[Παλιό Σύστημα] Αρχές Φιλοσοφίας ή Πολιτική και Δίκαιο;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Με τις αλλαγές στο σύστημα οι θεωρητικοί της Β΄ Λυκείου επιλέγουν ή Αρχές φιλοσοφίας ή Δίκαιο πια. Τί θα επιλέξετε και γιατί; Εγώ δεν ξέρω ακόμα είμαι λίγο μπερδεμένος :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Εγώ Πολιτική και Δίκαιο θα επιλέξω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
η φιλοσοφια παντως ηταν το αγαπημενο μου στη β
λογικα το δικαιο θα κατανταει βαρετο
τι να πω οτι σ αρεσει καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Φιλοσοφια δαγκωτο.Και εγω στην Β φιλοσοφια ειχα.Αλλα βεβαια,πρεπει να προσεξεις και την καθηγητρια,αν κανει σωστο μαθημα για φιλοσοφια,διοτι το 99% των καθηγητων δεν ειναι ετοιμοι για να διδαξουν φιλοσοφια,αφου δεν ξερουν που παν τα 4,και ετσι θα φανει και σε εσας αλλο ενα μαθημα που πρεπει να μαθαινετε απ'εξω.Ενω με καλη καθηγητρια,οπως ειχαμε εμεις,καναμε συζητησεις πανω σε φιλοσοφικα θεματα,λεγαμε ο καθενας την αποψη του και η ωρα ηταν επικοιδομητικη,δεν ηταν δηλαδη μια στειρα εκμαθηση απειρων φιλοσοφικων ορων.Θυμαμαι μερικες φορες ειχα κανει και εγω μαθημα στην ταξη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Τα δίνεις και τα δυο στο τέλος εξετάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τα δίνεις και τα δυο στο τέλος εξετάσεις?

Με το παλιο συστημα θα παμε εμεις!! Που σημαινει πως δεν τα δινουμε!! Απλα μεχρι περσυ τα παιδια της Β διδασκοντουσαν Πολιτικη και και Δικαιο υποχρεωτικα και νομιζω οι Αρχες ηταν στα επιλογης!!Δεν ειμαι σιγουρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Με το παλιο συστημα θα παμε εμεις!! Που σημαινει πως δεν τα δινουμε!! Απλα μεχρι περσυ τα παιδια της Β διδασκοντουσαν Πολιτικη και και Δικαιο υποχρεωτικα και νομιζω οι Αρχες ηταν στα επιλογης!!Δεν ειμαι σιγουρος!

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό τα δίνεις ενδοσχολικά νομίζω αφού είναι μαθήματα κατεύθυνσης:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
:confused:Αφού δίκαιο έχω ακούσει ότι δίνουν, για φιλοσοφία δεν είμαι σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Πολιτική και Δίκαιο θα διάλεγα! Θα σας λυθούν οι απορίες για πράγματα που ακούγονται καθημερινά. Αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
:confused:Αφού δίκαιο έχω ακούσει ότι δίνουν, για φιλοσοφία δεν είμαι σίγουρη.
Το δίκαιο ήταν μάθημα γενικής οπότε το δίναμε όλοι στο τέλος Η φιλοσοφία ήταν μάθημα κατεύθυνσης στην θεωρητική
Τώρα από ότι κατάλαβα τα παιδιά της θεωρητικής θα επιλέγουν ανάμεσα σε δίκαιο και φιλοσοφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό τα δίνεις ενδοσχολικά νομίζω αφού είναι μαθήματα κατεύθυνσης:/:

Τα δίνεις και τα δυο στο τέλος εξετάσεις?

