[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία (Γενικής και Κατεύθυνσης)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

etrygeom

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Πόσοι έχετε μπεί στο κεφ 3ο Χημική κινητική; Πόσοι απο σας έχετε μπεί στο εργαστήριο;

Εμείς τελειώσαμε το 2ο (Θερμοχημεία) την Τετάρτη και είμαστε καθ' οδόν για το 3ο (Χημική Κινητική). Δυστυχώς, δεν έχουμε εργαστήριο. Ασκήσεις-ασκήσεις-ασκήσεις και... ξερεεεεές ασκήσεις. Μια χαρά τα πάμε για ρομπότ. Κατά τα άλλα, κάνουμε Χημεία..

Μια δόση, ένας συμμαθητής μου με ρωτάει:
-Τι να το κάνουμε το εργαστήριο ρε συ;

Σωστά ρε.. Τι να το κάνουμε το εργαστήριο; Τσάμπα μάνεϊ! Ας γράφει το βιβλίο για εργαστηριακά όργανα, αντιδράσεις κλπ κλπ. Εμείς είμαστε ρομποτάκια, ασκησο-βγάλτες και δεν έχουμε ανάγκη από εργαστήρια. Εξάλλου στις Πανελλήνιες δεν θα εξεταστούμε σε εργαστηριακά μαθήματα. Αχ και βαχ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
η χημεια ειναι το καλυτερο μου μαθημα!!τη φυσικη δεν πολυχωνευω..αν και ειναι ωραιο μαθημα..μαλλον δε μας την εξηγει καλα ο καθηγητης και την εχω παρει με κακο ματι...:(


κριμα γιατι ειν φοβερο μαθημα η φυσικη...:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δυστυχώς για πολλά ενδιαφέροντα μαθήματα φταίνε οι καθηγητές που τα παιδιά δεν τα παίρνουν με καλό μάτι...και είναι τόσο κρίμα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εγώ τί να λέω που άντε να έχουμε λύσει 8 ασκήσεις μέσα στην τάξη από την αρχή της χρονιάς στη χημεία :(. Μόνο θεωρεία.....πφφ.... τεχνολογική FTW!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Firmani

Νεοφερμένος

Ο Firmani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
λοιπόν σήμερα στην χημεία κατεύθυνσης ο καθηγητής μας έβαλε στοίχιμα ότι αν βρεθεί καθηγητής worldwide που να έχει διδάξει καλύτερα χημική ισορροπία δεν θα ξαναπαραδώσει αυτό το κεφάλαιο!!!
και επειδη είναι μεγάλη κουβέντα σας παραθέτω την φώτο του πίνακα μετά το μάθημα(η περίπτωση U1<U2 δεν χώραγε στον πίνακα.....)
σε ακτίνα 10 χιλιομέτρων δεν έχει βρεθεί καθηγητής ούτε σε σχολείο ούτε σε φροντιστίριο με καλύτερες σημειώσεις.....κι αυτό λεεί πολλά
|(το όνομα του καθηγητή είναι παναγιώτης μηλιός)
Ψαχτείτε pleazeeeeeee!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω ενα εχω να πω....εμεις εχουμε πινακα με μαρκαδορο....κιμωλιες εφαγαν σαλτο απο καιρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Αν αφαιρέσεις την εικόνα τού Σωτήρος Χριστού, κατά τα άλλα είναι η ίδια εικόνα που έβλεπα τις προάλλες στην τηλεόραση από ένα σχολείο της Σομαλίας! Καί θα έλεγα ότι τα θρανία εκεί ήταν σε καλύτερη κατάσταση.
Πάντως ο μετριόφρων(?) καθηγητής σου δεν πρέπει να έχει και μεγάλη αυτοπεποίθηση γιά να βάζει όριο στα δέκα μόλις χιλίόμετρα.
Μη σας φουσκώνουν τα μυαλά.Αυτά όλα είναι πάρα πολύ εύκολα γιά όλους τούς καθηγητές.Στο μόνο σημείο που υπάρχει διάκριση είναι στο κέφι και στο μεράκι του καθηγητή.Δεν κάνουμε τίποτα σπουδαίο.Αναπαράγουμε τη γνώση, δεν την ανακαλύπτουμε.Εδώ ολόκληρος Αϊνστάιν και είχε πεί ότι απο τις επαφές του με τούς μαθητές συνεχώς μαθαίνει! Ποιός σημερινός καθηγητής έχει την μετριοφροσύνη να το πεί αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μαλλον προσπαθει να ψαρεψει ιδιαιτερα ο εν λογω κυριος...ας το κλειδωσει καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ας ερθει αυτός ο καθηγητής μια βολτα απο τα ιονια να δει...μαθηματικος(ξερει τελεια μαθηματικα φυσική χημεία)...κανεις μάθημα και δεν χρειαζεται να διαβάσεις καθόλου στο σπιτι...και λυνεις τις πιο δύσκολες ασκήσεις απο το κάθε λυσσάρι...αυτά μπορούσα να τα γραψω και εγώ σαν μαθητής...δεν εχουν τίποτα το ιδιαίτερο αυτές οι σημειώσεις...Είναι οι σημειώσεις που θα έφτιαχνε οποιοσδήποτε καθηγητής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να ρωτησω εγω κατι?ειπε ο κ.Μηλιος ''παιδια βγαλτε μια φωτογραφια ,δημοσιευστε την στο ιντερνετ και ελατε να μου πειτε αποτελεσματα και σας παρακαλω βαλτε και το ονομα μου''??

