Ονομασία των Σκοπίων

Τι πιστεύετε για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Oταν ειχαμε εμεις το πανω χερι θα μπορουσαμε να ειχαμε βρει μια λυση...
Τωρα, και με το "Βορεια Μακεδονια" ευχαριστημενος θα ειμαι...

Btw,
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=WVP7I1rjFyU&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Yugoslavs σημαίνει Νοτιοσλάβοι.

Ναι, αλλά στη συνείδηση του κόσμου θα μείνει το "Γιουγκοσλαβία" ανεξαρτήτως της σημασίας της λέξης. Αυτό το θέμα έχει τελειώσει εδώ και καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Oταν ειχαμε εμεις το πανω χερι θα μπορουσαμε να ειχαμε βρει μια λυση...
Τωρα, και με το "Βορεια Μακεδονια" ευχαριστημενος θα ειμαι...

Btw,
https://www.youtube.com/watch?v=WVP7I1rjFyU&feature=related
Πες τα Χρυσόστομε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά θα ανακουφιζόμουν ξέρωντας πως αυτός ο "μέγας" σφαγέας δεν είχε την ίδια καταγωγή με μένα. Τώρα, δεν έχω την παραμικρή ιδέα αν αυτό θα καθορίσει το μέλλον της Μακεδονίας. Εγώ αν αποδειχτεί πως ο «μέγας» αλέξανδρος δεν ήταν Έλληνας, πιστεύω θα μου έφευγε ένα βάρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Δεν παμε καλα μου φαινεται, καθολου καλα...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Δεν παμε καλα μου φαινεται, καθολου καλα...........

+10000000000
Γιάννη θα έλεγα τίποτα, αλλά νυστάζω, και δν θα μπορώ να κοιμηθώ γτ θα έχω τύψεις μετά, μήπως έπρεπε να σου είχα πει περισσότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
να διδαχτουμε την ιστορια εκεινης της περιοδου, με κατι παραπανω απο μια απλη αναφορα του στυλ "οι ελληνες, οπως παντα στην ιστορια της, δε μπορεσαν να συνεργαστουν και οδηγηθηκαν στον εμφυλιο κτλ κτλ"

+10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά θα ανακουφιζόμουν ξέρωντας πως αυτός ο "μέγας" σφαγέας δεν είχε την ίδια καταγωγή με μένα. Τώρα, δεν έχω την παραμικρή ιδέα αν αυτό θα καθορίσει το μέλλον της Μακεδονίας. Εγώ αν αποδειχτεί πως ο «μέγας» αλέξανδρος δεν ήταν Έλληνας, πιστεύω θα μου έφευγε ένα βάρος.
:down::down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
[Εγώ προσωπικά θα ανακουφιζόμουν ξέρωντας πως αυτός ο "μέγας" σφαγέας δεν είχε την ίδια καταγωγή με μένα. Τώρα, δεν έχω την παραμικρή ιδέα αν αυτό θα καθορίσει το μέλλον της Μακεδονίας. Εγώ αν αποδειχτεί πως ο «μέγας» αλέξανδρος δεν ήταν Έλληνας, πιστεύω θα μου έφευγε ένα βάρος
Μεγαλυτερη βλακεία από αυτή δύσκολα θα ξανακούσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά θα ανακουφιζόμουν ξέρωντας πως αυτός ο "μέγας" σφαγέας δεν είχε την ίδια καταγωγή με μένα. Τώρα, δεν έχω την παραμικρή ιδέα αν αυτό θα καθορίσει το μέλλον της Μακεδονίας. Εγώ αν αποδειχτεί πως ο «μέγας» αλέξανδρος δεν ήταν Έλληνας, πιστεύω θα μου έφευγε ένα βάρος.


