[Παλιό Σύστημα] Αρχές Φιλοσοφίας ή Πολιτική και Δίκαιο;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ανούσιο δεν είναι κανενα από τα δυο...:) το αν καταντούν βαρετα εξαρτάται σε καθε περιπτωση απο τον καθηγητη..
Tι να σου πω.Περισσοτερο με ωφελουσε 1 ωρα στοχασμου στο σπιτι μου παρα 1 ωρα φιλοσοφιας στο σχολειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Πάρε το μάθημα, στο οποίο μπαίνουν ευκολότερα βαθμοί.

Πανεξυπνο.Παλι καλα που δεν λειτουργουν ολοι ετσι :look:

ανούσιο δεν είναι κανενα από τα δυο... το αν καταντούν βαρετα εξαρτάται σε καθε περιπτωση απο τον καθηγητη..

Για τους ανιδεους,ανουσια ειναι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πανεξυπνο.Παλι καλα που δεν λειτουργουν ολοι ετσι :look:
Αν περίμενα το σχολείο να με μορφώσει, θα ζούσα ακόμη στη λίθινη εποχή.
Αφού θα το φάει στη μάπα το μάθημα, τουλάχιστον ας ανεβάσει το μο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αν περίμενα το σχολείο να με μορφώσει, θα ζούσα ακόμη στη λίθινη εποχή.
Αφού θα το φάει στη μάπα το μάθημα, τουλάχιστον ας ανεβάσει το μο.

Αχρηστος θα ειναι ο υψηλος μεσος ορος,πρακτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
φιλοσοφια χωρις δευτερη κουβεντα , και ασχετα απο τον καθηγητη αν ασχοληθεις μονη σου , σιγουρα θα βρεις καποιο κλαδο της να σου κινησει το ενδιαφερον...
ολοι εχουμε αναγκη την αναζητηση της αληθειας οποτε περα απο το σχολειο που ισως σου δωσει ενα ερεθισμα ,αξιζει να ασχοληθεις μιας και περικλειει και το δικαιο..οποτε δε χρειαζεται να εισαι σε διλημμα
αρα προτεινω ανεπιφυλακτα φιλοσοφια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστώ παααρα πολύ για το ενδιαφέρον σας !
:clapup:

Νάντια, να σου πω πως για να περάσεις στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, δεν είναι απαραίτητο να διαλέξεις τη Θεωρητική κατεύθυνση, μπορείς να διαλέξεις όποια από τις 3 θέλεις και πιστεύεις ότι θα είσαι καλύτερη, καθώς τα συγκεκριμένα τμήματα είναι και στο 1ο επιστημονικό πεδίο (πρόσβαση από θεωρητική) και στο 2ο (πρόσβαση από θετική και τεχνολογική.)
Τώρα, όσον αφορά τα 2 αυτά μαθήματα, απορώ γιατί το έκαναν έτσι. Μέχρι πέρυσι οι Αρχές φιλοσοφίας ήταν στη θεωρητική κατεύθυνση, μαζί με τα Αρχαία και τα Λατινικά, και η Πολιτική και Δίκαιο ήταν Γενικής Παιδείας για όλους...
Τέλοσπάντων, όπως σου είπαν και πιο πάνω, η Φιλοσοφία είναι πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά είναι και δύσκολο σαν μάθημα. Και θεωρώ ότι το συγκεκριμένο μάθημα ή θα το αγαπήσεις ή θα το μισήσεις, και αυτό θα εξαρτηθεί από την καθηγήτρια/καθηγητή που θα στο διδάξει. Π.χ., εγώ είχα μία απαίσια καθηγήτρια, που το μόνο που έκανε ήταν να κοιτάζει το βιβλίο και να μας λέει με άλλα λόγια αυτά που έγραφε μέσα. Και στην εξέταση τα ήθελε αυτολεξί, και ουσιαστικά αυτό που κάναμε ήταν παπαγαλία χωρίς να κοιτάζουμε την ουσία. (Και εγώ, επειδή δεν ήμουν καλή στην παπαγαλία, έπαιρνα και κάτι βαθμούς πολύ μέτριους.)
Από την άλλη, το Δίκαιο είναι όντως πιο εύκολο και πιο εύκολα κατανοητό, και μαθαίνεις χρήσιμα πράγματα. Είναι μια πιο ασφαλής επιλογή. Αλλά είναι κάπως βαρετό, ειδικά αν ο καθηγητής είναι βαρετός (ναι, κι εδώ είχα μία καθηγήτρια περίεργη, που έκανε το μάθημα αδιάφορο.)
Συμπερασματικά, θα σου πρότεινα να προτιμήσεις τη Φιλοσοφία, γιατί σχετίζεται περισσότερο με την κατεύθυνσή σου (αν παραμείνεις σε αυτή), αλλά αν δεις ότι το διδάσκει κάποιος καθηγητής που ξέρεις ότι είναι πολύ αυστηρός/βαρετός, προτίμησε το Δίκαιο.
Επίσης, κοίτα ποιες άλλες σχολές θα σε ενδιέφεραν και σε ποια κατεύθυνση αντιστοιχούν, και γενικά ποια αντικείμενα/μαθήματα σου είναι πιο εύκολα και ενδιαφέροντα, για να διαλέξεις κατεύθυνση. Μπορείς ακόμα να αλλάξεις, αν θες.

