[Παλιό Σύστημα] Αρχές Φιλοσοφίας ή Πολιτική και Δίκαιο;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
εχεις μεγάλο δίκιο. γι΄ αυτο άλλωστε η φιλοσοφια του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη θεωρειται δυνσόητη απο πολλους θεωρητικους (στη γ').. τετοια μαθηματα, πράγματι, επιβάλλεται να είναι γενικης παιδείας!!

Του Πλάτωνα η Φιλοσοφία, τουλάχιστον τα μέρη της που διδασκόμαστε, δε μπορούν να γίνουν δυσνόητα σε κανένα νοήμων άνθρωπο. Είναι απλοϊκά, κατανοητά και «προσβάσιμα» σε όποιον τα πλησιάσει.

Για τον Αριστοτέλη, θα συμφωνήσω εν μέρει.

Μη μπερδεύεσαι, όμως. Ουδεμία σχέση έχει το αν κάποιος διάβασε τη Φιλοσοφία στη Β' με το αν θα κατανοήσει τον Αριστοτέλη.
Όποιος αγαπάει αυτό που διαβάζει, το καταλαβαίνει πολύ ευκολότερα, και σίγουρα αποδίδει καλύτερα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Το ξεθάβω το θεματάκι γιατί έχω μια απορία... :redface:

Πήραμε το χαρτί για να δηλώσουμε κατεύθυνση και έχουμε τις 2 επιλογές εμείς της θεωρητικής: Αρχές Φιλοσοφίας ή Πολιτική και δίκαιο. Ο καλύτερος μου φίλος που είναι τώρα Β' Λυκείου και θεωρητική κατεύθυνση, με συμβούλευσε να πάρω το Δίκαιο γιατί λέει η το βιβλίο της φιλοσοφίας είναι κακογραμμένο και η ύλη δύσκολη. Κάποιος της θεωρητικής που θα μπορούσε να κατατοπίσει εμάς τους καινούριους σχετικά με το μάθημα που έχει επιλέξει; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά - μιας και είμαι της παλιάς σχολής :P (δηλαδή είχαμε "Αρχές Φιλοσοφίας" στην θεωρητική κατεύθυνση και "Πολιτική και Δίκαιο" ως μάθημα γενικής παιδείας) - αν ήμουν στη θέση σου, θα επέλεγα "Αρχές Φιλοσοφίας", καθώς το βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρον! :D Βέβαια, παίζει ρόλο και ποιος καθηγητής διδάσκει το συγκεκριμένο μάθημα... :whistle:
Ευτυχώς, ήμουν τυχερή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Προσωπικά - μιας και είμαι της παλιάς σχολής :P (δηλαδή είχαμε "Αρχές Φιλοσοφίας" στην θεωρητική κατεύθυνση και "Πολιτική και Δίκαιο" ως μάθημα γενικής παιδείας) - αν ήμουν στη θέση σου, θα επέλεγα "Αρχές Φιλοσοφίας", καθώς το βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρον! :D Βέβαια, παίζει ρόλο και ποιος καθηγητής διδάσκει το συγκεκριμένο μάθημα... :whistle:
Ευτυχώς, ήμουν τυχερή! :)

Να σου πω την αλήθεια Ναταλάκι, κι εγώ φιλοσοφία θέλω και γενικά από την σύγκριση που έκανα εδώ και εδώ σε αυτή κατέληξα. Φοβάμαι μην δεν δημιουργηθεί τμήμα γιατί δεν την προτιμούν πλέον :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σου πω την αλήθεια Ναταλάκι, κι εγώ φιλοσοφία θέλω και γενικά από την σύγκριση που έκανα εδώ και εδώ σε αυτή κατέληξα. Φοβάμαι μην δεν δημιουργηθεί τμήμα γιατί δεν την προτιμούν πλέον :/:

Δήλωσέ την εσύ και βλέπεις του χρόνου τι θα γίνει. ;) :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ως επίσης της παλιάς σχολής με υποχρεωτικά και τα δύο, την φιλοσοφία στην κατεύθυνση και το δίκαιο στη γενική, σου συνιστώ να πάρεις δίκαιο γιατί είναι παιχνιδάκι και γράφεις 20 για πλάκα. Αν θες φιλοσοφία πρέπει να ξέρεις ότι θέλει διάβασμα (όχι τόσο για την εξέταση όσο για τα διαγωνίσματα) και έχει περίπλοκους όρους που το βιβλίο δεν εξηγεί και τόσο καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Ως επίσης της παλιάς σχολής με υποχρεωτικά και τα δύο, την φιλοσοφία στην κατεύθυνση και το δίκαιο στη γενική, σου συνιστώ να πάρεις δίκαιο γιατί είναι παιχνιδάκι και γράφεις 20 για πλάκα. Αν θες φιλοσοφία πρέπει να ξέρεις ότι θέλει διάβασμα (όχι τόσο για την εξέταση όσο για τα διαγωνίσματα) και έχει περίπλοκους όρους που το βιβλίο δεν εξηγεί και τόσο καλά.