Πρώτα απʼ όλα πώς μπορείς να αποκαλείς τον Μέγα Αλέξανδρο ΜΗ ΕΛΛΗΝΑ? Αφού είχε μητέρα και πατέρα Έλληνες, και γεννήθηκε στην χώρα που ήταν περισσότερο Ελληνική απʼ όλες τις άλλες ελληνικές πόλεις τότε. Στην Μακεδονία. Αν οι Μακεδόνες δεν ήταν Έλληνιες, τότε γιατί πίστευαν στο δωδεκάθεο? Γιατί μιλούσαν ελληνικά? Γιατί είχαν τους ίδιους ήρωες με τους υπόλοιπους Έλληνες? Σύμπτωση ε? Και κάτι άλλο… Πού είχαν στήσει οι Αρχαίοι Έλληνες την κατοικία των θεών τους? Στον Όλυμπο… Ξέρεις κατά πού πέφτει ο Όλυμπος? Στην Μακεδονία κύριε… Ξέρεις πώς αποκαλούσαν οι μεγαλύτεροι εχθροί μας, οι Πέρσες, τους Μακεδόνες? «Έλληνες στρατιώτες με κράνη σαν ασπίδα»… Οι ίδιοι οι εχθροί μας, αποκαλούσαν τους Μακεδόνες ΕΛΛΗΝΕΣ! Τι άλλο θες για να πειστείς δηλαδή?

Όσο για το αν ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν σφαγέας, μπορείς να στηρίξεις λίγο την «άποψή» σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
χαρη σε αυτον ομως τον "μεγα σφαγεα" υπαρχουμε εμεις! αν δεν υπηρχε ο Μεγας Αλεξανδρος δεν θα μπορουσες εσυ σημερα να λες τις βλακειες που λες. αλλα βεβαια τι περιμενω οταν τα ΜΜΕ και το σχολειο παρουσιαζουν τους Αρχαιους Ελληνες ως οχι και τοσο αξιους θαυμασμου και περηφανειας, βαρβαρους, ¨σφαγείς¨. με βιβλια ακρως ανθελληνικα στα σχολεια και με τα μεσα μαζικης ενημερωσης(πλην ελαχιστων σταθμων) να δειχνουν το μπαζο την Πετρουλα για να σηκωνεται το πεος καθε λιγουρη που δεν εχει ιντερνετ απο το να δειξουν καποια ντοκυμαντερ για την αρχαια Ελλαδα και αντι να πληρωσουν χρηματα για παραγωγες σχετικα με την Ελλαδα που να ειναι αξιες θαυμασμου(σαν το Μεγαλοι Ελληνες) πληρωνουν ενα καρο λεφτα για τον Λακη τον γλυκουλη και για τα Μυστικα της εδεμ. φτανει!!!!!!!! μην μου γ@μ@τε τα παντα σας βαρεθηκα! βασανιστε με, σκοτωστε με αλλα μην με κανετε να αλλαξω τροπους σκεψης για την Ελλαδα και μην με βομβαρδιζεται με ανθελληνικη προπαγανδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
"Εστι ουν Ελλάς και η Μακεδονία".
Στράβων από τους μεγαλύτερους Έλληνες γεωγράφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
χαρη σε αυτον ομως τον "μεγα σφαγεα" υπαρχουμε εμεις! αν δεν υπηρχε ο Μεγας Αλεξανδρος δεν θα μπορουσες εσυ σημερα να λες τις βλακειες που λες. αλλα βεβαια τι περιμενω οταν τα ΜΜΕ και το σχολειο παρουσιαζουν τους Αρχαιους Ελληνες ως οχι και τοσο αξιους θαυμασμου και περηφανειας, βαρβαρους, ¨σφαγείς¨. με βιβλια ακρως ανθελληνικα στα σχολεια και με τα μεσα μαζικης ενημερωσης(πλην ελαχιστων σταθμων) να δειχνουν το μπαζο την Πετρουλα για να σηκωνεται το πεος καθε λιγουρη που δεν εχει ιντερνετ απο το να δειξουν καποια ντοκυμαντερ για την αρχαια Ελλαδα και αντι να πληρωσουν χρηματα για παραγωγες σχετικα με την Ελλαδα που να ειναι αξιες θαυμασμου(σαν το Μεγαλοι Ελληνες) πληρωνουν ενα καρο λεφτα για τον Λακη τον γλυκουλη και για τα Μυστικα της εδεμ. φτανει!!!!!!!! μην μου γ@μ@τε τα παντα σας βαρεθηκα! βασανιστε με, σκοτωστε με αλλα μην με κανετε να αλλαξω τροπους σκεψης για την Ελλαδα και μην με βομβαρδιζεται με ανθελληνικη προπαγανδα!

