ΟΕΦΕ: Μαθηματικά κατεύθυνσης Γ' Λυκείου

OPTV

Νεοφερμένος

Ο OPTV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Συγγνώμη. Δικαιολογούμαι γιατί ήταν περασμένες μία το βράδυ. :P



Μόνο με Rolle? Αφού F(1)ln1 = 0 και το όριο κοντά στο 0 της F(x)lnx είναι πάλι 0, ενώ στο ενδιάμεσο είναι F(x)lnx < 0 (καθώς F(x) > 0 και lnx<0 γιατί παίζουμε στο διάστημα (0,1)), η θέση χ = 1 και οριακά η χ=0 δεν αποτελούν ακρότατα της συνάρτησης. Άρα σε κάποιο ενδιάμεσο σημείο (ξ, F(ξ)lnξ) έχουμε ακρότατο άρα η παράγωγος σε αυτό το σημείο είναι μηδέν.

Θεος ευχαριστω!! Τωρα σκεφτηκα πως μπορει να λυ8ει. Παιδες θα σασ φτιαξω τισ λυσεισ!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OPTV

Νεοφερμένος

Ο OPTV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Να τα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • OEFE 2013 Luseis.rar
    4.8 MB · Εμφανίσεις: 504

piranxas

Νεοφερμένος

Ο piranxas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
hello..τις λυσεις απο θεματα οεφε 2013 μαθηματικα δεν μου τις ανοιγει κανενα pc!?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OPTV

Νεοφερμένος

Ο OPTV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
με win rar ανοιξε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Frwws

Νεοφερμένος

Η Frwws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Μόνο με Rolle? Αφού F(1)ln1 = 0 και το όριο κοντά στο 0 της F(x)lnx είναι πάλι 0, ενώ στο ενδιάμεσο είναι F(x)lnx < 0 (καθώς F(x) > 0 και lnx<0 γιατί παίζουμε στο διάστημα (0,1)), η θέση χ = 1 και οριακά η χ=0 δεν αποτελούν ακρότατα της συνάρτησης. Άρα σε κάποιο ενδιάμεσο σημείο (ξ, F(ξ)lnξ) έχουμε ακρότατο άρα η παράγωγος σε αυτό το σημείο είναι μηδέν.

Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό..πώς γίνεται να έχουμε ακρότατο ενώ Η F(x)lnx διατηρεί σταθερό πρόσημο στο (Ο,1] ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Η ύπαρξη μεγίστου / ελαχίστου σε διάστημα Δ επιβεβαιώνεται αν τα άκρα του διαστήματος δεν αποτελούν θέση ακρότατου (πχ. η συνάρτηση δεν είναι γν. άυξουσα / φθίνουσα στο Δ) και η συνάρτηση είναι συνεχής. Δεν έχει να κάνει με το αν γίνεται θετική ή αρνητική. Πχ. ζωγράφισε μια συνάρτηση σε [α,β] με τοπικό μέγιστο σε ένα σημείο και μετακίνησέ την προς τα πάνω ώστε να βρίσκεται πάνω από τον x'x (διατηρεί πρόσημο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frwws

Νεοφερμένος

Η Frwws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ναι ναι κατάλαβα τι λές δεν ξέρω καν γιατί την έκανα αυτην την ερώτηση ήμουν πολύ ζαλισμένη απο το διάβασμα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αχ, αυτό το διάβασμα κάνει κακό! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avenged

Νεοφερμένος

Ο Avenged αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παντως στο Δ2 εγω θεωρησα τη δικλαδη φ(x)=F(x)lnx , x>0 και φ(x)=0 ,x=0 , η οποια ειναι συνεχης στο 0 (λογω του οριου που ρωταγε πιο πριν) και εκανα σ' αυτην Rolle στο [0,1]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OPTV

Νεοφερμένος

Ο OPTV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παντως στο Δ2 εγω θεωρησα τη δικλαδη φ(x)=F(x)lnx , x>0 και φ(x)=0 ,x=0 , η οποια ειναι συνεχης στο 0 (λογω του οριου που ρωταγε πιο πριν) και εκανα σ' αυτην Rolle στο [0,1]
Hmmm... πάντως πρώτη φορά βλέπω αυτή τη τακτική να θεωρείς δίκλαδες και τέτοια :p :redface: Αλλά μου άρεσε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Hmmm... pantws prwth fora vlepw auth th taktikh na 8ewreis diklades kai tetoia :p :redface: Alla marese :P

