ΟΕΦΕ: Μαθηματικά κατεύθυνσης Γ' Λυκείου

angel07

Νεοφερμένος

Η angel07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Μετα για το εμβαδον του ΑΒΓ σκεψου οτι η βαση του τριγωνου ειναι G(X)-F(X) και το υψος Χο. Παιρνεις και το ολοκληρωμα με ορια το 0 και το Χο του G(X)-F(X) και οπου F(X) αντικαθιστας τι γνωστη σχεση. Δ4ν ξερω αν το εχω σκεφτει σωστα, μη σε παρω στο λαιμο μου...

μια χαρα το σκέφτηκες!!!! εκανα το ίδιο ακριβώς! Στο Δ3 εννούσα την αντιπαραγώγιση δεν μπορώ να την βγάλω. και το Γ3 με τι θεώρημα βγαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreenGod

Νεοφερμένος

Ο GreenGod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εχω κολησει στο β1 με το γ.τ του συζηγη.αν μπορει καποιος ας το πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
ευκολα θεματα οπως και περυσι που ειχα τσιμπησει 98αρακι
σε αυτα μαλλον θα χτυπαγα 99 με 100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Σωστά το έκανες.@ BILL4 Στην ουσία αντικαταστάσεις είναι, το όλο θέμα είναι να δείξεις ότι F(x) = G(x) - x.
Τo θεμα φιλε ειναι οτι οταν εγραφα χθες δε μου ηρθε και γενικα εχω θεμα και με το χρονο. Α το οριο το μ...νο δε μπορω να βγαλω στο θεμα Δ στο Β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
μια χαρα το σκέφτηκες!!!! εκανα το ίδιο ακριβώς! Στο Δ3 εννούσα την αντιπαραγώγιση δεν μπορώ να την βγάλω. και το Γ3 με τι θεώρημα βγαίνει;
Στην αντιπαραγωγιση ειναι τρελο αλλα βγαινει οταν σε καποια φαση πολλαπλασιαζεις κατα μελη με 2 , σορρυ ειναι αρκετα μεγαλο για να το γραψω εδω. Παντως παιδια τα μαθηματικα ειναι το μαθημα που φοβαμαι περισσοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
μια χαρα το σκέφτηκες!!!! εκανα το ίδιο ακριβώς! Στο Δ3 εννούσα την αντιπαραγώγιση δεν μπορώ να την βγάλω. και το Γ3 με τι θεώρημα βγαίνει;
Το Γ3 ισως βγαινει και με ΘΕΤ,κατσε να το δουλεψω λιγο...
Σιγουρα βγαινει με συνολο τιμων αφου θεσεις νεα συναρτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris-bas

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Παιδιά επειδή δυσκολεύομαι μήπως μπορεί κάποιος να πει το Β2,Β4 και Γ2α,Γ3 αναλυτικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
ευκολα θεματα οπως και περυσι που ειχα τσιμπησει 98αρακι
σε αυτα μαλλον θα χτυπαγα 99 με 100
Ενταξει δεν ειναι καθολου ευκολα αντικειμενικα, εσυ προφανως εχεις μεγαλη ευχερεια, αλλα δεν ισχυει για ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel07

Νεοφερμένος

Η angel07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Τo θεμα φιλε ειναι οτι οταν εγραφα χθες δε μου ηρθε και γενικα εχω θεμα και με το χρονο. Α το οριο το μ...νο δε μπορω να βγαλω στο θεμα Δ στο Β

To γράφεις lnx/1/F(x) = inf/inf κάνεις 2DLH και αυτό που θα μείνει κάνει 0/1=0
Το Γ3 τελικά πως λύνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Εχω κολησει στο β1 με το γ.τ του συζηγη.αν μπορει καποιος ας το πει
Ο ιδιος με του Ζ ειναι αφου ο κυκλος εχει το κεντρο του στον χ'χ και οι συζυγεις ειναι συμμετρικοι ως προς χ'χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel07

Νεοφερμένος

Η angel07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εχω κολησει στο β1 με το γ.τ του συζηγη.αν μπορει καποιος ας το πει

Ο γεωμετρικός τόπος του συζυγή είναι συμμετρικός του μιγαδικού ως προς των άξονα των πραγματικών (χ'χ)
Επομένως ο συμμετρικός κύκλος αυτου που έχεις εν τέλη είναι ο ίδιος ο κύκλος! Τουλάχιστον εγώ έτσι το σκέφτηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
To γράφεις lnx/1/F(x) = inf/inf κάνεις 2DLH και αυτό που θα μείνει κάνει 0/1=0
Το Γ3 τελικά πως λύνεται;
Ελα ντε ειναι το μονο αναπαντητο μεχρι στιγμης , προβλεπω ξενυχτι μεχρι να το βρει καποιος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel07

Νεοφερμένος

Η angel07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Στην αντιπαραγωγιση ειναι τρελο αλλα βγαινει οταν σε καποια φαση πολλαπλασιαζεις κατα μελη με 2 , σορρυ ειναι αρκετα μεγαλο για να το γραψω εδω. Παντως παιδια τα μαθηματικα ειναι το μαθημα που φοβαμαι περισσοτερο
έχω φτάσει σ'ένα σημείο όπου έχω
F(x)F'(x) = G(x)G'(x) - xG'(x) + G(x) + x
σκέφτηκα να πολ/σω εδω με 2 ωστε να μου βγουν τα (F^2(x))' και τα λοιπά αλλά απελπίστηκα και δεν ξέρω αν πάω σωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Ενταξει δεν ειναι καθολου ευκολα αντικειμενικα, εσυ προφανως εχεις μεγαλη ευχερεια, αλλα δεν ισχυει για ολους.

