Ονομασία των Σκοπίων

Τι πιστεύετε για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ένα πολύ σημαντικό εθνικό ζήτημα των ημερών είναι αυτό της επικείμενης ονομασίας των γειτονικών Σκοπίων. Οι σκοπιανοί με προκλητικότατο τρόπο στο διαδίκτυο προχωρούν ανενόχλητοι στη προπαγάνδα τους. Φτάσαν μέχρι και στο σημείο να φτιάξουν χάρτη όπου το κρατίδιο τους φτάνει μέχρι τη θεσσαλία με το όνομα Μακεδονία.

Πάρτε θέση σε αυτό το σημαντικό ζήτημα και κάνετε τις προτάσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zatokrev

Νεοφερμένος

Ο Zatokrev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Φτάσαν μέχρι και στο σημείο να φτιάξουν χάρτη όπου το κρατίδιο τους φτάνει μέχρι τη θεσσαλία με το όνομα Μακεδονία.

Eh, αυτό το κάνουν περίπου όλοι οι εθνικιστές του πλανήτη τα τελευταία διακόσες χιλιάδες χρόνια, δεν είναι επιχείρημα για να αποδείξεις ότι όλος ο λαός είναι τρελός. Η βλακεία δεν έχει σύνορα.

Ον τόπικ, αδιαφορώ πλήρως. Ας ονομαστούν και τρανσφόρμερς, το θέμα είναι να μην αλλάζουν τα σύνορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πιστευω μια ονομασια οπως "βορεια Μακεδονια" ή "ανω" οπως γραφει το πολ να ηταν το καλυτερο... αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει με το θεμα δεν επεκτεινομαι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Λοιπον, εφοσον τα σκοπια δεν εχουν καμμια πολιτιστικη συνδεση με την Ελληνικη Μακεδονια ειμαι εναντια σε ονομασία που εμπεριέχει τον όρο Μακεδονία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ας ονομαστούν και τρανσφόρμερς, το θέμα είναι να μην αλλάζουν τα σύνορα.

To θέμα είναι ότι με μια διεθνώς αναγνωρισμένη ονομασία με τον όρο Μακεδονία κινδυνεύουν τα τωρινά σύνορα της χώρας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Πιστευω μια ονομασια οπως "βορεια Μακεδονια" ή "ανω" οπως γραφει το πολ να ηταν το καλυτερο... αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει με το θεμα δεν επεκτεινομαι αλλο.

Συμφωνώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Έχω να προτείνω ένα δίκαιο όνομα που πιστεύω ότι αντιπροσωπεύει πλήρως το γειτονικό μας κρατίδιο.
Former Yugoslav and Current Mixture of Albanians, Prostitutes and Cops Not-Quite-Republic of Somewhere in the Balkans - or FYCMAPCNQRSB :lol:
Και αν τους αρέσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa92

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παιδιά εγώ είμαι κατηγορηματική πάνω σ αυτό το θέμα. Μακεδονία είναι αυτή που βρίσκεται εντός των ελληνικων συνόρων. Οι Σκοπιανοι δεν έχουν καμία σχέση με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Εμφανίστηκαν στον ελλαδικό χώρο στα βυζαντινά χρόνια δίχως να έχουν γραφή, την οποία τους την έδωσαν αργότερα ο Κύριλος και ο Μεθόδιος. Τα λεγόμενα τους δεν έχουν ιστορική ούτε πολιτισμική υπόσταση. Ωστόσο, δεν αντιλέγω ότι επι τουρκοκρατίας και κατα τη διάρκεια των βαλκανικών πολέμων, έγινε φυλετικές αναμείξεις και οι λαοί αντάλλαξαν στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ποπό ο miv είναι εκτός.. Όταν μπει και δει το τόπικ την κάτσαμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa92

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Έχεις δίκιο...
Ποιος τον πιάνει τον Πρόεδρο μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ον τόπικ, αδιαφορώ πλήρως. Ας ονομαστούν και τρανσφόρμερς, το θέμα είναι να μην αλλάζουν τα σύνορα.