Τότε δεν πας σε καλό φροντιστήριο (εκτός αν δεν κάνεις φροντιστήριο, οπότε πάσο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ελυσα και εγω. Νομιζω ολα οκ εκτος απο το Β4 οπου εδειξα οτι ο ΓΤ τοπος του w ειναι κυκλος (εκτος αν εκανα καποιο λαθος) ομως δεν εβγαλα αυτο με την αποσταση καθως δεν καταλαβα τι ενοει αποσταση εικονων. Αφπου ειναι κυκλοι ρε παιδια που μαλιστα τεμνονται αρα η αποσταση των εικονων τους δεν ειναι προφανως σταθερη. Αν καποιος το εβγαλε ας μου πει τι εκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Τα ελυσα και εγω. Νομιζω ολα οκ εκτος απο το Β4 οπου εδειξα οτι ο ΓΤ τοπος του w ειναι κυκλος (εκτος αν εκανα καποιο λαθος) ομως δεν εβγαλα αυτο με την αποσταση καθως δεν καταλαβα τι ενοει αποσταση εικονων. Αφπου ειναι κυκλοι ρε παιδια που μαλιστα τεμνονται αρα η αποσταση των εικονων τους δεν ειναι προφανως σταθερη. Αν καποιος το εβγαλε ας μου πει τι εκανε.

I z-w I = Iz-iI
Iz-2z+iI=Iz-iI
I-(z-i)I=Iz-iI που ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τα ελυσα και εγω. Νομιζω ολα οκ εκτος απο το Β4 οπου εδειξα οτι ο ΓΤ τοπος του w ειναι κυκλος (εκτος αν εκανα καποιο λαθος) ομως δεν εβγαλα αυτο με την αποσταση καθως δεν καταλαβα τι ενοει αποσταση εικονων. Αφπου ειναι κυκλοι ρε παιδια που μαλιστα τεμνονται αρα η αποσταση των εικονων τους δεν ειναι προφανως σταθερη. Αν καποιος το εβγαλε ας μου πει τι εκανε.

Ξέχασες την σχέση w=2z-i, προφανώς η θέση του ω είναι εξαρτημένη από την θέση του ζ.

https://img802.imageshack.us/img802/1621/dsc0032us.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ παιδια τωρα το καταλαβα. Το ειχα παει γεωμετρικα ειχα κανει και τα σχηματα και δεν εβγαζα νοημα. Παντως ηταν καλα θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Το τέταρτο θέμα όπως το έλυσα εγώ:)
img005.jpgimg006.jpg

img007.jpgimg008.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το οριο το εκανα με 2 τροπους. Ο ενας που σκεφτηκα πρωτα ειναι να παω κατασκευαστικα με ΚΠ.

F(x)=\int_{0}^{x}f(t)dt

Αρα 0\leq t\leq x \Rightarrow f(0)\leq f(t)\leq f(x) (επειδη f γν. αυξουσα) meta ολοκληρωνουμε και πολλπαπλασιαζουμε την ανισοση με lnx που θα ειναι αρνητικη κοντα στο 0 αρα θα αλλαξει φορα η ανισωση. Και μετα αφου βρουμε τα ορια κιρτηριο παρεμβοης και βγαινει. Αν και καπως χρονοβορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ellinas13

Νεοφερμένος

Ο Ellinas13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 66 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αιγαίου (Σάμος). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα Μάγκες Το όριο λύνεται πιο απλά έτσι ,τον δίνω σαν δεύτερο τρόπο:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ellinas13

Νεοφερμένος

Ο Ellinas13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 66 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αιγαίου (Σάμος). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Απαντήσεις ΟΕΦΕ 2013 δίνω 2-3 τρόπους για μερικές ασκήσεις...
Ο 3ος τρόπος του ορίου είναι από τον dimitris Vainamoinen...

Εδώ:

https://dfiles.eu/files/53ikyngbh


Πατάτε κανονική μεταφόρτωση και κατεβαίνει





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anta1996

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.
μπορει κανεις να δωσει ολοκληρωμενη λυση για το δευτερο θεμα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top