήταν ένα από τα αγαπημένα μου μαθήματα!!! Βέβαια, ίσως είναι λίγο πιο εύκολη από τη Φυσική και τα Μαθηματικά, ή τη Βιολογία Κατ. αλλά θέλει και αυτή αρκετό διάβασμα!!! Καλή επιτυχία για του χρόνου!!!:bye:
-----------------------------------------

Εγώ φέτος στις πανελλήνιες είχα Χημεία 20 (100) και από τους δύο βαθμολογητές...


Merci...

Και μπράβο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γενικότερα ο Σαλτερής ότι έχει να κάνει με δεσμούς το παρουσιάζει πολύ περίεργα.Djimmakos θα σου πρότεινα να διαβάσεις δεσμούς και διαμοριακές δυνάμεις από το βοήθημα του φροντιστηρίου σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top