Ονομασία των Σκοπίων

Τι πιστεύετε για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 186)

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εσύ ως Μακεδόνας θα αντιληφθείς κάποια θετική αλλαγή στη ζωή σου αν δεν ονομαστούν τα Σκόπια Μακεδονία;Aπλά θα είναι μια ηθική ικανοποίηση.
Και ενα γεγονός το οποίο θα ανεβάσει τα ποσοστά της όποιας κυβέρνησης.;)

Προσωπικά όπως και οι από κάτω σου συμφωνούν μαζί μου με την κατοχύρωση του όρου Μακεδονία στα Σκόπια υπάρχει κίνδυνος για παραποίηση της ιστορίας καθώς και για κάτι πιο βραχυπρόθεσμο...Υπάρχει περίπτωση να κινηθούν και άλλοι λαοί για την "ανάκτηση" των δικών τους στοιχείων από την Ελλάδα:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Προσωπικά όπως και οι από κάτω σου συμφωνούν μαζί μου με την κατοχύρωση του όρου Μακεδονία στα Σκόπια υπάρχει κίνδυνος για παραποίηση της ιστορίας καθώς και για κάτι πιο βραχυπρόθεσμο...Υπάρχει περίπτωση να κινηθούν και άλλοι λαοί για την "ανάκτηση" των δικών τους στοιχείων από την Ελλάδα:bye:
Ποιοί είναι οι αποκάτω μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ, ΑΜΑ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΠΑΡΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΥΛΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΚΑΤΑ ΣΚΟΠΙΑ Η ΚΑΤΑ ΙΡΑΝ ΜΕΡΙΑ

ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΑ @@@ ΔΙΠΛΑΣΙΑ

αντε να σοβαρευομαστε λεω εγω......
μα καλα? τρελα πουλατε? απορω με καποιους ωρες ωρες και τις μ@#$%^ς που πετανε......

Ναι! Δεν έχεις επιχειρήματα, οπότε, άρχισέ μας στο βρίσιμο... είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.
»Θα ήθελα πολύ να μην είχα γεννηθεί στην Ελλάδα, αλλά σκεφτόμενος ότι κάποιοι γενιούνται φτωχοί και ζητιάνοι, μπορώ να συμβιβαστώ μια χαρά.
»Απορώ κάποιες φορές πόσες (πώς το είπες; α, ναι...) μ@#$%^ς μπορεί να λέει ένας εθνικιστής κάθε μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Επειδή κάποιοι απαξίωσαν αυτή την απάντηση του crisatos, εννοεί την «Κάθοδο των Δορυέων»...

η κάθοδος των δωριαίων έγινε το 2000πχ περίπου,
και η κάθοδος των σλάβων το 500μχ

μιλάμε για μιά διαφορά 2500 χρόνων. δέν νομίζω οτι οι δωρυείς έχουνε καμία σχέση με τους σλάβους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τι εννοείς?

Εννοώ πως οι Δορυείς κατέβηκαν στην Ελλάδα, οπότε κατατρόπωσαν τους Αχαιούς, που είχαν κατατροπώσει αυτούς που οι απόγονοί τους θα μπορούσαν να λέγονται τώρα Έλληνες με όλη την έννοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πιστέψω πως όλα αυτά ξεκίνησαν από μια μπ@ρούφ@ που πέταξε ο Γιάννης...

Ναι! Δεν έχεις επιχειρήματα, οπότε, άρχισέ μας στο βρίσιμο... είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.
»Θα ήθελα πολύ να μην είχα γεννηθεί στην Ελλάδα, αλλά σκεφτόμενος ότι κάποιοι γενιούνται φτωχοί και ζητιάνοι, μπορώ να συμβιβαστώ μια χαρά.
»Απορώ κάποιες φορές πόσες (πώς το είπες; α, ναι...) μ@#$%^ς μπορεί να λέει ένας εθνικιστής κάθε μέρα.

Φίλε τα έχεις κάνει τα πράγματα αχταρμά. Όχι επειδή αγαπώ την Ελλάδα να λέγομαι εθνικιστής. Μάθαμε τώρα οι Έλληνες και όποτε θέλουμε πετάμε και την λέξη αυτή... ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ, όπως και την ιστορία της, την γλώσσα της και την Θρησκεία της. Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι εθνικιστής. Αλλά καλύτερα να είμαι "εθνικιστής", παρά ένας ανθέλληνας που καταβροχθίζει ότι #@$@%! του πλασσάρουν. Ναι, δεν θέλω να είμαι ψευτο-αντικειμενικός και φιλοσκοπιανός και να παίρνω το μέρος τον ξένων, μόνο και μόνο για να την σπάσω στους πραγματικούς Έλληνες. 1000 φορές καλύτερα "Εθνικιστής"
-----------------------------------------
Εννοώ πως οι Δορυείς κατέβηκαν στην Ελλάδα, οπότε κατατρόπωσαν τους Αχαιούς, που είχαν κατατροπώσει αυτούς που οι απόγονοί τους θα μπορούσαν να λέγονται τώρα Έλληνες με όλη την έννοια.

