Ονομασία των Σκοπίων

Τι πιστεύετε για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)

Shadow25

Νεοφερμένος

Ο Shadow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Να πω και κάτι για όσους ψήφισαν "Αδιαφορώ πλήρως". Χωρίς παρεξήγηση πάντα, πιστεύω πως τουλάχιστον οι μισοί από εσάς έχετε βρίσει πολιτικούς επειδή μας φτάσανε εδώ. Αναρωτηθείτε τώρα ποιός φταίει που φτάσαμε εδώ που είμαστε σήμερα σαν κράτος/πολιτεία/λαός.
Επίσης φτάσαμε εδώ που φτάσαμε επειδή δεν έχουμε αίσθημα εθνισμού (δεν λέω εθνικισμού) κάτι το οποίο αποδεικνύεται από αυτά που γράφετε όσοι δε σας καίγεται καρφί για την ονομασία. ΣΧΕΔΟΝ πάντοτε σαν λαός είχαμε διχόνοια. Αντί να κοιτάξουμε τη χώρα μας, μας νοιάζει πώς θα είναι εντάξει τα άλλα κράτη και πολλές φορές κράτη που έχουν επιθετικές βλέψεις προς την χώρα μας. Ένα ξέρω. Αν δεν στηρίξεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει. Αρκετοί από κάτω μπορεί να με βλαστημίξετε να με πείτε όπως σας κατέβει αλλά δε με νοιάζει. Προσωπικά θλίβομαι να βλέπω άτομα να μην τα ενδιαφέρουν εθνικά θέματα και δεν λέω να γίνουμε εθνικιστές να βρίζουμε να δέρνουμε αλλά σε πολιτισμένα πάντα πλαίσια να στηρίζουμε με κάθε τρόπο τη χώρα μας για την ύπαρξη της οποίας έχει χυθεί αίμα και έχουν γίνει αγώνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Να πω και κάτι για όσους ψήφισαν "Αδιαφορώ πλήρως". Χωρίς παρεξήγηση πάντα, πιστεύω πως τουλάχιστον οι μισοί από εσάς έχετε βρίσει πολιτικούς επειδή μας φτάσανε εδώ. Αναρωτηθείτε τώρα ποιός φταίει που φτάσαμε εδώ που είμαστε σήμερα σαν κράτος/πολιτεία/λαός.
Επίσης φτάσαμε εδώ που φτάσαμε επειδή δεν έχουμε αίσθημα εθνισμού (δεν λέω εθνικισμού) κάτι το οποίο αποδεικνύεται από αυτά που γράφετε όσοι δε σας καίγεται καρφί για την ονομασία. ΣΧΕΔΟΝ πάντοτε σαν λαός είχαμε διχόνοια. Αντί να κοιτάξουμε τη χώρα μας, μας νοιάζει πώς θα είναι εντάξει τα άλλα κράτη και πολλές φορές κράτη που έχουν επιθετικές βλέψεις προς την χώρα μας. Ένα ξέρω. Αν δεν στηρίξεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει. Αρκετοί από κάτω μπορεί να με βλαστημίξετε να με πείτε όπως σας κατέβει αλλά δε με νοιάζει. Προσωπικά θλίβομαι να βλέπω άτομα να μην τα ενδιαφέρουν εθνικά θέματα και δεν λέω να γίνουμε εθνικιστές να βρίζουμε να δέρνουμε αλλά σε πολιτισμένα πάντα πλαίσια να στηρίζουμε με κάθε τρόπο τη χώρα μας για την ύπαρξη της οποίας έχει χυθεί αίμα και έχουν γίνει αγώνες.
Είμαι ενας απο αυτους που εχουν επιλεξει "Αδιαφορω πληρως". Και αδιαφορω πληρως για τον ενα και μονο λογο του οτι το θεμα δε με απασχολει καθολου. Ας τα πουν όπως θέλουν. Ο χρόνος προχωράει, δε μένει πίσω. Με το ίδιο σκεπτικό ας επιστραφούν στην Ελλάδα οι κατακτήσεις του Μ. Αλεξάνδρου. Και είναι λίγες οι φορες που έχω βρίσει πολιτικούς. Ίσα ίσα που τους λέω και μπράβο. Αφού ξερουν τον τρόπο να κοροιδευουν 9εκατομμυρια ατομα μπραβο τους και χαιρομαι για αυτους. Αυτους που βρίζω είναι οι Έλληνες και η σάπια κοινωνια στην οποια δυστυχως έτυχε να γεννηθω. Τι να το κανω το αιμα; Τι να τον κάνω τον Περικλή, τον Ισοκρατη, το Σωκρατη και αλλους όταν μιλάμε για ένα κράτος, που εγω με ευκολία το συγκρίνω με άλλα υποανάπτυκτα κρατη; Στο κατω κατω σε μερικες χιλιαδες χρονια δε θα υπαρχει η Ελλαδα ούτε και τα Σκόπια, γιατί φαγωνεστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadow25