σωστός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρώτα απʼ όλα πώς μπορείς να αποκαλείς τον Μέγα Αλέξανδρο ΜΗ ΕΛΛΗΝΑ? Αφού είχε μητέρα και πατέρα Έλληνες, και γεννήθηκε στην χώρα που ήταν περισσότερο Ελληνική απʼ όλες τις άλλες ελληνικές πόλεις τότε. Στην Μακεδονία. Αν οι Μακεδόνες δεν ήταν Έλληνιες, τότε γιατί πίστευαν στο δωδεκάθεο? Γιατί μιλούσαν ελληνικά? Γιατί είχαν τους ίδιους ήρωες με τους υπόλοιπους Έλληνες? Σύμπτωση ε? Και κάτι άλλο… Πού είχαν στήσει οι Αρχαίοι Έλληνες την κατοικία των θεών τους? Στον Όλυμπο… Ξέρεις κατά πού πέφτει ο Όλυμπος? Στην Μακεδονία κύριε… Ξέρεις πώς αποκαλούσαν οι μεγαλύτεροι εχθροί μας, οι Πέρσες, τους Μακεδόνες? «Έλληνες στρατιώτες με κράνη σαν ασπίδα»… Οι ίδιοι οι εχθροί μας, αποκαλούσαν τους Μακεδόνες ΕΛΛΗΝΕΣ! Τι άλλο θες για να πειστείς δηλαδή?

Όσο για το αν ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν σφαγέας, μπορείς να στηρίξεις λίγο την «άποψή» σου?


Καλά βασικά η μάνα του ήταν μισο-ηπειρώτισσα, μισο-ιλλύρια (προ-αλβανίδα). Ο πατέρας του ήταν στη μακεδονική φυλή απ'οσο ξέρω, αν και ο Αλέξανδρος περισσότερο ήταν Έλληνας λόγω του Αριστοτέλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Καλά βασικά η μάνα του ήταν μισο-ηπειρώτισσα, μισο-ιλλύρια (προ-αλβανίδα). Ο πατέρας του ήταν στη μακεδονική φυλή απ'οσο ξέρω, αν και ο Αλέξανδρος περισσότερο ήταν Έλληνας λόγω του Αριστοτέλη.


"Το ζην το οφείλω εις τον πατέρα μου, αλλά το ευ ζην εις τον δάσκαλό μου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
χαρη σε αυτον ομως τον "μεγα σφαγεα" υπαρχουμε εμεις! αν δεν υπηρχε ο Μεγας Αλεξανδρος δεν θα μπορουσες εσυ σημερα να λες τις βλακειες που λες. αλλα βεβαια τι περιμενω οταν τα ΜΜΕ και το σχολειο παρουσιαζουν τους Αρχαιους Ελληνες ως οχι και τοσο αξιους θαυμασμου και περηφανειας, βαρβαρους, ¨σφαγείς¨. με βιβλια ακρως ανθελληνικα στα σχολεια και με τα μεσα μαζικης ενημερωσης(πλην ελαχιστων σταθμων) να δειχνουν το μπαζο την Πετρουλα για να σηκωνεται το πεος καθε λιγουρη που δεν εχει ιντερνετ απο το να δειξουν καποια ντοκυμαντερ για την αρχαια Ελλαδα και αντι να πληρωσουν χρηματα για παραγωγες σχετικα με την Ελλαδα που να ειναι αξιες θαυμασμου(σαν το Μεγαλοι Ελληνες) πληρωνουν ενα καρο λεφτα για τον Λακη τον γλυκουλη και για τα Μυστικα της εδεμ. φτανει!!!!!!!! μην μου γ@μ@τε τα παντα σας βαρεθηκα! βασανιστε με, σκοτωστε με αλλα μην με κανετε να αλλαξω τροπους σκεψης για την Ελλαδα και μην με βομβαρδιζεται με ανθελληνικη προπαγανδα!

χαρη στον αλεξανδρο Γ' δεν χρωσταμε την υπαρξη μας. τα ΜΜΕ και τα σχολεια καθε αλλο παρα ανθελληνικα συναισθηματα καλλιεργουν. απο κει και περα, αν μπορεις, αποδειξε το με αποσπασματα καναλιων και σχολικων βιβλιων. ο αλεξανδρος, ως κατακτητης εκανε σφαγες πληθυσμων, ακομα και μεσα στα πλαισια της "πολιτισμικης του επεκτασης".

τα επιτευγματα της αρχαιας ελλαδας ειναι πολιτιστικη κληρονομια για ολο τον κοσμο, οχι μονο για τους "εκλεκτους" της ελλαδας. με αυτη τη λογικη, ως λαος καθομαστε στις υποθετικες δαφνες μας.