Δεν θέλω να αλλάξω κατεύθυνση γιατί λεφτά για φροντιστήρια/ιδιαίτερα δεν υπάρχουν.Αν ακολουθούσα άλλη κατεύθυνση η αδερφή μου δεν θα μπορούσε να με βοηθήσει και γενικά δεν θα είχα απο πουθενά βοήθεια..Αν είχα καλύτερους καθηγητές στα θετικά μαθήματα στην πρώτη λυκείου μπορεί να πήγαινα θετική,γιατί μ 'αρέσει και προτιμώ τις ασκήσεις οπού υπάρχουν λογικές λύσεις,παρά τα κατεβατά κείμενα... Σοβαρά όμως , οι καθηγήτες που είχα στα θετικά μαθήματα στην α' Λυκείου ειλικρινά με κατέστρεψαν.... Εξάλλου πιστεύω ότι και η θεωρητική ειναι πιο εύκολη απ'την θετική (η τεχνολογική για κάποιον λόγο με απωθεί , και δεν την σκέφτομαι καν....) και αρκετα ωραία , αν εξαιρέσεις την Ιστορία που ειναι μόνο παπαγαλία..:P



Αν περίμενα το σχολείο να με μορφώσει, θα ζούσα ακόμη στη λίθινη εποχή.
Αφού θα το φάει στη μάπα το μάθημα, τουλάχιστον ας ανεβάσει το μο.
Μπορώ να πω ότι έχω αλλάξει τμήμα, για να έχω τους καθηγητές που βάζουν τους εύκολους βαθμούς και κατέληξα να μισώ τα μαθήματα που δίδασκαν. Αυτό με έκανε να στεναχωρηθώ πάρα πολύ και να νιώσω άχρηστη καθώς πηρα δύο 18 και ένα 17αρι σε κάθε τρίμηνο (γεωμετρία,άλγεβρα,φυσική) χωρίς να έχω προσπαθήσει τόσο και προφανώς χωρίς να έχω καταλάβει κ όλας.Με "έριξε" γιαιτ στην γ΄γυμνασίου απλώς λάτρεψα τα μαθηματικά κ είχα άριστες βάσεις για την α' λυκείου οπου τελικά αποδείχθηκαν αχρηστες!
Με λίγα λόγια,δεν πρέπεις να διαλέξεις τους καθηγητές που βάζουν εύκολα βαθμούς γιατί είναι καλύτερα να παρεις 13 και να μάθεις εστω μια πρόταση παρά να πάρεις 18 και να θες σε κάθε ώρα του να κόψεις τις φλέβες σου...:P




Αρχές Φιλοσοφίας θα το αφήσω...! Εξάλλου μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον...Κ αν δω οτι απογοητεύομαι..εχω περιθώριο μέχρι 30 σεπτεμβρη να αλλάξω... Λες και τότε ο κάθε μαθητής θα έχει καταλάβει τι ακριβως θέλει...................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Δεν θέλω να αλλάξω κατεύθυνση γιατί λεφτά για φροντιστήρια/ιδιαίτερα δεν υπάρχουν.Αν ακολουθούσα άλλη κατεύθυνση η αδερφή μου δεν θα μπορούσε να με βοηθήσει και γενικά δεν θα είχα απο πουθενά βοήθεια..Αν είχα καλύτερους καθηγητές στα θετικά μαθήματα στην πρώτη λυκείου μπορεί να πήγαινα θετική,γιατί μ 'αρέσει και προτιμώ τις ασκήσεις οπού υπάρχουν λογικές λύσεις,παρά τα κατεβατά κείμενα... Σοβαρά όμως , οι καθηγήτες που είχα στα θετικά μαθήματα στην α' Λυκείου ειλικρινά με κατέστρεψαν.... Εξάλλου πιστεύω ότι και η θεωρητική ειναι πιο εύκολη απ'την θετική (η τεχνολογική για κάποιον λόγο με απωθεί , και δεν την σκέφτομαι καν....) και αρκετα ωραία , αν εξαιρέσεις την Ιστορία που ειναι μόνο παπαγαλία..:P