ευκολα για καποιον που ειναι σε αρκετα υψηλο επιπεδο. Εαν καποιος στοχευει καποια πολυ μεγαλη σχολη (με μορια 18500+) θα πρεπει να γραψει πανω απο 17 τουλαχιστον για να ειναι σιγουρος οτι βρισκεται σε ενα καλο επιπεδο (εκτος και εαν δε το εχει με τα μαθηματικα αλλα το εχει με ολα τα αλλα). Και μην ξεχνατε οτι το ΟΕΦΕ δεν υπαρχει το αγχος των πανελληνιων. Καμια σχεση η πιεση εκει περα με την πιεση σε ενα απλο διαγωνισματακι. Πολύ πιθανόν να γράψετε χειρότερα στο τέλος αποτι γράψατε στο ΟΕΦΕ (το επαθαν πολλοί).

Οπως και να εχει, η χρυση μου συμβουλη ειναι να μην χασετε την ψυχραιμια σας και εφοσον κολλησετε σε κατι, να μην χασετε χρονο και να το προσπεράσετε γυρνόντας σε αυτο στο τέλος (οπου με την λυση άλλων θεμάτων θα έχετε και αυτοπεποίθηση και θράσος). Ειναι μια μαχη με τον χρονο.

Τα αστερια θα τα βγαλουν τα θεματα σε 2 ωρες. Ομως δε θα εχουν να γραψουν κατι παραπανω. Εκμεταλλευτειτε το. Φροντιστε να βγάλετε όσα περισσότερα μπορείτε. Δεν έχει σημασία η σειρά αλλα ο αριθμός των μονάδων που κερδίσατε. Παίξτε έξυπνα. Προσωπικά έδωσα 2 φορές και την πρώτη φορά δεν έπαιξα έξυπνα και έχασα παρα πολυ χρόνο στο Γ θέμα με αποτέλεσμα να μην προλάβω να δω ούτε καν 2 ερωτήματα απο το 4ο Θέμα. Θα μπορουσα να ειχα παρει 2 μοναδες παραπανω, όμως εξαιτιας μιας εμμονής σε ένα ερώτημα έγραψα πολύ μέτρια

Υ.Γ. και περιμένουμε τους πιστούς στη ΣΗΜΜΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel07

Νεοφερμένος

Η angel07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ελα ντε ειναι το μονο αναπαντητο μεχρι στιγμης , προβλεπω ξενυχτι μεχρι να το βρει καποιος :P
Μου το είπε ο @Demlogic σε αλλο θέμα: "Δοκιμασε να τα φερεις ολα στο πρωτο μελος, να θεωρησεις συναρτηση, της οποιας θα παρεις την παραγωγο , θα σου βγει θετικη στο (0,1) αρα θα σου βγει αυξουσα, θα βρεις το συνολο τιμων της στο διαστημα (0,1) και λογικα τελειωσες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
ΟΕΦΕ μαθηματικά=σαν τα θεματα πανελληνιων, αλλά πιο πολλά και πιο δύσκολα. Προσομοίωση της χείριστης περίπτωσης;
Όχι, αλλά καλή συλλογή ασκήσεων για όποιον έχει χρόνο.

ΥΓ. Ντεμ, πήγαινε διάβασε τον πολυπλέκτη και άστα αυτά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
ΟΕΦΕ μαθηματικά=σαν τα θεματα πανελληνιων, αλλά πιο πολλά και πιο δύσκολα. Προσομοίωση της χείριστης περίπτωσης;
Όχι, αλλά καλή συλλογή ασκήσεων για όποιον έχει χρόνο.

ΥΓ. Ντεμ, πήγαινε διάβασε τον πολυπλέκτη και άστα αυτά.:P

:-P κατα γενικο κανονα ειναι πιο δυσκολα ναι, αλλα περυσι νομιζω βαλανε ευκολα θεματα στον ΟΕΦΕ και τα φετινα δε τα βλεπω πολυ δυσκολα

Στην φυσικη ηταν λιγο βιασμος περυσι ομολογουμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
έχω φτάσει σ'ένα σημείο όπου έχω
F(x)F'(x) = G(x)G'(x) - xG'(x) + G(x) + x
σκέφτηκα να πολ/σω εδω με 2 ωστε να μου βγουν τα (F^2(x))' και τα λοιπά αλλά απελπίστηκα και δεν ξέρω αν πάω σωστα[/QUO
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Σορρυ που το εσβησα αλλα κατι δε μου καθησε καλα , σωστο ειναι η βλακειες εγραψα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel07

Νεοφερμένος

Η angel07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Σορρυ που το εσβησα αλλα κατι δε μου καθησε καλα , σωστο ειναι η βλακειες εγραψα?
πρέπει κάπου εγω να έχω χάσει κατι σε πρόσημο! Μην αγχώνεσαι θα το βρω!! Νομίζω πως εσύ είσαι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top