ΟΕΦΕ: Μαθηματικά κατεύθυνσης Γ' Λυκείου

GreenGod

Νεοφερμένος

Ο GreenGod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
β3 ποσο το βρηκατε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
πρέπει κάπου εγω να έχω χάσει κατι σε πρόσημο! Μην αγχώνεσαι θα το βρω!! Νομίζω πως εσύ είσαι καλά
Εγραψα λαθος τη σειρα τετραγωνο παραγωγος στις παρενθεσεις και τα παιξα. Λοιπον: F(X)F'(X)=G(X)-X)(G'(X)-1) πολ/ζουμε με 2 και εχουμε( F^2(X))'=((G(X)-X)^2)' οποτε κι επειδη ειναι θετικα με το γνωστο τροπο καταληγουμε στο ζητουμενο, ελπιζω να μην εκανα παλι πατατα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
β3 ποσο το βρηκατε??
2 η αποσταση και οι μιγαδικοι -1+i και -1-i αν θυμαμαι καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Για το 3Γ επίσης δεν βλέπω κάτι τρομερό, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι. Θεωρήστε G(x) το ολοκλήρωμα και h(x) = 2x-G(x)-1/2013.

Από Bolzano στη συνεχή h έχουμε h(0) = -1/2013 και h(1) = 2 - G(1) - 1/2013 το οποίο ισχύει (αν δεν έχω κάνει λάθη στις πράξεις) καθώς

άρα h(1) > 2 -1 -1 = 0

Με μια παραγώγιση προκύπτει επίσης πως h'(x) > 0 άρα η λύση είναι και μοναδική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Για το 3Γ επίσης δεν βλέπω κάτι τρομερό, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι. Θεωρήστε G(x) το ολοκλήρωμα και h(x) = 2x-G(x)-1/2013.

Με Rolle στη συνεχή h έχουμε h(0) = -1/2013 και h(1) = 2 - G(1) - 1/2013 το οποίο ισχύει (αν δεν έχω κάνει λάθη στις πράξεις) καθώς

άρα h(1) > 2 -1 -1 = 0

Με μια παραγώγιση προκύπτει επίσης πως h'(x) > 0 άρα η λύση είναι και μοναδική.
Σωστο κι αυτο αλλα bolzano ειναι το θεωρημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

majestic

Νεοφερμένος

Ο majestic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Κανεις το Θεμα β;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

majestic

Νεοφερμένος

Ο majestic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ακου τι εκανα στο δ3. Εγραψα τις εξισωσεις των εφαπτομενων στα Β και Γ αντιστοιχα. Μετα οπου F(x) αντικατεστησα το G(x)-x και οπου F'(X) το G'(X)-1 και εγραψα τις εξισωσεις των εφαπτομενων για χ=0 οποτε τα ψ βγαινουν ιδια οποτε ετσι δειχνουμε οτι τεμνονται στον ψ'ψ
Ετσι ομως βγαινει οτι y-G(0)=G'(0)x και y-G(0)=(G(0)-1)x....Μηπως κανω καπου λαθος εγω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Ετσι ομως βγαινει οτι y-G(0)=G'(0)x και y-G(0)=(G(0)-1)x....Μηπως κανω καπου λαθος εγω;;;
Tα σημεια ειναι (Χο,F(Xo)) και(Xo,G(Xo)) 0 βαζεις μονο στο χ ,κανε τις αντικαταστεις και θα καταληξεις και στις 2 εξισωσεις στο ιδιο ψ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

majestic

Νεοφερμένος

Ο majestic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Tα σημεια ειναι (Χο,F(Xo)) και(Xo,G(Xo)) 0 βαζεις μονο στο χ ,κανε τις αντικαταστεις και θα καταληξεις και στις 2 εξισωσεις στο ιδιο ψ...
Ωχ σωστα...εχεις δικιο..μπερδευτηκα..ευχαριστω...μηπως μπορεις να με βοηθησεις και λιγο στο θεμα β;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OPTV

Νεοφερμένος

Ο OPTV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παίδες καλησπέρα! Τα λυσα όλα εκτός των Β4 και Δ2(με το ξ) και μ φανηκαν ψηλοανωμαλα τα θεματα.

Το Δ2 με το ξ ωστε μπλα μπλα μπλα..... λυνεται μονο με Ρολλε στο 0 και 1. ΟΜΩΣ! Στο Ρολλε θελουμε να ειναι συνεχης η συναρτηση στο κλειστο, ενω η συγκεκριμενη δεν οριζεται καν στο 0... ΜΑΛΑΚΙΕΣ εβαλαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OPTV

Νεοφερμένος

Ο OPTV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Τελικα ελυσα το Β4 , τελικα δεν ειναι τπτ. Αλλα το Γ2.... δεεεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lizzy

Νεοφερμένος

Η lizzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τελικα ελυσα το Β4 , τελικα δεν ειναι τπτ. Αλλα το Γ2.... δεεεν
Αχ αληθεια;;;Μπραβο σου...Μπορεις μηπως να μου γραψεις τη λυση απο το β θεμα που με δυσκολεψε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

majestic

Νεοφερμένος

Ο majestic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Στο θεμα β ο γ.τ. ειναι ο κυκλος (χ-2)^2 + y^2=1 ;;; αν ναι μετα πως βρισκω τον μιγαδικο με το μεγιστο μετρο;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Σωστο κι αυτο αλλα bolzano ειναι το θεωρημα

Συγγνώμη. Δικαιολογούμαι γιατί ήταν περασμένες μία το βράδυ. :P

Παίδες καλησπέρα! Τα λυσα όλα εκτός των Β4 και Δ2(με το ξ) και μ φανηκαν ψηλοανωμαλα τα θεματα.