Οκ, τότε καλά κάνεις. Κι εγώ, μη νομίζεις, όλοι μου έλεγαν ότι είμαι πολύ καλή στα θετικά και ότι έχω πρακτικό μυαλό, και ήξερα ότι δεν το έχω με την αποστήθιση, όμως χαμένη δε βγήκα! Ίσα-ίσα!
Στη Φιλοσοφία απλά να προσπαθείς να κατανοείς αυτά που λέει, ειδικά αν πέσεις σε περίεργο καθηγητή. Δεν είναι μάθημα για αποστήθιση, είναι μάθημα για σκέψη, και αν δεν σου δώσει ο καθηγητής σου την ευκαιρία, τουλάχιστον προσπάθησε να το κάνεις μόνη σου. Γιατί είναι κρίμα να σιχαθείς το συγκεκριμένο μάθημα, όπως έκανα κι εγώ, για οποιονδήποτε λόγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Οκ, τότε καλά κάνεις. Κι εγώ, μη νομίζεις, όλοι μου έλεγαν ότι είμαι πολύ καλή στα θετικά και ότι έχω πρακτικό μυαλό, και ήξερα ότι δεν το έχω με την αποστήθιση, όμως χαμένη δε βγήκα! Ίσα-ίσα!
Στη Φιλοσοφία απλά να προσπαθείς να κατανοείς αυτά που λέει, ειδικά αν πέσεις σε περίεργο καθηγητή. Δεν είναι μάθημα για αποστήθιση, είναι μάθημα για σκέψη, και αν δεν σου δώσει ο καθηγητής σου την ευκαιρία, τουλάχιστον προσπάθησε να το κάνεις μόνη σου. Γιατί είναι κρίμα να σιχαθείς το συγκεκριμένο μάθημα, όπως έκανα κι εγώ, για οποιονδήποτε λόγο...


Οοοκ ! Με βοηθήσατε αρκετά ! Φιλοσοφία λοιπόν :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isabella S.

Νεοφερμένος

Η Isabella S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Παιδιά πάρτε το μάθημα πολιτική και δίκαιο.. :book: Είναι λίγο δυσκολούλικο αλλά αν διαβάσεις κάνεις δουλειά! :D
Φιλοσοφία είναι παλούκιιιιιιιιιιι :mad: :( Κακογραμμένο βιβλίο και δύσκολα γίνεται κατανοητό το μάθημα..ακόμα και όταν έχετε τον καλύτερο καθηγητή! Όλο το βιβλίο λέει για διάφορες μπούρδες.. :sick:
Σας το λέω διότι εμείς πέρσι κάναμε και τα δύο..η φιλοσοφία ήταν κατευθ. και το δίκαιο γενικής! Και έζησα και τα 2 στο πετσί μου!
Αλλά και πάλι εσείς αποφασίζετε :)
Φιλάκια και καλή επιτυχίααααα!

Υ.Γ > Μην αφήνετε κενά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Όλο το βιβλίο λέει για διάφορες μπούρδες..

Η δυστοκια στην κατανοηση καποιου αντικειμενου,δεν το κανει ''μπουρδα'' αλλα δυσκολο και πολυπλοκο.Σεβαστο το οτι δεν μπορεις να κατανοησεις κατι πολυπλοκο,αλλα δεν μπορεις να υποβιβαζεις ετσι την φιλοσοφια.Εδω δεν μπορεις καν να την καταλαβεις.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Η δυστοκια στην κατανοηση καποιου αντικειμενου,δεν το κανει ''μπουρδα'' αλλα δυσκολο και πολυπλοκο.
Μηπως εννοεις δυσκολια?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Η δυστοκια στην κατανοηση καποιου αντικειμενου,δεν το κανει ''μπουρδα'' αλλα δυσκολο και πολυπλοκο.Σεβαστο το οτι δεν μπορεις να κατανοησεις κατι πολυπλοκο,αλλα δεν μπορεις να υποβιβαζεις ετσι την φιλοσοφια.Εδω δεν μπορεις καν να την καταλαβεις.:whistle:

Φίλε μου έχεις δίκιο. Εγώ αρκετά φορές λέω μαθήματα- θέματα που δε κατανοώ μπουρδολογίες διότι δε τα καταλαβαίνω, έχω ακούσει πολλούς να λένε την βιολογία μπούρδα και πραγμαικά δε μπορούσα να καταλάβω την λογική τους (απλά δε την καταλαβαίνουν και ότι δε καταλαβαίνει ο ανθρώπινος νους το λαμβάνει ο μπουρδολογία).