Συγνωμη μπερδευτηκα εγω οταν λετε τελος Πανελληνιες καταλαβα :P Ναι ναι τα δινεις στο τελος της Β ;P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Αν και το μάθημα της Φιλοσοφίας είναι αρκετά πιο ενδιαφέρον, θα σου προτείνω να επιλέξεις το Δίκαιο καθώς (όσον αφορά το μάθημα που έκανα εγώ) σου παρέχει χρήσιμες και πρακτικές πληροφορίες για την οργάνωση του πολιτικού συστήματος, ορίζει πολιτικούς όρους που θα σου φανούν χρήσιμοι όταν παρακολουθείς μια συζήτηση και τέλος, μαθαίνεις πολλά για την διαδικασία απονομής της δικαιοσύνης και την οργάνωση της στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Χωρίς να έχω διδαχτεί τη φιλοσοφία αφού δεν είμαι θεωρητική ψηφίζω δαγκωτό Δικαιο!
Είναι πιστεύω από τα πιο σημαντικά μαθήματα αφού προσφέρει γνώσεις απαραίτητες για τον καθένα μας. Η φιλοσοφία δεν άρεσε σε καμία φίλη μου θεωρητική φέτος ενώ το Δίκαιο ήταν για πολλούς το αγαπημένο μας μάθημα. Στις εξετάσεις θυμάμαι ότι λέγανε ότι δυσκολεύτηκαν να μάθουν τη φιλοσοφία αφού σε κάποια σημεία δεν είναι και πολύ κατανοητό το κείμενο ενώ το Δικαιο εβγαινε με 2 προσεκτικές αναγνώσεις. Βέβαια παίζει ρόλο και ο καθηγητής. Εγώ πάντως αν και δεν συμφωνώ που κάνανε το Δίκαιο επιλογής σε μια μόνο κατεύθυνση θα το επέλεγα σίγουρα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δηλαδη επιλεγουμε ενα μαθημα με βαση αμα το αλλος το πιανει γρηγορα η δεν καταλαβαινει ουτε εναν ορισμο του?Το μαθημα της φιλοσοφιας απαιτει μερακι και θεληση ωστε να το κατανοησεις,εχει ρευστους ορους που θετουν τον μαθητη σε σκεψεις και προβληματισμους,του αλλαζει τον τροπο που βλεπει τα πραγματα και τις κατστασεις γυρω του.Εγω στην 2α το εβλεπα ως ξεκουραση απο τα υπολοιπα μαθηματα(οχι οτι υπηρχε κουραση,λεμε τωρα :P ) και γενικα ηταν καλο εναυσμα για συζητησεις,οι οποιες αρκετες φορες ζυγιζαν προς φιλοσοφικο-πολιτικο περιεχομενο.

Επισης,η φιλοσοφια δεν αρεσει σε παρα πολλους,αφου δεν την κατανοουν,δεν εχουν μαθει να σκεφτονται.Η φιλοσοφια απαιτει συνδυαστικη σκεψη και κριτικη ικανοτητα,αμα θελετε κατι στειρο παρτε Δικαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Χωρίς να έχω διδαχτεί τη φιλοσοφία αφού δεν είμαι θεωρητική ψηφίζω δαγκωτό Δικαιο!
Είναι πιστεύω από τα πιο σημαντικά μαθήματα αφού προσφέρει γνώσεις απαραίτητες για τον καθένα μας. Η φιλοσοφία δεν άρεσε σε καμία φίλη μου θεωρητική φέτος ενώ το Δίκαιο ήταν για πολλούς το αγαπημένο μας μάθημα. Στις εξετάσεις θυμάμαι ότι λέγανε ότι δυσκολεύτηκαν να μάθουν τη φιλοσοφία αφού σε κάποια σημεία δεν είναι και πολύ κατανοητό το κείμενο ενώ το Δικαιο εβγαινε με 2 προσεκτικές αναγνώσεις. Βέβαια παίζει ρόλο και ο καθηγητής. Εγώ πάντως αν και δεν συμφωνώ που κάνανε το Δίκαιο επιλογής σε μια μόνο κατεύθυνση θα το επέλεγα σίγουρα! :)

Και τα δύο μαθήματα -στα πλαίσια του σχολείου- χαζά είναι.
Η φιλοσοφία που διδάσκεσαι στη β' λυκείου δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. ;)

Μοιάζει περισσότερο με μία κατευθυνόμενη ιστορία ενός μέρους της φιλοσοφίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Θα διάλεγα σίγουρα φιλοσοφία. Βασικά φιλοσοφία έκανα ούτως ή άλλως γιατί εμείς δεν διαλέγαμε τότε. :P Το δίκαιο το είχαμε στα γενικής.
Το δίκαιο παρόλο που μου αρέσει το όλο κόνσεπτ, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Ωραία μαθαίνεις βασικούς όρους κλπ. Εμείς είχαμε μια καθηγήτρια η οποία σπούδαζε εγκληματολογία και μας έβαζε να αναλύουμε στην τάξη υποθέσεις. Μόνο αυτό μου άρεσε.