Ναι βασικα, αυτο ειναι το σημαντικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa92

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Μπορεί για σας η ονομασία να μην λεχει νόημα αλλά για μας εδω πάνω, τους ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ, έχει σημασία. Προσωπικά δεν θα ήθελα να ξέρω ότι κάποιος που δεν έχει καμία σχέση με την ιστορία της Μακεδονίας λέγεται Μακεδόνας. Θα το θεωρούσα ρεζιλίκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Η μεχρι σημερα αδιαλλακτη και εθνικα ανυποχωρητη σταση μας που οδηγησε; Στο να μαθει ολος ο πλανητης το γειτονικο κρατος ως "Μακεδονια".
Ας αφησουμε τις κορωνες κι ας δεχτουμε εναν εντιμο συμβιβασμο. Το "Νεα Μακεδονια" ειναι για μενα το καλυτερο ονομα (αν ειναι εφικτο ....) απο τη στιγμη που ο ορος "Μακεδονια" επεκταθηκε στην περιοχη των Σκοπιων τη ρωμαϊκη περιοδο, αρκετα μετα απο την εποχη που υπηρχε το Αρχαιο Μακεδονικο βασιλειο. Παραλληλα, να υπαρχουν εγγυησεις για την ανασχεση αλυτρωτικων διαθεσεων απο Σκοπιανους κυκλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Εγώ παρόλο που δεν είμαι Μακεδόνας, είμαι Έλληνας και δν θέλω σε καμία περίπτωση η γειτονική χώρα να βάλει τον όρο Μακεδονία στο όνομα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Εγώ επειδή είμαι από Σέρρες αρνούμαι κατηγορηματικά να χρησιμοποιηθεί το όνομα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ για το κράτος τους. Αλλά και από Βόρεια Ελλάδα να μην ήμουν πάλι δεν θα ήθελα να γίνει κάτι τέτοιο και να ντροπιαστεί το όνομα της Μακεδονίας....
Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ είναι ΜΙΑ και ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΝΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εγώ παρόλο που δεν είμαι Μακεδόνας, είμαι Έλληνας και δν θέλω σε καμία περίπτωση η γειτονική χώρα να βάλει τον όρο Μακεδονία στο όνομα της.

Αυτο κανεις δεν το θελει, το θεμα ειναι αν ειναι εφικτο κατι τετοιο. Και παρεπιπτοντως, κι εγω απο τη Θεσσαλονικη ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa92

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Μην βλέπετε εο θέμα πολιτικά ή διπλωματικά. Η στάση της Ελλάδας δεν ήταν και η καλύτερη εδώ και δεκαετίες και αυτά πληρώνουμε τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zatokrev

Νεοφερμένος

Ο Zatokrev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μπορεί για σας η ονομασία να μην λεχει νόημα αλλά για μας εδω πάνω, τους ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ, έχει σημασία. Προσωπικά δεν θα ήθελα να ξέρω ότι κάποιος που δεν έχει καμία σχέση με την ιστορία της Μακεδονίας λέγεται Μακεδόνας. Θα το θεωρούσα ρεζιλίκι.

Ενώ οι τωρινοί μακεδόνες είναι ανήψια του Μεγαλέξανδρου...

bobiras11, θα σε ρώταγα τι σε κάνει να πιστεύεις ότι κινδυνεύουν τα σύνορα της Ελλάδας, αλλά είδα μετά το υψηλού επιπέδου ποστ σου παρακάτω και δεν έχω ιδιαίτερη διάθεση να ακούσω πια.

Απλά να σημειώσω ότι το πραγματικό όφελος μεταξύ των δύο κρατών έχει η Ελλάδα με την πληθώρα εργοστασίων που έχουν ανοίξει εγχώριοι επιχειρηματίες στα Σκόπια. Για να μην αντιμετωπίζουμε τον ιμπεριαλισμό μόνο ως κάτι ξένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Μην βλέπετε εο θέμα πολιτικά ή διπλωματικά. Η στάση της Ελλάδας δεν ήταν και η καλύτερη εδώ και δεκαετίες και αυτά πληρώνουμε τώρα...

Και πως να το δουμε; Η ονομασια μονο με τη διπλωματια θα αλλαξει, αν αλλαξει δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Μην βλέπετε εο θέμα πολιτικά ή διπλωματικά. Η στάση της Ελλάδας δεν ήταν και η καλύτερη εδώ και δεκαετίες και αυτά πληρώνουμε τώρα...

Αυτό είναι αλήθεια. Το θέμα έπρεπε να είχε λήξει χρόνια τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top