απο περιεργεια ρωταω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ωραίο κονσερβοκούτι!!!! Σαν τα τετράδια που μοιράζουν έξω από τα σχολεία τα φροντιστήρια όταν ψαρεύουν καινούριους μαθητές μου μοιάζει. "Όλα σε ένα" που λέει και η διαφήμιση.
Τα ίδια γράφει και το βιβλίο και μάλιστα με καλύτερο τρόπο. Για ποιο λόγο να υπάρχει λοιπόν ο καθηγητής? Πάντως όχι για να αναπαράγει στείρα γνώση υπό τη μορφή συνεπτυγμένων σημειώσεων!
Και μόνο ότι είπε τέτοια κουβέντα μέσα στην τάξη τον κατατάσσω στους μ@@@. Προσωπική άποψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
αυτα με τα εσωτερικος παρατηρητης και εξωτερικος πατατηρητης μοιαζουν ως παραδειγματα σε παιδακια του δημοτικου, επισης δεν ξεκαθαριζει προς τα που ειναι μετατοπισμενη η χημικη ισορροπια, αλλα το αφηνει να εννοειθει με το τι παραγεται πιο γρηγορα σε ποια φορα.
κατα τα αλλα η φληναφολογια και η ματαιοδοξια του καθηγητη τον καταθιστουν μη ανθρωπιστικο φορεα, αρα αντιπαιδαγωγικο.
μολις θυμηθει οτι ειναι καθηγητης, αρα παιδαγωγος , αρα λειτουργος της κοινωνιας και ΜΕΤΑ επιστημονας, ας μιλησει για τροπους διδασκαλιας.
κατα τα αλλα η συγκριση με τετοιους χαρακτηρισμους ειναι αντιδεοντολογικη και αθεμιτη.


ο νοων νοειτω!

In Flames Gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Firmani

Νεοφερμένος

Ο Firmani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλά ρε πιαδιά κράξτε όσο θέλετε δεν υπάρχει πρόβλημα ο καθηγητής έβαλε απλώς ένα στοίχιμα με τον ευατό του.καντε μαθημα πρωτα μαζί του και μετά μιλίστε.είναι κατά κοινή ομολογία ο καλύτερος καθηγητης στο σχολείο.

και οσο για την αναφορά στα σχολεία της Σομαλίας.μας συγχωρείς που δν εχουμε τον τέλειο εξοπλισμό σαν ένα μικρό δημόσιο σχολείο που είμαστε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
τι με ενδιαφερει αν εχει γνωσεις ?

το σχολειο σου μαθαινει πρωτα να εισαι ανθρωπος..και σιγουρα δε βοηθαει τους μαθητες με το να τους λεει : "δεν υπαρχει αλλος καλυτερος σε ακτινα τοσων χλμ κτλ" ελεος..ας παει να ψωνιστει σε ενα συνεδριο χημικων αν εχει τα κοτσια, οχι σε 16χρονα που δεν ξερουν αρκετη χημεια και στην τελικη απο αυτον περιμενουν να μαθουν..
ΕΛΕΟΣ..οταν το σχολειο παψει να απορριπτει τα οσα το ιδιο λεει σε μαθηματα του στυλ κοινωνιολογια, εκθεση, δικαιο περι ανθρωπιστικου χαρακτηρα εκπαιδευσης, τοτε θα αποκτησει παιδευτικο χαρακτηρα.
παραπαιδεια, μαυρο χρημα, καθηγητες ανιδεοι απο παιδαγωγικη, διδαχη ανηθικων , αθεμιτων τροπων πλουτισμου στους μαθητες, διδαχη του πλουτισμου ως αυτοσκοπο της ζωης, ολα αυτα προσβαλλουν τα σχολεια. και την ελληνικη εκπαιδευση που θελει να λεγεται δωρεαν αλλα μονο δωρεαν δεν ειναι...
βεβαια ευτυχως δεν ειναι ολοι οι καθηγητες ετσι για να μην ειμαι απολυτος.
δυστυχως οι πολλοι βρωμικοι προσβαλλουν τον πολιτισμο μας και οι λιγοι προσπαθουν μοναχικα να τον σωσουν...