Δεν έχω πρόβλημα με την ιδέα του διαβάσματος- αφού με ενδιαφέρει το θέμα, θα καθίσω και θα ασχοληθώ. Απλά, αυτό με το βιβλίο, από ότι φαίνεται ισχύει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω πρόβλημα με την ιδέα του διαβάσματος- αφού με ενδιαφέρει το θέμα, θα καθίσω και θα ασχοληθώ. Απλά, αυτό με το βιβλίο, από ότι φαίνεται ισχύει.:/:


Θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω λέγοντάς σου πως η ώρα της φιλοσοφίας ήταν η ώρα που καταλάβαινα την βαθύτερη έννοια λέξεων όπως βαρεμάρα, πλήξη, μαλακίες κλπ :P Πραγματικά είναι απίστευτα βαρετά ενώ στο δίκαιο μαθαίνεις και 5 πράγματα για πολιτική κλπ. Τσέκαρε το παρακάτω εδάφιο να δεις περί τίνος πρόκειται ;)


Οι έννοιες αυτές αντικατοπτρίζουν τις ιδέες δύο μεγάλων ρευμάτων, των εμφυτοκρατών ή νατιβιστών και των εμπειριστών. A priori χαρακτηρίζεται η γνώση που αποτελείται από έμφυτες ιδέες που προηγούνται της εμπειρίας, ενώ a posteriori η γνώση που προέρχεται από την εμπειρία. Ο Πλάτων υπήρξε από τους πρώτους που υποστήριξε την ιδέα της a priori γνώσης, θεωρώντας ότι η ψυχή έχει γνωρίσει τις ιδέες, άρα και την αλήθεια πριν από την γέννηση. Ρασιοναλιστικά ρεύματα που υποστήρηξαν την a priori γνώση εμφανίστηκαν και τον 17ο αιώνα με κύριο εκπρόσωπο τον Ρενέ Ντεκάρτ. Δριμεία κριτική πάνω στη θεωρία της a priori γνώσης έκανε ο Άγγλος εμπειριστής φιλόσοφος Τζων Λοκ, ο οποίος θεωρούσε ως πηγή γνώσης την εμπειρία λέγοντας ότι το υποκείμενο από την γέννησή του είναι tabula rasa, δηλαδή μια άγραφη δέλτος πάνω στην οποία καταγράφονται οι εμπειρίες της καθημερινότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω λέγοντάς σου πως η ώρα της φιλοσοφίας ήταν η ώρα που καταλάβαινα την βαθύτερη έννοια λέξεων όπως βαρεμάρα, πλήξη, μαλακίες κλπ :P Πραγματικά είναι απίστευτα βαρετά ενώ στο δίκαιο μαθαίνεις και 5 πράγματα για πολιτική κλπ. Τσέκαρε το παρακάτω εδάφιο να δεις περί τίνος πρόκειται ;)


Οι έννοιες αυτές αντικατοπτρίζουν τις ιδέες δύο μεγάλων ρευμάτων, των εμφυτοκρατών ή νατιβιστών και των εμπειριστών. A priori χαρακτηρίζεται η γνώση που αποτελείται από έμφυτες ιδέες που προηγούνται της εμπειρίας, ενώ a posteriori η γνώση που προέρχεται από την εμπειρία. Ο Πλάτων υπήρξε από τους πρώτους που υποστήριξε την ιδέα της a priori γνώσης, θεωρώντας ότι η ψυχή έχει γνωρίσει τις ιδέες, άρα και την αλήθεια πριν από την γέννηση. Ρασιοναλιστικά ρεύματα που υποστήρηξαν την a priori γνώση εμφανίστηκαν και τον 17ο αιώνα με κύριο εκπρόσωπο τον Ρενέ Ντεκάρτ. Δριμεία κριτική πάνω στη θεωρία της a priori γνώσης έκανε ο Άγγλος εμπειριστής φιλόσοφος Τζων Λοκ, ο οποίος θεωρούσε ως πηγή γνώσης την εμπειρία λέγοντας ότι το υποκείμενο από την γέννησή του είναι tabula rasa, δηλαδή μια άγραφη δέλτος πάνω στην οποία καταγράφονται οι εμπειρίες της καθημερινότητας.

Εντάξει, τώρα σαν έννοιες μπορεί να μου είναι άγνωστες. Ομολογώ ότι υπήρξαν πάνω από μια άγνωστες λέξεις :redface: Σχεδόν με έχεις πείσει να πάω Φιλοσοφία. :P Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πιο συγκεκριμένα τι κάνετε στο δίκαιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει, τώρα σαν έννοιες μπορεί να μου είναι άγνωστες. Ομολογώ ότι υπήρξαν πάνω από μια άγνωστες λέξεις :redface: Σχεδόν με έχεις πείσει να πάω Φιλοσοφία. :P Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πιο συγκεκριμένα τι κάνετε στο δίκαιο;

Θυμάσαι την Κ.Π.Α. που κάναμε στην Γ' γυμνασίου; Κάπως έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Θυμάσαι την Κ.Π.Α. που κάναμε στην Γ' γυμνασίου; Κάπως έτσι.