Το Δ2 με το ξ ωστε μπλα μπλα μπλα..... λυνεται μονο με Ρολλε στο 0 και 1. ΟΜΩΣ! Στο Ρολλε θελουμε να ειναι συνεχης η συναρτηση στο κλειστο, ενω η συγκεκριμενη δεν οριζεται καν στο 0... ΜΑΛΑΚΙΕΣ εβαλαν.

Μόνο με Rolle? Αφού F(1)ln1 = 0 και το όριο κοντά στο 0 της F(x)lnx είναι πάλι 0, ενώ στο ενδιάμεσο είναι F(x)lnx < 0 (καθώς F(x) > 0 και lnx<0 γιατί παίζουμε στο διάστημα (0,1)), η θέση χ = 1 και οριακά η χ=0 δεν αποτελούν ακρότατα της συνάρτησης. Άρα σε κάποιο ενδιάμεσο σημείο (ξ, F(ξ)lnξ) έχουμε ακρότατο άρα η παράγωγος σε αυτό το σημείο είναι μηδέν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

majestic

Νεοφερμένος

Ο majestic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
γινεται να με βοηθησει καποιος γτ εχω μπερδευτει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
γινεται να με βοηθησει καποιος γτ εχω μπερδευτει;;;

Κι εγώ αυτόν τον Γ.Τ. βρήκα (αλλά με +2 αντί -2). Ο συζυγής του κινείται στον ίδιο κύκλο οπότε το μέγιστο μέτρο της απόστασής του είναι όταν αυτοί είναι αντιδιαμετρικοί (ακριβώς κατακόρυφα πάνω και κάτω από το κέντρο) και το ελάχιστο όταν συμπίμπτουν (δηλ. ο z είναι πραγματικός, άρα βρίσκεται στον χ'χ'). Άρα το μεγιστο-ελάχιστο είναι 2 και 0 αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

majestic

Νεοφερμένος

Ο majestic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Κι εγώ αυτόν τον Γ.Τ. βρήκα (αλλά με +2 αντί -2). Ο συζυγής του κινείται στον ίδιο κύκλο οπότε το μέγιστο μέτρο της απόστασής του είναι όταν αυτοί είναι αντιδιαμετρικοί (ακριβώς κατακόρυφα πάνω και κάτω από το κέντρο) και το ελάχιστο όταν συμπίμπτουν (δηλ. ο z είναι πραγματικός, άρα βρίσκεται στον χ'χ'). Άρα το μεγιστο-ελάχιστο είναι 2 και 0 αντίστοιχα.
ναι αυτο το βρηκα...ο μιγαφικος ομως με το μεγιστο πως τον βρισκω;;; δεν μου βγαινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

majestic

Νεοφερμένος

Ο majestic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Κι εγώ αυτόν τον Γ.Τ. βρήκα (αλλά με +2 αντί -2). Ο συζυγής του κινείται στον ίδιο κύκλο οπότε το μέγιστο μέτρο της απόστασής του είναι όταν αυτοί είναι αντιδιαμετρικοί (ακριβώς κατακόρυφα πάνω και κάτω από το κέντρο) και το ελάχιστο όταν συμπίμπτουν (δηλ. ο z είναι πραγματικός, άρα βρίσκεται στον χ'χ'). Άρα το μεγιστο-ελάχιστο είναι 2 και 0 αντίστοιχα.
σορρυ..κι εγω με +2 το βρηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ε αφού έχει ακτίνα 1, θα βρίσκεται -2 μονάδες αριστερά του Ο (τετμημένη κέντρου του κύκλου) και 1 μονάδα πάνω από το Ο (ή μία κάτω, γιατί μιλάμε για συζυγείς). Άρα z = -2+i ή z= -2-i

(για τις πράξεις εύρεσης του ΓΤ δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά πάλι πολύ λίγα αλλάζουν από όσα λέω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

majestic

Νεοφερμένος

Ο majestic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ε αφού έχει ακτίνα 1, θα βρίσκεται -2 μονάδες αριστερά του Ο (τετμημένη κέντρου του κύκλου) και 1 μονάδα πάνω από το Ο (ή μία κάτω, γιατί μιλάμε για συζυγείς). Άρα z = -2+i ή z= -2-i

(για τις πράξεις εύρεσης του ΓΤ δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά πάλι πολύ λίγα αλλάζουν από όσα λέω)
σ'ευχαριστω πολυ...σε ζαλισα αρκετα εεε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top