Η φιλοσοφία, αν πετύχεις καλό καθηγητή που δεν βαριέται τη ζωή του, είναι γοητευτικό μάθημα. Θυμάμαι προσπαθούσα τόσο πολύ να καταλάβω την έννοια της αυτής καθεαυτής ουσίας :P Η καθηγήτριά μας ευτυχώς δεν μας υποχρέωνε σε παπαγαλία, οπότε τα μαθήματα ήταν ατέλειωτες φιλοσοφικές συζητήσεις, για τον Πλάτωνα, την ψυχή που προυπάρχει, τους Στωικούς, τον Αριστοτέλη. Περιττό να πω ότι με βοήθησαν πολύ στη Γ λυκείου, καθώς τα αρχαία είναι φιλοσοφικά κείμενα. Τα βιβλία είναι και τα δύο άσχημα και ατσούμπαλα και σε απωθούν από το να τα αγγίξεις, όμως η φιλοσοφία κατ' εμέ αξίζει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πραγματικά και τα 2 από ότι έχω δει από εναν φίλο μου ειναι κακογραμμενα!! Το θεμα ειναι πως δεν ξερω αν με ενδιαφερει η νομικη και θελω να μαθω κατι χρησιμο ή η Φιλοσοφια πιο πολυ!!! Ακομα θα παω δευτερα και δεν εχω καταληξει 100%!! Θα ηθελα να κανω και τα 2!! Δεν ξερω ειλικρινα τι ψαχνω..ισως να αποκομισω κατι σημαντικο για το μελλον μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο δίλημμα είχα αλλά κατέληξα πως θα επιλέξω Πολιτική και Δίκαιο αφού με ενδιαφέρει περισσότερο από τις Αρχές Φιλοσοφίας ... Είναι και ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του καθενός !
It's up to you to decide ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πραγματικά και τα 2 από ότι έχω δει από εναν φίλο μου ειναι κακογραμμενα!! Το θεμα ειναι πως δεν ξερω αν με ενδιαφερει η νομικη και θελω να μαθω κατι χρησιμο ή η Φιλοσοφια πιο πολυ!!! Ακομα θα παω δευτερα και δεν εχω καταληξει 100%!! Θα ηθελα να κανω και τα 2!! Δεν ξερω ειλικρινα τι ψαχνω..ισως να αποκομισω κατι σημαντικο για το μελλον μου!!

Τι λες μωρέ. Τι να αποκομίσεις ; Δεν είναι η συντέλεια του κόσμου. Αντικειμενικά είναι δύο "άχρηστα" μαθήματα. Είναι απλώς τι σου αρέσει. Αν σ'αρέσει το φιλοσοφείν και το αμπελοφιλοσοφείν τότε πάρε φιλοσοφία και αν το βαριέσαι διάλεξε δίκαιο. It's not rocket science.
Δίκαιο θα ξαναδείτε μόνο αν περάσετε νομική, στη Γ λυκείου δεν έχει τίποτα σχετικό. Καθίστε καλύτερα να κοιτάξετε που έχετε κενά να αρχίζετε να τα καλύπτετε και μη κολλάτε τώρα σε χαζομάρες.

Μη μου πεις ότι φοβάσαι μην έχεις "κενά" άμα περάσεις νομική επειδή δε θα χεις κάνει Δίκαιο στη Β. :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τι λες μωρέ. Τι να αποκομίσεις ; Δεν είναι η συντέλεια του κόσμου. Αντικειμενικά είναι δύο "άχρηστα" μαθήματα. Είναι απλώς τι σου αρέσει. Αν σ'αρέσει το φιλοσοφείν και το αμπελοφιλοσοφείν τότε πάρε φιλοσοφία και αν το βαριέσαι διάλεξε δίκαιο. It's not rocket science.

Ναι το ξερω απλα μου αρεσει και η φιλοσοφια αλλα φοβαμαι οτι μπορει να μου φανει δυσνοητη :P Και το Δικαιο ισως μου χρησιμευσει στο μελλον αλλα ισως μου φανει αλλο ενα μαθημα που πρεπει απλα να διαβαζω ενω η φιλοσοφια ακουγεται πιο ενδιαφερουσα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top