Μάλιστα. Θα το σκεφτώ. Σε ευχαριστώ Άκη. :flowers:
Κι εσένα Ναταλία. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ διάλεξα φιλοσοφία:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagr97

Νεοφερμένος

Ο panagr97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Όποιος θέλει πραγματικά να μορφωθεί και να αναπτύξει τις πνευματικές του ικανότητες να διαλέξει Φιλοσοφία...Τέλος...(με όλον τον σεβασμό στο μάθημα της Πολιτικής και του Δικαίου..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Παιδιά :/ σε εμάς φέτος δεν είχε να επιλέξουμε φιλοσοφία, μόνο πολιτική και δίκαιο είχε αναγκαστικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
η φιλοσοφία είναι υποχρεωτική νομίζω στη θεωρητική
ξέρει κανείς σίγουρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
η φιλοσοφία είναι υποχρεωτική νομίζω στη θεωρητική
ξέρει κανείς σίγουρα;
Σε μας διαλεγουν φιλοσοφια ή δικαιο.Νομιζω παντου ετσι γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Και στο δικό μας σχολείο τα παιδιά επιλέγουν.Επέλεξα τη Φιλοσοφια και μου άρεσε . Είναι ένας νέος τρόπος σκέψης και βοηθάει και στην Εκθεση της Γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Λοιπόν εμείς διαλέξαμε καθαρά από την πλευρά του καθηγητή που θα μας έκανε.
Δίκαιο το είχε μια ξινή που θέλει να μαθαίνεις και την τελευταία λεπτομέρεια ενώ φιλοσοφία μια πολύ cool καθηγήτρια που δεν είχε κολλήματα, δεχόταν όλες τις απόψεις plus ότι από τις 5 σελίδες ακαταλαβίστικων θεωριών μας συμπύκνωνε το νόημά τους σε 5 σειρές.
Έτσι πήραμε όλοι φιλοσοφία που θα βοηθήσει και του χρόνου λέει σε έκθεση και αρχαία κατ και στις εξετάσεις φυσικά με ένα 4ωράκι διάβασμα ήμασταν μια χαρά.
Γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένη και το μάθημα ήταν αρκετά ενδιαφέρον, όπως το έκανε αυτή τουλάχιστον. Δεν ξέρω αν θα ήταν τόσο ενδιαφέρον αν μας έβαζε να μαθαίνουμε όλα αυτά απέξω.
Τώρα αν υπάρχει κάποιος που θα ακολουθήσει νομική οπως και δήποτε καλό θα ήταν να πάρει δίκαιο.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matthaios

Νεοφερμένος

Ο Matthaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εγώ από μικρός προοριζόμουν για τη Θεωρητική κατεύθυνση, δεδομένου του ότι μου αρέσει το γράψιμο.
Αλλά όταν μας έδωσαν το φυλλάδια για να επιλέξουμε, δημιουργήθηκε πρόβλημα.
Εγώ στοχεύω στη Δημοσιογραφία, αλλά μέσω της Νομικής σχολής. Οπότε ξέρω πως το Δίκαιο θα αποτελέσει την καλύτερη εισαγωγή μου στα νομικά. Ναι, αλλά το μάθημα δεν το διδάσκει και ο καλύτερος άνθρωπος. Όχι σε θέμα συμπεριφοράς. Απλά αυτός ο άνθρωπος φαίνεται να μην έπρεπε να γίνει καθηγητής γιατί δεν το έχει.
Ενώ τη Φιλοσοφία θα την κάνει η φιλόλογος μου, που είπε ότι έχει ετοιμάσει πάρα πολύ ωραία πράγματα και με λίγη ενασχόληση στο σπίτι το μάθημα θα βγει και θα γίνει ευχάριστο.
Οπότε επέλεξα αναγκαστικά τη Φιλοσοφία και συμβιβάστηκα με το γεγονός ότι η Διευθύντρια ίσως με αφήσει να πάρω ένα αντίτυπο του Δικαίου στο σπίτι για να το διαβάσω. Δυστυχώς, δεν με βλέπω να αλλάζω γνώμη το Σεπτέμβριο.
Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος Υψηλάντης

Νεοφερμένος

Ο Τάσος Υψηλάντης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Δίκαιο θα βοηθήσει μόνο αν θέλει κάποιος για Νομική.
Η Αρχές Φιλοσοφίας σε βοηθάνε στο γνωστό της τρίτης....ήδη στην εισαγωγή βρήκα κάποια πράγματα τα οποία τα κάναμε στις Α.Φ...αυτά βέβαια είναι ελάχιστα αλλά με βοήθησαν να καταλάβω την εισαγωγή :P
Προσωπικά το μάθημα το μίσησα αρχικά λόγω της καθηγήτριας μας η οποία μας έβαζε να τα μαθαίνουμε απέξω και δεύτερον το βιβλίο είναι αρκετά κακογραμμένο.Παρ'όλα αυτά ότι σας αρέσει :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top