Νεοφερμένος

Ο Shadow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Φίλε μου, ακριβώς αυτό που λες εξηγώ παραπάνω.Λες ότι μπορείς να συγκρίνεις το κράτος αυτό με υπανάπτυκτα κράτη. Επειδή υπάρχουν πολλοί που αδιαφορούν για το οτιδήποτε. Επίσης ο χρόνος προχωράει δε μένει πίσω αλλά μαζί του και τα πράγαμτα προχωράνε και μπορεί το αύριο να μην σου αρέσει και τότε να αρχίσεις να δείχνεις ενδιαφέρον για πράγματα για τα οποία σήμερα αδιαφορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ειναι θεματα που δε με νοιαζουν απο τοτε που γεννηθηκα. Ελληνας δεν ενιωσα ποτε μου και το δηλωνω ξεκαθαρα πως ντρεπομαι χρονια τωρα για την υπηκοοτητα και την ιθαγενεια μου. Δεν παει να καταστραφει και η μιση ελλαδα εμενα καρφι δε μου καιγεται, αυτο αξιζει σε τετοια κρατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Ειναι θεματα που δε με νοιαζουν απο τοτε που γεννηθηκα. Ελληνας δεν ενιωσα ποτε μου και το δηλωνω ξεκαθαρα πως ντρεπομαι χρονια τωρα για την υπηκοοτητα και την ιθαγενεια μου. Δεν παει να καταστραφει και η μιση ελλαδα εμενα καρφι δε μου καιγεται, αυτο αξιζει σε τετοια κρατη.

Τοτε κανε ενα καλο για τον εαυτο σου και για αυτην τη χωρα,και φυγε το συντομοτερο απο εδω.Αλλωστε,μπορεις παντα να αλλαξεις υπηκοοτητα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadow25

Νεοφερμένος

Ο Shadow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γιατί δεν παίρνεις άλλου κράτους την ιθαγένεια τότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τοτε κανε ενα καλο για τον εαυτο σου και για αυτην τη χωρα,και φυγε το συντομοτερο απο εδω.Αλλωστε,μπορεις παντα να αλλαξεις υπηκοοτητα:)
Αυτο θα κανω αλλωστε. Αν και το θεμα μας δεν ειναι το αν θα φυγω απο δω και αν θα κανω καλο στη χωρα φευγοντας..
Γιατί δεν παίρνεις άλλου κράτους την ιθαγένεια τότε;
γιατι ισως δεν το επιτρεπει η ηλικια μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadow25

Νεοφερμένος

Ο Shadow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τότε η ηλικία σου ίσως δε σου επιτρέπει να σκεφτείς και με δική σου κριτική και άποψη γι' αυτό προφανώς δεν επιτρέπουν και σε νεαρά άτομα να κάνουν κάποια πράγματα χωρίς τη συγκατάθεσή μεγαλύτερων.
Τόσοι άνθρωποι θαυμάζουν την Ελλάδα για όλα όσα έχει προσφέρει στην ανθρωπότητα και ορισμένοι Έλληνες ντρέπονται για τη χώρα τους. Κρίμα... Εντάξει ο καθένας έχει τα πιστεύω του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τότε η ηλικία σου ίσως δε σου επιτρέπει να σκεφτείς και με δική σου κριτική και άποψη γι' αυτό προφανώς δεν επιτρέπουν και σε νεαρά άτομα να κάνουν κάποια πράγματα χωρίς τη συγκατάθεσή μεγαλύτερων.
Τόσοι άνθρωποι θαυμάζουν την Ελλάδα για όλα όσα έχει προσφέρει στην ανθρωπότητα και ορισμένοι Έλληνες ντρέπονται για τη χώρα τους. Κρίμα... Εντάξει ο καθένας έχει τα πιστεύω του.
Ειμαστε λιγο off topic οποτε απανταω αυτο και σταματαει εδω. Εχω οση ωριμοτητα εχει ενας ενηλικας για να σκεφτω καποια πραγματα με λογικη αλλωστε δε λειτουργω ποτε με το συναισθημα. Και φυσικα θαυμαζω τα οσα εχει προσφερει η Ελλαδα στην ανθρωποτητα αλλα...;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Αυτο θα κανω αλλωστε. Αν και το θεμα μας δεν ειναι το αν θα φυγω απο δω και αν θα κανω καλο στη χωρα φευγοντας..

Κοιτα.Εισαι πολυ μικρος ακομη.Ειναι λογικο να αισθανεσαι απογοητευμενος,αλλωστε ολοι στο ιδιο καζανι δε βραζουμε;Δυο επιλογες υπαρχουν.Ή κανουμε κατι για να αλλαξει η χωρα προς το καλυτερο ή σηκωνομαστε και φευγουμε.Το να καθομαστε και να γκρινιαζουμε δεν ωφελει σε κατι τη χωρα και σιγουρα δεν κανει καλο και στην ψυχικη μας υγεια.
Εσυ διαλεξες τον ευκολο δρομο,να απαρνηθεις την εθνικη σου ταυτοτητα.Ο καθενας κανει τις επιλογες του.
Επισης,το να λες "ελπιζω να κατασταφει αυτη η χωρα",μου φαινεται πολυ μικροψυχο.Καθε λαος,απο τον ασημαντο εως τον πιο σπουδαιο,εχει δικαιωμα επιβιωσης.Θα μπορουσα να στο αναλυσω πιο πολυ αυτο,αλλα καλυτερα να το σκεφτεις μονος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top