αυτα απο εναν που ζει και νιωθει στο πετσι του την σκληρη πραγματικοτητα του σχολειου χωρις να εθελοτυφλει οπως πολλοι απο το φορουμ...

(επανηλθα)
ειμαι ο In Flames Gn, και μολις....ΞΕΚΙΝΗΣΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
τι με ενδιαφερει αν εχει γνωσεις ?

το σχολειο σου μαθαινει πρωτα να εισαι ανθρωπος..και σιγουρα δε βοηθαει τους μαθητες με το να τους λεει : "δεν υπαρχει αλλος καλυτερος σε ακτινα τοσων χλμ κτλ" ελεος..ας παει να ψωνιστει σε ενα συνεδριο χημικων αν εχει τα κοτσια, οχι σε 16χρονα που δεν ξερουν αρκετη χημεια και στην τελικη απο αυτον περιμενουν να μαθουν..
ΕΛΕΟΣ..οταν το σχολειο παψει να απορριπτει τα οσα το ιδιο λεει σε μαθηματα του στυλ κοινωνιολογια, εκθεση, δικαιο περι ανθρωπιστικου χαρακτηρα εκπαιδευσης, τοτε θα αποκτησει παιδευτικο χαρακτηρα.
παραπαιδεια, μαυρο χρημα, καθηγητες ανιδεοι απο παιδαγωγικη, διδαχη ανηθικων , αθεμιτων τροπων πλουτισμου στους μαθητες, διδαχη του πλουτισμου ως αυτοσκοπο της ζωης, ολα αυτα προσβαλλουν τα σχολεια. και την ελληνικη εκπαιδευση που θελει να λεγεται δωρεαν αλλα μονο δωρεαν δεν ειναι...
βεβαια ευτυχως δεν ειναι ολοι οι καθηγητες ετσι για να μην ειμαι απολυτος.
δυστυχως οι πολλοι βρωμικοι προσβαλλουν τον πολιτισμο μας και οι λιγοι προσπαθουν μοναχικα να τον σωσουν...

αυτα απο εναν που ζει και νιωθει στο πετσι του την σκληρη πραγματικοτητα του σχολειου χωρις να εθελοτυφλει οπως πολλοι απο το φορουμ...

(επανηλθα)
ειμαι ο In Flames Gn, και μολις....ΞΕΚΙΝΗΣΑ
:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree: απλα μερικοι επειδη δεν μπορουν αυτα να τα κανουν αλλου βγαζουν τα απωθημενα στα παιδια..Επισης να τονισω πως η χημικη ισορροπια δεν συμπεριλανβανει μονο αυτα που γραφει αλλα και πολλα αλλα που δεν αναφερονται απλα εχει αναλυσει τι γινεται με τις ταχυτητες που ειναι τα αλλα?Αποκλειεται να κανε μονο αυτα λιγο δυσκολο..γιατι αν εκανε μονο αυτα καθε αλλο παρα πολυ καλος ειναι...Γνωσεις και γενικη μορφωση εχουν πααααρα πολλοι παιδεια ομως λιγοι,γενικα αναφερομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Firmani

Νεοφερμένος

Ο Firmani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree: απλα μερικοι επειδη δεν μπορουν αυτα να τα κανουν αλλου βγαζουν τα απωθημενα στα παιδια..Επισης να τονισω πως η χημικη ισορροπια δεν συμπεριλανβανει μονο αυτα που γραφει αλλα και πολλα αλλα που δεν αναφερονται απλα εχει αναλυσει τι γινεται με τις ταχυτητες που ειναι τα αλλα?Αποκλειεται να κανε μονο αυτα λιγο δυσκολο..γιατι αν εκανε μονο αυτα καθε αλλο παρα πολυ καλος ειναι...Γνωσεις και γενικη μορφωση εχουν πααααρα πολλοι παιδεια ομως λιγοι,γενικα αναφερομαι..
εεε βσκ σ αυτό το θέμα έκανα εγώ βλακεία η παράδωση αποτελείτε από 4 πίνακες κ εγώ πόσταρα μόνο τον ένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
εεε βσκ σ αυτό το θέμα έκανα εγώ βλακεία η παράδοση αποτελείτε από 4 πίνακες κ εγώ πόσταρα μόνο τον ένα...
Δηλαδή για να καταλάβω.... σε μία διδακτική ώρα παρέδωσε όλη τη Χημική ισορροπία!!!! Πως είναι δυνατόν!!! Έλεος παιδιά.... και θεωρείται καλός καθηγητής.... μήπως να αναθεωρήσετε λίγο τα κριτήριά σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
παντως εμενα μπορω να πω οτι με μπερδεψε ετσι οπως τα γραφει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το βιβλίο από μόνο του τα γράφει απολύτως κατανοητά, κατά τη γνώμη μου. Αυτά τα πινακάκια είναι πιο περίπλοκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top