η αρχαια ελλαδα εχει να επιδειξει πολυ πιο σημαντικα επιτευγματα απο τις κατακτησεις του αλεξανδρου Γ' του Μακεδονα


Υ.Γ. εμενα προσωπικα με αηδιαζει η σκεψη και μονο οτι καποια ατομα μπηκαν στην τρυπα να συγκρινουν τα εργα και τις ιδεες ανθρωπων. δεν ειναι ενα top 100, γαμωτο, ειναι πολυ παραπανω, και ολη η ιδεα, εκτος βεβαια απο τις παρουσιασεις, του ανταγωνισμου μας παει πολυ πισο.
-----------------------------------------
ρώτα απʼ όλα πώς μπορείς να αποκαλείς τον Μέγα Αλέξανδρο ΜΗ ΕΛΛΗΝΑ? Αφού είχε μητέρα και πατέρα Έλληνες, και γεννήθηκε στην χώρα που ήταν περισσότερο Ελληνική απʼ όλες τις άλλες ελληνικές πόλεις τότε. Στην Μακεδονία. Αν οι Μακεδόνες δεν ήταν Έλληνιες, τότε γιατί πίστευαν στο δωδεκάθεο? Γιατί μιλούσαν ελληνικά? Γιατί είχαν τους ίδιους ήρωες με τους υπόλοιπους Έλληνες? Σύμπτωση ε? Και κάτι άλλο… Πού είχαν στήσει οι Αρχαίοι Έλληνες την κατοικία των θεών τους? Στον Όλυμπο… Ξέρεις κατά πού πέφτει ο Όλυμπος? Στην Μακεδονία κύριε… Ξέρεις πώς αποκαλούσαν οι μεγαλύτεροι εχθροί μας, οι Πέρσες, τους Μακεδόνες? «Έλληνες στρατιώτες με κράνη σαν ασπίδα»… Οι ίδιοι οι εχθροί μας, αποκαλούσαν τους Μακεδόνες ΕΛΛΗΝΕΣ! Τι άλλο θες για να πειστείς δηλαδή?
εσυ μπορεις να στηριξεις καπου τα λεγομενα σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
χαρη στον αλεξανδρο Γ' δεν χρωσταμε την υπαρξη μας. τα ΜΜΕ και τα σχολεια καθε αλλο παρα ανθελληνικα συναισθηματα καλλιεργουν. απο κει και περα, αν μπορεις, αποδειξε το με αποσπασματα καναλιων και σχολικων βιβλιων. ο αλεξανδρος, ως κατακτητης εκανε σφαγες πληθυσμων, ακομα και μεσα στα πλαισια της "πολιτισμικης του επεκτασης".

τα επιτευγματα της αρχαιας ελλαδας ειναι πολιτιστικη κληρονομια για ολο τον κοσμο, οχι μονο για τους "εκλεκτους" της ελλαδας. με αυτη τη λογικη, ως λαος καθομαστε στις υποθετικες δαφνες μας.

η αρχαια ελλαδα εχει να επιδειξει πολυ πιο σημαντικα επιτευγματα απο τις κατακτησεις του αλεξανδρου Γ' του Μακεδονα


Υ.Γ. εμενα προσωπικα με αηδιαζει η σκεψη και μονο οτι καποια ατομα μπηκαν στην τρυπα να συγκρινουν τα εργα και τις ιδεες ανθρωπων. δεν ειναι ενα top 100, γαμωτο, ειναι πολυ παραπανω, και ολη η ιδεα, εκτος βεβαια απο τις παρουσιασεις, του ανταγωνισμου μας παει πολυ πισο.


Λάθος. Ο Μέγας Αλέξανδρος, ένωσε όλες τις πόλεις κράτη σε αυτό που σήμερα ονομάζουμε Ελλάδα. Αν δεν υπήρχε αυτός, θα υπήρχε η ελληνική επανάσταση του '21? Θα είχαν ενωποιηθεί οι Έλληνες? Όχι. Ο καθένας, η κάθε πόλη, θα κοιτούσε το συμφέρον της. Σήμερα η δική μου πόλη θα έκανε πόλεμο με την δική σου, Φάνη.
-----------------------------------------
χαρη στον αλεξανδρο Γ' δεν χρωσταμε την υπαρξη μας. τα ΜΜΕ και τα σχολεια καθε αλλο παρα ανθελληνικα συναισθηματα καλλιεργουν. απο κει και περα, αν μπορεις, αποδειξε το με αποσπασματα καναλιων και σχολικων βιβλιων. ο αλεξανδρος, ως κατακτητης εκανε σφαγες πληθυσμων, ακομα και μεσα στα πλαισια της "πολιτισμικης του επεκτασης".