Καμία σχέση. Οι Δωρυείς δεν ήταν Έλληνες λοιπόν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Ναι! Δεν έχεις επιχειρήματα, οπότε, άρχισέ μας στο βρίσιμο... είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.
»Θα ήθελα πολύ να μην είχα γεννηθεί στην Ελλάδα, αλλά σκεφτόμενος ότι κάποιοι γενιούνται φτωχοί και ζητιάνοι, μπορώ να συμβιβαστώ μια χαρά.
»Απορώ κάποιες φορές πόσες (πώς το είπες; α, ναι...) μ@#$%^ς μπορεί να λέει ένας εθνικιστής κάθε μέρα.
Αν δεν θες να είσαι Έλληνας τράβα σε άλλη χώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Αλλά καλύτερα να είμαι "εθνικιστής", παρά ένας ανθέλληνας που καταβροχθίζει ότι #@$@%! του πλασσάρουν. Ναι, δεν θέλω να είμαι ψευτο-αντικειμενικός και φιλοσκοπιανός και να παίρνω το μέρος τον ξένων, μόνο και μόνο για να την σπάσω στους πραγματικούς Έλληνες. 1000 φορές καλύτερα "Εθνικιστής"

Και να πω πως δεν το έγραψα για τους "ανθέλληνες";

Μάλιστα, υπάρχουν πραγματικοί Έλληνες, μούφα Έλληνες, κινέζικες απομιμήσεις Ελλήνων, Ελοχίμ, Νεφελίμ, γκρίζοι δούλοι κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexander 94

Νεοφερμένος

Ο alexander 94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εννοώ πως οι Δορυείς κατέβηκαν στην Ελλάδα, οπότε κατατρόπωσαν τους Αχαιούς, που είχαν κατατροπώσει αυτούς που οι απόγονοί τους θα μπορούσαν να λέγονται τώρα Έλληνες με όλη την έννοια.
συμφωνω.γονιδιακα δεν ειμαστε σιγουρα απογονοι των αρχαιων ελληνων.ας μη ρωταμε λοιπον τι κανει η χωρα μας για μας αλλα τι μπορουμε να κανουμε εμεις για την ελλαδα ωστε να λεγομαστε δικαιως ελληνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Και να πω πως δεν το έγραψα για τους "ανθέλληνες";

Μάλιστα, υπάρχουν πραγματικοί Έλληνες, μούφα Έλληνες, κινέζικες απομιμήσεις Ελλήνων, Ελοχίμ, Νεφελίμ, γκρίζοι δούλοι κλπ

Ξέχασες να πεις τους Έλληνες σε συσκευασία δώρου ρε.
Άσε μας τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
1) Δεν ήταν μπαρούφα. Γνώμη ήταν.
2) Μαζί σου φίλε, απλά εγώ προσπαθώ να είμαι διπλωμάτης και "προσπαθώ" να είμαι αντικειμενικός.
3) Μπορεί να είμαι ανθέλληνας, αλλά το προτιμώ από άλλους που βγαίνουν να φωνάζουν στα κανάλια πως αγαπάν τη πατρίδα τους, είναι η καλύτερη στο κόσμο και άλλες @#$%^ που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό.
4) Ζούμε σε μια χώρα που μας αποκαλούν ανώριμα νιάνιαρα. Τι τους νοιάζει η γνώμη μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Kαι παλι Ελληνας θα ειναι.

Στην ταυτότητα ίσως. Αλλά όχι, στην ψυχή σου δεν θα είσαι Έλληνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Στην ταυτότητα ίσως. Αλλά όχι, στην ψυχή σου δεν θα είσαι Έλληνας
Δικαίωμα του είναι να μην θέλει να είναι Έλληνας.Δεν το διάλεξε άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Εννοώ πως οι Δορυείς κατέβηκαν στην Ελλάδα, οπότε κατατρόπωσαν τους Αχαιούς, που είχαν κατατροπώσει αυτούς που οι απόγονοί τους θα μπορούσαν να λέγονται τώρα Έλληνες με όλη την έννοια.

και με την θεωρία σου πώς εξηγείς το οτι η ελληνική γλώσσα επιβίωσε τόσα χρόνια.
οι δωρυείς τί γλώσσα μιλούσαν?

απλά δυηλύεις τον κόνοπα, 4000 χρόνια πρίν προκειμένου να αποδείξεις οτι δέν είμαστε έλληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Όταν μας κατέλαβαν άρχισαν να μιλούν Ελληνικά.