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
μπράβο, πάντως!! μου φαίνεται τόσο περίεργο να αρέσει η φιλοσοφία σε μαθητη θετικής..:)

δεν είναι περίεργο η φιλοσοφία κινεί το ενδιαφέρον συνήθως στους θετικοτεχνολογικούς. Ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον κάτι αντίστοιχο με τα μαθηματικά με την έννοια του τρόπου σκέψης και θεμελιώδης επιστήμη. Μακάρι να ήταν γενικής παιδείας :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Το δίκαιο είναι ένα έκτρωμα. Εμάς δε μας εξηγούσε και πολλά πράγματα, και το έκανε ακόμα πιο δύσκολο και απαίσιο. Σίγουρα θα έπαιρνα φιλοσοφία. Μας έφερνε και διάφορα άρθρα, συζητούσαμε, είχε ένα ενδιαφέρον και στο τέλος είχαμε κυρίως ερωτήσεις κρίσεως, σε αντίθεση με το δίκαιο που, παρ' όλο που έχει ενδιαφέρον αντικείμενο, το βιβλίο είναι για πέταμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
δεν είναι περίεργο η φιλοσοφία κινεί το ενδιαφέρον συνήθως στους θετικοτεχνολογικούς. Ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον κάτι αντίστοιχο με τα μαθηματικά με την έννοια του τρόπου σκέψης και θεμελιώδης επιστήμη. Μακάρι να ήταν γενικής παιδείας :/:

Το συγκεκριμένο μάθημα δεν έχει να σου προσφέρει κάτι. Δε θα σου κινήσει καν το ενδιαφέρον, για να ασχοληθείς με τη Φιλοσοφία. Πιο πολύ Ιστορία της Φιλοσοφίας είναι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο μάθημα δεν έχει να σου προσφέρει κάτι. Δε θα σου κινήσει καν το ενδιαφέρον, για να ασχοληθείς με τη Φιλοσοφία. Πιο πολύ Ιστορία της Φιλοσοφίας είναι.;)

Κάποιοι υποστήριξαν ότι με καλό καθηγητή μπορεί να βγουν ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Δεν θα μπορέσω όμως να αποκτήσω ποτέ προσωπική γνώμη αφού δεν είμαι θεωρητική. Θα ήθελα να είναι μάθημα γενικής μόνο για την εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Κάποιοι υποστήριξαν ότι με καλό καθηγητή μπορεί να βγουν ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Δεν θα μπορέσω όμως να αποκτήσω ποτέ προσωπική γνώμη αφού δεν είμαι θεωρητική. Θα ήθελα να είναι μάθημα γενικής μόνο για την εμπειρία.

Αν σε ενδιαφέρει η εμπειρία, μπορείς να ζητήσεις από τον διδάσκοντα να παρακολουθήσεις το μάθημά του. Εξάλλου, απ' ό,τι θυμάμαι, η Φιλοσοφία διδάσκεται στην 7η ώρα της κατεύθυνσης, κατά την οποία οι υπόλοιπες κατευθύνσεις έχουν κενό.

Εγώ δεν αναφέρθηκα στον καθηγητή, αλλά στο μάθημα που γίνεται με βάση το βιβλίο.
Φυσικά, αν το μάθημα γίνεται εκτός βιβλίου, και ο καθηγητής φωτοτυπεί στους μαθητές σελίδες από βιβλία Φιλοσοφίας, και δημιουργείται διάλογος, τότε η Φιλοσοφία έχει να προσφέρει, εννοείται. Η Φιλοσοφία της Β' Λυκείου, όμως, δεν έχει σχέση με τη Φιλοσοφία, και δε μπορεί να ξεφύγει πολύ εκείνος που έχει αναλάβει το μάθημα, λόγω της μεγάλης διδακτέας ύλης.

Εδώ εμπλέκονται και άλλοι παράγοντες, όπως η διάθεση και η ωριμότητα της πλειονότητας των μαθητών, κλπ, αφού οι περισσότεροι εκμεταλλεύονται τη συγκεκριμένη ώρα, για να ξεδώσουν. Λογικό, όμως. Το σχολικό κλίμα γεννά τέτοιες αντιδράσεις, και κάνει τους μαθητές να αγανακτούν και να θέλουν να «ξεσπάσουν».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Tι να σου πω.Περισσοτερο με ωφελουσε 1 ωρα στοχασμου στο σπιτι μου παρα 1 ωρα φιλοσοφιας στο σχολειο.

σκεψου πως για πολλούς είναι το μοναδικο ερέθισμα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
δεν είναι περίεργο η φιλοσοφία κινεί το ενδιαφέρον συνήθως στους θετικοτεχνολογικούς. Ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον κάτι αντίστοιχο με τα μαθηματικά με την έννοια του τρόπου σκέψης και θεμελιώδης επιστήμη. Μακάρι να ήταν γενικής παιδείας :/:

εχεις μεγάλο δίκιο. γι΄ αυτο άλλωστε η φιλοσοφια του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη θεωρειται δυνσόητη απο πολλους θεωρητικους (στη γ').. τετοια μαθηματα, πράγματι, επιβάλλεται να είναι γενικης παιδείας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top