τα επιτευγματα της αρχαιας ελλαδας ειναι πολιτιστικη κληρονομια για ολο τον κοσμο, οχι μονο για τους "εκλεκτους" της ελλαδας. με αυτη τη λογικη, ως λαος καθομαστε στις υποθετικες δαφνες μας.

η αρχαια ελλαδα εχει να επιδειξει πολυ πιο σημαντικα επιτευγματα απο τις κατακτησεις του αλεξανδρου Γ' του Μακεδονα


Υ.Γ. εμενα προσωπικα με αηδιαζει η σκεψη και μονο οτι καποια ατομα μπηκαν στην τρυπα να συγκρινουν τα εργα και τις ιδεες ανθρωπων. δεν ειναι ενα top 100, γαμωτο, ειναι πολυ παραπανω, και ολη η ιδεα, εκτος βεβαια απο τις παρουσιασεις, του ανταγωνισμου μας παει πολυ πισο.
-----------------------------------------
ρώτα απʼ όλα πώς μπορείς να αποκαλείς τον Μέγα Αλέξανδρο ΜΗ ΕΛΛΗΝΑ? Αφού είχε μητέρα και πατέρα Έλληνες, και γεννήθηκε στην χώρα που ήταν περισσότερο Ελληνική απʼ όλες τις άλλες ελληνικές πόλεις τότε. Στην Μακεδονία. Αν οι Μακεδόνες δεν ήταν Έλληνιες, τότε γιατί πίστευαν στο δωδεκάθεο? Γιατί μιλούσαν ελληνικά? Γιατί είχαν τους ίδιους ήρωες με τους υπόλοιπους Έλληνες? Σύμπτωση ε? Και κάτι άλλο… Πού είχαν στήσει οι Αρχαίοι Έλληνες την κατοικία των θεών τους? Στον Όλυμπο… Ξέρεις κατά πού πέφτει ο Όλυμπος? Στην Μακεδονία κύριε… Ξέρεις πώς αποκαλούσαν οι μεγαλύτεροι εχθροί μας, οι Πέρσες, τους Μακεδόνες? «Έλληνες στρατιώτες με κράνη σαν ασπίδα»… Οι ίδιοι οι εχθροί μας, αποκαλούσαν τους Μακεδόνες ΕΛΛΗΝΕΣ! Τι άλλο θες για να πειστείς δηλαδή?
εσυ μπορεις να στηριξεις καπου τα λεγομενα σου;

Ναι, μπορώ. Έχω πάρει πληροφορίες από ιστορικά βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
η αρχαια ελλαδα εχει να επιδειξει πολυ πιο σημαντικα επιτευγματα απο τις κατακτησεις του αλεξανδρου Γ' του Μακεδονα
Τα πολιτιστικά επιτεύγματα των ελληνιστικών χρόνων είναι άμεσα αποτελέσματα των κατακτήσεων του Μ.Αλεξάνδρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
εμενα μπορω να σας πω μου αρεσει που μεσα στον στρατο και την αστυνομια υπαρχουν εθνικιστες. μου αρεσει να ακουω μια διμοιρια καταδρομεις να βριζει τους γειτονες κατα την διαρκεια πορειας 40χλμ. ο κυριος λογος για τον οποιο δεν υποστηριζω την Χρυση Αυγη ειναι γιατι αυτοι οι τυποι ειναι Ναζί και θαυμαζουν την χουντα και τους γερμανους εθνικοσοσιαλιστες. δεν νοειτω(άτσα γλωσσα:P) ελληνες πατριωτες ή εθνικιστες να ασπαζονται την ιδεολογια του διαβολου. εγω ειμαι εθνικιστης, εχω προβλημα με καποιους μεταναστες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα ασπαστω την ιδεολογια που για την πλακα της εσφαξε τοσα εκατομμυρια(μαζι και ελληνοεβραιους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μεγαλυτερη βλακεία από αυτή δύσκολα θα ξανακούσουμε.
Δεν είναι βλακεία,είναι η αποψή του και είναι δικαιωμά του να τη λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top