(Διάλειμμα. Δεν απαντώ σε ερωτήσεις για λίγο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Ξέχασες να πεις τους Έλληνες σε συσκευασία δώρου ρε.
Άσε μας τώρα...

Αφού εσύ τους χώρισες σε πραγματικούς και μη πραγματικούς. Υποστηρίζεις πως αγαπάς τη χώρα σου και θες το καλό της, δεκτό. Δε φαίνεται να ισχύει όμως απ' τη στιγμή που κάνεις διακρίσεις στους συνέλληνες σου (συνέλληνες όπως θα έλεγε και ο βελόπουλος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
1) Δεν ήταν μπαρούφα. Γνώμη ήταν.
2) Μαζί σου φίλε, απλά εγώ προσπαθώ να είμαι διπλωμάτης και "προσπαθώ" να είμαι αντικειμενικός.
3) Μπορεί να είμαι ανθέλληνας, αλλά το προτιμώ από άλλους που βγαίνουν να φωνάζουν στα κανάλια πως αγαπάν τη πατρίδα τους, είναι η καλύτερη στο κόσμο και άλλες @#$%^ που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό.
4) Ζούμε σε μια χώρα που μας αποκαλούν ανώριμα νιάνιαρα. Τι τους νοιάζει η γνώμη μας;

1) Όπως γνώμη είναι το να σε βρίζει Ο Βάγγος
2) Δεν νομίζω πως το πετυχένεις όμως.
3) Εγώ πάλι όχι. Γιατί αν πιστεύεις οτι κάτι δεν θα γίνει, τότε είναι αδύνατο στο να καταφέρεις να το κάνεις
4) Όταν τα "ανώριμα νιάνιαρα" μεγαλώσουν αυτά θα είναι η φωνή της χώρας μας, αυτοί οι οποίοι βλέπω να την κάνουν @@@@@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Είναι πραγματικά άξιο θαυμασμού ενώ δεν έχω εκφέρει γνώμη σχετικά με το θέμα, βγάλατε συμπέρασμα για το ότι ακούω "αριστερούς ιντελέκτσουαλς" και δε συμμαζεύεται. Το σχόλιο περί Άδωνη έγινε καθαρά λόγω του φανατισμού που είδα στα μηνύματα σας.

Στη τελική δε θα κάτσω να απολογηθώ και να σας πω γιατί δεν ακούω αυτούς τους "αριστερούς ιντελέκτσουαλς". Το ότι έβρισες αριστερούς (δεν έχει σημασία ότι έβρισες αυτούς, οποιονδήποτε και να έβριζες το ίδιο θα έλεγα) δείχνει ότι μάλλον δεν έχεις και πολλά επιχειρήματα. Μου θυμίζεις κάτι τύπους που όποιον δε συμφωνεί μαζί τους τον λένε ανθέλληνα.

Είναι κρίμα παιδιά γυμνασίου και α' λυκείου να φανατίζονται τόσο.

Εγω προσωπικα φιλαρακι, ουτε φανατισμενος ειμαι ουτε τιποτα. Ειμαι και "αριστερος" στα περισσοτερα θεματα και ασπαζομαι την πλειονοτητα των αποψεων τους (αν και μικρος ακομα για να εχω μια ξεκαθαρη πολιτικη αποψη.....)
Αλλα οταν θιγονται τα εθνικα συμφεροντα της χωρας μου και ειδικοτερα της περιοχης που ζω ( και οχι, οι παππουδες μου δεν ειναι προσφυγες), ε, εκει τρελαινομαι..... Απλα δεν γουσταρω να λεγονται αυτοι Μακεδονια, δεν εχουν καμμια μα καμμια σχεση με την ελλαδα και γενικως τα βαλκανια, καμμια ομως...............
Δηλαδη για κατσε λιγο, επειδη δεν γουσταρω να εχουν βλεψεις επεκτατικης πολιτικης για την χωρα μου, ποσο μαλλον τον τοπο μου, θεωρουμαι εθνικιστης και φασιστας??? Πλακα με κανεις?
Και πες ενταξει, στα @@@ σου για την Μακεδονια, δεν εισαι απο 'κει, το να δειχνουν την σημαια της Ελλαδας με τον καγκελωτο σταυρο του φασισμου σου αρεσει? Που οι προγονοι μας πολεμησαν και σκοτωθηκαν για να διωξουν το μισητο αυτο συμβολο και οτι αντιπροσωπευει ( ναι, αυτοι ηταν οντως πραγματικοι προγονοι μας, γιατι λεγεται εδω μεσα οτι δεν ειμαστε καν Ελληνες)

Στην τελικη να στησουμε και κ@#ο και να τους πουμε οριστε: γ@$#%ε μας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top